Προς το περιεχόμενο
Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]

mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Έστειλα το local account μου σε έναν φίλο Ελβετό για να μου στείλει χρήματα αλλά το ebanking του δεν του επιτρέπει την αποστολή γιατί μένω στην Ελλάδα ενώ ο λογιαριασμός είναι στην Αγγλία.

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Έχει κάποιο θέμα η Ελβετία ως χώρα;

Μήπως να του στείλω το swift; Τι διαφορά έχει;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από kokosteo
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 12,2k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Με αφορμή τις επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις και απορίες για την κάρτα Revolut σε αυτό το θέμα, αποφάσισα τη δημιουργία ενός οδηγού.   Καταρχήν για όσους δεν το γνωρίζουν, η Revolut είναι μια σ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Συμπληρώνετε όλα τα πεδία με τη σειρά (από πάνω προς τα κάτω). Σε αντίθετη περίπτωση, μπορεί να έχετε πρόβλημα (π.χ. σε Winbank να μην εμφανίζεται το πεδίο SEPA)! Η κάθε τράπε

F.A.Q (Frequently Asked Questions)   Q1: Εστειλα έμβασμα στη Revolut το Σαββατο/τη Κυριακη και σήμερα Τρίτη δεν εχει εμφανιστεί τίποτα. Να ανησυχώ; Για να φτάσει το έμβασμα στη Revolut

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε την διεύθυνση της revolut που υπάρχει ακριβώς κάτω από τον λογαριασμό που του έδωσες.

Επεξ/σία από Hapatingo
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, moutsa είπε

Σε περίπτωση που κάνω αγορά σε ξένο νόμισμα η κάρτα της revolut ισχύει ότι δεν κρατάει προμήθεια?

NAI!

• Like 1
  • Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
μπορει καποιος να μου πει τι ισχυει πλεον με φορτιση της καρτας revolut.ποιος ειναι ο πιο συμφερον τροπος και τι χρεωσεις-προμηθειες εχει?εχω πειπαλ/τραπεζα πειραιως
  •  
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, tososda είπε
μπορει καποιος να μου πει τι ισχυει πλεον με φορτιση της καρτας revolut.ποιος ειναι ο πιο συμφερον τροπος και τι χρεωσεις-προμηθειες εχει?εχω πειπαλ/τραπεζα πειραιως

Με έμβασμα, κόστος 1€.

Διάβασε τα 3 πρώτα post του νήματος.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ.υπαρχει κάποιο όριο στο έμβασμα η κάποιος νομικός κίνδυνος;δλδ αν κάνω έμβασμα 1κ σε τράπεζα εξωτερικού πυσιαστικα πρεπει να έχω το νου μου για κάτι;

η μελλοντικά αντιστρόφως αν στείλω 1κ πχ απο εξωτερικό στην Πειραιώς 

Επεξ/σία από tososda
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tososda είπε

Ευχαριστώ.υπαρχει κάποιο όριο στο έμβασμα η κάποιος νομικός κίνδυνος;δλδ αν κάνω έμβασμα 1κ σε τράπεζα εξωτερικού πυσιαστικα πρεπει να έχω το νου μου για κάτι;

η μελλοντικά αντιστρόφως αν στείλω 1κ πχ απο εξωτερικό στην Πειραιώς 

Δεν είναι θέματα της revolut αυτά, αναζήτησε απαντήσεις αρχικά στο νήμα με τα capital control και συνεχίζεις.

Επεξ/σία από turbat0s
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεκτό αλλα δεν μπορω να ψάξω τόσες σελίδες και για να μην ξανακάνω το ιδιο ποστ ,και εφόσον σχετίζεται με τη ρεβολουτ εςτω Έμμεσα αν ξερεις πες η οποίος ξέρει 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
27 λεπτά πριν, tososda είπε

Δεκτό αλλα δεν μπορω να ψάξω τόσες σελίδες και για να μην ξανακάνω το ιδιο ποστ ,και εφόσον σχετίζεται με τη ρεβολουτ εςτω Έμμεσα αν ξερεις πες η οποίος ξέρει 

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι τρελαίνονται με τα εμβάσματα στο εξωτερικό ότι θα τους κυνηγήσουν ή κάτι παρόμοιο. 

Όπως και να έχει, αν έχεις χρήματα μέσα στο λογαριασμό σου, φορολογημένα και νόμιμα, μπορείς να στείλεις στο εξωτερικό όσο ορίζει το εκάστοτε όριο από το κράτος το μήνα. 

Επίσης, όταν υπάρχει ιστορικό ότι έβγαλες λεφτά, μπορείς και να δεχτείς χωρίς να σε "κυνηγήσει" κανείς. 

• Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Φια το έμβασμα προς το εξωτερικό δεν έχεις θέμα εφόσον τα λεφτά δεν το τοκίζονται (σαν να βάζεις 1000€ κάτω από το στρώμα) για το έμπα .... για 1000€ δεν θα ασχοληθεί κανείς

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 ώρες πριν, tososda είπε

http://www.odigostoupoliti.eu/trapezes-erotisis-ke-apantisis-gia-analipsis-ke-sinallages/

Διάβασε το νο17

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
8 ώρες πριν, georgerov είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι τρελαίνονται με τα εμβάσματα στο εξωτερικό ότι θα τους κυνηγήσουν ή κάτι παρόμοιο. 

Άγνοια βασικών εννοιών+παραπληροφόρηση από τα σάπια ΜΜΕ. Αυτά είναι τα αίτια. Ακούνε στα κανάλια ότι ερευνώνται (λέμε τώρα...) κάθε τόσο  διάφοροι απατεώνες γιατί έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό (για να τα κρύψουν) όπου η παρανομία ήταν εξαρχής και μόνο στην προέλευση των χρημάτων και σε καμία περίπτωση ότι αυτά βγήκαν στο εξωτερικό και καταλαβαίνουν λανθασμένα γενικά και αόριστα ότι δεν κάνει να βγαίνουν λεφτά εξώ...

• Like 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.