Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, jonkyr said:

Ωστόσο με εξαίρεση κάποιον/κάποιους που έγραψαν σχετικά με τις ΗΠΑ, κανείς (δεν θυμάμαι να) έχει αναφέρει fees. Νομίζω ότι άδικα συζητάμε επ' αυτού.

Συζητάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα.

Ο φίλος που ανέφερε την Αμερική, έλεγε ότι σε ανάληψη από atm των χρέωσε λόγο της πολιτικής νομοθεσίας της Λουϊζιάνα όπως το απέδωσε και ακριβώς μετά ανέφερε ότι στην Νέα Υόρκη δεν τον χρέωσε. Κανένας δεν ανέφερε χρέωση με την χρήση της κάρτας είτε online, είτε σε pos. Η προμήθεια αναφέρεται στην διάρκεια του ΣΚ σε συναλλαγές συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω πού το χάνουμε. Έγραψα σε όλα τα μνμ μου τις λέξεις "νομίζω", "δεν θυμάμαι", "άδικα συζητάμε" κλπ. Προφανώς συμφωνούμε, δεν υπάρχουν fees. Αν υπάρχει κάποιος να το επισημάνει, φαντάζομαι ότι θα εμφανιστεί. Το ίδιο πράγμα λέμε, με άλλα λόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά με καταμπέρδεψες, θα αρχίσω να πιστεύω ότι μιλάω με μποτάκι. Πού να ξέρω για το 0.5%; Ερώτηση έκανε ο άνθρωπος, απάντηση έδωσα. Περίμενε να το ξεκαθαρίσουμε και να ξεμπλέξω από ατέρμονες συζητήσεις.

Απαντώ λοιπόν (ξανά) στον συμφορουμίτη Ριμποοοοοοοοοο:

- Έχω ταξιδέψει σε Γερμανία, Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία, Τσεχία, Τουρκία, Ουγγαρία και έχω χρησιμοποιήσει τη Ρεβ. Πουθενά, ποτέ, σε καμία ώρα-μέρα-στιγμή του χρόνου δεν είχα fees σε χρήση φυσικής κάρτας με POS.
- Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία. Τέλος.
- Υπάρχουν αναφορές για fees από άλλους. Ψάξε λίγο περισσότερο στο νήμα (αν μπορείς, διότι το φόρουμ έχει γίνει για τα πανηγύρια και αρκετά δύσχρηστο για εμένα... άλλη μία προσωπική εμπειρία, ας μην έχω debate ΚΑΙ γι' αυτό).

Αν υπάρχει συμφορουμίτης που έχει να προσφέρει περισσότερα στη συζήτηση, ευπρόσδεκτος. Ο χρήστης @ribo7 ζητάει τη βοήθειά μας.

Ευχαριστώ πολύ.

Spoiler

* Προσοχή στις bolded λέξεις πριν αρχίσουμε ξανά τις επαναλήψεις.

 

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φίλε αυτό λέω, απάντησες χωρίς να ξέρεις τι ρωτάει. Το οποίο το διευκρίνισε σε επόμενο πόστ ''Εντός σκ εννοούσα εκτός ώρες FX.''

Δηλαδή αναφέρεται σε αυτό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαλαρώστε :) Απλά ο @jonkyr κατάλαβε κάτι άλλο.

Φυσικά υπάρχουν προσαυξήσεις το ΣΚ και είναι 0,5%

Απλά η μπαγαποντιά που κάνουν είναι ότι για να δεις την χρέωση του mark up πρέπει να μπεις μέσα στα στοιχεία της πληρωμής. ;) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Παιδια χαλαρώστε :) Απλά ο @jonkyr κατάλαβε κάτι άλλο.

Φυσικά υπάρχουν προσαυξήσεις το ΣΚ και είναι 0,5%

Απλά η μπαγαποντιά που κάνουν είναι ότι για να δεις την χρέωση του mark up πρέπει να μπεις μέσα στα στοιχεία της πληρωμής. ;) 

Χαίρομαι που βρήκαμε άκρη. Ωστόσο...

