Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Γνωριζει πως ακριβως λειτουργει το vault, αν αξιζει και τι ειναι το multiply που παει μεχρι και x10;

στρογγυλοποιούνται οι συναλλαγές  προς τα πανω κ μπαίνουν σε ενα pot ξεχωριστό.

πχ αν κάνεις αγορά 1.2  θα σου αφαιρέσει απο τον λογαριασμό το 1.2 αλλα κ 0,8 που θα τα μπουν στο pot. αν επιλέξεις x2 θα αφαιρεθεί 0,8 x 2 κτλπ.

υγ εγω πάντως εχω κανεις rev.me £250. 

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, bilya said:

στρογγυλοποιούνται οι συναλλαγές  προς τα πανω κ μπαίνουν σε ενα pot ξεχωριστό.

πχ αν κάνεις αγορά 1.2  θα σου αφαιρέσει απο τον λογαριασμό το 1.2 αλλα κ 0,8 που θα τα μπουν στο pot. αν επιλέξεις x2 θα αφαιρεθεί 0,8 x 2 κτλπ.

υγ εγω πάντως εχω κανεις rev.me £250. 

Οποτε δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αυτο το vault.. Και παλι δικα σου λεφτα ειναι. Δεν καταλαβαινω..

 

Τι ειναι το rev.me;

 

Μου ηρθε και η φυσικη καρτα της revolut ή οποια ειναι διαφορετικη απο την virtual. Τα λεφτα εινια τα ιδια σε καθε καρτα ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τις 18 Ιουλίου  στις 18.44  από το Support η Kita R. που μου έστειλε ένα αρχείο που θα είχε τις  κινήσεις του λογαριασμού μου άλλα και το υπόλοιπο μου που ποτέ δεν άνοιξε, (υπόλοιπο υπολογίζω ότι είναι περίπου 150,00 εκτός του ποσού που η revolut μου επέστρεψε στον τραπεζικό μου λογαριασμό),  το μόνο που κάνω είναι να τους απαιτώ το statement με δεκάδες μηνύματα.

Απάντηση έλαβα 20 Ιουλίου 16.58  "πως μπορώ να βοηθήσω" ξανά η Kita R. ξανά για το statement και η απάντηση 17.20 "we will send you the statement as soon as possible to your email"

Ακόμα περιμένω να μου το στείλουν , είναι αυτό που λέμε ASAP.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποίος ο λόγος που δεν το στέλνουν ,προσπαθώ να διαπιστώσω γιατί δεν θέλουν να φανεί το υπόλοιπο μου σε εμένα που είναι μόλις 150,00 περίπου ευρώ.

Mε έχουν χρεώσει κάποιο ποσό για να μου κλείσουν τον λογαριασμό  ;  

Δεν είναι λογικό αυτό που συμβαίνει !

Εδώ να αναφέρω ότι η ίδια κατάσταση ήταν και πριν μου επιστρέψουν το μισό περίπου ποσό στις 18-07-2018 ,δεν μου επέστρεφαν τίποτε εως που σκέφτηκα να κάνω εγγραφή στον BUSINESS στις 17-07-2018 με τα ίδια στοιχεία διαβατήριο - το ίδιο τηλέφωνο και με μόνη αλλαγή στο  e-mail που ήθελαν το επαγγελματικό. Με το που έκανα εγγραφή την επόμενη μου έστειλαν το μισό ποσό από το υπόλοιπο μου.

Την εγγραφή την σταμάτησα στο σημείο που θα πρέπει να χρεωθείς με κάρτα τα 25 ευρώ τον μήνα για την χρήση του BUSINESS, και δεν υπάρχει περίπτωση να την συνεχίσω μιας και μου μπλόκαραν τον λογαριασμό για 100,00 ευρώ δηλαδή συζητάμε ότι είμαι τεράστιος απατεώνας και λαμόγιο, αλλά στον business είμαι κύριος γιατί θα τους τα σκας κάθε μήνα , και σου φορτώνουν και το e-mail με spam τύπου παρακαλούμε προχωρήστε για την ενεργοποίηση .   

Υπάρχει το ενδεχόμενο να μου κρατούν το ποσό από τον μπλοκαρισμένο personal εως να ολοκληρωθεί ο business ;

Με κρατούν μπλοκαρισμένο στον personal και με αυτό τον τρόπο σου λένε πρέπει - πρέπει να πας στον business , αλλά το υπόλοιπο σου δεν το παίρνεις αν δεν το προχωρήσεις; 

 

Είμαι σκάρτος στον personal , αλλά ακαταμάχητος κύριος στον business .

Ομορφο τρόπο βρήκαν να σε πηγαίνουν στον business !!! Φοβερή τακτική !!!  και όποιος κατάλαβε κατάλαβε !!

