Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως έχει καταφέρει κάποιος να κάνει πρόσφατα αλλαγή του PIN της κάρτας του; Δοκίμασα να το κάνω σήμερα στην κάρτα που παρέλαβα πρόσφατα στην εθνική και δεν το δεχόταν με αιτιολογία ότι απορρίφθηκε από την κάρτα. Στην Πειραιώς που δοκίμασα δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για αλλαγή του PIN. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Μήπως έχει καταφέρει κάποιος να κάνει πρόσφατα αλλαγή του PIN της κάρτας του; Δοκίμασα να το κάνω σήμερα στην κάρτα που παρέλαβα πρόσφατα στην εθνική και δεν το δεχόταν με αιτιολογία ότι απορρίφθηκε από την κάρτα. Στην Πειραιώς που δοκίμασα δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για αλλαγή του PIN. 

H visa είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartak1 είπε

Θα πρέπει να την αλλάξεις σε ΑΤΜ της τράπεζας Αττικής.

Σε ευχαριστώ, θα μεριμνήσω τις επόμενες ημέρες. Αλήθεια ξέρουμε γιατί υπάρχει αυτή η ιδιαιτερότητα με τις τράπεζες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Σε ευχαριστώ, θα μεριμνήσω τις επόμενες ημέρες. Αλήθεια ξέρουμε γιατί υπάρχει αυτή η ιδιαιτερότητα με τις τράπεζες; 

Γιατί οι "συστημικές" δεν γουστάρουν άλλους παίκτες. Τα θέλουν -και τα έχουν- όλα κομμένα και ραμμένα στα μέτρα τους. Και το "ΔΙΑΣ" αν μπορούσαν να το καταργήσουν θα το έκαναν να εξυπηρετεί η καθεμιά μόνο το δικό της "μαντρί"...

Η Attica δέχει ξκελείδωτη τη δυνατότητα (και άλλες) πιθανότατα γιατί δεν είναι "συστημική".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2018 στις 10:04 ΜΜ, spartak1 είπε

Θα πρέπει να την αλλάξεις σε ΑΤΜ της τράπεζας Αττικής.

Να αναφέρω ότι ούτε η τράπεζα Αττικής επιτρέπει αλλαγή PIN όπως επίσης και οι: alpha, eurobank και Πειραιώς. Η εθνική ήταν η μόνη που σου έδινε την επιλογή για αλλαγή του PIN αλλά όταν ολοκλήρωνες την διαδικασία την απέρριπτε. Θα δοκίμαζα και το παλιό ταμιευτήριο αλλά την ώρα που το επισκέφτηκα γέμιζαν το ΑΤΜ με χρήμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2018 στις 7:10 ΜΜ, Demetriuscreta είπε

Γεια σας κι από μένα... Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ... Επικοινώνησα με Revolut και μου είπαν ότι δεν έχουν αλλάξει λέει το BIC τους... Αλλά κάποιες τράπεζες χρησιμοποιούν λανθασμένα το ΒIC: REVOGBL αντί για REVOGB21 ....  Έχουν λέει ήδη ειδοποιήσει τις τράπεζες που υπάρχει πρόβλημα για το τι πρέπει να κάνουν, αλλά μου συνέστησαν να περάσω εκ νέου εγώ το BIC της τράπεζας χειροκίνητα... Έτσι λοιπόν με την καθοδήγηση υπαλλήλου από την τράπεζα Πειραιώς προχώρησα στην αποστολή νέου εμβάσματος με το διορθωμένο BIC και το έκανα αποθήκευση στις φιλικές ονομασίες...

Εν αναμονή λοιπόν μέχρι την Παρασκευή λογικά για να δούμε αν θα αποσταλλεί το νέο έμβασμα επιτυχώς ... ή επιστραφεί όπως έγινε και με το προηγούμενο... :)

Επανερχόμενος στο πρόβλημα που υπάρχει εδώ και μέρες με Revolut... Να σας αναφέρω ότι δυστυχώς και η προ δύο ημερών προσπάθεια αποστολής εμβάσματος από Πειραιώς απέτυχε... Και το δεύτερο έμβασμα επιστράφηκε... Πρέπει (λέει η Revolut) να διορθώσουν το BIC από τα συστήματά τους οι Ελληνικές τράπεζες...

Επεξ/σία από Demetriuscreta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Demetriuscreta είπε

Επανερχόμενος στο πρόβλημα που υπάρχει εδώ και μέρες με Revolut... Να σας αναφέρω ότι δυστυχώς και η προ δύο ημερών προσπάθεια αποστολής εμβάσματος από Πειραιώς απέτυχε... Και το δεύτερο έμβασμα επιστράφηκε... Πρέπει (λέει η Revolut) να διορθώσουν το BIC από τα συστήματά τους οι Ελληνικές τράπεζες...

