Προς το περιεχόμενο

Νοέμβριος: Ο μήνας των αποτυχημένων κονσολών


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒasilG:

Αχ καλε τσουζει ναι! Οπως τα λες.

 

Λοιπον, συνεχιζω την ταινια μου, συνεχισε να εκτιθεσαι.

Εμπορικα δεν ηταν;

Όπως τα λέω βεβαίως, όταν βγάλει κάποιος αντίθετα στοιχεία και όχι αμαθή ειρωνία, εννοείται όπως τα λέω.

Αποτυχία είναι μόνο η όποια ήττα σε δίκαιες και κοινές συνθήκες. Όταν τα βάζεις με ισχυρότερους που σου σκάβουν το λάκο και σε εκβιάζουν, δεν λέγεται αποτυχία, θύμα λέγεται. Ακόμα και εμπορικά, που υποτίθεται απέτυχε, πουλούσε τρελά ώσπου έκανε η SONY την προπαγάνδα της, την πλάγια υπόγεια προπαγάνδα με ψέμματα για να κάνει ντόρο.

Τότε θυμάμαι κυκλοφόρησε η ατάκα SEGA cannot meet demand. Και καλά δεν υπήρχαν κονσόλες... Ε μόλις έκανε διακοπή της παραγωγής η εταιρεία φανερώθηκαν ότι υπήρχαν εκατομύρια που καθόντουσαν και τα καθηστερούσαν οι χονδρέμποροι ώσπου να βγει το playstation 2. Στην Ασία αγόραζες dreamcast του κουτιού σε μαγαζιά μέχρι το 2005, όχι σπάνια, συλλεκτικά ή μεταχειρησμένα, απλά αυτα που δεν σπρώχνανε επίτηδες, αναγκάστηκαν να τα βγάλουν στη φόρα διότι ειρωνικότατα η κονσόλα είχε μεγάλη ζήτηση μετά την διακοπή παραγωγής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sega ειναι η πιο αχρηστη εταιρια οσον αφορα τις στρατηγικες της κινησεις απο το 1992 και επειτα.

 

Καταπληκτικα μηχανηματα (GG, Nomad, Saturn, DC) απετυχαν παταγωδως.

 

Περασαν τα χρονια, δεν ειμαστε 12 πλεον για να τσακωνομαστε πανα απο ενα gamepro.

 

Επισης καποιοι μπερδευουν το "αποτυχια" με το "καλη κονσολα".

 

Το Saturn και κυριως το DC ειναι πολυ καλες κονσολες που δυστυχως δεν καταφεραν να εξαντλησουν τις μεγαλες προοπτικες τους.

 

Διαβαστε τι αποφασεις πηρε η Sega για τις κονσολες της αλλα και για το software που καταφερε (η και οχι) να κυκλοφορησει για αυτες.

 

Δειτε μια μια καθε της αποφαση. Οι ανθρωποι που την διοικουσαν ηταν ηλιθιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sega ειναι η πιο αχρηστη εταιρια οσον αφορα τις στρατηγικες της κινησεις απο το 1992 και επειτα. Καταπληκτικα μηχανηματα (GG, Nomad, Saturn, DC) απετυχαν παταγωδως. Περασαν τα χρονια, δεν ειμαστε 12 πλεον για να τσακωνομαστε πανα απο ενα gamepro. Επισης καποιοι μπερδευουν το "αποτυχια" με το "καλη κονσολα". Το Saturn και κυριως το DC ειναι πολυ καλες κονσολες που δυστυχως δεν καταφεραν να εξαντλησουν τις μεγαλες προοπτικες τους. Διαβαστε τι αποφασεις πηρε η Sega για τις κονσολες της αλλα και για το software που καταφερε (η και οχι) να κυκλοφορησει για αυτες. Δειτε μια μια καθε της αποφαση. Οι ανθρωποι που την διοικουσαν ηταν ηλιθιοι.

