Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, φυσικα Euro IBAN. Αφου ρωτησα αλλωστε παραπανω για τα δολαρια, αν βγαινει ακρη λογω Euro IBAN.

 

Spoiler

Euro IBAN μεν, της μορφής GB19REVOXXXXXXXXXXXX έτσι; Το διευκρινίζω, μην τυχόν μπερδευόμαστε!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, jonkyr είπε

Ναι, φυσικα Euro IBAN. Αφου ρωτησα αλλωστε παραπανω για τα δολαρια, αν βγαινει ακρη λογω Euro IBAN.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Euro IBAN μεν, της μορφής GB19REVOXXXXXXXXXXXX έτσι; Το διευκρινίζω, μην τυχόν μπερδευόμαστε!

Ναι αυτό το IBAN προσπαθώ να συνδέσω. Βέβαια θα με βόλευε και εμένα να ήταν σε δολάρια για να μην τρώμε την ισοτιμία της paypal κατα κούτελα. 

Αλλά τα λεφτά μπαίνουν στο νόμισμα του λογαριασμού που συνδέεις πάντα. Οπότε στο Withdraw θα μπαίνουν πάντα ευρώ ανεξάρτητα τι έχουμε στην paypal ως balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Billator είπε

Αυτό μου δείχνει σε κάθε προσπάθεια.. Θα δοκιμάσω και αύριο.

Screenshot_28.png

Νομίζω ότι το ίδιο έβγαζε και σε εμενα. Διαρκώς. Έκανα ερώτηση εδώ. Απάντησε ένας συμφορουμίτης (μερικές σελίδες πίσω, δεν θυμάμαι ποιος, σόρι) "πέρασε σε εμένα" ή κάπως έτσι. Πάω πρώτη σελίδα ΡΡ, πατάω 5-6 παπαριές λινκ στη σελίδα, πάω wallet, πάω λογαριασμός τραπέζης, βάζω το ΙΔΙΟ ΙΒΑΝ και περνάει. Γυρίζω εδώ, γράφω "μπήκε, πρέπει να δοκιμάσω να στείλω χρήματα".

Είχα χρήματα μέσα, σκέφτηκα να μην πειραματιστώ και τρέχουμε. Αλλά ήταν λίγα, περίπου 35 ευρώ που λέω "δε γ#μ#ε#α#" και τα έστειλα. Μετά από 17 ώρες είχαν μπει στη Ρεβ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos154 είπε

Καλημέρα Επειδή δεν ξέρω μπορείς να μας πεις τι παραπάνω πράγματα έχουμε αν συνδέσουμε το Iban στο PP  ?

Εγώ έχω την κάρτα μόνο συνδεδεμένη. 

Για αγορές τίποτα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορίες (μόλις κατέβασα την εφαρμογή):

- Το verification που θέλει ταυτότητα/διαβατήριο είναι υποχρεωτικό? Θα χρειαστεί κάπου?

- Στο Top Up έχει επιλογή "Add new card". Που ακριβώς βολεύει αν δηλώσω μια οποιαδήποτε κάρτα μου τραπέζης? Απλά να γλιτώνω το Top up?

- Αν ζητήσω έκδοση Virtual Card και μετά ζητήσω και Physical Card, θα είναι οι ίδιες σωστά? Η Virtual τι χρειάζεται ακριβώς? Για να φαίνεται το Revolut IBAN?

 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Απορίες (μόλις κατέβασα την εφαρμογή):

- Το verification που θέλει ταυτότητα/διαβατήριο είναι υποχρεωτικό? Θα χρειαστεί κάπου?

- Στο Top Up έχει επιλογή "Add new card". Που ακριβώς βολεύει αν δηλώσω μια οποιαδήποτε κάρτα μου τραπέζης? Απλά να γλιτώνω το Top up?

- Αν ζητήσω έκδοση Virtual Card και μετά ζητήσω και Physical Card, θα είναι οι ίδιες σωστά? Η Virtual τι χρειάζεται ακριβώς? Για να φαίνεται το Revolut IBAN?

