Προς το περιεχόμενο

Dragonball Super


snik3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η ιδέα μου ή στο χθεσινο επεισόδιο τα γραφικά ήταν αισθητά βελτιωμένα;

 

Θα δούμε ωραια πράγματα με τον Black πιστεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις είδα αυτή την παλιά κάψουλα time machine της bulma με τα πράσινα απομεινάρια επάνω..... θυμήθηκα εποχές cell saga.


Είναι η ιδέα μου ή στο χθεσινο επεισόδιο τα γραφικά ήταν αισθητά βελτιωμένα;

 

Δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η ιδέα μου ή στο χθεσινο επεισόδιο τα γραφικά ήταν αισθητά βελτιωμένα;

 

Θα δούμε ωραια πράγματα με τον Black πιστεύω!

 

Ναι και μένα μου έκανε εντύπωση. Μάλλον τους τάραξε στη γκρίνια ο toriyama. 

 

 

Πάντως, όσο προσπάθεια και να κάνει να συνδέσει το Super με το Dragonball και το Dragonball Z και να το κάνει αρεστό τόσο περισσότερο δε μ αρέσει και μου προκαλεί νοσταλγία που γκρεμίζεται ο μύθος του Db. Δεν είναι καλό,είναι παρωχημένο, ουσιαστική απειλή και κίνδυνος δεν υπάρχει, σεναριακά δε συμβαίνει κάτι της προκοπής όσο και να το παλεύει. Και το μεγαλύτερο του μείον οι μάχες. Ο Τοριγιάμα έχει μείνει στη δεκαετία του 90-00 όσο αφορά τις μάχες. Δυστυχώς οι μέρες που δίνανε μπουνιές, μίλαγαν, κάνανε κύματα, ξαναμίλαγαν και τούμπαλιν έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, πλέον θέλουμε συνεχόμενη ροή και όχι πολλά πολλά. Μου έκανε εντύπωση στο προτελευταίο επεισόδιο του Boku no Hero Academia πόσο γρήγορη και περιεκτική ήταν η μάχη του Allmight με τον μουγκό. Παρέδωσε μάθημα Shonenias όπως πρέπει να προβάλλεται. Όπως επίσης και στο Gintama, ειδικά το Takasugi vs Gintoki, 2μιση 3 λεπτά τρελού ξύλου και εναλλαγών. Ο Τοριγιάμα ακόμα έχει μείνει σε άλλα κόλπα και προσπαθεί να γεμίσει επεισόδιο με φλυαρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να μου πείτε, το feeling που σου βγάζει ακόμα σε σκηνές όπως στο βίντεο που θα δείξω δεν υπάρχει. ακόμα και τώρα που το βλέπω τα chills βαράνε κόκκινο 

 

https://youtu.be/6i_ylwIG5pY?t=179

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και μένα μου έκανε εντύπωση. Μάλλον τους τάραξε στη γκρίνια ο toriyama. 

 

 

Πάντως, όσο προσπάθεια και να κάνει να συνδέσει το Super με το Dragonball και το Dragonball Z και να το κάνει αρεστό τόσο περισσότερο δε μ αρέσει και μου προκαλεί νοσταλγία που γκρεμίζεται ο μύθος του Db. Δεν είναι καλό,είναι παρωχημένο, ουσιαστική απειλή και κίνδυνος δεν υπάρχει, σεναριακά δε συμβαίνει κάτι της προκοπής όσο και να το παλεύει. Και το μεγαλύτερο του μείον οι μάχες. Ο Τοριγιάμα έχει μείνει στη δεκαετία του 90-00 όσο αφορά τις μάχες. Δυστυχώς οι μέρες που δίνανε μπουνιές, μίλαγαν, κάνανε κύματα, ξαναμίλαγαν και τούμπαλιν έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Έχουν εξελιχθεί τα πράγματα, πλέον θέλουμε συνεχόμενη ροή και όχι πολλά πολλά. Μου έκανε εντύπωση στο προτελευταίο επεισόδιο του Boku no Hero Academia πόσο γρήγορη και περιεκτική ήταν η μάχη του Allmight με τον μουγκό. Παρέδωσε μάθημα Shonenias όπως πρέπει να προβάλλεται. Όπως επίσης και στο Gintama, ειδικά το Takasugi vs Gintoki, 2μιση 3 λεπτά τρελού ξύλου και εναλλαγών. Ο Τοριγιάμα ακόμα έχει μείνει σε άλλα κόλπα και προσπαθεί να γεμίσει επεισόδιο με φλυαρίες.

 

Σε εμένα οι μάχες του dbsuper μου φαίνονται πολύ πολύ μικρότερες σε σχέση με αυτές των db/dbz, αλλά κάτι το φοβέρο και τρομερό δεν είναι.

