Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, kokosteo είπε

Καλησπέρα,

Έστειλα από δανέζικη τράπεζα ένα μικρό ποσό στην revolut για να τεστάρω το έμβασμα και πήρα το μήνυμα που φαίνεται στην φωτογραφία.

Δουλειά της revolut δεν είναι να μετατρέψει τις κορόνες σε ευρώ;

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

rev.png

Όταν επιλέξεις top-up πρέπει να επιλέξεις και το νόμισμα το οποίο θα στείλεις.

Αν επέλεξες να κάνεις top-up σε EUR και έστειλες DKK λογικό είναι να αποτύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κάθε φορά πρέπει να "ανοίγω" account ανάλογα με τι νόμισμα θέλω να δεχτώ.

Περίμενα πάντως να μπει το ανάλογο ποσό σε ευρώ σύμφωνα με το exchange που δίνει η revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

51 λεπτά πριν, kokosteo είπε

Καλησπέρα,

Έστειλα από δανέζικη τράπεζα ένα μικρό ποσό στην revolut για να τεστάρω το έμβασμα και πήρα το μήνυμα που φαίνεται στην φωτογραφία.

Δουλειά της revolut δεν είναι να μετατρέψει τις κορόνες σε ευρώ;

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ

rev.png

H Revolut είναι multi currency account, άρα δεν μπορεί να ξέρει σε τι νόμισμα θέλεις να κάνεις convert.

Επομένως θα πρέπει να στείλεις DKK από την τράπεζα σου στο DKK Revolut wallet σου, και μετά κάνεις όποια μετατροπή σε EUR/USD/κτλ θέλεις.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου  μπλόκαραν τον λογαριασμό ...  γιατί θεώρησα καλό να πάρω εγγύηση  100,00 ευρώ μέσω money request της REVOLUT από πελάτη και τώρα προσπαθώ από το Σάββατο που ταξιδεύω να δω τι συμβαίνει και δεν έχω κάρτα που χρησιμοποιώ στο να στέλνω χρήματα στην γυναίκα μου που είναι σε άλλη πόλη και δεν φτάνει αυτό της μπλόκαραν και την δική της.

Εχω στείλει τα έγγραφα που μου ζήτησαν  εδώ και 2 ώρες άλλα και οι 2 κάρτες μπλοκαρισμένες.

Μην τολμήσετε παιδιά να ζητήσετε money request μέσω REVOLUT , πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι drag dealer!!!

Από SUPPORT .......και chat  ......όταν και αν το θυμηθούν .  Είχα και ένα υπόλοιπο κάπου 250,00 ευρώ εγώ και κάπου 50,00 ευρώ η γυναίκα μου εεεε ας τα κλαίω τώρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nik-nikol είπε

Μου  μπλόκαραν τον λογαριασμό ...  γιατί θεώρησα καλό να πάρω εγγύηση  100,00 ευρώ μέσω money request της REVOLUT από πελάτη και τώρα προσπαθώ από το Σάββατο που ταξιδεύω να δω τι συμβαίνει και δεν έχω κάρτα που χρησιμοποιώ στο να στέλνω χρήματα στην γυναίκα μου που είναι σε άλλη πόλη και δεν φτάνει αυτό της μπλόκαραν και την δική της.

 Εχω στείλει τα έγγραφα που μου ζήτησαν  εδώ και 2 ώρες άλλα και οι 2 κάρτες μπλοκαρισμένες.

Μην τολμήσετε παιδιά να ζητήσετε money request μέσω REVOLUT , πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι drag dealer!!!

Από SUPPORT .......και chat  ......όταν και αν το θυμηθούν .  Είχα και ένα υπόλοιπο κάπου 250,00 ευρώ εγώ και κάπου 50,00 ευρώ η γυναίκα μου εεεε ας τα κλαίω τώρα..

Hello, το ετήσιο top-up limit είναι 30,000 ευρώ! Αν χρειάζεται κανείς περισσότερο, καλύτερα να γίνεται επικοινωνία με το support πριν την μεταφορά των κεφαλαίων.

