Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, vgiozo said:

Η επιλεκτική κατανόηση και η βιαστική εξαγωγή συμπερασμάτων είναι μάλλον το θέμα, σού απάντησαν ήδη αρκετοί και ως προς τί ισχύει σε σχέση με την αποστολή των χρεωστικών καρτών εν γένει και ως προς την ασφάλεια του λογαριασμού σου για τη Revolut συγκεκριμένα για νέα μη ενεργοποιημένη κάρτα...

...η χρήση του όρου "καταγγελία" "ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι" είναι κάπως άτοπη (λάθος αντιλαμβάνεσαι αν νομίζεις ότι θεωρώ σωστό να έχει πρόσβαση άλλος στη κάρτα σου), σε κάθε περίπτωση θα το λύσεις με τη Revolut το όποιο θέμα κι ελπίζω να αξιοποιήσεις και να ευχαριστηθείς την υπηρεσία εν τέλει.

Η κάρτα που είχα λάβει εγώ τότε όταν δημιούργησα τον λογαριασμό δεν ήταν ανέπαφων συναλλαγών, όπως φαίνεται να είναι οι πιο καινούριες...θα το προτιμούσα να υποστηρίζονται, αλλά δεν θα βιαστώ να την αλλάξω, την έχω χρησιμοποιήσει για σύνδεση στο Paypal κτλ, οπότε θα περιμένω να λήξει για να την αντικαταστήσω.

Αναγνωση, γραφη και κατανόηση απλών προτάσεων στο δημοτικό.Υπάρχουν και σχολεία δεύτερης ευκαιρίας εαν δε γνωρίζεις τη χρηση των εισαγωγικων.

Επεξ/σία από CNT-FAI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη που μπλέκομαι, αλλά έχουμε γεμίσει με άχρηστα μνμ εξαιτίας του περιστατικού που περιέγραψες και δυστυχώς θα σπαμάρω κι εγώ:

- Κάποιος σού άνοιξε τον φάκελο. Δυστυχώς πρέπει να τον βρεις εσύ.

- Δεν θέλεις να παραλαμβάνεις την κάρτα με απλό ταχυδρομείο, αλλά κάπως αλλιώς (κούριερ ίσως). Δεν το προσφέρει η Ρεβ.

Συνεπώς είναι περίπτωση take it or leave it. Αν δεν σου κάνει μία υπηρεσία, δεν την χρησιμοποιείς. Δεν είσαι υποχρεωμένος. Απλά θέλεις να βοηθήσεις την κοινότητα να ενημερωθεί; Το έκανες και η πλειοψηφία απάντησε (θα συμφωνήσω κι εγώ) ότι κανείς δεν έχει πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο διότι (αποδεδειγμένα) είναι ασφαλής. Που ακριβώς είναι το πρόβλημα λοιπόν και έχεις τέτοιο ύφος (γραφής φυσικά);

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 7:36 ΜΜ, CNT-FAI είπε

Ενημέρωση - <<Καταγγελία>>

Μόλις παρέλαβα τη revolut όπως οι περισσότεροι από εσάς με την εξαίρεση πως η δική μου (ίσως και αλλων βέβαια) ήρθε σε ανοιγμένο φάκελο με οτι αυτό συνεπάγεται. Το γράφω εδώ (μπορεί να έχει υποθει ξανά) γιατί αυτός που τον άνοιξε έχει άμεσα πρόσβαση στην κάρτα. Την έχω ηδη παγώσει και αναμενω απάντηση απο support. Ο τρόπος με τον οποίο την αποστέλλουν είναι επιεικως απαράδεκτος αν αναλογιστεί κανείς ότι είναι μια χρεωστική κάρτα στήν οποία ο καθένας μπορεί νά έχει από 10€ μέχρι καί κάποια χιλιάρικα. Καλές χρυσές οι παροχές πού την καθιστούν ίσως τήν καλύτερη επιλογή γιά ιδιώτες αλλά στο συγκεκριμένο τομέα υστερούν...

Update

Το support πραγματοποίησε διαγραφή της κάρτας και refund του ποσού που κόστισε να αποσταλεί σε εμενα ( πήρε 12 ώρες η απάντηση, προφανώς εξαιτίας του προβλήματος με τις visa ). Δυστυχώς το πρόβλημα δεν επιλύθηκε, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αποστολής -με περισσότερη ασφάλεια-. Ακόμα και η express λύση (που κοστίζει 20€...) έρχεται με τον ίδιο τροπο. Τουλάχιστον υπάρχει η επιλογή της visual. Προσωπικά δεν εμπιστευομαι τη physical εκδοχή τους.