Η λεξη ηλιθιοι ειναι επιεικης...Απλως η δικια μου ενσταση για το dreamcast ειναι επειδη η κονσολα ειχε βγαλει καταπληκτικα παιχνιδια και ειχε και καλες πωλησεις και μολις βγηκε το ps2 ηταν λες και δεν υπηρχε στην αγορα..και αυτο επειδη η ιδια η sega το εκανε απο μονη της με ανακοινωση της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το εκανε και το 1997 μολις δυομιση χρονια αφου κυκλοφορησε το Saturn.

 

O τραγικος ο Stolar με το "Saturn is not our future".

 

Με την δηλωση αυτη το Saturn αποτελειωθηκε και στην ουσια η Sega εμεινε χωρις κονσολα στην αγορα για πανω απο ενα χρονο αφου μετα απο αυτη τη δηλωση δεν κινηθηκε τιποτα σχεδον για το Sat. Ουτε απο πωλησεις hardware ουτρ φυσικα και απο νεο software πλην ελαχιστων φωτεινων εξαιρεσεων (Shining 3, Saga κλπ)

 

 

Η Σονυ εκανε παρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και τον Γεναρη του 2001 την ανακοινωση για τερματισμο του Dreamcast.

 

Ηταν ακριβως αυτο που ηθελε να ακουσει η Σονυ.

Το PS2 εμπαινε στο δευτερο ετος της ζωης του και λιγο μετα απο την τραγικη παραδοχη της Σεγκα (η οποια ειχε κατακρεουργησει αλλη μια κονσολα της, τπτ παραξενο εδω) το PS2 εβγαλε Silent Hill 2, Metal Gear Solid 2, Final Fantasy X, Gran Turismo 3 κλπ

 

Ειπατε κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεξη ηλιθιοι ειναι επιεικης...Απλως η δικια μου ενσταση για το dreamcast ειναι επειδη η κονσολα ειχε βγαλει καταπληκτικα παιχνιδια και ειχε και καλες πωλησεις και μολις βγηκε το ps2 ηταν λες και δεν υπηρχε στην αγορα..και αυτο επειδη η ιδια η sega το εκανε απο μονη της με ανακοινωση της...

Ενσταση για ποιο θεμα λοιπον;

Αφου συμφωνουμε απολυτα.

 

Δεν εφταιγαν τα αστρα για τη Σεγκα. Ουτε οι βλακες καταναλωτες ουτε η κακια Σονυ.

 

Οι ιδιοι τα μαμησαν. Ειχαν καλα, πολυ καλα, προιοντα και τα πεταξαν στα σκουπιδια.

Και το εκαναν για πανω απο μια δεκαετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε γιατι κανω συνειρμους και θυμαμαι το πως χειριστηκε η Νοκια το Meego και τρελαινομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτοντας και την δική μου γνώμη , νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν στο γεγονός ότι τον τίτλο της πιο αδικοχαμένης κονσόλας , τον έχει το dreamcast. Ίσως μετά από δέκα χρόνια από τώρα , την δεύτερη θέση να πάρει το wii u. Πραγματικά για τις δυο αυτές κονσόλες έχω λυπηθεί πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποιον ακριβώς θεωρείται η καλύτερη κονσόλα όλων τον εποχών και για πιο λόγω.? Είπαμε καλό αλλά εσύ το πήγες μακρυά...πολύ μακρυά..

 

Τα μισά παιχνίδια που είχε τα επαιζες arcade ξέρω γω ενώ οι multimedia δυνατότητες ήταν σχεδόν άχρηστες την εποχή εκείνη.

 

Επίσης δεν φταίει μόνο το μαρκετινγ για την αποτυχία του.όταν κάποιος είχε psx ή n64 σιγά που δεν θα περίμενε τις δικές τους κονσόλες να βγούν πρίν πάει σε αγορά Dreamcast.

