Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, tornado είπε

οκ σε πιστευω, απλα σε εμενα αυτο δεν δουλεψε.

Επιβεβαιώνω και εγώ , εχω την εφαρμογή να λειτουργεί σε τρία τηλέφωνα ταυτόχρονα και εγινε ευκολα  με τον τροπο που ανέφερε παραπάνω ο theopan , 

και μαλιστα tο ενα ειναι rooted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, zalisleo είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ , εχω την εφαρμογή να λειτουργεί σε τρία τηλέφωνα ταυτόχρονα και εγινε ευκολα  με τον τροπο που ανέφερε παραπάνω ο theopan , 

και μαλιστα tο ενα ειναι rooted

να σου επιβεβαιωσω και εγω οτι απο jiayu G3S (root) σε xiaomi redmi 5 plus (οχι root) δεν μπορεσε να γινει δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tornado είπε

να σου επιβεβαιωσω και εγω οτι απο jiayu G3S (root) σε xiaomi redmi 5 plus (οχι root) δεν μπορεσε να γινει δουλεια.

Με προβληματίζει αυτό το "από-σε" που συνεχίζεις να γράφεις. Σου ξαναλέω ότι δεν μεταφέρουμε την εφαρμογή (π.χ. με backup-restore με titanium backup). Την κατεβάζουμε και την εγκαθιστούμε σε κάθε νέα συσκευή που θέλουμε. "Δένεται" μόνο με τον τηλεφωνικό αριθμό και όχι με τη συσκευή (σε αντίθεση ας πούμε με τη Ν26 που δένεται με τη συσκευή για κάποιες λειτουργίες). Με root επίσης δεν έχει κανένα πρόβλημα η revolut. Και καμία άλλη τραπεζική εφαρμογή από όσες έχω δοκιμάσει πλην Winbank στην οποία απλά δεν δουλεύει το fingerprint.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνα νέο σχετικά με την ένταξη της Revolut sto GPay; Βλέπε εταιρείες νεότερες Monzo, Starling, ακόμα και η N26 πλέον είναι ήδη μέσα! Και πάνω απ όλα γιατί στα φόρουμ της γράφουν οι εκπρόσωποι "σύντομα", "σε 2 εβδομάδες", κτλ ενώ δεν ισχύουν;

Επεξ/σία από georgerov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, theopan είπε

Δεν είναι τρελό. Έτσι συμβαίνει με πολλές κάρτες. Τα bin checker τις βλέπουν ως credit τις νέες VISA Leupay.

 

22 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Πολλές κάρτες λογίζονται ως commercial δηλαδή εμπορικές, ασχέτως εάν είναι ή όχι credit ή debit.

Tελεια....παει η τσαμπα μεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε το ξεκλείδωμα των cryptocurrencies . Πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι μου τα ξεκλείδωσαν και εμένα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, καλό feature πάντως

 

 

IMG_20180523_174746.jpg

Screenshot_20180523-174029-picsay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντός ολίγων ημερών, θα είναι διαθέσιμο και το Ripple (XRP) B)

3 ώρες πριν, greekboy είπε

Σε προηγούμενες σελίδες αναφέρθηκε το ξεκλείδωμα των cryptocurrencies . Πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση ότι μου τα ξεκλείδωσαν και εμένα. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, καλό feature πάντως

IMG_20180523_174746.jpg

Screenshot_20180523-174029-picsay.jpg

Επεξ/σία από dimitrislitsikakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε app update σε εμενα (android) και ξεκλειδωθηκε και το ripple (δεν ξέρω αν έχει σημασία που ειμαι premium). Εκανα και την 1η μετατροπή και μάλιστα μπορω και να τα στειλω σε άλλους revolut users! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα μια μεταφορά 280€ στη ρεβολουτ. Πάτησα κατά λάθος swift αντί για local και μπήκε σε λίρες Αγγλίας το αντίστοιχο ποσό των 273,47 ευρώ. 

