Προς το περιεχόμενο

Iphone 6s 16gb ή samsung galaxy s6 edge plus?


patates

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, βρισκομαι σε ενα τρομερο διλημμα ....Μου αρεσουν και τα δυο κινητα!!!Απο την μια λατρευω την τρομερη Curved οθονη,τα κορυφαια specs και την αισθηση στο χερι του edge και απο την αλλη τρελενομαι για το os ,τα tweaks απο το cydia,και το 3d touch του iphone.Εχω δει απιστευτα πολλα συγριτικα video,τα εχω δει και τα δυο απο κοντα καθος και εχω διαβασει πολλα reviews.

Επισης με ενδιαφερει η μεταπωλητική αξια των κινητων.

Βοηθεια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μην κοιτας για κορυφαιο κινητο με μονο 16gb εν ετει 2015 . Δες απο 32gb και πανω, οποτε το iphone 6s 16gb τρωει ακυρο και πας στο iphone 6s 64gb.

2) Τα 2 κινητα ειναι ουσιαστικα διαφορετικη κατηγορια κινητων λογω μεγεθους, οποτε κοιτα για το iphone 6s plus 64gb αν θελεις phablet οπως το s6 edge+ ή κοιτα για το s6/s6 edge αν θελεις κινητο με πιο μαζεμενες διαστασεις οπως το iphone 6s 64gb.

3) Δεν υπαρχει ιδιαιτερο νοημα να πας στο s6 edge, προτιμησε το απλο s6 που εχει κ καλυτερη αισθηση/κρατημα στο χερι.

4) Καλυτερη μεταπωλητικη αξια(θα χασεις λιγοτερα χρηματα) θα εχεις αν παρεις το s6 των 450€ σε σχεση με το iphone 6s των 820€ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4) Καλυτερη μεταπωλητικη αξια(θα χασεις λιγοτερα χρηματα) θα εχεις αν παρεις το s6 των 450€ σε σχεση με το iphone 6s των 820€ .

Ξέρεις πόσο θα τα βρίσκεις μεταχειρισμένα σε ένα χρόνο από τώρα; Μπορεί το S6 να μην το παίρνουν ούτε για 300 ευρώ (150 ευρώ κάτω) και το 6S να το δώσει 700 ευρώ (120 ευρώ κάτω). Μήπως εννοείς ότι το S6 είναι φθηνότερο (και με τη μισή χωρητικότητα, βέβαια) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 700 ευ

Το απλο s6 χρησιμοποιει μνημη ddr3 σε σχεση με την ddr4 του plus,με αποτελεσμα οι ταχυτητες του s6 να ειναι απογοητευτικα αργες σε συγκριση με το plus και το 6s


Ενας μεγαλος λογος που προτιμω το 6s απο το plus ειναι πως σε κανα 2μηνο θα κυκλοφορισει το νεο s7 και αυτο θα ειναι καπως ενοχλητικο(δεν μπορω να περιμενω διοτι το παρον κινητο μου δεν εχει ακουστικο)

Και απο την αλλη τα 16gb δεν φτανουν ουτε για...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 700 ευ

Το απλο s6 χρησιμοποιει μνημη ddr3 σε σχεση με την ddr4 του plus,με αποτελεσμα οι ταχυτητες του s6 να ειναι απογοητευτικα αργες σε συγκριση με το plus και το 6s

Ενας μεγαλος λογος που προτιμω το 6s απο το plus ειναι πως σε κανα 2μηνο θα κυκλοφορισει το νεο s7 και αυτο θα ειναι καπως ενοχλητικο(δεν μπορω να περιμενω διοτι το παρον κινητο μου δεν εχει ακουστικο)

Και απο την αλλη τα 16gb δεν φτανουν ουτε για...........

Εγώ θα σου πω που είδα και το 6s και το edge και ασχολήθηκα και με το S6 που πήρε ο πατέρας μου προχθές να το στήσω κλπ. Δεν μου γυάλισε πολύ το 6s το iphone ούτε το 3d touch ούτε τίποτα που λέγανε σουπερ γουάου. Βέβαια από χρόνια χρήστης iphone από 2g ως 5άρι και jailbreaks πάντοτε και tweaks κλπ, βολεύτηκα πολύ περισσότερο με το αντροιντ επειδή δε χρειάζεται όλη την ώρα να ασχολούμαστε πότε θα βγει το τζειλμπρεικ πότε θα είναι τα τουίκ συμβατά κλπ κλπ και τέτοια. Το s6 είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ όσο το δούλεψα. Και πολύ ωραίο κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πω που είδα και το 6s και το edge και ασχολήθηκα και με το S6 που πήρε ο πατέρας μου προχθές να το στήσω κλπ. Δεν μου γυάλισε πολύ το 6s το iphone ούτε το 3d touch ούτε τίποτα που λέγανε σουπερ γουάου. Βέβαια από χρόνια χρήστης iphone από 2g ως 5άρι και jailbreaks πάντοτε και tweaks κλπ, βολεύτηκα πολύ περισσότερο με το αντροιντ επειδή δε χρειάζεται όλη την ώρα να ασχολούμαστε πότε θα βγει το τζειλμπρεικ πότε θα είναι τα τουίκ συμβατά κλπ κλπ και τέτοια. Το s6 είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ όσο το δούλεψα. Και πολύ ωραίο κινητό. 

Μιας και  ειμαι και εγω στο ιδιο διλημμα , δηλ. αναμεσα σε S6 και Iphone 6S. Επειδη ειδα οτι αναφερεις τα τζειλμπρεικ κλπ , μεχρι τωρα ειχα το S3 Μινι και δεν ασχοληθηκα καθολου με τζειλμπρεικ οποτε θα ελεγα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ως κριτηριο.

Θα ελεγες οτι ακομα και ετσι (δηλ. αν αγνοησω εντελως τη κατηγορια jailbraking ) το S6 ειναι προτιμοτερο απτο 6S?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το iphone είναι εύκολο μόνο στην χρήση. Σε άλλες ενέργειες όπως κατέβασμα τζαπα μουσικής είναι φρικτό. Μπορεί να μου φαίνεται έμενα έτσι λόγω ηλικίας και προσωπικότητας κι εσένα να σε βολεύει. Εγώ θα πήγαινα στο edge+ στη θέση σου μόνο και μόνο για το android. Σε κινητό, δεν νομίζω να αξίζει κάποιο άλλο λογισμικό εκτός αν τα windows αποκτήσουν store της προκοπής. Βέβαια το iOS είναι τέλειο, αλλά πιστεύω πως το ipad και το ipod το αναδεικνύουν περισσότερο. 

 

Προσωπική μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και  ειμαι και εγω στο ιδιο διλημμα , δηλ. αναμεσα σε S6 και Iphone 6S. Επειδη ειδα οτι αναφερεις τα τζειλμπρεικ κλπ , μεχρι τωρα ειχα το S3 Μινι και δεν ασχοληθηκα καθολου με τζειλμπρεικ οποτε θα ελεγα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ως κριτηριο.

Θα ελεγες οτι ακομα και ετσι (δηλ. αν αγνοησω εντελως τη κατηγορια jailbraking ) το S6 ειναι προτιμοτερο απτο 6S?

Χαλαρά προτιμότερο δυστυχώς ή ευτυχώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...