 

 

 

 

Επεξ/σία από nik-nikol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nik-nikol είπε

Από τις 18 Ιουλίου  στις 18.44  από το Support η Kita R. που μου έστειλε ένα αρχείο που θα είχε τις  κινήσεις του λογαριασμού μου άλλα και το υπόλοιπο μου που ποτέ δεν άνοιξε, (υπόλοιπο υπολογίζω ότι είναι περίπου 150,00 εκτός του ποσού που η revolut μου επέστρεψε στον τραπεζικό μου λογαριασμό),  το μόνο που κάνω είναι να τους απαιτώ το statement με δεκάδες μηνύματα.

Απάντηση έλαβα 20 Ιουλίου 16.58  "πως μπορώ να βοηθήσω" ξανά η Kita R. ξανά για το statement και η απάντηση 17.20 "we will send you the statement as soon as possible to your email"

Ακόμα περιμένω να μου το στείλουν , είναι αυτό που λέμε ASAP.

Δεν μπορώ να καταλάβω ποίος ο λόγος που δεν το στέλνουν ,προσπαθώ να διαπιστώσω γιατί δεν θέλουν να φανεί το υπόλοιπο μου σε εμένα που είναι μόλις 150,00 περίπου ευρώ.

Mε έχουν χρεώσει κάποιο ποσό για να μου κλείσουν τον λογαριασμό  ;  

Δεν είναι λογικό αυτό που συμβαίνει !

Εδώ να αναφέρω ότι η ίδια κατάσταση ήταν και πριν μου επιστρέψουν το μισό περίπου ποσό στις 18-07-2018 ,δεν μου επέστρεφαν τίποτε εως που σκέφτηκα να κάνω εγγραφή στον BUSINESS στις 17-07-2018 με τα ίδια στοιχεία διαβατήριο - το ίδιο τηλέφωνο και με μόνη αλλαγή στο  e-mail που ήθελαν το επαγγελματικό. Με το που έκανα εγγραφή την επόμενη μου έστειλαν το μισό ποσό από το υπόλοιπο μου.

Την εγγραφή την σταμάτησα στο σημείο που θα πρέπει να χρεωθείς με κάρτα τα 25 ευρώ τον μήνα για την χρήση του BUSINESS, και δεν υπάρχει περίπτωση να την συνεχίσω μιας και μου μπλόκαραν τον λογαριασμό για 100,00 ευρώ δηλαδή συζητάμε ότι είμαι τεράστιος απατεώνας και λαμόγιο, αλλά στον business είμαι κύριος γιατί θα τους τα σκας κάθε μήνα , και σου φορτώνουν και το e-mail με spam τύπου παρακαλούμε προχωρήστε για την ενεργοποίηση .   

Υπάρχει το ενδεχόμενο να μου κρατούν το ποσό από τον μπλοκαρισμένο personal εως να ολοκληρωθεί ο business ;

Με κρατούν μπλοκαρισμένο στον personal και με αυτό τον τρόπο σου λένε πρέπει - πρέπει να πας στον business , αλλά το υπόλοιπο σου δεν το παίρνεις αν δεν το προχωρήσεις; 

Είμαι σκάρτος στον personal , αλλά ακαταμάχητος κύριος στον business .

Ομορφο τρόπο βρήκαν να σε πηγαίνουν στον business !!! Φοβερή τακτική !!!  και όποιος κατάλαβε κατάλαβε !!

Γιατί να μπλοκαριστεί ο λογαριασμός σας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω, έχει κανείς εμπειρία με Chargeback απο την Revolut? Αυτοί στην Amazon προσπαθούν να την σκαπουλάρουν για δικό τους λάθος αξιας ~600€ και η μόνη λύση απ'ότι φαίνεται είναι το Chargeback.

Επίσης σχετικά με το support team τους να πω(μιας και είδα αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω). Μέχρι τώρα τα πάμε "αρκετά καλά" καθώς μου έχουνε λύσει απορείες και μικροζητηματα(statements και λοιπά) σε <2 ώρες το οποίο είναι καλό για support απο εταιρεία η οποία δεν θεωρείται καν τραπεζα.

Και εμένα μου είχανε στείλει αρχείο το οποίο δεν δούελευε, τους το είπα και μου το ξαναστείλανε στο email Μου μετά απο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ppetr είπε

Εχω ασχοληθει με chargeback για φιλο μου για παρομοιο ποσο.

Πηρε καμποσο καιρο, αλλα εγινε επιστροφη

Απο ποιο κατάστημα όμως; Επειδή το amazon είναι αξιοπιστη πολυεθνική αλλά γ@μιουντε...Έχω διαβάσει αναλόγος την κάρτα VISA/Mastercard μπορεί να κάνει μέχρι 30/45 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο εναν Αγγλο. Εχει σημασια το καταστημα?