Πάντως προ ημερών ενώ είχα κολλήσει με Εθνική, με eurobank πήγαν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, minotavros είπε

Πάντως προ ημερών ενώ είχα κολλήσει με Εθνική, με eurobank πήγαν κανονικά. 

Εγώ και με Εθνική και με Πειραιώς έχω πρόβλημα... Ίσως η Eurobank να έχει κάνει τη διόρθωση του BIC στο σύστημά της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Demetriuscreta είπε

Εγώ και με Εθνική και με Πειραιώς έχω πρόβλημα... Ίσως η Eurobank να έχει κάνει τη διόρθωση του BIC στο σύστημά της...

Ναι το κατάλαβα. Το BIC το βάζεις εσύ ή το αφήνεις να μπει αυτόματα από την τράπεζα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, minotavros είπε

Ναι το κατάλαβα. Το BIC το βάζεις εσύ ή το αφήνεις να μπει αυτόματα από την τράπεζα? 

Προσπάθησα να το βάλω εγώ (με τη βοήθεια υπαλλήλου της τράπεζας) αλλά προφανώς πρέπει να το αλλάξουν αυτοί από το σύστημά τους... Διότι δεν το κρατάει αλλά το γυρνάει στο παλιό ξανά αυτόματα... Άρα είναι δικό τους θέμα να το φτιάξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία μου προσπάθεια φόρτισης της κάρτας ήταν την προηγούμενη βδομάδα. Χρησιμοποιώ το e-banking της Εθνικής και σαν συναλλαγή την έχω αποθηκευμένη. Όταν λοιπόν την επέλεξα, επειδή πάντα διπλοτσεκάρω πριν την εκτελέσω, παρατήρησα οτι το BIC τελείωνε σε 2L. Μου φάνηκε μεν περίεργο να τελειώνει σε γραμμα αλλά λέω αφού έτσι έκανα την προηγούμενη, σωστό θα είναι. Τελευταία στιγμή λέω δεν κοιτάω το κινητό?......και να σου το 21. Ωπα! Τι γίνεται τώρα? Τελικά πήρα την απόφαση και το διόρθωσα και έβαλα το 21. Τα λεφτά φάνηκαν την μεθεπόμενη μέρα. Η μεταφορά έγινε την προηγούμενη Τρίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

θα δοκίμαζα και το παλιό ταμιευτήριο αλλά την ώρα που το επισκέφτηκα γέμιζαν το ΑΤΜ με χρήμα :P

 

 

 

 

Καλα σοβαρολογεις; τα καταστηματα του παλιου ταμιευτηρίου τωρα ειναι eurobank. Δεν εχουν δικο τους λογισμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσένα σου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα;;;

"Aποδέχομαι ότι ενδεχομένως να υπάρξουν προβλήματα στην ολοκλήρωση της συναλλαγής ή/και επιπλέον έξοδα ή καθυστέρηση καθώς ο κωδικός αναγνώρισης της τράπεζας SWIFT ΒIC (Βank Identifier Code), γνωστός και ως διεύθυνση SWIFT, που προσδιορίζει την Τράπεζα, είναι ανενεργός."

Έχω την εντύπωση ότι τα στοιχεία που υπάρχουν και στο screenshot στην αρχή του section  θα πρέπει να αλλάξουν.... Υπάρχουν αλλαγές στα στοιχεία από ότι φαίνεται...

48 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Η τελευταία μου προσπάθεια φόρτισης της κάρτας ήταν την προηγούμενη βδομάδα. Χρησιμοποιώ το e-banking της Εθνικής και σαν συναλλαγή την έχω αποθηκευμένη. Όταν λοιπόν την επέλεξα, επειδή πάντα διπλοτσεκάρω πριν την εκτελέσω, παρατήρησα οτι το BIC τελείωνε σε 2L. Μου φάνηκε μεν περίεργο να τελειώνει σε γραμμα αλλά λέω αφού έτσι έκανα την προηγούμενη, σωστό θα είναι. Τελευταία στιγμή λέω δεν κοιτάω το κινητό?......και να σου το 21. Ωπα! Τι γίνεται τώρα? Τελικά πήρα την απόφαση και το διόρθωσα και έβαλα το 21. Τα λεφτά φάνηκαν την μεθεπόμενη μέρα. Η μεταφορά έγινε την προηγούμενη Τρίτη.

Έκανα νέα προσπάθεια μεταφοράς από Εθνική πριν από λίγο με το νέο BIC συμπληρωμένο από μένα...για να δούμε από Δευτέρα τι ψάρια θα πιάσουμε...

Επεξ/σία από Demetriuscreta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...