Προς το περιεχόμενο

Νοέμβριος: Ο μήνας των αποτυχημένων κονσολών


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν περάσει απτά χέρια μου όλες οι κονσόλες τ,τώρα πως τα έχω κατάφερε αυτή τη στιγμή να έχω μόνο το n64,xbox και vita ένας θεός ξέρει. ...χάθηκαν όλα

 

Μαυρη τρυπα θα εχει ειτε το σπιτι σου, ειτε το πορτοφολι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια δόση είχα και arcade σπίτι είχε κλείσει το μαγαζί του ένας γείτονας κι επειδή δεν είχε που να τα βάλει τα είχαμε σε μια αποθήκη στο σπίτι μου ...καυλα !!! Το 95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SEGA οντως ΔΕΝ πουλουσε.

 

game gear, Nomad, 32x , SCD, Saturn δεν πουλησαν τιποτα.

 

το PSX ΕΠΙΑΣΕ ΤΑ 100 εκατ κομματια και το Saturn τα ...9?

 

Γουσταρω Dreamcast αλλα για την αποτυχια του φταιει η ιδια η Sega και ιδιαιτερα η ΕΛΕΙΝΗ Sega of America

Η μαλακία των καταναλωτών φταίει φίλε και ο αθέμητος ανταγωνισμός σε διαφήμηση από τις πλούσιες εταιρείες. Η SEGA αμερικής δε φταίει, ο διευθυντής της φταίει που ήταν πράκτορας της microsoft... Μην τα ξεχνάμε αυτά, η εταιρεία φταίει που δεν έπαιρναν τα μαγαζιά τους τίτλους της; Επειδή δεν πουλάει έλεγαν, ή χειρότερα δεν θα πουλήσει... Βάλε ρε μάπα στη βιτρίνα και στα ράφια παντού SEGA να παίζουν και μετά θα σου πω εγώ αν θα αγοράσει κανείς πλαϊμούφα. Άσε τα έχω ζήσει και από μέσα και τα θυμάμαι σαν χθές...

Resident evil: code veronica, αποκλειστικότητα dreamcast, έσκασε γερά λεφτά η SEGA. Βγαίνει η πλαυμούφα 2, τρέχει η Capcom, Resident evil: code veronica "Χ" στο πλαυμούφα 2. Άντε να κάνει η SEGA μηνύσεις να κερδίσει τον πακτωλό εκατομυρίων της SONY...

Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τη SEGA επειδή δεν είχε τα χρήματα να τα βάλει με τους άλλους, μπορούσαν όμως κάποιο μαλάκες τότε να μην πάρουν πλαυμούφα και να δώσουν 75 χιλιάρικα να πάρουν ένα dreamcast...

Μην ξεχνάτε ότι τα καλύτερα τσιπάκια (το έχω γράψει πολλές φορές) για playstation, τα έβγαζε η ίδια η SONY. Έλεγαν τότε οι τεχνικοί: το φθηνό κινέζικο του πεντοχίλιαρου ή το μαμήσιο; Για όσους θημούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία των καταναλωτών φταίει φίλε και ο αθέμητος ανταγωνισμός σε διαφήμηση από τις πλούσιες εταιρείες. Η SEGA αμερικής δε φταίει, ο διευθυντής της φταίει που ήταν πράκτορας της microsoft... Μην τα ξεχνάμε αυτά, η εταιρεία φταίει που δεν έπαιρναν τα μαγαζιά τους τίτλους της; Επειδή δεν πουλάει έλεγαν, ή χειρότερα δεν θα πουλήσει... Βάλε ρε μάπα στη βιτρίνα και στα ράφια παντού SEGA να παίζουν και μετά θα σου πω εγώ αν θα αγοράσει κανείς πλαϊμούφα. Άσε τα έχω ζήσει και από μέσα και τα θυμάμαι σαν χθές...

Resident evil: code veronica, αποκλειστικότητα dreamcast, έσκασε γερά λεφτά η SEGA. Βγαίνει η πλαυμούφα 2, τρέχει η Capcom, Resident evil: code veronica "Χ" στο πλαυμούφα 2. Άντε να κάνει η SEGA μηνύσεις να κερδίσει τον πακτωλό εκατομυρίων της SONY...

Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τη SEGA επειδή δεν είχε τα χρήματα να τα βάλει με τους άλλους, μπορούσαν όμως κάποιο μαλάκες τότε να μην πάρουν πλαυμούφα και να δώσουν 75 χιλιάρικα να πάρουν ένα dreamcast...

Μην ξεχνάτε ότι τα καλύτερα τσιπάκια (το έχω γράψει πολλές φορές) για playstation, τα έβγαζε η ίδια η SONY. Έλεγαν τότε οι τεχνικοί: το φθηνό κινέζικο του πεντοχίλιαρου ή το μαμήσιο; Για όσους θημούνται.

Για την συνεχιζομενη επι σειρα ετων αποτυχια μιας εταιριας φταιει η ιδια η εταιρια και οχι αυτο το απιθανο "η λαλακια των καταναλωτων" που εγραψες.

 

Εκει ακριβως σταματησα να διαβαζω. Πρεπει να εισαι καποιας ηλικιας ομως ο λογος σου μοιαζει με κακομαθημενου παιδιου δημοτικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την συνεχιζομενη επι σειρα ετων αποτυχια μιας εταιριας φταιει η ιδια η εταιρια και οχι αυτο το απιθανο "η λαλακια των καταναλωτων" που εγραψες.

 

Εκει ακριβως σταματησα να διαβαζω. Πρεπει να εισαι καποιας ηλικιας ομως ο λογος σου μοιαζει με κακομαθημενου παιδιου δημοτικου.

