Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, spartak1 είπε

Οταν πατας ενεργοποίηση Iban τι μηνυμα σου βγάζει;

we are sorry something has gone wrong και πριν απ'αυτο μου εβγαζε οτι ειναι λαθος ο ΤΚ μου.εβγαλα την - και μου βγαζει το μυνημα που εγραψα στ αγγλικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, larry10 είπε

we are sorry something has gone wrong και πριν απ'αυτο μου εβγαζε οτι ειναι λαθος ο ΤΚ μου.εβγαλα την - και μου βγαζει το μυνημα που εγραψα στ αγγλικα!

Δοκίμασε αργότερα. Αν δε γίνει μίλα με το support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Χωρίς προσκλήσεις...Αν ήταν με προσκλήσεις δεν θα το δημοσίευα :P

Και σε μένα μόλις ενεργοποιήθηκε :D

Εβαλα να παίξω ένα ποσο σε bitcoin τώρα που έπεσε, θα το αφήσω 2-3 μήνες και βλέπουμε

χαχαχαχα

PS. H διαφορά πώλησης και αγοράς cryptocurrencies είναι περίπου 3,2%  δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό exchange rate αυτό, αλλά μου φαίνεται κακό.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαξα λιγο την εφαρμογη και προσεξα το εξης.
Στην αρχικη σελιδα του λογαριασμου μου πατωντας TOP UP -->bank transfer--> με μεταφερει σε GB με 2 επιλογες LOCAL και SWIFT
Η πρωτη επιλογη εχει εναν 8ψηφιο αριθμο καμια σχεση με ιβανκ και στο SWIFT εχει διαφορετικο ibank απ αυτο που χρησιμοποιουσα!!
Τωρα μπαινοντας στο προφιλ μου -->choose currency-->EURO--> Μου βγαζει διαφορετικο ιβαν αριθμο και ειναι αυτος με τον οποιο εκανα μεταφορα τους τελευταιους μηνες!!!
Μηπως αναλογα το νομισμα που θελεις να βαλεις σου εχει και διαφορετικο αριθμο λογαριασμου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Billator είπε

Και σε μένα μόλις ενεργοποιήθηκε :D

Εβαλα να παίξω ένα ποσο σε bitcoin τώρα που έπεσε, θα το αφήσω 2-3 μήνες και βλέπουμε

χαχαχαχα

PS. H διαφορά πώλησης και αγοράς cryptocurrencies είναι περίπου 3,2%  δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό exchange rate αυτό, αλλά μου φαίνεται κακό.

Το 3,2% το αναφέρει κάπου ή το υπολόγισες "χονδρικά";

Κακό είναι απλά μην περιμένουμε απο την revolut να προσφέρει τα fees των ανταλλακτηρίων. Άλλες ευκολίες προσφέρει και γι αυτό τσιμπάει στα fees.

Επίσης προσοχή με τα coin σας καθώς δεν σε αφήνει να τα κάνεις withdraw (εάν έχει αλλάξει αυτό ας με διορθώσει κάποιος).

Γι αυτό πάντα μικρά ποσά μιας και ουσιαστικά τα "κατέχει" η revolut χωρίς να μπορείτε να τα μεταφέρετε σε κάποιο wallet.

 

 

@larry10 Ευρώ δεν θα στείλεις; Δεν έχεις δουλειά με το GBP account.

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, grinder_ είπε

Το 3,2% το αναφέρει κάπου ή το υπολόγισες "χονδρικά";

Κακό είναι απλά μην περιμένουμε απο την revolut να προσφέρει τα fees των ανταλλακτηρίων. Άλλες ευκολίες προσφέρει και γι αυτό τσιμπάει στα fees.

Επίσης προσοχή με τα coin σας καθώς δεν σε αφήνει να τα κάνεις withdraw (εάν έχει αλλάξει αυτό ας με διορθώσει κάποιος).

Γι αυτό πάντα μικρά ποσά μιας και ουσιαστικά τα "κατέχει" η revolut χωρίς να μπορείτε να τα μεταφέρεται σε κάποιο wallet.

Πολύ πρακτικά το υπολόγισα.. Το ποσό που έβαλα και είδα την ίδια στιγμή αν το ξαναγυρνούσα στο αρχικό νόμισμα τι ποσό θα "επέστρεφε", ήταν μείον 3,2% του αρχικού ποσού.

Δεν έχω προσωπικά σκοπό να τα μεταφέρω σε κάποιο wallet, αλλά φαντάζομαι αν θες να πληρώσεις σε bitcoin πλέον θα μπορείς, οπότε ίσως αυτός είναι κ ένας τρόπος να τα βγάλεις έτσι από Revolut. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Billator είπε

Πολύ πρακτικά το υπολόγισα.. Το ποσό που έβαλα και είδα την ίδια στιγμή αν το ξαναγυρνούσα στο αρχικό νόμισμα τι ποσό θα "επέστρεφε", ήταν μείον 3,2% του αρχικού ποσού.