Spoiler

...πριν φτάσουμε στο σημείο να είμαστε απόλυτοι, ιδού πληρωμή με φυσική κάρτα σε ξενοδοχείο στις 11 Ιουνίου του 2017, ημέρα Κυριακή. Fees μηδέν. Μπορώ να ρίξω εδώ μέσα κι άλλες πληρωμές, από Λονδίνο τον Ιανουάριο του 2016. Όλες με μηδέν έξοδα. Αλλά δεν έχει νόημα, απλά take my word for it. Δεν ξέρω τι άλλο να σας πω. Αν στις δικές σας κάρτες Ρεβολούτ έχετε χρεώσεις τα ΣΚ σε άλλο νόμισμα, τότε είμαι πάααααααρα πολύ τυχερός τύπος.

 

0-02-05-efadd80d17726a0d7a7e91628e512376df7801342feb27f5b197d0ba5bb6b4c2_full.jpg.15bea1c075ac6bbcfc4013a7116edb4c.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ribo7 είπε

Απορίες (μόλις κατέβασα την εφαρμογή):

[..]

- Αν ζητήσω έκδοση Virtual Card και μετά ζητήσω και Physical Card, θα είναι οι ίδιες σωστά? Η Virtual τι χρειάζεται ακριβώς? Για να φαίνεται το Revolut IBAN?

Ευχαριστώ!

Οχι, δεν ειναι ιδιες. Η Virtual ειναι αυτο που λεει. Δεν ειναι φυσικη κάρτα, έχει άλλο αριθμο και προσωπικα την εβγαλα για να κανω αγορες μόνο στο ιντερνετ, και η χρηση της ειναι μονο για τετοιου ειδους αγορες. Δεν εχει πιν, μονο αριθμο και ημερομηνια λήξης και "φαινεται" σαν πιστωτική.

Επεξ/σία από mary
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Χαίρομαι που βρήκαμε άκρη. Ωστόσο...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

...πριν φτάσουμε στο σημείο να είμαστε απόλυτοι, ιδού πληρωμή με φυσική κάρτα σε ξενοδοχείο στις 11 Ιουνίου του 2017, ημέρα Κυριακή. Fees μηδέν. Μπορώ να ρίξω εδώ μέσα κι άλλες πληρωμές, από Λονδίνο τον Ιανουάριο του 2016. Όλες με μηδέν έξοδα. Αλλά δεν έχει νόημα, απλά take my word for it. Δεν ξέρω τι άλλο να σας πω. Αν στις δικές σας κάρτες Ρεβολούτ έχετε χρεώσεις τα ΣΚ σε άλλο νόμισμα, τότε είμαι πάααααααρα πολύ τυχερός τύπος.

0-02-05-efadd80d17726a0d7a7e91628e512376df7801342feb27f5b197d0ba5bb6b4c2_full.jpg.15bea1c075ac6bbcfc4013a7116edb4c.jpg

Αυτό που δεν ανάφερα είναι ότι ΔΕΝ το γράφει ξεχωριστά το fee :)

Εγώ έκανα μία αγορά βάσης λάπτοπ 18,99 ευρώ (στην revolut γράφει 19 ευρώ αφού τρώει τα δεκαδικά κ όλας πλέον, πριν αρχίσει να τα τρώει έγραφε 18,99 όμως) αλλά αν πατήσω πάνω για περισσότερες πληροφορίες συναλλαγής γράφει 19,09 ;)  δλδ mark up 0.05%

Αν πας αυτό να το "ανακαλύψεις" σε άλλο συνάλλαγμα πάει έχασες την μπάλα. Δες την ισοτιμία νομίσματος κλεισίματος την παρασκευή και μετά πόσο σε χρέωσε την ισοτιμία την Κυριακή. Εκεί θα το καταλάβεις. Το πιο εύκολο είναι όταν έχεις ευρώ ξοδεύεις σε ευρώ ξέρεις ότι ξόδεψες 100 ευρώ και όχι 100,5 ευρώ, εκεί κάνει μπαμ. Άντε αυτή την διαφορά να την καταλάβεις όταν γίνεται μετατροπή νομίσματος :) 

