Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με ενημερωσαν οτι αναληψη απο πειραιως με την Revolut ζηταει 3 ευρω για εξοδα αναληψης.Απο eurobank 2.5 και απο εθνικη 2 ευρω...Δεν το εχω δοκιμασει εγω προσωπικα αλλα αμα ισχυει δεν συμφερει καθολου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Με ενημερωσαν οτι αναληψη απο πειραιως με την Revolut ζηταει 3 ευρω για εξοδα αναληψης.Απο eurobank 2.5 και απο εθνικη 2 ευρω...Δεν το εχω δοκιμασει εγω προσωπικα αλλα αμα ισχυει δεν συμφερει καθολου...

Και μεταξύ των ελληνικών τραπεζών κάπου τόσα δεν είναι τα έξοδα ανάληψης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Με ενημερωσαν οτι αναληψη απο πειραιως με την Revolut ζηταει 3 ευρω για εξοδα αναληψης.Απο eurobank 2.5 και απο εθνικη 2 ευρω...Δεν το εχω δοκιμασει εγω προσωπικα αλλα αμα ισχυει δεν συμφερει καθολου...

Εκανα ανάληψη πρόσφατα απο Πειραιώς και δε με χρέωσε. Επιβεβαιώνω ότι η εθνική χρεωνει 2 ευρω είτε ζητα να κάνεις τη συναλλαγη σε λίρες (που είναι συνήθως χειρότερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, darkmatinee said:

Να μην τα ρωτάς αυτά δημόσια 😋

Καλύτερα πάντως να στραφείς σε λύσεις λιγότερο γνωστές 😉

Δεν ρωταω κατι περιεργο, ουτε παρανομο. Δικα μου ειναι τα λεφτα, δεν τα εχω κλεψει. Απλα επειδη απο τον Ιανουαριο εχω κανει παρα πολλες αγορες και ολες σχεδον εχουν γινει με χρηση της καρτας, ο λογιστης μου ειπε οτι απο εδω και περα θα πρεπει να κανω πληρωμες μονο με μετρητα, για να μην εχω προβλημα, καθως υπαρχει ενα οριο για να κανεις συναλλαγες με την καρτα, κοντα στο 30%;;

 

Αλλα αγορες απο το εξωτερικο με μετρητα δε μπορω να κανω, προφανως, για αυτο ρωταω τι γινεται με τη revolut. Παντως στο gsis που βλεπω τις δαπανες, δε μου περναει τις αγορες με revolut μεχρι στιγμης, οποτε μετρανε ή οχι;;

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Να μην τα ρωτάς αυτά δημόσια 😋

Καλύτερα πάντως να στραφείς σε λύσεις λιγότερο γνωστές 😉

Μη γράφετε κουταμάρες. Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

26 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δεν ρωταω κατι περιεργο, ουτε παρανομο. Δικα μου ειναι τα λεφτα, δεν τα εχω κλεψει. Απλα επειδη απο τον Ιανουαριο εχω κανει παρα πολλες αγορες και ολες σχεδον εχουν γινει με χρηση της καρτας, ο λογιστης μου ειπε οτι απο εδω και περα θα πρεπει να κανω πληρωμες μονο με μετρητα, για να μην εχω προβλημα, καθως υπαρχει ενα οριο για να κανεις συναλλαγες με την καρτα, κοντα στο 30%;;

Αλλα αγορες απο το εξωτερικο με μετρητα δε μπορω να κανω, προφανως, για αυτο ρωταω τι γινεται με τη revolut. Παντως στο gsis που βλεπω τις δαπανες, δε μου περναει τις αγορες με revolut μεχρι στιγμης, οποτε μετρανε ή οχι;;

Μην ακούτε κουταμάρες. Να αλλάξεις λογιστή αν σου είπε τέτοια μπούρδα. Κανένα "όριο" δεν υπάρχει στις αγορές με κάρτες. Όλο σου το ετήσιο εισόδημα και όλες σου τις αποταμιεύσεις αν θέλεις το καταναλώνεις αύριο το πρωί. Πρόβλημα ίσως (μεγάλο "ίσως") να υπάρχει μόνο αν οι κάρτες που χρησιμοποιείς είναι συνδεδεμένες με κοινούς λογαριασμούς με άλλα άτομα και η κατανάλωση που κάνει το δικό σου ΑΦΜ (η δική σου κάρτα) υπερβαίνει κατά πάρα πολύ το εισόδημα που  εσύ ατομικά δηλώνεις ετησίως.

 

Υ.Γ. Ασφαλώς και δεν φαίνονται στην καρτέλα σου με τις δαπάνες για το αφορολόγητο οι συναλλαγές που κάνεις με τη Revolut. Και ποτέ δεν πρόκειται να φανούν. Τέτοια στοιχεία στέλνονται αποκλειστικά από τραπεζικές κάρτες εκδοθείσες στην Ελλάδα και μόνο. Δεν έχει καμία τέτοια συμφωνία η υποχρέωση η Revolut με το Ελληνικό κράτος.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, georgerov είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιου τύπου απαντήσεις. Δεν είπε να κάνει κάτι παράνομο ο φίλος. 

