Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο πωλητής στειλει λιρες και το παυπαλ δει οτι πρόκειται για αγγλική καρτα, τοτε δεν εχει κανένα λογο να αλλάξει το νόμισμα, θα στειλει λιρες, αν ειχες ελληνηκη καρτα θα σου εστελνε ευρω και θα έτρωγες και το προμήθεια του παυπαλ

 

Η ρεβο δεν αλλαζει ποτε και για κανενα λογο τα εισερχόμενα νομίσματα, λιρες στελνεις λιρες θα δεις. κλπ κλπ

 

Εκει που κανει αυτοματα την αλλαγη ειναι οταν εχεις  χ νόμισμα και πληρώνεις σε καιτι αλλο α, β, γ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@NikosKallithea Ο πωλητής δεν έχει επιλογή να διαλέξει το νόμισμα επιστροφής στην paypal σε περίπτωση refund. Το paypal τραβάει από τα διαθέσιμα funds του πωλητη με προτίμηση τα funds που έχουν το ίδιο νόμισμα με το αντικείμενο πώλησης. ΑΝ δεν έχει να επιστρέψει σε εκείνο το νόμισμα αυτός χρεώνεται την μετατροπή. Οπότε από τον πωλητή (αν πχ πουλάει σε δολλάρια) πάντα φεύγουν δολάρια στα refunds.

Άρα η paypal στέλνει πίσω στην revolut δολάρια (σε αυτή την περίπτωση). Αυτό το ποσό τώρα στην revolut εννοείς ότι θα γυρίσει σε δολλάρια κ όχι (αν πούμε πλήρωσες με ευρώ) σε ευρώ; 

Αυτό εννοείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Billator είπε

@NikosKallithea Ο πωλητής δεν έχει επιλογή να διαλέξει το νόμισμα επιστροφής στην paypal σε περίπτωση refund. Το paypal τραβάει από τα διαθέσιμα funds του πωλητη με προτίμηση τα funds που έχουν το ίδιο νόμισμα με το αντικείμενο πώλησης. ΑΝ δεν έχει να επιστρέψει σε εκείνο το νόμισμα αυτός χρεώνεται την μετατροπή. Οπότε από τον πωλητή (αν πχ πουλάει σε δολλάρια) πάντα φεύγουν δολάρια στα refunds.

Άρα η paypal στέλνει πίσω στην revolut δολάρια (σε αυτή την περίπτωση). Αυτό το ποσό τώρα στην revolut εννοείς ότι θα γυρίσει σε δολλάρια κ όχι (αν πούμε πλήρωσες με ευρώ) σε ευρώ; 

Αυτό εννοείς; 

Οπως και να εχει οτι κανει, κανει ο πωλητης και το ππ, η ρεβο δεν μετατρέπει τίποτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Οπως και να εχει οτι κανει, κανει ο πωλητης και το ππ, η ρεβο δεν μετατρέπει τίποτα

Thank you!

Τώρα αισθάνομαι άσχημα που τους εκραζα χωρίς λόγο :P Ας ζητήσω συγγνώμη στην Rita τουλάχιστον.

 

Screenshot_20180206-193712__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά για να κάνω ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ με την Revolut θα πρέπει να πάω στο αντίστοιχο που κάνουμε και top up? Δηλαδή εγώ που την φορτώνω από Eurobank πρέπει να πάω σε ΑΤΜ αυτής της τράπεζας; Επίσης θα πρέπει να προσέξω κάτι την ώρα της ανάληψης για να μην φάω προμήθεια; Ή η διαδικασία είναι η κλασσική όπως με τις δικές μας κάρτες; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα να δοκιμασω την καρτα στο ΑΤΜ  τσεκαροντας το υπολοιπο.. απορω πως γινεται το ποσο στο χαρτακι να ειναι μεγαλυτερο 10 ευρω περιπου απο το ποσο που δειχνει η εφαρμογη:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Billator είπε

Αυτό με την μετατροπή στα refund είναι τέρμα λαμογια της revolut παιδιά.

Στο refund υποχρεούται να στο επιστρέψει με την ισοτιμία που είχες αγορασει. Αυτοί όμως στο επιστρέφουν με την τότε ισοτιμία σε άλλο νόμισμα και κερδίζουν την διαφορά στο σήμερα.

Προσωπικά συνέχεια τους ζητάω μετατροπή του ποσού του refund στο νομισμα πληρωμής. Δεν λένε κιχ και στο κάνουν αμέσως. 

 

Σε μένα παλιά ίσχυε το αντίθετο, δλδ ΠΑΝΤΑ μου γύριζαν τα χρήματα σύμφωνα με την ισοτιμία πληρωμής, ΕΚΤΟΣ κι αν επρόκειτο για partial refund...

 

ΕΡΩΤΗΣΗ

Για να στείλω έμβασμα από Πειραιώς, χρησιμοποιώ τα στοιχεία που μου δίνει στο πεδίο "Local / Sepa" σωστά (έχω καιρό να το κάνω και με έπιασε το άγχος του πρωτάρη πάλι, παρά το αυτονόητο του θέματος)

 

επίσης, θυμάμαι κάτι είχε αναφερθεί για "μπινιά" της Πειραιώς κατά την αποστολή εμβάσματος, για να σου πάρει περισσότερα χρήματα...τί θα πρέπει να προσέξω κατά τη συμπλήρωση της αίτησης εμβάσματος;
(κάτι για "επείγουσα" αποστολή ή κατι τέτοιο; )

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

 

Απαντώ στον εαυτό μου: Ασφαλώς χρησιμοποιούνται τα στοιχεία SEPA...η ρύθμιση που θέλει προσοχή είναι εκείνη που λέει "υψηλή προτεραιότητα", που επιφέρει υψηλότερες χρεώσεις...