Αυτά τα χρήματα θέλω να τα κάνω ανάληψη σε zloty από ΑΤΜ στην Πολωνία Επίσης θα κάνω και αγορές με pos. Πρέπει να τα μετατρέψω σε pln από πριν ή μπορώ και ενώ είναι σε λιρες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/02/2016 at 23:41, parsifal said:

Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι γνωστό, έχει ξαναναφερθεί εδώ στο topic. Δεν έχει να κάνει μόνο με το PayPal, αλλά αφορά μία ιδιαιτερότητα που υπάρχει στο πώς αντιμετωπίζει το PayPal τις κάρτες της Revolut.

Όταν αφήνουμε το PayPal να κάνει μετατροπές συναλλάγματος για αγορές με χρέωση της Revolut, το PayPal προσπαθεί πάντα να χρεώσει την κάρτα μας σε λίρες Αγγλίας GBP, άσχετα από το νόμισμα χρέωσης του εμπόρου/καταστήματος.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί το PayPal βγάζει αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι πίσω από την κάρτα της Revolut υπάρχουν χρήματα σε GBP. Ίσως διότι αναλύει τον 16ψήφιο αριθμό της κάρτας και βλέπει ότι αντιστοιχεί σε λογαριασμό της Barclays/που τηρείται στην Αγγλία.

Δυστυχώς όμως, έτσι τρώμε χασούρα από ΔΙΠΛΗ μετατροπή: μία ασύμφορη που κάνει το PayPal για να αλλάξει από EUR σε GBP και μία ακόμη μικρότερης αλλά υπαρκτής χασούρας που κάνει η Revolut για να ξαναλλάξει τα GBP που χρέωσε το PayPal σε EUR που βρίσκονται στο υπόλοιπο του Revolut account μας.

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.

1. Κάνουμε login στο paypal.com

2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):


https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub

3. Κάνουμε κλικ στο "Conversion options" δίπλα από την καταχώρηση που αντιστοιχεί στην κάρτα της Revolut

Παίδες δοκιμάζω το link για αλλαγή και με οδηγεί σε error. Πριν λίγες μέρες το έκανα κανονικά, τώρα που το θέλω για ένα φίλο δε γίνεται. Έχει κανείς άλλος θέμα; Αναφέρει να καθαρίσω bookmark, αλλά μπήκα και από άλλο καθαρό πλοηγό και έχω το ίδιο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CNT-FAI είπε

Παίδες δοκιμάζω το link για αλλαγή και με οδηγεί σε error. Πριν λίγες μέρες το έκανα κανονικά, τώρα που το θέλω για ένα φίλο δε γίνεται. Έχει κανείς άλλος θέμα; Αναφέρει να καθαρίσω bookmark, αλλά μπήκα και από άλλο καθαρό πλοηγό και έχω το ίδιο θέμα. 

Αν έχεις το PayPal στα ελληνικά γύρνα το στα αγγλικά γιατί πολλά link δεν δουλεύουν μέσα στο paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, NikosKallithea said:

Αν έχεις το PayPal στα ελληνικά γύρνα το στα αγγλικά γιατί πολλά link δεν δουλεύουν μέσα στο paypal.

Μαλλον αυτο θα φταει αν και τη βρηκα χειροκινητα την επιλογη. Ξερουμε για alpha bank αν δεν διαθετουμε ebanking πως μπορουμε να δουμε τον τετραψηφιο της επιβεβαιωσης που στελνει το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CNT-FAI είπε

Μαλλον αυτο θα φταει αν και τη βρηκα χειροκινητα την επιλογη. Ξερουμε για alpha bank αν δεν διαθετουμε ebanking πως μπορουμε να δουμε τον τετραψηφιο της επιβεβαιωσης που στελνει το paypal;

Παιρνεις τηλέφωνο στην εξυπηρετηση πελατων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...