Ευχαριστώ!

-Ναι είναι απαραίτητο για να μπορέσεις να κάνεις topup

-Δεν μπορείς να κάνεις top up με ελληνική κάρτα, μόνο με έμβασμα

-Δε ξέρω, αλλά εκτιμώ ότι η virtual θα έχει διαφορετικό νούμερο από την φυσική κάρτα. Δε σου χρειάζεται η virtual αν δεν ξέρεις ήδη σε τί χρησιμεύει. Το ΙΒΑΝ φαίνεται στο app.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jonkyr είπε

Νομίζω ότι το ίδιο έβγαζε και σε εμενα. Διαρκώς. Έκανα ερώτηση εδώ. Απάντησε ένας συμφορουμίτης (μερικές σελίδες πίσω, δεν θυμάμαι ποιος, σόρι) "πέρασε σε εμένα" ή κάπως έτσι. Πάω πρώτη σελίδα ΡΡ, πατάω 5-6 παπαριές λινκ στη σελίδα, πάω wallet, πάω λογαριασμός τραπέζης, βάζω το ΙΔΙΟ ΙΒΑΝ και περνάει. Γυρίζω εδώ, γράφω "μπήκε, πρέπει να δοκιμάσω να στείλω χρήματα".

Είχα χρήματα μέσα, σκέφτηκα να μην πειραματιστώ και τρέχουμε. Αλλά ήταν λίγα, περίπου 35 ευρώ που λέω "δε γ#μ#ε#α#" και τα έστειλα. Μετά από 17 ώρες είχαν μπει στη Ρεβ.

H λύση τελικά ήταν πολύ εύκολη. Εβαλα τώρα 4 άτομα να το δοκιμάσουν ότι πιάνει.

Το error βγαίνει επειδή μπαίνουν από Ελληνική IP και το σύστημα βλέπει ότι έχουμε Capital Controls με ότι περιορισμούς σημαίνει αυτό.

Μπήκα με VPN Γερμανίας (ζήτησε επιβεβαίωση επειδή έβγαλε security error λόγο τοποθεσίας) και απλά έβαλα το IBAN και με την πρώτη προσπάθεια μπήκε. Το ίδιο έκαναν άλλοι 3 φίλοι που τους αγγάρεψα για να δούμε αν είναι τυχαίο ή όχι. Καλή φάση :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Billator είπε

H λύση τελικά ήταν πολύ εύκολη. Εβαλα τώρα 4 άτομα να το δοκιμάσουν ότι πιάνει.

Το error βγαίνει επειδή μπαίνουν από Ελληνική IP και το σύστημα βλέπει ότι έχουμε Capital Controls με ότι περιορισμούς σημαίνει αυτό.

Μπήκα με VPN Γερμανίας (ζήτησε επιβεβαίωση επειδή έβγαλε security error λόγο τοποθεσίας) και απλά έβαλα το IBAN και με την πρώτη προσπάθεια μπήκε. Το ίδιο έκαναν άλλοι 3 φίλοι που τους αγγάρεψα για να δούμε αν είναι τυχαίο ή όχι. Καλή φάση :) 

Ωραίο τιπ, αλλά σε διαβεβαιώ ότι δεν έβαλα VPN :D

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως. Αυτό έχει σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ribo7 είπε

Απορίες (μόλις κατέβασα την εφαρμογή):

- Το verification που θέλει ταυτότητα/διαβατήριο είναι υποχρεωτικό? Θα χρειαστεί κάπου?

- Στο Top Up έχει επιλογή "Add new card". Που ακριβώς βολεύει αν δηλώσω μια οποιαδήποτε κάρτα μου τραπέζης? Απλά να γλιτώνω το Top up?

- Αν ζητήσω έκδοση Virtual Card και μετά ζητήσω και Physical Card, θα είναι οι ίδιες σωστά? Η Virtual τι χρειάζεται ακριβώς? Για να φαίνεται το Revolut IBAN?

