Προς το περιεχόμενο

Κολληματα με R9 390


CypherBoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω ενα προβλημα οταν παιζω παιχνιδια οπως GTA V,Assassin's Creed Unity,Shadow Of Mordor κ.α.εχω μερικα κολληματακια εχω ανοιξει το msi afterburner και ειδα πως οταν αυτα τα κολληματακια γινονται το gpu usage κατεβαινει απο 100-99-97% και παει πιο κατω τι μπορει να φταιει;
CPU:i7 4790K

GPU:MSI R9 390
RAM:Corsair Vengeance 2x4 1866MHz

HDD:WD 1TB
PSU:Thermaltake 630W Smart SE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα παιχνίδια τα έχεις στον 1Tb;

Δυο περιπτώσεις υπάρχουν ή διαβάζει κάποια δεδομένα εκείνην την στιγμή,κατά κανόνα textures,οπότε μέχρι να τελειώσει το διάβασμα δεν έχει να κάνει τίποτα η gpu,

ή γεμίζει η μνήμη σου και μέχρι να την ξανά αδειάσει το σύστημα κάνει τα ίδια με πάνω.

Και για της δυο περιπτώσεις θα βοηθήσει κάπως ένας ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρόκειται για παιχνίδια που έχουν recommended (ή και minimum) specs για 8GB RAM και πρόκειται για open world κλπ., όπου υπάρχει καλός λόγος για να αξιοποιούνται μεγάλα ποσά μνήμης, ισχύει, συνήθως, το "αν δεν περισσέψει, δεν φτάνει" - ειδικά αν έχεις βλέψεις και για αρκετό multitasking. Εν ολίγοις, high end gaming σημαίνει 16GB, πλέον - καλώς ή κακώς. Εκτός και αν πάμε στο "κολλάει λίγο", "σκαλώνει λίγο", "φορτώνει περισσότερη ώρα", "έχει μερικά drops", "τη δουλειά του την κάνει" κλπ. Η 100% fluid εμπειρία θα συμβαδίζει όλο και λιγότερο με τα 8 GB RAM από εδώ και πέρα (για πιο κάτω, δεν το συζητάω : πόνος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καρτούλα την έχω κι εγώ (Sapphire Nitro R9 390) με AMD setup (FX-8350). Δεν έχω παίξει τα παιχνίδια που αναφέρεις αλλά στο Witcher 3 που έπαιξε λίγο με 8Gb Ram δεν είχα τίποτα αντίστοιχο. ωστόσο εγώ το έχω σε SSD.

Το 97-95% στιγμιαία δεν νομίζω ότι είναι "πρόβλημα" και δεν νομίζω ότι αυτό είναι που σου προκαλεί τα "κολληματάκια" αλλά ίσως είναι το αποτέλεσμα των "κολημματακίων".

Συνεπώς όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω, ίσως κάτι άλλο φταίει όπως Ram ή δίσκος με εμένα να ψηφίζω δίσκο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αναφερω 100-99-97% usage εννοω οτι αυτο ειναι το κανονικο και οτι οταν εχω τα κολληματα παει πιο κατω οπως 70-60 ή ακομα και 39 αλλα 39 σπανια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...