 

9 ώρες πριν, theopan είπε

Μη γράφετε κουταμάρες. Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Φανταστείτε να μην έβαζα και τα emoji. Αφήστε το σχολιασμό παρακαλώ όταν δεν καταλαβαίνετε κάτι, ευχαριστώ.

Και για να προσθέσω κάτι στην κουβέντα, τα εμβάσματα στο εξωτερικό θα ελεγχθούν σε περίπτωση ελέγχου σου από τις αρχές. Όποτε αν μπορείς να δικαιολογήσεις την ύπαρξη αυτών των χρημάτων δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, theopan said:

Μη γράφετε κουταμάρες. Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Μην ακούτε κουταμάρες. Να αλλάξεις λογιστή αν σου είπε τέτοια μπούρδα. Κανένα "όριο" δεν υπάρχει στις αγορές με κάρτες. Όλο σου το ετήσιο εισόδημα και όλες σου τις αποταμιεύσεις αν θέλεις το καταναλώνεις αύριο το πρωί. Πρόβλημα ίσως (μεγάλο "ίσως") να υπάρχει μόνο αν οι κάρτες που χρησιμοποιείς είναι συνδεδεμένες με κοινούς λογαριασμούς με άλλα άτομα και η κατανάλωση που κάνει το δικό σου ΑΦΜ (η δική σου κάρτα) υπερβαίνει κατά πάρα πολύ το εισόδημα που  εσύ ατομικά δηλώνεις ετησίως.

Υ.Γ. Ασφαλώς και δεν φαίνονται στην καρτέλα σου με τις δαπάνες για το αφορολόγητο οι συναλλαγές που κάνεις με τη Revolut. Και ποτέ δεν πρόκειται να φανούν. Τέτοια στοιχεία στέλνονται αποκλειστικά από τραπεζικές κάρτες εκδοθείσες στην Ελλάδα και μόνο. Δεν έχει καμία τέτοια συμφωνία η υποχρέωση η Revolut με το Ελληνικό κράτος.

Εισαι λογιστης; Μηπως εσυ λες κουταμαρες; Και τι θα γινει αν μελλοντικα χρειαστει να κανω αναλωση κεφαλαιου; Θα πληρωσω 2 και 3 χιαλιαρικα προστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και τι θα γινει αν μελλοντικα χρειαστει να κανω αναλωση κεφαλαιου; Θα πληρωσω 2 και 3 χιαλιαρικα προστιμο;

Τίποτα δε θα γίνει γιατί οι δαπάνες του 049 δεν είναι και δεν μπορούν να είναι, ούτε τώρα ούτε μελλοντικά, ποσά που μειώνουν το διαθέσιμο κεφάλαιο ανάλωσης. Δε χρειάζεται να είναι κανείς λογιστής για να το καταλάβει αυτό, but it helps.

Μια χαρά τα λέει ο theopan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ αν οι γονεις μου καποια στιγμη μου εδιναν ενα ποσο των 10.000 ευρω, πως θα το δικαιολογουσα εαν εκανα ολες μου τις αγορες με χρηση καρτας; Θα πληρωνα 2000 φορο.

 

Και επειδη ξεφευγουμε, θελω απλα να ξερω εαν με την καρτα της revolut μπορω να κανω αγορες κανονικα απο τα Ελληνικα καταστηματα. Να την φορτισω με 2,3 χιλιαρικα να τελειωνω.

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, elpaso1 said:

Δλδ αν οι γονεις μου καποια στιγμη μου εδιναν ενα ποσο των 10.000 ευρω, πως θα το δικαιολογουσα εαν εκανα ολες μου τις αγορες με χρηση καρτας; Θα πληρωνα 2000 φορο.

Και επειδη ξεφευγουμε, θελω απλα να ξερω εαν με την καρτα της revolut μπορω να κανω αγορες κανονικα απο τα Ελληνικα καταστηματα. Να την φορτισω με 2,3 χιλιαρικα να τελειωνω.

Φυσικά και μπορείς, με προβληματίζει όμως το ερώτημα εάν μπορείς, από που είναι ορμώμενο, έστω και ως υποψία οτι δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hapatingo said:

Φυσικά και μπορείς, με προβληματίζει όμως το ερώτημα εάν μπορείς, από που είναι ορμώμενο, έστω και ως υποψία οτι δεν γίνεται?

Ωραια και αφου απαντηθηκε αυτο παμε και στο επομενο ερωτημα. Εχω και φυσικη καρτα και virtual. Τα λεφτα τα μοιραζονται ή ειναι δυο διαφορετικες καρτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ωραια και αφου απαντηθηκε αυτο παμε και στο επομενο ερωτημα. Εχω και φυσικη καρτα και virtual. Τα λεφτα τα μοιραζονται ή ειναι δυο διαφορετικες καρτες;

Και οι δυο καρτες ειναι συνδεμενες με τον λογαριασμο σου.Δεν μοιραζονται τα χρηματα.Εχουν το ιδιο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...