Δεν έχω προσωπικά σκοπό να τα μεταφέρω σε κάποιο wallet, αλλά φαντάζομαι αν θες να πληρώσεις σε bitcoin πλέον θα μπορείς, οπότε ίσως αυτός είναι κ ένας τρόπος να τα βγάλεις έτσι από Revolut. 

Με το "χονδρικά" δεν αμφισβητούσα τις ικανότητες σου στην αριθμητική αλλά εννοούσα εάν αναφέρεται κάπου επίσημα από την revolut.:P

Οι buy/sell τιμές αλλάζουν ανά sec οπότε αν λάβουμε υπόψιν και την υψηλή διακύμανση των cryptos αυτό το 3,2% που έβγαλες δεν είναι αντιπροσωπευτικό. (το πραγματικό μπορεί να είναι μεγαλύτερο, μπορεί να είναι μικρότερο)

Σε εμένα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, γενικά δεν ξέρω τι χρησιμότητα θα έχει με τους περιορισμούς που βάζει η revolut, αλλά την θεωρώ θετική κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχει προσπαθησει καποιος να στειλει χρηματα μεσω εθνικης τωρα??μου βγαζει μηνυμα(στο Ι-ΒΑΝΚ) οτι υπαρχει θεμα με το συγκεκριμενο ιδρυμα στην μεταφορα χρηματων...........Τι γινεται ολα σημερα θα συμβουν!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Με το "χονδρικά" δεν αμφισβητούσα τις ικανότητες σου στην αριθμητική αλλά εννοούσα εάν αναφέρεται κάπου επίσημα από την revolut.:P

Οι buy/sell τιμές αλλάζουν ανά sec οπότε αν λάβουμε υπόψιν και την υψηλή διακύμανση των cryptos αυτό το 3,2% που έβγαλες δεν είναι αντιπροσωπευτικό. (το πραγματικό μπορεί να είναι μεγαλύτερο, μπορεί να είναι μικρότερο)

Σε εμένα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα, γενικά δεν ξέρω τι χρησιμότητα θα έχει με τους περιορισμούς που βάζει η revolut, αλλά την θεωρώ θετική κίνηση.

Η revolut έχει επίσημα 1,5% mark-up  αλλά ούτως η άλλως δεν υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο buy/sell rate? 
 

Τα νούμερα προσπάθησα να τα πάρω σε λιγότερο από 5 sec για να μην έχουμε αποκλείσεις μεγάλες :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Billator είπε

Πολύ πρακτικά το υπολόγισα.. Το ποσό που έβαλα και είδα την ίδια στιγμή αν το ξαναγυρνούσα στο αρχικό νόμισμα τι ποσό θα "επέστρεφε", ήταν μείον 3,2% του αρχικού ποσού.

Δεν έχω προσωπικά σκοπό να τα μεταφέρω σε κάποιο wallet, αλλά φαντάζομαι αν θες να πληρώσεις σε bitcoin πλέον θα μπορείς, οπότε ίσως αυτός είναι κ ένας τρόπος να τα βγάλεις έτσι από Revolut. 

Απο τη στιγμη που τα bitcoin δε μπορουν  να φυγουν απο τη Revolut δε μπορείς να κάνεις πληρωμες και με αυτα. Αχρηστη υπηρεσία είναι ανμ δε μπορείς να τα στείλεις αλλού. Είναι σαν να εχεις capital control και πολύ σκληρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Απο τη στιγμη που τα bitcoin δε μπορουν  να φυγουν απο τη Revolut δε μπορείς να κάνεις πληρωμες και με αυτα. Αχρηστη υπηρεσία είναι ανμ δε μπορείς να τα στείλεις αλλού. Είναι σαν να εχεις capital control και πολύ σκληρα....

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Μέχρι τώρα συμπεριφέρεται ως οποιοδήποτε νόμισμα μέσα στην revolut γενικά για τις αγορές.
Τώρα αν γίνεται να πληρώσεις καθαρά σε bitcoins λογικά θα το μάθουμε από εμένα ή από κάποιον άλλον σύντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Θα το δοκιμάσω και θα σου πω. Μέχρι τώρα συμπεριφέρεται ως οποιοδήποτε νόμισμα μέσα στην revolut γενικά για τις αγορές.
Τώρα αν γίνεται να πληρώσεις καθαρά σε bitcoins λογικά θα το μάθουμε από εμένα ή από κάποιον άλλον σύντομα. 

Η αγορα αγαθού/υπηρεσιας σε bitcoins προυποθετει αποστολη bitcoin στον εμπορο. Ομως στη revolut τα bitcoin δε γινεται να αποσταλουν εκτος revolut....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...