 

Τέλος,ξεκαθάρισε πως τα παιχνίδια που βγένουν είναι ανεξαρτητα και όχι official γιατί θα μπερδευτεί κανείς.Επειδή μερικοί έχουν την όρεξη να βγάζουν παιχνίδια δεν σημαίνει πως την κάνει την καλύτερη.

 

Ήταν καλό αλλά ως εκεί.Το να λες η καλύτερη όλων τον εποχών είναι το λιγότερο αστείο.

Αστειο ειναι να εκφραζει καποιος την αποψη του? Αφου αυτο πιστευει το παιδι γιατι να μη το πει? Και εγω το ιδιο πιστευω! Μπορει καποια παιχνιδια να τα επαιζες στα arcade οπως λες αλλα στο dreamcast δεν σου εφευγαν τα 100ρικα καθε 5λεπτα αποτυχιας πιστας και περα απο αυτο ειχε πολλα προτοτυπα παιχνιδια και ξεχωριστα και δεν βασιζοταν σε fps η shooters σε σχεση με τις τελευταιες 2 γενιες που μας εχουν πρηξει! Σε τρια χρονια ζωης εχει πιο πολλα παιχνιδια που τα θυμαται ενας gamer απο ολες τις υπολοιπες κονσολες μαζι! Οσο για τις Multimedia υπηρεσιες η υποκρισια παει συνεφο! Πριν 2 χρονια καραζτε το ΧΟ που ειχε δωσει μεγαλη προσοχη και στα multimedia και θαυμαζατε το PS4 που ηταν μονο για gaming και τωρα μου κραζετε το dremcast που ηταν μονο για gaming και δεν ειχε multimedia? Ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθέτοντας και την δική μου γνώμη , νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουν στο γεγονός ότι τον τίτλο της πιο αδικοχαμένης κονσόλας , τον έχει το dreamcast. Ίσως μετά από δέκα χρόνια από τώρα , την δεύτερη θέση να πάρει το wii u. Πραγματικά για τις δυο αυτές κονσόλες έχω λυπηθεί πολύ.

Απιθανες αμφοτερες!

Θα προσθεσω και το PS Vita. Τρελο wasted potential.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειο ειναι να εκφραζει καποιος την αποψη του? Αφου αυτο πιστευει το παιδι γιατι να μη το πει? Και εγω το ιδιο πιστευω! Μπορει καποια παιχνιδια να τα επαιζες στα arcade οπως λες αλλα στο dreamcast δεν σου εφευγαν τα 100ρικα καθε 5λεπτα αποτυχιας πιστας και περα απο αυτο ειχε πολλα προτοτυπα παιχνιδια και ξεχωριστα και δεν βασιζοταν σε fps η shooters σε σχεση με τις τελευταιες 2 γενιες που μας εχουν πρηξει! Σε τρια χρονια ζωης εχει πιο πολλα παιχνιδια που τα θυμαται ενας gamer απο ολες τις υπολοιπες κονσολες μαζι! Οσο για τις Multimedia υπηρεσιες η υποκρισια παει συνεφο! Πριν 2 χρονια καραζτε το ΧΟ που ειχε δωσει μεγαλη προσοχη και στα multimedia και θαυμαζατε το PS4 που ηταν μονο για gaming και τωρα μου κραζετε το dremcast που ηταν μονο για gaming και δεν ειχε multimedia? Ελεος!

Εγω γουσταρω που το DC ηταν αμιγως πατροπαραδοτη κονσολα χωρις multimedia gimmicks.

 

Εγω και εσυ ομως δυστυχως δεν ανηκουμε στα εκατομυρρια των εκατομυρριων που προτιμησαν το PS2 και λογω του dvd playback που ειχε.

 

Μπερδευουμε παλι τις εννοιες "καλη/σαπια κονσολα" και "εμπορικη επιτυχια/αποτυχια".

 

Το DC ειναι καταπληκτικη κονσολα και σκεψου πως στην αγορα δεν αντεξε ουτε 3 χρονια που λες αλλα λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...