Προς το περιεχόμενο

Νοέμβριος: Ο μήνας των αποτυχημένων κονσολών


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά αποτυχημένο σε πωλήσεις και έσοδα για την εταιρεία λέει. Δεν λέει άχρηστο...

Απλά έχει το ατάρι τζάγκουαρ και το wii u που ήταν και αποτυχημένες κονσόλες γενικά σαν κονσόλες και μπερδεύεται ο κόσμος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dreamcast θεωρείται η καλύτερη κονσόλα όλων των εποχών. Λόγω marketing (κυρίως του saturn που ισοπέδωσαν οικονομικά την sega και δε πρόλαβε να αντιμετωπίσει το ps2) στην Βόρεια Αμερική δε πήγε καλά. Ακόμα κυκλοφορούν νέα video games γι αυτή την κονσόλα...αυτό τα λέει όλα

Απο ποιον ακριβώς θεωρείται η καλύτερη κονσόλα όλων τον εποχών και για πιο λόγω.? Είπαμε καλό αλλά εσύ το πήγες μακρυά...πολύ μακρυά..

 

Τα μισά παιχνίδια που είχε τα επαιζες arcade ξέρω γω ενώ οι multimedia δυνατότητες ήταν σχεδόν άχρηστες την εποχή εκείνη.

 

Επίσης δεν φταίει μόνο το μαρκετινγ για την αποτυχία του.όταν κάποιος είχε psx ή n64 σιγά που δεν θα περίμενε τις δικές τους κονσόλες να βγούν πρίν πάει σε αγορά Dreamcast.

 

Τέλος,ξεκαθάρισε πως τα παιχνίδια που βγένουν είναι ανεξαρτητα και όχι official γιατί θα μπερδευτεί κανείς.Επειδή μερικοί έχουν την όρεξη να βγάζουν παιχνίδια δεν σημαίνει πως την κάνει την καλύτερη.

 

Ήταν καλό αλλά ως εκεί.Το να λες η καλύτερη όλων τον εποχών είναι το λιγότερο αστείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο dreamcast έπαιζα κόπιες χωρίς τσιπάκια χωρίς τίποτα! Κονσόλαρα !! Ποιο να πρώτο θυμηθείς απτις κονσόλες που έφεραν τα πάνω κάτω στα γκεημς.θυμαμαι τον τίτλο που έφερε "η πρώτη κονσόλα που ξεπερνάει τα arcades"ecco the dolphin, virtual striker,nba 2k (λιωσιμο)unreal tournament (!!!) Crazy taxi !!!

ΦΑΝΑΤΙΚΌΣ sega

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έτσι το είχα συνδέσει ότι και καλά επειδή δεν χρειαζόταν τσιπάκια η πείραγμα και τίποτα τέτοια πράγματα ο κόσμος αγόραζε φουλ κόπιες .γιατί 1ον κάποιοι φοβόντουσαν να πειράξουν τα μηχανηματα τους και 2ον φοβόντουσαν μην χάσουν την εγγύηση .κάπως έτσι το είχα σκεφτεί στο μυαλό μου.στοdc σκέτο cd ( στις πρώτες κοπιες βάζαμε πρώτα ένα άλλο cd για κάποια δευτερολεπτα) μετά κατευθείαν την κόπια σαν να ήταν ορίτζιναλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και Btw το sega megadrive(genesys για τους αμερικάνους)  είχε module για σύνδεση στο internet(ναι dialup :P)  με το παιχνίδι ή καλύτερα την παιχνιδιάρα Earthworm Jim

 

 

 

παίζουν πολύ άσχημα ξέρω... αλλά τι να κάνεις... για το βίντεο το σήκωσα. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχει το ατάρι τζάγκουαρ και το wii u που ήταν και αποτυχημένες κονσόλες γενικά σαν κονσόλες και μπερδεύεται ο κόσμος...

Aυτο. Ισως θα ηταν καλυτερα το αρθρο να διαχωριζει τις εμπορικες αποτυχιες απο τις σχεδιαστικες / τεχνολογικες.

Aσχολουμαι με κονσολες απο την εποχη του Super Nintendo και μπορω να πω οτι Dreamcast ειναι μια απο τις πιο value for money κονσολες ολων των εποχων. Ηταν σαφεστατα μπροστα απο την εποχη της, οχι μονο λογω του μοντεμ αλλα και της πρωτοποριακης καρτας μνημης, η οποια μπορουσε να ξεκουμπωθει απο το χειριστηριο και να μεταμορφωθει σε μια μινι φορητη παιχνιδομηχανη, που υποστηριζε ακομα και multiplayer!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/VMU

 

Tο σημαντικοτερο ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια εξακολουθω να την θεωρω μια απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει ποτε και να παιζω καποιο παιχνιδι οποτε εχω χρονο. Δε ξερω (και δε με νοιαζει) τι σημαινει αυτο για τον υπολοιπο κοσμο, αλλα για μενα αυτο ειναι επιτυχημενη κονσολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντί του Dreamcast λοιπόν, βαλτε στην παραπάνω λίστα καλύτερα το (συμπαθέστατο κατα τ αλλα) Philips CD-i...

:-)

Μα το λέει ο αρθογράφος ότι δεν ήταν κακή κονσόλα, το θέμα είναι ότι τα νούμερά του. Απέτυχε στις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το dreamcast ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη του και θυμαμαι που ελιωνα στο online τοτε με ut99! :P
Tο ps2 κερδισε μεγαλο εδαφος λογω του dvd που ειχε ενσωματωσει....sony....τι περιμενεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πηρε dreamcast ο κολλητος μου,ολοι την ημερα την εβγαζα στο σπιτι του,ειχα αγορασει και δικο μου χειριστειριο.Μιλαμε για πολυ καψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ως φανατικος της Sega μπορω να πω οτι Saturn ητανε μια καλη κονσολα με καλες δυνατοτητες( video cd, photo cd κ.α) και καποια καλα παιχνιδια που κυκλοφορησαν στο κυκλο ζωης της. Περα απο αυτου η Sega κοιμηθηκε πραγματικα και αργησε να δωσει τα βασικα εργαλεια για να κανουν καλυτερη αναπτυξη πανω στο Saturn. To Dreamcast επισης μια πολυ καλη και πιο σταθερη κονσολα που ειχε καλυτερο μαρκετινγκ και υποστηριξη απο το Saturn, εμφανιστηκαν πολλα προβληματα ως στο θεμα της διαθεσης λογω απο προβληματικα τσιπακια και πηγε παρα πολυ πισω τις πωλησεις. Παρολα αυτα το Dreamcast ειχε ακομα μεγαλη υποστηριξη απο τους φανς και βγαινουν και θα βγουν παιχνιδια μεχρι το 2017. Επισης ανακοινωθηκε και νεος τιτλος για το Saturn.
 
Τα παρακατω ειναι τα νεα παιχνιδια του Dreamcast

1. Pier Solar
2. The Ghost Blade
3. Saber Rider
4. Elysian Shadow
5. Alice Dreams Tournament

Και αλλα επισης.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...