Σε κάθε περίπτωση αν θες στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το κινητό σου τηλέφωνο για να δω αν μπορώ να βοηθήσω εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκου γίγανταααα dimitrislitsakis

Για πές μου πόσα έχω μεταφέρει - αστροπελέκι μου - και μετά μου λες για top up limit , αν δεν το έχεις άστο το ριμάδι!!

 

Εχω που έχω φορτώσει τα HELLO σου λείπουν ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nik-nikol είπε

Κούκου γίγανταααα dimitrislitsakis

 Για πές μου πόσα έχω μεταφέρει - αστροπελέκι μου - και μετά μου λες για top up limit , αν δεν το έχεις άστο το ριμάδι!!

 Εχω που έχω φορτώσει τα HELLO σου λείπουν ..

Χωρίς να ξέρω τα ακριβή στοιχεία του λογαριασμού σου, δεν μπορώ να βοηθήσω. Μια πρώτη υποθετική απάντηση έγραψα, αν δεν ισχύει στείλε μου ΡΜ να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30.000 .......  πας να με παλαβώσεις εντελώς έτσι.....

 

Ευτυχώς ο Dimitris Litsakis τους ειδοποίησε μου έστειλαν το πρώτο μήνυμα " συγνώμη για την καθυστέρηση και πες μας τι την θέλεις την REVOLUT  " Αυτό στις 18.00 

Τους γράφω ότι είναι για να μεταφέρω αστρονομικά ποσά όταν ταξιδεύω (250,00 με 300,00 ευρώ ανά 15/20 ημέρες κατά την διάρκεια του καλοκαιριού) στην γυναίκα μου. Μου απάντησαν 18.26     "Thank you " 

 

Μου έρχεται άλλο μήνυμα  " Θέλουμε απόδειξη από τον τουρίστα  ... γιατί σε πλήρωσε με την REVOLUT"

Της λέω θα ψάξω να βρω και να σου στείλω ,το  e-mail του να τον ρωτήσεις . Ενώ της έχω πει να στείλει όλα τα έγγραφα που της έστειλα - αποδείξεις πληρωμής σφραγισμένες από κρατικό φορέα κλπ στον Δημήτρη Λιτσάκη που θα καταλάβει ο άνθρωπος αφού είναι Έλληνας, εκεί τίποτα... δεν σκαμπάζει τίποτα.  

Οχι άλλο κάρβουνο   ΟΟΟΟχι άλλο κάρβουνο... τι μου ήρθε και νόμιζα ότι ήταν βολικό το money request με την REVOLUT (τι να έκανα στη μέση του αιγαίου ο έρμος - αυτό σκέφτηκα πιο βολικό).

Αν απαιτείται  μπορώ να σου στείλω τα έγγραφα σε εσένα Δημήτρη μπας και βγάλεις άκρη. 

18.50 το χαβά τους.

Επεξ/σία από nik-nikol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού από το SUPP0RT μου απαίτησαν να βρω τον Κύριο PETER  , που ο άνθρωπος είναι πίσω στην χώρα του , μου είπαν να μου στείλει το statement της τράπεζας του όπου φαίνεται ότι έκανε την κατάθεση και μετά με την σειρά μου να τους το στείλω. Πείτε μου που στην ευχή κολλάει αυτό.. αφού ρε μπαρπμαμπίλιο μου μπλόκαρες την κάρτα ... επειδή στο λογαριασμό μου είδες αυτά τα 100,00 ευρώ !!!!! 

Ξανά λέω εάν ο Δημήτρης Λιτσάκης θέλει να του στείλω τα έγγραφα για το νόμιμο της πληρωμής , ευχαρίστως να του τα στείλω όπως έκανα και στο SUPPORT της REVOLUT που δεεεεε το έχουν το άτιμο ,δεν το έχουν , τι να κάνουμε δηλαδή. 

Πέστε μου σας παρακαλώ ποίος παλαβός θα κάνει χρήση REVOLUT παλεύω από το Σάββατο πρωί ,για 100,00 @#@#να ευρώ που μου τα μετέφεραν 16 / 05 / 2018 , που εγώ νόμιζα ότι είναι ο πιο γρήγορος τρόπος για να φανεί η κράτηση ενώ ταξίδευα.