Να σημειωσω οτι εκτός του ανοιγμενου φακέλου, μόλις άνοιξα το case της κάρτας αυτή έπεσε αμέσως που σημαίνει οτι κάποιος την έβγαλε απο τη θηκη της και ξέχασε να την τοποθέτηση ξανά στο σημείο οπου θηλυκωνει.

ic-8448-1248x1664.jpg

ic-1197-1240x1605.jpg

Το παλικάρι ανέβασε αυτό εχθές ίσως μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του για βρείτε κάποια άκρη και να "πληρώσει" ο υπεύθυνος είναι κακούργημα βάση νόμου από όσο ξέρω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δεν λύνονται ούτε στο youtube ούτε στο insomnia, αφήστε τις σαχλαμάρες.

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ με ντοκουμέντα ή σε περίπτωση που είσαι μπροστά όταν το φέρουν άδειο καλείς την αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎5‎/‎6‎/‎2018 στις 7:26 ΜΜ, CNT-FAI είπε

Αναγνωση, γραφη και κατανόηση απλών προτάσεων στο δημοτικό.Υπάρχουν και σχολεία δεύτερης ευκαιρίας εαν δε γνωρίζεις τη χρηση των εισαγωγικων.

Όλες οι κάρτες όλων των τραπεζών όπως ήδη γράφτηκε έρχονται με απλό ταχυδρομείο σε απλό φάκελο. Επίσης κατά τη διάρκεια ισχύος της (3 χρόνια στη Revolut σε κάποιες άλλες λιγότερο σε κάποιες άλλες περισσότερο) μια κάρτα, θα περάσει από αρκετές 10άδες ή και 100άδες χέρια και θα τη δουν ισάριθμα ζευγάρια μάτια όταν θα τη δίνεις για να πληρώσεις. Το πρόβλημα το εντοπίζεις δηλαδή στο τι μπορεί να συνέβη σε εσένα μέχρι να την πάρεις στα χέρια σου επειδή είδες το φάκελο σκισμένο; Ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος καθώς νομίζεις ότι ανακάλυψες ΄"τρύπα" ασφάλειας και γράφεις κάτι έξυπνο το οποίο στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2018 στις 12:02 ΜΜ, greekboy είπε

Στην αρχική σελίδα δεν μπορούμε να διαγράψουμε currencies που δεν χρησιμοποιούμε πια? πχ αυτη τη στιγμη έχω eur,gpb,pln,$ αλλα θελω να κρατησω μονο eur,$. εψαξα αλλα δεν το βρηκα και ειναι σπαστικο γιατι ειναι πρωτα τα eur,τελευταια τα $ και στη μεση αυτα που δεν χρειαζομαι 😕

Το επαναφερω μηπως δεν το ειδε καποιος που οντως ξερει, γιατι στις τελευταιες 2 σελιδες ασχολουμαστε πως ανοιγει ενας φακελος και φταει για αυτο η Revolut απο τα κεντρικα της που δεν βαζει δικο της ανθρωπο να παραδιδει της καρτες αυτοπροσωπως μαζι με ενα τριανταφυλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2018 στις 12:02 ΜΜ, greekboy είπε

Στην αρχική σελίδα δεν μπορούμε να διαγράψουμε currencies που δεν χρησιμοποιούμε πια? πχ αυτη τη στιγμη έχω eur,gpb,pln,$ αλλα θελω να κρατησω μονο eur,$. εψαξα αλλα δεν το βρηκα και ειναι σπαστικο γιατι ειναι πρωτα τα eur,τελευταια τα $ και στη μεση αυτα που δεν χρειαζομαι 😕

Μπορείς να τα κάνεις deactivate κάνοντας swipe στα αριστερά το currency που σ' ενδιαφέρει και μετά -> deactivate 🙂 

Σε άλλα νέα:

Η Revolut ανακοινώνει τις αγοραπωλησίες μετοχών χωρίς προμήθεια.

Σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση, η Revolut θα προσφέρει σύντομα στους πελάτες της τη δυνατότητα να επενδύσουν στις εισηγμένες εταιρείες του Ηνωμένου Βασιλείου και των ΗΠΑ καθώς και σε άλλα προϊόντα όπως ETFs. Η εταιρεία προτίθεται να κάνει τις επενδύσεις πιο προσιτές και προσβάσιμες για όλους, «εκδημοκρατίζοντας» τις επενδύσεις σε μετοχές, καταργώντας τα όποια εμπόδια εισόδου.

