Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη για κατέβασμα η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρουμε αν θα μπορούμε να ξαναχρησιμοποιήσουμε το κλειδί των 7 σε περίπτωση αλλαγής hardware σε νέα εγκατάσταση;

 

Μα αυτη ειναι η ουσια του κλειδιου να μπορεις να κανεις εγκατασταση με οτι αλλαγη και να κανεις, αλλα και προβλημα αν εχεις κατα την εγκατασταση επικοινωνεις με την Microsoft και στο λυνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την εγκατέστησα, αλλά τώρα όταν κάνω δεξί κλικ στο κουμπί start για να βγεί το μενού που πλέον είναι με μαύρο χρώμα, οι μισές λειτουργίες δεν δουλεύουν, όπως το Control Panel, ή το Command Prompt, γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Επειδή θελω να κάνω καθαρη εγκατάσταση κατέβασα τα win 10 απο το σύνδεσμο που έχετε δώσει με το update.. Αλλα θέλω να τα κάνω με φλασακι γιατί δεν έχω cd. Τι κάνω? Απλα πετάω στο φλασακι το iso??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Επειδή θελω να κάνω καθαρη εγκατάσταση κατέβασα τα win 10 απο το σύνδεσμο που έχετε δώσει με το update.. Αλλα θέλω να τα κάνω με φλασακι γιατί δεν έχω cd. Τι κάνω? Απλα πετάω στο φλασακι το iso??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Επειδή θελω να κάνω καθαρη εγκατάσταση κατέβασα τα win 10 απο το σύνδεσμο που έχετε δώσει με το update.. Αλλα θέλω να τα κάνω με φλασακι γιατί δεν έχω cd. Τι κάνω? Απλα πετάω στο φλασακι το iso??

rufus εαν θες να φτιάξεις usb με uefi boot,διαφορετικά κατεβάζεις το windows 7 usb dvd tool(Κανει για 7/8/8.1/10) και το κάνει μόνο του για legacy boot.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rufus εχει επιλογη να το φτιαξει και με τα δυο συστηματα και uefi και bios να το κανεις ετσι αν δεν εισαι σιγουρος τι εχεις.

Λογικα οταν ξεκιναει ο υπολογιστης σου κατω γραφει παραδειγμα press F10 for boot options η κατι που να λεει για boot

Αν εχεις uefi τοτε θα σου δει το στικακι δυο φορες και σαν uefi και σαν απλο bios εσυ θα επιλεξεις uefi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Rufus εχει επιλογη να το φτιαξει και με τα δυο συστηματα και uefi και bios να το κανεις ετσι αν δεν εισαι σιγουρος τι εχεις.

Λογικα οταν ξεκιναει ο υπολογιστης σου κατω γραφει παραδειγμα press F10 for boot options η κατι που να λεει για boot

Αν εχεις uefi τοτε θα σου δει το στικακι δυο φορες και σαν uefi και σαν απλο bios εσυ θα επιλεξεις uefi

εισαι με uefi;

έχεις δει κάποια διαφορά σε σχέση με το κλασσικό;

δεν με απασχολεί η ταχύτητα εκκίνησης και τόσο,μηχανικό δισκο έχω αλλωστε.

30-40" μετά απο restart εχω απο bios logo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙμαι με uefi εδω και 4 υπολογιστες και δεν θυμαμαι την διαφορα αναμεσα στα δυο συστηματα αν και νομιζω οτι η διαφορα ειναι στο boot και οχι στο συνολο.

 

Οπως διαβασα εχει και αλλες διαφορες οπως το MBR για καλυτερα κανε μια αναζητηση στο Google για uefi vs legacy


Από τι είδα στο bios uefi γράφει.....
Ελπίζω να τα καταφέρω με το rufus γιατί πολλές επιλογές έχει και είμαι λίγο άσχετος...

 

Τοτε στο rufus θα βαλεις uefi only

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σειριακό αριθμό νόμιμο σε φορητό άλλα έχεις εγκαταστήσει άλλη έκδοση των 7 μπορεί να παρει το αρχικό κλειδί? μπορει να αναβαθμιστει/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο update me to media tool μου βγαζει οτι τα windows εινα ενεργοποιημενα με ψηφιακό δικαίωμα. Τι ειναι τουτο παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...