Η τραπεζα πρεπει να κινησει τις διαδικασιες

Επεξ/σία από ppetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2018 στις 12:47 ΜΜ, gvsidis είπε

Δυστυχώς και αυτοί δεν είναι φθηνοί το συμβόλαιο για s9+ έχει 45 ευρώ και επίσης σου δίνει πίσω το 70% των χρημάτων που θα κόστιζε η ζημιά  ενώ η revolut το 100%.

Για την ασφάλεια δες εδώ μια σύγκριση. Οι τιμές έχουν συλλεχθεί τον Ιαν 2018.

Σταθερά πιο φθηνή!

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.revolut.com/pe/device-insurance

Screen Shot 2018-07-23 at 13.35.33.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 11:23 ΜΜ, zaccki είπε

Περιεργο. Να πω οτι ειχες ξεπερασει τα 200€ αναληψη το μηνα τοτε θα σε χρεωνε 2% του ποσου και οχι 2€ απαξ.

Δοκιμασες σε ATM αλλης τραπεζας? π.χ. την τελευταια φορα που εκανα αναληψη στην Ελλαδα (παει καιρος) ειχα κανει σε ATM της Πειραιως χωρις καμια χρεωση.

Ισως καποιος φιλος ξερει να μας πει ή ο φιλος που ειναι ο εκπροσωπος της Revolut στην Ελλαδα και συμμετεχει στο forum.

Χτες πήγα σε ΑΤΜ Πειραιως για ανάληψη και δεν μου ζήτησε προμήθεια. Αρα μόνο η Εθνική μέχρι τώρα θέλει 2€ προμήθεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχω ξεπερασει το αφορολογητο για αγορες με καρτες, μπορω πλεον να πληρωνω λογαριασμους δεκο με την ρεβολουτ; Εχω παρει και την καρτα της ρεβολουτ, μπορω να την φορτιζω και να κανω αγορες κανονικα σε σουπερμαρκετ,βενζιναδικα και γενικοτερα οποιαδηποτε μαγαζια; Υπαρχει καποιο προβλημα;

Τα εμβασματα που θα κανω στη ρεβολουτ, θα φαινονται ως καταναλωτικες δαπανες; Θα εχω καποιο προβλημα με την εφορια; Τι μου προτεινετε;

 

Επισης επειδη παρατηρω οτι η καρτα που εχω και η virtual καρτα εχουν διαφορετικους κωδικους και λοιπα στοιχεια, αυτο σημαινει οτι η καθε καρτα ειναι ξεχωριστη και δεν μοιραζονται τα λεφτα;

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Θα εχω καποιο προβλημα με την εφορια; Τι μου προτεινετε;

Να μην τα ρωτάς αυτά δημόσια 😋

Καλύτερα πάντως να στραφείς σε λύσεις λιγότερο γνωστές 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Επειδη εχω ξεπερασει το αφορολογητο για αγορες με καρτες, μπορω πλεον να πληρωνω λογαριασμους δεκο με την ρεβολουτ; Εχω παρει και την καρτα της ρεβολουτ, μπορω να την φορτιζω και να κανω αγορες κανονικα σε σουπερμαρκετ,βενζιναδικα και γενικοτερα οποιαδηποτε μαγαζια; Υπαρχει καποιο προβλημα;

Τα εμβασματα που θα κανω στη ρεβολουτ, θα φαινονται ως καταναλωτικες δαπανες; Θα εχω καποιο προβλημα με την εφορια; Τι μου προτεινετε;

Επισης επειδη παρατηρω οτι η καρτα που εχω και η virtual καρτα εχουν διαφορετικους κωδικους και λοιπα στοιχεια, αυτο σημαινει οτι η καθε καρτα ειναι ξεχωριστη και δεν μοιραζονται τα λεφτα;

Κοίταξε να δεις από αυτό που περιγράφεις δεν σου χρειάζεται η Revolut για να την βάλεις στην μέση. Πρόβλημα δεν θα έχεις αν ο λογαριασμός σου στην Revolut φορτίζεται μόνο από εσένα και όχι έσοδα από 3ους πιθανός αφορολόγητα. Εφόσον θα έχεις ιστορικό ότι έβαλες το Χ ποσό στην Revolut και η συναλλαγές σου μέσω Revo δεν ξεπερνάνε το Χ ποσό θα είσαι οκ.

 

Η Revolut γενικά όσο δεν παίρνει έγκριση για Τραπεζική άδεια που έχει κάνει αίτηση, είναι ένα Viva Wallet με περισσότερα features. Είναι παράνομο να φορτίζεις το Viva Wallet σου και να κάνεις συναλλαγές;

1 ώρα πριν, darkmatinee είπε

Να μην τα ρωτάς αυτά δημόσια 😋

Καλύτερα πάντως να στραφείς σε λύσεις λιγότερο γνωστές 😉

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιου τύπου απαντήσεις. Δεν είπε να κάνει κάτι παράνομο ο φίλος. 

Επεξ/σία από georgerov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...