Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Δλδ αν οι γονεις μου καποια στιγμη μου εδιναν ενα ποσο των 10.000 ευρω, πως θα το δικαιολογουσα εαν εκανα ολες μου τις αγορες με χρηση καρτας; Θα πληρωνα 2000 φορο.

Και επειδη ξεφευγουμε, θελω απλα να ξερω εαν με την καρτα της revolut μπορω να κανω αγορες κανονικα απο τα Ελληνικα καταστηματα. Να την φορτισω με 2,3 χιλιαρικα να τελειωνω.

Οι γονείς δήλωση δωρεάς στην εφορία με καταβολή 1000 ευρώ φόρου, στις δηλώσεις εκείνοι ως δαπάνη στον 725-726, εσυ ως κεφάλαιο στον 781-782. Αμα παρανομούσαν και δεν το δήλωναν, εφόσον δεν αγόραζες κανένα αυτοκίνητο,ελικόπτερο κλπ δε θα πληρωνες κανένα φόρο γιατί οι αγορές με κάρτα δεν είναι τεκμήριο, αλλά η εφορία θα ήξερε ότι μπήκαν 10000 μαύρα στο λογαριασμό σου, είτε τα ξόδευες με κάρτες είτε τα σήκωνες και τα ξόδευες μετρητά είτε τα άφηνες να κάθονται (αδιάφορο εντελώς). 

Στην περίπτωσή σου, εφόσον τα χρήματα είναι στο λογαριασμό σου, η εφορία το ξέρει ήδη και αν υπάρχει ασυμφωνία με ότι δηλώνεις μπορεί να σε ελέγξει. Με τη revolut δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως, εκτός εαν κάνεις αγορές σε άλλο νόμισμα, θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα έξτρα της (ασφάλειες κλπ) ή απλά προτιμάς το app της για να βλέπεις τα έξοδά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι στιγμής όσες τράπεζες δοκίμασα μόνο η alpha bank δεν χρεώνει έξοδα ανάληψης.Πειραιως,eurobank,εθνικη απο 3.5 εως 2 ευρω εξοδα αναληψης.απαράδεκτη κίνηση από της ελληνικής τράπεζες και κανει την revolut μη χρήσιμη για αναληψεις στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

33 minutes ago, asdfnikos said:

Μέχρι στιγμής όσες τράπεζες δοκίμασα μόνο η alpha bank δεν χρεώνει έξοδα ανάληψης.Πειραιως,eurobank,εθνικη απο 3.5 εως 2 ευρω εξοδα αναληψης.απαράδεκτη κίνηση από της ελληνικής τράπεζες και κανει την revolut μη χρήσιμη για αναληψεις στην Ελλαδα.

Μπορεί να είναι χρεώσεις του εκάστοτε ΑΤΜ και όχι όλου του δικτύου.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Μέχρι στιγμής όσες τράπεζες δοκίμασα μόνο η alpha bank δεν χρεώνει έξοδα ανάληψης.Πειραιως,eurobank,εθνικη απο 3.5 εως 2 ευρω εξοδα αναληψης.απαράδεκτη κίνηση από της ελληνικής τράπεζες και κανει την revolut μη χρήσιμη για αναληψεις στην Ελλαδα.

Μήπως επέλεξες ανάληψη σε λίρες και όχι σε ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Μήπως επέλεξες ανάληψη σε λίρες και όχι σε ευρω;

Οχι οχι.Καθαρα επιπλεον χρεωση της τραπεζας ειναι εκτος της μετατροπης.Ειχα επιλεξει αναληψη 20 ευρω χωρις μετατροπη απο την τραπεζα.

Screenshot_20180728-115914.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προμήθειες είναι πολύ προσοδοφόρες για όλες τις τράπεζες, είναι γνωστό αυτό.

Στο χέρι μας είναι να αποφεύγουμε, όσο γίνεται, να τις πληρώνουμε.

Όποιος λοιπόν δεν έχει εναλλακτική επιλογή για ανάληψη στην Ελλάδα, ας χρησιμοποιεί με τη Revo τα atm της alpha.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Με τη revolut δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως, εκτός εαν κάνεις αγορές σε άλλο νόμισμα, θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα έξτρα της (ασφάλειες κλπ) ή απλά προτιμάς το app της για να βλέπεις τα έξοδά σου.

Παντως στην aade που μπαινω δεν μου εχει τα εξοδα της revolut που εχω κανει τα τελευταια 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, turbat0s said:

Οι προμήθειες είναι πολύ προσοδοφόρες για όλες τις τράπεζες, είναι γνωστό αυτό.

Στο χέρι μας είναι να αποφεύγουμε, όσο γίνεται, να τις πληρώνουμε.

Όποιος λοιπόν δεν έχει εναλλακτική επιλογή για ανάληψη στην Ελλάδα, ας χρησιμοποιεί με τη Revo τα atm της alpha.

