Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Εχω πολλες αγορες με revolut, αλλα ετσι δε με βοηθαει με το αφορολογητο.. Μηπως να ξεκινησω ξανα τις αγορες με τις Ελληνικες προπληρωμενες καρτες που εχω; Alpha Bank και Πειραιως. Δε ξερω αν με συμφερει ομως με τις προμηθειες. Και στην καταθεση και στο συναλλαγμα.. Η revolut πραγματικα δεν κραταει τιποτα..

Εχω revolut εδω και 2 χρονια, αλλα δεν βρισκω επιλογη για να μου ερθει και η φυσικη καρτα.. Πρεπει να κανω αιτηση για καινουρια;

...και οι συναλλαγές με φυσική καρτα δεν μετράνε στο αφορολόγητο, οι ελληνικές καρτες περνάνε πλεον παντού, εκτός κάποιων μικρών εξαιρέσεων, αλλα απο οτι διαβάζω οι ελληνικές τράπεζες κανουν αυξήσεις σε μετατροπές συναλλάγματος κλπ(στο ιδιο παραμύθι θεατές) και θα μας ρίξουν εκ νέου στην ρεβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα μετα απο πολυ καιρο.

Θελω να εμβασω χρηματα στην καρτα.

Δυστυχως σε 3 browsers δεν εμφανιζονται τα .png  ths Μαιρης απο την 1 σελλιδα.

Παρακαλω λιγη βοηθεια.

Αν συμβαινει κατι και ειναι ευκολο στειλτε μου με ΠΜ το σκριν για winbank-piraeus (μονο αυτο) η οδηγειες πως ανοιγουν

Χιλια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους...για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ρωτησω εδω!

Την εποχη που ειχαμε το σοβαρο θεμα με τα κ.κ πηρα και εγω μια καρτουλα revolut την οποια τελικα δεν χρειαστηκα ποτε τελικα...

η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι παλιοτερα η καρτα συνδεοταν με εναν τραπεζικο λογαριασμο στον οποιο εκει εκανες εμβαζα πλεον οπως αλλαξαν την εφαρμογη  και εχω χαθει λιγο και δεν μπορω να βρω τα στοιχεια του λογαριασμου...για να πω την αληθεια δεν θελω να κανω εμβασμα..αλλα να βαζει η μητερα μου χρηματα στον λογαριασμο της καρτας(ειναι Αγγλια η μητερα μου) και να μπορω να τα σηκωσω απο Ελληνικο ατμ γινεται?υπαρχει χρεωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο οποιοσδήποτε να στέλνει χρήματα στο λογαριασμό σου.

Μπορείς να κάνεις αναλήψεις ανέξοδα έως 200€/μήνα, μετά έχει κάποια μικρή προμήθεια (τα γράφει στην εφαρμογή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dynamics είπε

καλησπερα σε ολους...για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ρωτησω εδω!

Την εποχη που ειχαμε το σοβαρο θεμα με τα κ.κ πηρα και εγω μια καρτουλα revolut την οποια τελικα δεν χρειαστηκα ποτε τελικα...

η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι παλιοτερα η καρτα συνδεοταν με εναν τραπεζικο λογαριασμο στον οποιο εκει εκανες εμβαζα πλεον οπως αλλαξαν την εφαρμογη  και εχω χαθει λιγο και δεν μπορω να βρω τα στοιχεια του λογαριασμου...για να πω την αληθεια δεν θελω να κανω εμβασμα..αλλα να βαζει η μητερα μου χρηματα στον λογαριασμο της καρτας(ειναι Αγγλια η μητερα μου) και να μπορω να τα σηκωσω απο Ελληνικο ατμ γινεται?υπαρχει χρεωση?

Ταυτοποίηση στο λογαριασμο σου έχεις κάνει; Αν εχεις κάνει θα έπρεπε να βλέπεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dynamics είπε

καλησπερα σε ολους...για να μην ανοιγω νεο θεμα ειπα να ρωτησω εδω!

Την εποχη που ειχαμε το σοβαρο θεμα με τα κ.κ πηρα και εγω μια καρτουλα revolut την οποια τελικα δεν χρειαστηκα ποτε τελικα...

η ερωτηση που θελω να κανω ειναι οτι παλιοτερα η καρτα συνδεοταν με εναν τραπεζικο λογαριασμο στον οποιο εκει εκανες εμβαζα πλεον οπως αλλαξαν την εφαρμογη  και εχω χαθει λιγο και δεν μπορω να βρω τα στοιχεια του λογαριασμου...για να πω την αληθεια δεν θελω να κανω εμβασμα..αλλα να βαζει η μητερα μου χρηματα στον λογαριασμο της καρτας(ειναι Αγγλια η μητερα μου) και να μπορω να τα σηκωσω απο Ελληνικο ατμ γινεται?υπαρχει χρεωση?