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τώρα. 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μάλιστα, συνεννοηθήκαμε! Δεν έχω να πω τίποτα επ' αυτού. Μόνο κάτι σχετικό-άσχετο: αν πάω εξωτερικό και έχω να χαλάσω π.χ. 1000 ευρώ... ε, αν γίνουν 1005 το ΣΚ δεν θα πεθάνω κιόλας... Στην υγειά της Ρεβ για την ευκολία που προσφέρει :)

Spoiler

Για όλες τις άλλες "κανονικές" αγορές του ΣΚ, το συζητάμε... Μιλάω μόνο για έξοδα στο εξωτερικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Billator είπε

Αυτό που δεν ανάφερα είναι ότι ΔΕΝ το γράφει ξεχωριστά το fee :)

Εγώ έκανα μία αγορά βάσης λάπτοπ 18,99 ευρώ (στην revolut γράφει 19 ευρώ αφού τρώει τα δεκαδικά κ όλας πλέον, πριν αρχίσει να τα τρώει έγραφε 18,99 όμως) αλλά αν πατήσω πάνω για περισσότερες πληροφορίες συναλλαγής γράφει 19,09 ;)  δλδ mark up 0.05%

Αν πας αυτό να το "ανακαλύψεις" σε άλλο συνάλλαγμα πάει έχασες την μπάλα. Δες την ισοτιμία νομίσματος κλεισίματος την παρασκευή και μετά πόσο σε χρέωσε την ισοτιμία την Κυριακή. Εκεί θα το καταλάβεις. Το πιο εύκολο είναι όταν έχεις ευρώ ξοδεύεις σε ευρώ ξέρεις ότι ξόδεψες 100 ευρώ και όχι 100,5 ευρώ, εκεί κάνει μπαμ. Άντε αυτή την διαφορά να την καταλάβεις όταν γίνεται μετατροπή νομίσματος :) 

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις τώρα. 

Αυτό γίνεται και όταν έχεις το λογαριασμό σε EUR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Αυτό γίνεται και όταν έχεις το λογαριασμό σε EUR;

Τι εννοείς; H έχτρα αυτή χρέωση είναι για αγορές μόνο όχι για προσθήκη χρημάτων.

Αυτό γίνεται σε οποιοδήποτε νόμισμα κ αν έχεις στην revolut και σε οποιαδήποτε χώρα (και στην Ελλάδα μέσα). Παντού το ΣΚ έχει mark up 0.5% (εκτός από χώρες που δεν έχουν ως κύριο νόμισμα GBP, USD, & EUR το mark up είναι 1%)

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Billator είπε

Τι εννοείς; H έχτρα αυτή χρέωση είναι για αγορές μόνο όχι για προσθήκη χρημάτων.

Αυτό γίνεται σε οποιοδήποτε νόμισμα κ αν έχεις στην revolut και σε οποιαδήποτε χώρα (και στην Ελλάδα μέσα). Παντού το ΣΚ έχει mark up 0.5% (εκτός από χώρες που δεν έχουν ως κύριο νόμισμα GBP, USD, & EUR το mark up είναι 1%)

Με συγχωρείς που επιμένω, αλλά μου φαίνεται παράλογο. Αν αγοράσω 60€ το Σάββατο θα χρεωθώ 0,5% ενώ αν αγοράσω 60€ τη Δευτέρα δεν θα χρεωθώ; Επιστρέφεται αυτό το ποσό τη Δευτέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Με συγχωρείς που επιμένω, αλλά μου φαίνεται παράλογο. Αν αγοράσω 60€ το Σάββατο θα χρεωθώ 0,5% ενώ αν αγοράσω 60€ τη Δευτέρα δεν θα χρεωθώ; Επιστρέφεται αυτό το ποσό τη Δευτέρα;

Ναι θα χρεωθείς το Σάββατο και την Δευτέρα όχι, όχι δεν θα πάρεις καμία επιστροφή από δευτέρα.

https://www.revolut.com/faq#what-exchange-rate-will-i-get

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δηλαδή το 0.5% δεν είναι fee?

Παιδιά, μην το κουράζουμε παραπάνω. Νομίζω είναι ξεκάθαρο το τι θέλει να πει κανείς. 

Μόνο το 0,50 έχει αναφερθεί προς το παρόν και μόνο για αγορές εντός Σ/Κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...