Θα σου έλεγα ποιοί είναι τα κακομαθημένα, όσο για την μαλακία όχι λαλακία, μαλακία απλά και επιστημονικά σε παραπέμπω στον ειδικό τύπο και μη, της εποχής.

Για την αμορφωσιά του κοινού και τις κακές επιλογές των ανεγκέφαλων καταναλωτών ποτέ δεν φταίει η εταιρεία που είναι σωστή. Παραμόνο το ξερό τους το κεφάλι που δεν μπορούν να διαβάσουν δυό στατιστικά και να κρίνουν πέντε πράγματα που βλέπουν στην οθόνη.

Τον λόγο μου άσε να τον κρίνουν αυτοί που με ακούν και διαβάζουν 15 χρόνια τώρα, αλλά η αλήθεια με δεδομένα τσούζει και επειδή δεν μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε πάμε σε προσωπικές επιθέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒasilG:

Αχ καλε τσουζει ναι! Οπως τα λες.

 

Λοιπον, συνεχιζω την ταινια μου, συνεχισε να εκτιθεσαι.

Δεν μπαινω καν σε διαδικασια να διαβασω ενα αρθρο που λεει το sega dreamcast αποτυχημενο...γελανε και τα τσιμεντα..

Εμπορικα δεν ηταν;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒasilG:

Αχ καλε τσουζει ναι! Οπως τα λες.

 

Λοιπον, συνεχιζω την ταινια μου, συνεχισε να εκτιθεσαι.

Εμπορικα δεν

 

ΒasilG:

Αχ καλε τσουζει ναι! Οπως τα λες.

 

Λοιπον, συνεχιζω την ταινια μου, συνεχισε να εκτιθεσαι.

Εμπορικα δεν ηταν;

 

Η κονσολα αυτη εσβησε γιατι πολυ απλα η ιδια η sega την εσβησε απο μονη της απο οταν βγηκε το ps2 και με λαθως στρατηγικες ενω ηξερε με τι χαρακτηριστικα θα εβγαινε το ps2..το χειροτερο φυσικα ηταν οτι δεν ειχε dvd player...φυσικα μην ξεχναμε οτι το dreamcast ηταν η πρωτη κονσολα στην οποια επαιζες online games(quake 3,unreal tournament κλπ)..

Παντος απο οσο θυμαμαι εμπορικα η κονσολα πηγαινε μια χαρα μεχρι να βγει το ps2..αν κανω καπου λαθως διορθωστε με..Τεσπα δν εχει σημασια να τσακωνομαστε εδω μεσα για τις κονσολες..Δυστηχως οπως και στα κινητα ακομη και στις κονσολες υπαρχουν fans..Απλως η αποψη μου ειναι οτι το dreamcast δεν ηταν αποτυχημενη κονσολα..Δν φταει μια κονσολα οταν σε πουλαει η ιδια σου η εταιρεια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει η SEGA που το dreamcast είχε καλύτερους, περισσότερους και φθηνότερους τίτλους από το πλαυμούφα 2 το 2.000; Φταίει που η κονσόλα της είχε το 1/3 της τιμής του άλλου και ένα παιγνίδι δώρο;
Ή φταίνε τα ηλίθια και οι νεοελληναράδες που έλεγαν το τραγικό: για να είναι ποιό ακριβό φαντάσου τι μάπα θα είναι το άλλο. Μετά τους χάλασαν τα ελατοματικά DVD και αντί να μην ξαναπάρουν πλαυμούφα, εκεί αυτοί...
Φταίει η SEGA που τα καταστήματα δεν είχαν τίτλους; Η τα ίδια τα καταστήματα που δεν έφερναν επίτηδες; Μόνο το μουλτιράμα έφερνε και ξεπουλούσε, το shenmue μου το είχε δώσει πωλητής από τη βιτρίνα θυμάμαι γιατί είχε εξαντληθεί και αυτό το έκανε γιατί ήταν φίλος... Άντε να αγοράσει μετά κανείς το shenmue 2, ή το head hunter, η το crazy taxi 2. Που να τα βρεις; Αφού δεν τα έφερνε κανείς επίτηδες, διότι εκείνη την εποχή, όλο το εμπόριο γινόταν στα καταστήματα και έτσι προωθούσαν οι εταιρείες. Αν ήθελες κονσόλα και δεν είχε το μαγαζί Saturn τι θα κάνεις; Θα πάρεις Playstation. Αυτό ήταν το κόλπο τότε, πληρωμένα από τη SONY με διάφορους τρόπους. Ακόμα και ο σχεδιασμός του πλαυμούφα 2 κλεμένος ήταν από το παλιό ATARI FALCON...
Για τη SONY και το φαινόμενο playstation έχω ψάξει φιλοσοφήσει και εργαστεί πολλά χρόνια τώρα. Έχω γράψει εργασίες και αναπτύξει κείμενα 15 χρόνια πάνω στην ανηθικότητα και την εξαπάτηση. Όλα καταλήγουν σε ένα πράγμα, την κυριαρχία στην αγορά, που δεν είναι οι πωλήσεις, ούτε το αυθεντικό και η κόποια, αλλά το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό των ανθρώπων. Το στοίχημα της SONY για την ελληνική αγορά τη δεκαετία του 90 ήταν να πείσει τους ανθρώπους να ξεχάσουν την λέξη βιντεοπαιγνίδια. Να την ταυτίσουν με το playstation. Σχεδόν πέτυχε, στη συνείδηση του μεγαλύτερου μέρους των gamers, υπήρχε η έκφραση παίζω playstation. Όχι παίζω βιντεοκονσόλα, παιχνίδια, games, παίζω playstation. Όσοι θημούνται η κλασσική ατάκα ήταν: έχεις playstation; Όχι κονσόλα, playstation. Σε όσους ξέρουν από διαφήμηση αυτό λέει πολλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...