Πολλές παραδοσιακές χρηματιστηριακές εταιρείες στο Ηνωμένο Βασίλειο και τις Η.Π.Α. χρεώνουν 5-10 λίρες για κάθε αγορά μετοχών, κάτι που είδαν και έκαναν disrupt FinTechs όπως η Robinhood, και πλέον και η Revolut, ανοίγοντας τις επενδύσεις σε όλους – όπως έγινε με τα τραπεζικά προϊόντα και τα κρυπτονομίσματα.

Σύμφωνα με νεότερα στοιχεία από την Revolut τους τελευταίους 12 μήνες αυξήθηκε ο αριθμός των πελατών της κατά 300%, σε πάνω από 2 εκατομμύρια, τοποθετώντας σταθερά την εταιρεία με έδρα το Λονδίνο ως την ταχύτερα αναπτυσσόμενη Fintech στην Ευρώπη. Επιπλέον, λίγο μετά την ανακοίνωση της Ν26 για μηνιαίες συναλλαγές 1 δισ. ευρώ έρχεται η Revolut και ανακοινώνει μηνιαίες συναλλαγές 2 δισ. δολαρίων! Eνώ οι πελάτες πραγματοποιούν πάνω από 100 εκατομμύρια μεμονωμένες συναλλαγές.

Η Revolut αναφέρει επίσης ότι περίπου 900.000 πελάτες της βρίσκονται στο Ηνωμένο Βασίλειο, με τη Γαλλία και την Πολωνία να εμφανίζονται ως η δεύτερη και η τρίτη μεγαλύτερη αγορά αντίστοιχα.
Στο στόχαστρο της Revolut μπαίνει η αγορά των Η.Π.Α. μια και όπως αποκάλυψε την περασμένη Δευτέρα ο CEO Νικολαι Στορόνσκι προτίθεται να αιτηθεί τραπεζικής άδειας στην απέναντι όχθη του Ατλαντικού, μετά την τραπεζική άδεια που έχει αιτηθεί στην Λετονία. Καναδάς, Σιγκαπούρη, Χονγκ Κονγκ, Αυστραλία και Ν. Ζηλανδία είναι οι χώρες στις οποίες θα μπει σύντομα η Revolut.

Πηγή: https://startupper.gr/αγοραπωλησίες-μετοχών-χωρίς-προμήθε/

Wealth-revolut-blue-002-new.png

Επεξ/σία από dimitrislitsikakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατώντας επανω στο νόμισμα που θες να καταργήσεις σε πάει σε μια άλλη σελίδα η οποία γράφει από κάτω deactive με  Ένα διακοπτάκι, γύρισε το, δεν το έχω κάνει βέβαια, αλλά πιθανόν αυτό να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimitrislitsikakis είπε

Μπορείς να τα κάνεις deactivate κάνοντας swipe στα αριστερά το currency που σ' ενδιαφέρει και μετά -> deactivate 🙂 

 

13 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πατώντας επανω στο νόμισμα που θες να καταργήσεις σε πάει σε μια άλλη σελίδα η οποία γράφει από κάτω deactive με  Ένα διακοπτάκι, γύρισε το, δεν το έχω κάνει βέβαια, αλλά πιθανόν αυτό να είναι.

Ενταξει, ειμαι και επισημα στραβος. Ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Αγορά μετοχών χωρίς να δώσεις ΑΦΜ? Εκτός και αν δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα όπως και τα περισσότερα προϊόντα της revolut και n26

To μόνο προϊόν της Revolut που δεν είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι το credit.

Όλα τ' άλλα προσφέρονται κανονικά (συμπεριλαμβανομένου και του Trading μόλις αυτό κυκλοφορήσει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitrislitsikakis είπε

To μόνο προϊόν της Revolut που δεν είναι διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι το credit.

Όλα τ' άλλα προσφέρονται κανονικά (συμπεριλαμβανομένου και του Trading μόλις αυτό κυκλοφορήσει).

Ξερουμε αν θα γινει ποτε διαθέσιμο στην Ελλαδα το credit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πότε άλλαξε, πάντως οι virtual κάρτες προσφέρονται δωρεάν μέσα από την εφαρμογή. Για την πρώτη virtual πάντα.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έστειλα το local account μου σε έναν φίλο Ελβετό για να μου στείλει χρήματα αλλά το ebanking του δεν του επιτρέπει την αποστολή γιατί μένω στην Ελλάδα ενώ ο λογιαριασμός είναι στην Αγγλία.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Έχει κάποιο θέμα η Ελβετία ως χώρα;

Μήπως να του στείλω το swift; Τι διαφορά έχει;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από kokosteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...