Ευχαριστώ!

Επιπλέον απορίες:
- Έχω την Revolut σε EUR. Όταν ταξιδέψω σε χώρα με άλλο νόμισμα, θα πρέπει πρώτα να κάνω Exchange στην εφαρμογή? Εννοώ το exchange αλλάζει το νόμισμα του λογαριασμού σου ή είναι πληροφοριακό μόνο?

- Αν πάω σε ένα π.χ. εστιατόριο εντός σκ και πληρώσω με την Physical card στο POS, θα με χρεώσει fees? Αν είμαι σε χώρα EUR, όχι ε? Αν είμαι σε άλλη χώρα? Κάπου διάβασα για 0.5% αλλά είναι επί του ποσού της συναλλαγής? Της ισοτιμίας?

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ribo7 είπε

- Έχω την Revolut σε EUR. Όταν ταξιδέψω σε χώρα με άλλο νόμισμα, θα πρέπει πρώτα να κάνω Exchange στην εφαρμογή? Εννοώ το exchange αλλάζει το νόμισμα του λογαριασμού σου ή είναι πληροφοριακό μόνο?

Μπορείς, αλλά δεν χρειάζεται. Θα γίνουν όλες οι μετατροπές μόνες τους.

5 λεπτά πριν, ribo7 είπε

- Αν πάω σε ένα π.χ. εστιατόριο εντός σκ και πληρώσω με την Physical card στο POS, θα με χρεώσει fees? Αν είμαι σε χώρα EUR, όχι ε? Αν είμαι σε άλλη χώρα? Κάπου διάβασα για 0.5% αλλά είναι επί του ποσού της συναλλαγής? Της ισοτιμίας?

Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα σε χώρα με άλλο νόμισμα δεν θυμάμαι να έχω χρεωθεί για τη χρήση της σε pos. Κάποιος το έχει αναφέρει παλιότερα εδώ, νομίζω για τις ΗΠΑ, αλλά δεν θυμάμαι στην Ευρώπη (και Τουρκία) ποτέ να είχα θέμα εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ribo7 είπε

Επιπλέον απορίες:
- Έχω την Revolut σε EUR. Όταν ταξιδέψω σε χώρα με άλλο νόμισμα, θα πρέπει πρώτα να κάνω Exchange στην εφαρμογή? Εννοώ το exchange αλλάζει το νόμισμα του λογαριασμού σου ή είναι πληροφοριακό μόνο?

- Αν πάω σε ένα π.χ. εστιατόριο εντός σκ και πληρώσω με την Physical card στο POS, θα με χρεώσει fees? Αν είμαι σε χώρα EUR, όχι ε? Αν είμαι σε άλλη χώρα? Κάπου διάβασα για 0.5% αλλά είναι επί του ποσού της συναλλαγής? Της ισοτιμίας?

Τα χριστούγεννα είμουν Αγγλία και πλήρωνα σε λίρες μέσω pos (εννοείται με την φυσική κάρτα) και δεν είχε καθόλου fees .Ποτέ δεν έχω χρεωθεί fees για αγορές με pos είτε σε ευρώ είτε σε άλλο νόμισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος εννοεί για αγορές που πραγματοποιούνται το σαββατοκύριακο σε διαφορετικό νόμισμα ανεξαρτήτως τρόπου συναλλαγής.

Λέει δηλαδή ότι η ισοτιμία είναι αυτή που ορίζει η mastercard την Παρασκευή + μια μικρή προμήθεια ώστε να μην υπάρχει απόκλιση σε ενδεχόμενο πτώσεις ενός νομίσματος την ώρα δηλαδή που το συνάλλαγμα θα είναι κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο με εξαίρεση κάποιον/κάποιους που έγραψαν σχετικά με τις ΗΠΑ, κανείς (δεν θυμάμαι να) έχει αναφέρει fees. Νομίζω ότι άδικα συζητάμε επ' αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...