Απορία..... αφού βρε νούμερα ο λογαριασμός έχει πάνω από 100,00 ευρώ γιατί δεν τα μπλοκάρεις αυτά τα 100,00 ευρώ και τέρμα .... άλλα μου μπλοκάρεις την κάρτα την δικιά μου και της γυναίκας μου άθλιοι εε άθλιοι

Επεξ/σία από nik-nikol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 100 ευρώ δεν πρόκειται κανένας να μπει στον κόπο να σου τα κλέψει. Αλλά από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείς την revolut personal για εμπορικούς σκοπούς, σωστά?

Το τι έγινε δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Πάντως όσοι αναφέρουν στο Community για refund του στέλνουν την φόρμα υπαναχώρησης, την συμπληρώνουν και την αποστέλλουν στην ms/ visa.

Γενικά για τέτοια θέματα μην γράφεις εδώ αλλά στο επίσημο Community.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης, ο φίλος με το χαλαρό και ειρωνικό ύφος που χρησιμοποιεί στο γραπτό του λόγο, θεωρώ ότι ελαττώνει την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των λεγομένων του.

Ελπίζω να μη γράφει έτσι και στις συνεννοήσεις που απαιτούνται ώστε να επιλυθεί το ζήτημα.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου

 

Δεν με ενδιαφέρουν τα εκατό ευρώ... ήταν ένας γρήγορος τρόπος να στείλεις χρήματα σε δικού σου ανθρώπους ενώ είσαι ταξίδι και οι άλλοι είναι μακρυά.

Από το Σάββατο μου ζητάει η γυναίκα μου για ψώνια για το SUPER MARKET  και είμαι στην Ιο , με μπλόκαραν και εμένα και αυτή χωρίς να ξέρω το γιατί, τώρα που έμαθα πάω να παλαβώσω .

Είχα ένα αίτημα 16/-5/2018 από τουρίστα και ήθελα να κάνει κράτηση για ημερήσια εκδρομή και είμαι στην μέση του Αιγαίου ,αλλά έχω σήμα στο κινητό, το πρώτο πράγμα ήταν να κάνω money request από την REVOLUT . 

Την κάρτα δε την χρησιμοποιώ για επαγγελματική χρήση απλά αυτό που σκέφτηκα ήταν να χρησιμοποιήσω την  Revolut  σαν ευκολία την ώρα εκείνη.

30 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Επίσης, ο φίλος με το χαλαρό και ειρωνικό ύφος που χρησιμοποιεί στο γραπτό του λόγο, θεωρώ ότι ελαττώνει την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των λεγομένων του.

Ελπίζω να μη γράφει έτσι και στις συνεννοήσεις που απαιτούνται ώστε να επιλυθεί το ζήτημα.

Φίλε μου προσπαθώ να γράψω αυτά που βίωσα και βιώνω για να στείλω χρήματα στο σπίτι μου με ευκολο τρόπο.

Ευχομαι να μην βρεθείς στην θέση μου ή  να είσαι στο εξωτερικό και να σε πουλήσουν.

Με τρομερή υπομονή από το Σάββατο το τραβάω αυτό.. τι άλλο δηλαδή να κάνω , περιγράφω την ιστορία μου και ο Δημήτρης μου λέει HELLOOO (Αυτό το ξεπέρασα).

Με είχε βολέψει πάρα πολύ η revolut και τώρα σπαταλώ τον χρόνο μου για να βγάλω άκρη ..

κανένα χαλαρό και ειρωνικό ύφος και σε κανέναν

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου

 

Επεξ/σία από nik-nikol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη για να καταλάβουμε,

Ζήτησες 100 ευρώ από κάποιος μέσω του rev me! και σου μπλόκαραν των λογαριασμό, σωστά? Ο άλλος που θα έστελνε τα 100 ευρώ από πια χώρα είναι? Το λέω αυτό μιας και λόγο cc το rev me δεν δουλεύει με ελληνικές κάρτες. Από ότι γράφεις φαίνεται ότι τα χρήματα έχουν μπει στο λογαριασμό σου, άρα χρησιμοποίησε ξένη καρτα.

Εάν έγιναν έτσι τα πράγματα είναι περίεργο, όντως. Γράψε στο community.

Ο λογαριασμός της γυναίκας σου γιατί μπλοκαρίστηκε? Και πως συνδέονται οι δυο λογαριασμοί?

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...