...με κανονική προτεραιότητα, το κόστος είναι 1€...

ιδιαίτερη προσοχή θέλει το γεγονός ότι αν αλλάξει το ποσό - ακόμη κι αν πριν είχατε επιλέξει "κανονική προτεραιότητα" - τότε θα επιλεγεί πάλι αυτόματα το "υψηλή προτεραιότητα"

 

Εργαλείο υπολογισμού κόστους εμβασμάτων στη Πειραιώς, εδώ

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/ypologistis-emvasmatos

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα την δωρεάν "spare card" που είχα παραγγείλει στις 4 Ιανουαρίου. Όσοι είστε ακόμα στην φάση αναμονής για παραλαβή, εκτιμώ ότι είναι θέμα ημερών να πάρετε την κάρτα στα χέρια σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός να έχει καλά αυτούς που δημιούργησαν την revolut.

Πριν λίγο ήρθε ειδοποίηση για την αύξηση τιμών στην μετατροπή συναλλάγματος (αγοράς και ανάληψης εκτός του ευρώ) από την τράπεζα Πειραιώς για χρεωστικές. Ίσως ακολουθήσουν και οι άλλες.

Για ανάληψη πάγια χρέωση 4 ευρώ +2% επί του ποσού με μέγιστη χρέωση τα 30 ευρώ. Για αγορά σε άλλο νόμισμα +2% επί του ποσού με μέγιστη χρέωση τα 30 ευρώ. Τρέλα πράγματα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει. Προσπαθώ να στείλω έμβασμα στη revolut από Alpha Bank και αντιμετωπίζω το εξής περίεργο: Αν στείλω στο local λογαριασμό, η χρέωση της τράπεζας είναι 10€, ενώ στο swift 1€.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει και δεν μπορώ να βρω;

Αν δεν υπάρχει, μπορώ να στείλω στο swift που έχει μικρότερη χρέωση και να μπουν τα χρήματα κανονικά στο λογαριασμό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, polog40 είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει. Προσπαθώ να στείλω έμβασμα στη revolut από Alpha Bank και αντιμετωπίζω το εξής περίεργο: Αν στείλω στο local λογαριασμό, η χρέωση της τράπεζας είναι 10€, ενώ στο swift 1€.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει και δεν μπορώ να βρω;

Αν δεν υπάρχει, μπορώ να στείλω στο swift που έχει μικρότερη χρέωση και να μπουν τα χρήματα κανονικά στο λογαριασμό μου;

Επιλεγεις τον EUR λογαριασμο να φανταστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δες τη επιλογή "έξοδα από κοινού" και όχι "σε βάρος εντολέα"

Δεν τη βρίσκω αυτή την επιλογή.

 

9 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Επιλεγεις τον EUR λογαριασμο να φανταστω..

Ναι αυτό επιλέγω.

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό στο Web banking της Alpha Bank, αλλά μόνο αυτή έχω και έχω αρκετό καιρό να στείλω.

Τελευταία φορά είχα στείλει στο swift, αλλά τότε δεν υπήρχε το local. Και διαβάζω πώς όλοι στο local στέλνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polog40 είπε

Δεν τη βρίσκω αυτή την επιλογή.

Ναι αυτό επιλέγω.

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό στο Web banking της Alpha Bank, αλλά μόνο αυτή έχω και έχω αρκετό καιρό να στείλω.

Τελευταία φορά είχα στείλει στο swift, αλλά τότε δεν υπήρχε το local. Και διαβάζω πώς όλοι στο local στέλνετε.

Η αλφα εχει προεπιλογη το shared. Περιεργο που σου βγαζει εξοδα 10 ευρω. Εισαι εδω;

https://secure.alpha.gr/ebanking/#/transfers/new///international/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είμαι. Τελικά ανακάλυψα το λάθος μου, είχα κάνει copy paste το IBAN από το app της Revolut και συμπεριέλαβε τα κενά ανάμεσα στα νούμερα σαν χαρακτήρες. Μόλις τα πληκτρολόγησα χειροκίνητα χωρίς κενά, μου έβγαλε χρέωση 1€.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω στις επιλογές

(Η μεταφορά αφορά:,  Αιτιολογία για εντολέα:  και Αιτιολογία προς δικαιούχο:)

τι βάζουμε; Παλιά βάζαμε το reference. Ακόμα στην Διεύθυνση δικαιούχου παλιά βάζαμε της Revolut, τώρα θα βάλουμε τη δική μας εδώ στην Ελλάδα;

Συγχωρέστε με για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν θα ήθελα να κάνω κάποιο λάθος.

Και μιας και πήρα φορά να κάνω και μια τελευταία.

Ο λογαριασμός στο swift λειτουργεί κανονικά όπως παλιά; Ή η μεταφορές θα πρέπει να γίνονται μόνο στο local?

Ευχαριστώ και sorry αν κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...