Aν έχεις πολυ καιρο να την χρησιμοποιήσεις ο τραπεζικός λογαριασμός σε ευρω δεν φαίνεται, πρέπει να τον εμφανίσεις-δημιουργησεις πατάς "More->profile->Account details-> Eur" και σε αυτο το βήμα, αν θυμάμαι καλα, σου λεει να δημιουργήσεις τον λογαριασμό, αν το κανεις στην συνέχεια σου εμφανίζει το προσωπικό σου ιβαν στην αγγλια και σε ευρω που αρχίζει απο GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 09/02/2018 στις 11:20 ΠΜ, minotavros είπε

Προσπαθησα 3 φορές πριν λίγο απο Εθνική να στειλώ ένα  ποσό  και έλαβα το εξής μήνυμα: ''ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΠΟΣΩΝ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΙΔΡΥΜΑ''

 Εχει κανείς ανάλογο προβλημα?

Μου το έκανε και μένα στην εθνική αυτό γιατί πήγαινε και συμπλήρωνε το BIC αυτόματα λάθος αν το βάλεις όπως το βλέπεις μέσα στην εφαρμογή θα σε αφήσει να στείλεις κανονικά! Τώρα αν φτάσουν τα λεφτά θα δείξει η νεκροψία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο οδηγός ενημερώθηκε με τη βοήθεια του @parsifal.

Προστέθηκαν νέα screenshots στον αρχικό οδηγό και αφαιρέθηκαν παλιά.

Προστέθηκαν νέα screenshots με νέες οδηγίες για μεταφορά από ελληνικές τράπεζες καθώς τώρα έχουμε προσωπικά IBAN.

Ευχαριστώ πολύ τον χρήστη @Adrian για τη παραχώρηση του screenshot από το ebanking της Alpha bank.

Για να δείτε το κάθε screenshot σε πλήρη ανάλυση, ΟΧΙ αριστερό κλικ! Κάντε κλικ με τη ροδέλα ή δεξί κλικ και άνοιγμα σε νέα καρτέλα.

@zzcookie ξαναδες τωρα τη πρωτη σελιδα.

 

Επεξ/σία από mary
  • Like 3
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Ο οδηγός ενημερώθηκε με τη βοήθεια του @parsifal.

Προστέθηκαν νέα screenshots στον αρχικό οδηγό και αφαιρέθηκαν παλιά.

Προστέθηκαν νέα screenshots με νέες οδηγίες για μεταφορά από ελληνικές τράπεζες καθώς τώρα έχουμε προσωπικά IBAN. Το μόνο που δεν κατάφερα να ενημερώσω ειναι το  screenshot από την Alpha bank καθώς δεν διαθέτω λογαριασμό σε αυτη τη τράπεζα. Θα παρακαλούσα όποιος έχει λογαριασμό στην Alpha bank και θέλει και μπορεί να βοηθήσει, να πάρει screenshot σε png μορφή και να το αποστείλει στον @parsifal

Για να δείτε το κάθε screenshot σε πλήρη ανάλυση, ΟΧΙ αριστερό κλικ! Κάντε κλικ με τη ροδέλα ή δεξί κλικ και άνοιγμα σε νέα καρτέλα.

@zzcookie ξαναδες τωρα τη πρωτη σελιδα.

Ευχαριστω πολυ. Λύθηκε το προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να στείλω δολάρια στο PayPal από τη revolut. Αυτό γιατί έπειδή έχω ένα μικρό balance σε ευρώ στο Paypal, το PayPal τραβάει από το balance όταν κάνω τις αγορές σε δολάρια και κάνει με το ζόρι τη μετατροπή. Γνωρίζετε αν μπορώ να στείλω δολάρια στο στη revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Παιδιά θέλω να στείλω δολάρια στο PayPal από τη revolut. Αυτό γιατί έπειδή έχω ένα μικρό balance σε ευρώ στο Paypal, το PayPal τραβάει από το balance όταν κάνω τις αγορές σε δολάρια και κάνει με το ζόρι τη μετατροπή. Γνωρίζετε αν μπορώ να στείλω δολάρια στο στη revolut;

Τράβα από την paypal τα ευρώ στην revolut κ τέλος. Κ ψώνιζε μέσω revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Billator είπε

Τράβα από την paypal τα ευρώ στην revolut κ τέλος. Κ ψώνιζε μέσω revolut.

Το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιώ ebay πολύ και συχνά από Κίνα, οπότε το PayPal σε αυτά είναι μονόδρομος! :-( Εκτός κι αν μπορώ να χρησιμοποιώ PayPal χωρίς account, γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, studiokristo είπε

Το πρόβλημα είναι ότι χρησιμοποιώ ebay πολύ και συχνά από Κίνα, οπότε το PayPal σε αυτά είναι μονόδρομος! :-( Εκτός κι αν μπορώ να χρησιμοποιώ PayPal χωρίς account, γίνεται;

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι μπορείς να συνδέσεις την κάρτα της revolut στην paypal κ να τραβά αυτόματα η paypal λεφτά από αυτήν έτσι;; :P :P

Βάζεις κ την ισοτιμία να την αναλαμβάνει η κάρτα κ όχι η paypal κ τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω αυτό. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Απλώς το PayPal αν έχεις balance μέσα δε σου επιτρέπει να χρησιμοποιείς την κάρτα. Τραβάει αυτόματα από το balance και κάνει τη μετατροπή αυτό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...