Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, MiP είπε

Καλησπέρα,

Ειμαι λίγο άσχετος με την κάρτα και παρόλο που διάβασα τον οδηγό θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται τώρα να κάνω top up συνδέοντας μια προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς?

Δε γίνεται top up με ελληνική κάρτα λόγο capital control 

Με ξένη κάρτα ή με τραπεζικό έμβασμα 

Επεξ/σία από minotavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, spartak1 είπε

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις σε ATM της τράπεζας Αττικής

Τελικά υπήρχε η επιλογή στο ATM της συγκεκριμένης τράπεζας, το άλλαξα επιτυχώς το pin. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, k3nsai είπε

Εγώ περιμένω την νεα κάρτα απο τις 4 Ιανουαρίου. Έιχε standard Free delivery λογο του οτι ήμουν early customer όπως με ενημέρωσαν μέσω ευχαριστήριου email. Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 13-17 Ιανουαρίου. Σε  συνομιλία σήμερα μου ανέφεραν οτι μάλλον η κάρτα έχει χαθεί γιατί είναι μεγάλη η καθυστέρηση (δεν ξέρουν απο ΕΛΤΑ μάλλον) και να ζητήσω έκδοση και αποστολή καινουργιας. Η κάρτα έφυγε 5/1, χωρίς tracking number.

Μάλλον θα περιμένω και άλλη μια βδομάδα ακόμη. Εξάλλου η παλιά κάρτα δουλεύει μια χαρα. Επειδή όμως τα ΕΛΤΑ είναι ένας μαγικός τόπος με τον δικό του χωροχρόνο, όπου τον μήνα τον βλέπουν μέρα, έχει παραλάβει κανείς σας απο Revolut με τέτοια καθυστέρηση πρόσφατα;

Και εγώ με τις ίδιες ημερομηνίες ακριβώς είμαι και δεν έχω παραλάβει ακόμα. Δεν ανησυχώ όμως γιατί θα είναι δεύτερη κάρτα. Επίσης να ξέρεις ότι αν παραγγείλεις νέα κάρτα πιθανόν γίνει μπλέξιμο όπως έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Κάνε υπομονή και να έχεις απλώς το νου σου μήπως και παρουσιαστεί σε ακραία περίπτωση κάποια συναλλαγή που δεν θα είναι δική σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια ερώτηση.Ο λογαριασμός swift που λέει για top up τι διαφορά έχει με τον local?

Θα μπορέσω να στείλω από εκεί τα χρήματα?Γιατί στον local μου ζητάει να κάνω identify.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, k3nsai είπε

Εγώ περιμένω την νεα κάρτα απο τις 4 Ιανουαρίου. Έιχε standard Free delivery λογο του οτι ήμουν early customer όπως με ενημέρωσαν μέσω ευχαριστήριου email. Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 13-17 Ιανουαρίου. Σε  συνομιλία σήμερα μου ανέφεραν οτι μάλλον η κάρτα έχει χαθεί γιατί είναι μεγάλη η καθυστέρηση (δεν ξέρουν απο ΕΛΤΑ μάλλον) και να ζητήσω έκδοση και αποστολή καινουργιας. Η κάρτα έφυγε 5/1, χωρίς tracking number.

Μάλλον θα περιμένω και άλλη μια βδομάδα ακόμη. Εξάλλου η παλιά κάρτα δουλεύει μια χαρα. Επειδή όμως τα ΕΛΤΑ είναι ένας μαγικός τόπος με τον δικό του χωροχρόνο, όπου τον μήνα τον βλέπουν μέρα, έχει παραλάβει κανείς σας απο Revolut με τέτοια καθυστέρηση πρόσφατα;

Ούτε και σε μένα έχει φτάσει ακομα... ιδια ακριβώς φάση. Οποτε κάνουμε λιγη ακομα υπομονή... Πάντως η αλληλογραφια τέτοιου είδους ειναι λιγο ψιλομαλατσία να αποστέλεται unregistered. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Και εγώ με τις ίδιες ημερομηνίες ακριβώς είμαι και δεν έχω παραλάβει ακόμα. Δεν ανησυχώ όμως γιατί θα είναι δεύτερη κάρτα. Επίσης να ξέρεις ότι αν παραγγείλεις νέα κάρτα πιθανόν γίνει μπλέξιμο όπως έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Κάνε υπομονή και να έχεις απλώς το νου σου μήπως και παρουσιαστεί σε ακραία περίπτωση κάποια συναλλαγή που δεν θα είναι δική σου. 

ειμαι premium και παρηγγειλα μια καρτα και μου ηρθαν τρεις..... Υπομονη θα ερθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mikespithos είπε

Μια ερώτηση ρε παιδιά , μπορείς να κάνεις top up την revolut με paypal ?

ευχαριστώ 

Εδώ και λίγο καιρό ΝΑΙ. Δέχεται πια το IBAN της Revolut το PayPal και μπορείς να μεταφέρεις λεφτά.

Έστειλα από PayPal πριν λίγες μέρες και σε 2 μέρες τα είδα τα λεφτά στην Revolut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως που ήρθε η visa ήρθε συστημένη και έπρεπε να υπογράψω στον ταχυδρόμο. Άρα μήπως έκοψαν τις unregistered αποστολές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilk είπε

Εδώ και λίγο καιρό ΝΑΙ. Δέχεται πια το IBAN της Revolut το PayPal και μπορείς να μεταφέρεις λεφτά.

Έστειλα από PayPal πριν λίγες μέρες και σε 2 μέρες τα είδα τα λεφτά στην Revolut.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απαντηση .Μήπως γνωρίζεις τι προμήθεια χρεώνει η paypal για μεταφορά χρημάτων στην ρεβολουτ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mikespithos είπε

Ευχαριστώ για την γρήγορη απαντηση .Μήπως γνωρίζεις τι προμήθεια χρεώνει η paypal για μεταφορά χρημάτων στην ρεβολουτ ?

Η Paypal δεν χρεώνει καμία προμήθεια για μεταφορά χρημάτων. Ούτε η Revolut. Το ποσό έρχεται ολόκληρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vasilk είπε

Η Paypal δεν χρεώνει καμία προμήθεια για μεταφορά χρημάτων. Ούτε η Revolut. Το ποσό έρχεται ολόκληρο.

Ολόκληρο ΕΦΟΣΟΝ είναι σε ευρώ το ποσό που τραβάς.

Διαφορετικά χάνεις ένα μικρό ποσό λόγο της χάλια ισοτιμίας που προσφέρει η paypal.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Ολόκληρο ΕΦΟΣΟΝ είναι σε ευρώ το ποσό που τραβάς.

Διαφορετικά χάνεις ένα μικρό ποσό λόγο της χάλια ισοτιμίας που προσφέρει η paypal.

Σε αυτό δεν έδωσα βάση να σου πω την αλήθεια γιατί € είχα στο Paypal και € ήρθαν στη Revolut.

Αν είχα δολάρια (ή λίρες) το paypal θα έκανε υποχρεωτικά μετατροπή σε € πριν τα στείλει; Και γιατί σε € και όχι σε λίρες πχ αφού η Revolut είναι με Βρετανικά IBAN; Έχει σχέση με την έδρα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...