Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από eurobank έστειλα επιτυχώς στο προσωπικό μου revolut IBAN χρησιμοποιώντας BIC LIABLT2XXXX. Είναι το BIC της τράπεζας της Λιθουανίας LIETUVOS BANKAS (BANK OF LITHUANIA: VILNIUS, GEDIMINO 6)

 

Τα έστειλα Τετάρτη πρωί και τα είδα Παρασκευή απόγευμα στην REVOLUT.

Πειράματα...σε χρέωσε παραπάνω προμήθεια;Στα στοιχεία, διεύθυνση κτλ,της τράπεζας έβαλες τη Revolut η της Λιθουανίας;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηταν αποθηκευμενο και αυτο. Κανονικα μπηκαν ολα τα στοιχεια.

 

Α καλά... 99% έστειλες σε άλλα αντί άλλων ΙΒΑΝ... Η revolut από την ίδρυσή της έχει αλλάξει 2 ή 3 ΙΒΑΝ "κουβάδες". Τα "αποθηκευμένα" είναι που έκαναν τη ζημιά στις περισσότερες περιπτώσεις που αναφέρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράματα...σε χρέωσε παραπάνω προμήθεια;Στα στοιχεία, διεύθυνση κτλ,της τράπεζας έβαλες τη Revolut η της Λιθουανίας;

Με χρέωσε 1 ευρώ η Eurobank...όπως έκανε και πριν που έστελνα στον κοινό λογαριασμό για ευρώ της REVOLUT.

 

H τράπεζα που φαίνεται στο έμβασμα εισάγωντας BIC: LIABLT2XXXX είναι:

LIETUVOS BANKAS (BANK OF LITHUANIA)

 

με διεύθυνση:

VILNIUS, GEDIMINO 6

 

Ξέχασα να πω ότι έβαλα REVOLUT στον κωδικό Ταυτοποίησης Συναλλαγής και στις Πληροφορίες Δικαιούχου....αλλά δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο στην ομαλή διεξαγωγή της συναλλαγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χρέωσε 1 ευρώ η Eurobank...όπως έκανε και πριν που έστελνα στον κοινό λογαριασμό για ευρώ της REVOLUT.

 

H τράπεζα που φαίνεται στο έμβασμα εισάγωντας BIC: LIABLT2XXXX είναι:

LIETUVOS BANKAS (BANK OF LITHUANIA)

 

με διεύθυνση:

VILNIUS, GEDIMINO 6

 

Ξέχασα να πω ότι έβαλα REVOLUT στον κωδικό Ταυτοποίησης Συναλλαγής και στις Πληροφορίες Δικαιούχου....αλλά δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο στην ομαλή διεξαγωγή της συναλλαγης.

Καμια διαφορα με το να στελνεις με παλιο τροπο...παλι 2-3 μερες περιμενες, ομως αμα η γα*** eurobank αλλαξει το BIC στο καινουργιο iban θα τα βλεπουμε σε 30λεπτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Με το που βάζω πλέον το LT iban στην Πειραιώς μου βγάζει αυτόματα το REVOGB21XXX BIC. Το φτιάξανε;

Ευχαριστώ

Ευχάριστα νέα.Μαλλον εισακούστηκαν τα 7 e-mail που έστειλα. :P

Με χρέωσε 1 ευρώ η Eurobank...όπως έκανε και πριν που έστελνα στον κοινό λογαριασμό για ευρώ της REVOLUT.

 

 

.

 

H τράπεζα που φαίνεται στο έμβασμα εισάγωντας BIC: LIABLT2XXXX είναι:

LIETUVOS BANKAS (BANK OF LITHUANIA)

 

με διεύθυνση:

VILNIUS, GEDIMINO 6

 

Ξέχασα να πω ότι έβαλα REVOLUT στον κωδικό Ταυτοποίησης Συναλλαγής και στις Πληροφορίες Δικαιούχου....αλλά δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο στην ομαλή διεξαγωγή της συναλλαγης.

Μάλιστα,δικαιούχος εσύ είσαι άρα τα δικά σου στοιχεία βάζεις εκεί
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Με το που βάζω πλέον το LT iban στην Πειραιώς μου βγάζει αυτόματα το REVOGB21XXX BIC. Το φτιάξανε; 

Ευχαριστώ

To βγάζει. Δοκιμασες να πας στο επόμενο βήμα όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, μια χειρα βοηθειας (αποψη δλδ).

 

Θελω να λαβω χρηματα στη Ρεβ με το νεο "ατομικο" ΙΒΑΝ. Ειχα κανει αποπειρα με Ν26 παλιοτερα (πληρωμη απο την ιδια εταιρεια οπως τωρα) κι ειχαν προβλημα με το BIC. Αναγκαστηκα να δωσω ελληνικο λογαριασμο. Σκεφτηκα τωρα να δωσω τη Ρεβ, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα δουλεψει :)

 

Η εταιρεια που θα βαλει τα χρηματα ειναι αγγλικη. Η πληρωμη σε ευρω, ειναι-δεν ειναι 50 ευρω και σκεφτηκα τη Ρεβ για να αποφυγω τα εξοδα εμβασματος που συνεχως με χρεωνει η ελληνικη τραπεζα. Τα στοιχεια που μου ζηταει η αγγλικη εταρεια για να με πληρωσει ειναι "Ονομα τραπεζας", "ΙΒΑΝ", "BIC".

 

- Στο ονομα τραπεζας θεωρειτε οτι πρεπει να γραψω Ρεβ, Lloyd's ή τη Λιθουανικη;

- Αν βαλω ως BIC το λιθουανικο (οπως μας δινει η Ρεβ), μπορει αραγε να συνδυαστει με το "Revolut" ή "Lloyd's" ως ονομα τραπεζης;

 

Ιδεες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, μια χειρα βοηθειας (αποψη δλδ).