Το παράξενο είναι πως και εγώ είχα χρέωση σε εθνική το κλασσικό 2 ευρώ. Σε επικοινωνία με revolut μου είπαν οτι η χρέωση δεν είναι δικιά τους, ενώ σε επικοινωνία με εθνική μου είπαν πως σε κάρτες εε δεν υπάρχει χρέωση. Αρχίζω να πιστεύω οτι υπάρχει ένα αντί-revolut κύμα από τις ελληνικές τράπεζες. Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Το παράξενο είναι πως και εγώ είχα χρέωση σε εθνική το κλασσικό 2 ευρώ. Σε επικοινωνία με revolut μου είπαν οτι η χρέωση δεν είναι δικιά τους, ενώ σε επικοινωνία με εθνική μου είπαν πως σε κάρτες εε δεν υπάρχει χρέωση. Αρχίζω να πιστεύω οτι υπάρχει ένα αντί-revolut κύμα από τις ελληνικές τράπεζες. Θα δείξει. 

Δεν ισχύει αυτο που σου είπαν απο Εθνική. Τη χρεωση την είδα και όταν επιχειρησα να κανω αναληψη με άλλη κάρτα, εκτός revolut. Δε θεωρώ ότι υπάρχει αντι revolut κλίμα. Απλα, εν μέσω τουριστικής περιόδου, αποφάσισαν οι Ελληνικές τράπεζες  να ακολουθήσουν την τακτική της euronet, δηλαδή να χρεώνουν τις αναλήψεις απο τα ΑΤΜ τους έξτρα. Είναι οι 3 από τις 4 μεγάλες τράπεζες. Δε γνωρίζω αν η άλφα το κρατήσει για πολύ. Η Πειραιώς μάλιστα είναι ακριβότερη και από τη euronet για να κάνεις ανάληψη με κάρτα εκτός Ελλάδας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, spartak1 said:

Δεν ισχύει αυτο που σου είπαν απο Εθνική. Τη χρεωση την είδα και όταν επιχειρησα να κανω αναληψη με άλλη κάρτα, εκτός revolut. Δε θεωρώ ότι υπάρχει αντι revolut κλίμα. Απλα, εν μέσω τουριστικής περιόδου, αποφάσισαν οι Ελληνικές τράπεζες  να ακολουθήσουν την τακτική της euronet, δηλαδή να χρεώνουν τις αναλήψεις απο τα ΑΤΜ τους έξτρα. Είναι οι 3 από τις 4 μεγάλες τράπεζες. Δε γνωρίζω αν η άλφα το κρατήσει για πολύ. Η Πειραιώς μάλιστα είναι ακριβότερη και από τη euronet για να κάνεις ανάληψη με κάρτα εκτός Ελλάδας! 

Θα προτιμούσα να ισχύει αυτό που ανέφερα, διαφορετικά μιλάμε για τακτική αισχροκέρδειας και εκμετάλλευσης σε γενικότερο βαθμό. Πάντως με βάση τις κάρτες που έχουμε και πέραν της revolut υπάρχει ένα γενικό πλάνο τα 200 ευρώ δωρεάν ανάληψης εντός ΕΕ. Βέβαια τι να μιλάμε για ελ. τράπεζες τι στιγμή που χρεώνουν και τις αναλήψεις εντός Ελλάδας από διαφορετικό δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2018 στις 1:37 ΜΜ, dimitrislitsikakis είπε

Για την ασφάλεια δες εδώ μια σύγκριση. Οι τιμές έχουν συλλεχθεί τον Ιαν 2018.

Σταθερά πιο φθηνή!

Περισσότερες πληροφορίες: https://www.revolut.com/pe/device-insurance

Screen Shot 2018-07-23 at 13.35.33.png

Λολ, και τι γίνεται σε περίπτωση claim της ασφάλειας από Ελλάδα; Έχει διαβάσει κανείς τους όρους; Αχαχαχα αποστολή εγγράφων στην Αγγλία και τέτοια

Μιλάμε για έγγραφα από αστυνομία για την κλοπή π.χ. κλπ... Σκεφτείτε λίγο τι έχετε να τραβήξετε

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην έχετε έξοδα στην ανάληψη θα πρέπει να ψάξετε από το επίσημο σιτε της mastercard τα κοντινά σας atm και συγκεκριμένα αυτά που έχουν το απαγορευτικό, δηλαδή τον κύκλο με την γραμμή.

 

Untitled.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού παραπάνω είπανε όχι η Eurobank.
Άρα μόνο Alpha και Attica Bank;

Αν και δεν νομίζω να είναι αυτό μιας και λέει για domestic fee και όχι για αυτό που συζητάμε.
Επίσης πολλές revolut είναι visa.

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasallinone είπε

Παιδιά για να μην έχετε έξοδα στην ανάληψη θα πρέπει να ψάξετε από το επίσημο σιτε της mastercard τα κοντινά σας atm και συγκεκριμένα αυτά που έχουν το απαγορευτικό, δηλαδή τον κύκλο με την γραμμή.

Untitled.png

Μάλλον δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Σε όσα atm eurobank δοκίμασα, όλα έβγαλαν τη χρεωση με τη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...