 

Θελω να λαβω χρηματα στη Ρεβ με το νεο "ατομικο" ΙΒΑΝ. Ειχα κανει αποπειρα με Ν26 παλιοτερα (πληρωμη απο την ιδια εταιρεια οπως τωρα) κι ειχαν προβλημα με το BIC. Αναγκαστηκα να δωσω ελληνικο λογαριασμο. Σκεφτηκα τωρα να δωσω τη Ρεβ, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα δουλεψει :)

 

Η εταιρεια που θα βαλει τα χρηματα ειναι αγγλικη. Η πληρωμη σε ευρω, ειναι-δεν ειναι 50 ευρω και σκεφτηκα τη Ρεβ για να αποφυγω τα εξοδα εμβασματος που συνεχως με χρεωνει η ελληνικη τραπεζα. Τα στοιχεια που μου ζηταει η αγγλικη εταρεια για να με πληρωσει ειναι "Ονομα τραπεζας", "ΙΒΑΝ", "BIC".

 

- Στο ονομα τραπεζας θεωρειτε οτι πρεπει να γραψω Ρεβ, Lloyd's ή τη Λιθουανικη;

- Αν βαλω ως BIC το λιθουανικο (οπως μας δινει η Ρεβ), μπορει αραγε να συνδυαστει με το "Revolut" ή "Lloyd's" ως ονομα τραπεζης;

 

Ιδεες;

Εχεις ενεργοποιησει τον αγγλικό λογαριασμό; Αν ναι μήπως να τους έδινες αυτόν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες, μια χειρα βοηθειας (αποψη δλδ).

 

Θελω να λαβω χρηματα στη Ρεβ με το νεο "ατομικο" ΙΒΑΝ. Ειχα κανει αποπειρα με Ν26 παλιοτερα (πληρωμη απο την ιδια εταιρεια οπως τωρα) κι ειχαν προβλημα με το BIC. Αναγκαστηκα να δωσω ελληνικο λογαριασμο. Σκεφτηκα τωρα να δωσω τη Ρεβ, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος οτι θα δουλεψει :)

 

Η εταιρεια που θα βαλει τα χρηματα ειναι αγγλικη. Η πληρωμη σε ευρω, ειναι-δεν ειναι 50 ευρω και σκεφτηκα τη Ρεβ για να αποφυγω τα εξοδα εμβασματος που συνεχως με χρεωνει η ελληνικη τραπεζα. Τα στοιχεια που μου ζηταει η αγγλικη εταρεια για να με πληρωσει ειναι "Ονομα τραπεζας", "ΙΒΑΝ", "BIC".

 

- Στο ονομα τραπεζας θεωρειτε οτι πρεπει να γραψω Ρεβ, Lloyd's ή τη Λιθουανικη;

- Αν βαλω ως BIC το λιθουανικο (οπως μας δινει η Ρεβ), μπορει αραγε να συνδυαστει με το "Revolut" ή "Lloyd's" ως ονομα τραπεζης;

 

Ιδεες;

Γνώμη μου είναι να μην χρησιμοποιήσεις τα αγγλικά στοιχεία της κάρτας (βάλε αυτά με EUR). Δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αν ο αγγλικός λειτουργεί μόνο με Λίρα Αγγλίας ή παίζει για όλα τα νομίσματα. Έστω και έτσι, ενδέχεται να χρεωθείς τίποτα καπέλα στη μετατροπή. 

Δεν μπορώ να σκεφτώ πού μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Αυτό που θα κάνουν αυτοί σε σένα (κατάθεση) είναι ουσιαστικά αυτό που κάνουμε και εμείς (είτε από τον προσωπικό λογαριασμό μας, είτε μέσω κατάθεσης από τρίτους) προς το προσωπικό ΙΒΑΝ που έχουμε στη Revolut.

 

Αυτό με την ονομασία τραπέζης, είναι κάτι που πολύ φοβάμαι ότι μόνο από το support μπορούν να στο απαντήσουν. Με Revolut ή Lloyd's σίγουρα δεν μπορούν να συνδυαστούν πάντως, αφενός γιατί η Revolut δεν είναι τράπεζα και αφετέρου γιατί η Lloyd's δεν συνεργάζεται πια μαζί τους (τουλάχιστον με βάση τα όσα αναφέρονται και στο Revolut Community).  

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκεί είναι που δεν προχωρουσε. Το προβλημα παραμένει δηλαδή

δεν το δοκίμασα γιατί δεν θέλω να στείλω χρήματα.εσυ δεν κατάφερες παρόλο που σου παίρνει το BIC αυτόματα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το δοκίμασα γιατί δεν θέλω να στείλω χρήματα.εσυ δεν κατάφερες παρόλο που σου παίρνει το BIC αυτόματα;

Nαι πριν λίγο, δεν πάει στο επόμενο βημα παρότι έβαλα τον κωδικό. Εκεί κολούσε και πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Να μοιραστώ την εμπειρία μου και εγώ! Όπως πολλοί άλλοι είχα θέμα με το καινούργιο Iban. Επικοινώνησα μαζί τους στο support και η απάντησή τους ήταν άμεση. Τους εξήγησα και μου είπαν ότι το ψάχνουν το θέμα και ότι μπορώ προς το παρών να χρησιμοποιήσω το παλιό iban με το reference number που είχα. Δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι παραπάνω αυτοί. Όσοι χρησιμοποιείτε winbank και έχετε στείλει έμβασμα το τελευταίο 6μηνο πρακτικά θα βρείτε τη φόρμα με τα παλιά αυτά στοιχεία σας έτοιμη. Αν δεν πάει κάτι καλά θα το μοιραστώ.Καλή συνέχεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...