 

Μέχρι στιγμής οι μάχες του goku με τον beerus και τον hit ήταν οι καλύτερες.

 

Ο Τοριγιάμα πιστεύω οτι απλά θέλει να κάνει άλλη μια σειρά πριν τον τερματισμό της καριέρας του με τους χαρακτήρες του db/dbz που μεγαλώσαμε όλοι το 90-2000. Η σειρά αυτή για μένα έχει περισσότερο έναν "αναμνηστικό" χαρακτήρα αν μπορώ να το πω έτσι.

 

Γενικά, αν δεν είχε υπάρξει ποτέ το dbz και το παρελθόν που όλοι ξέρουμε και έβγαινε ξαφνικά το dbsuper, θα έλεγα οτι είναι μέτρια σειρά, άντε λίγο πάνω από το μέτριο και τίποτα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η σειρά μην τρελαινεστε μερικοί. Νοσταλγία Full που ξυπναγα κάθε Σαββατοκύριακο πρωί και είχε στο ant1 dragonball. Το super είναι ένα επίπεδο κάτω αλλά μερικά επεισόδια είναι εξαιρετικά όπως στο παραπάνω βίντεο με τον hiit και η μάχη με beerus. Με αυτούς τους χαρακτήρες μεγαλώσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Dbz να έβγαινε τώρα μέτριο θα ήταν.

Θα μιλάς όμορφα για την δρακόμπαλα ζήτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουν βγει Shonen όπως το Gintama, το Ηunter x Hunter, όπου πέραν του Shonen βλέπεις ένα συγκλονιστικό καστ, πλοκή, ηθογραφικό βάθος,το dbz είναι μια μετριότητα. Το σούπερ άπατο θα πήγαινε που δεν έχει καν κενρικό στόχο και σκοπό, ας όψεται το όνομα που κουβαλάει. Από άποψη Dragonball το καλύτερο ήταν το πρωτότυπο Dragonball όπου έχει να πει μια ιστορία. Ψάχνουμε να βρούμε τις 7 δρακόμπαλες, όπου σαν adventure μαζί με το όποιο ξυλίκι είχε το έκαναν σαφώς καλύτερο από το Dbz και Db super. Βέβαια για τους λάτρεις του brainless ξύλου σίγουρα το DBz είναι καλή επιλογή.

 

Δε το ακυρώνω, και γω με αυτό μεγάλωσα, η σκηνή του Gohan σε ssj2 για πρώτη φορά είναι ίσως μέσα στις 5 καλύτερες σκηνές ανιμε όλων των εποχών για μένα, αλλά δε παύει να ναι ΣΕΝΑΡΙΑΚΑ κατώτερο της μετριότητας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Dbz να έβγαινε τώρα μέτριο θα ήταν.

 

Ισχυει αυτο,αλλα το BDZ ηταν αυτο που αλλαξε για τα καλα τα shounen anime που βλεπουμε σημερα,ειδικα τα πιο γνωστα one piece-bleach-naruto-hunter x hunter κτλ που ειναι ολα εμπνευσμενα απτον Toriyama.Ισως αν δεν ηταν το DB να μην τα βλεπαμε αυτα.

 

Είναι η ιδέα μου ή στο χθεσινο επεισόδιο τα γραφικά ήταν αισθητά βελτιωμένα;

 

Θα δούμε ωραια πράγματα με τον Black πιστεύω!

 

Ναι σε σχεση με προηγουμενα ειναι καπως καλυτερα αλλα σε συγκριση με το dbz που ειναι 20 χρονια πισω πολυ χειροτερα

 

aZpMvj6_700b_v1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο,αλλα το BDZ ηταν αυτο που αλλαξε για τα καλα τα shounen anime που βλεπουμε σημερα,ειδικα τα πιο γνωστα one piece-bleach-naruto-hunter x hunter κτλ που ειναι ολα εμπνευσμενα απτον Toriyama.Ισως αν δεν ηταν το DB να μην τα βλεπαμε αυτα.

 

 

Ναι σε σχεση με προηγουμενα ειναι καπως καλυτερα αλλα σε συγκριση με το dbz που ειναι 20 χρονια πισω πολυ χειροτερα

 

aZpMvj6_700b_v1.jpg

 

Για αυτό έχει μείνει στην ιστορία ως ένα από τα καλύτερα. Ήταν από τα πρώτα(το πρώτο?) που είχε τέτοια fights και ένταση κλπ, και έχει χαραχθεί στην μνήμη εκείνης της γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό έχει μείνει στην ιστορία ως ένα από τα καλύτερα. Ήταν από τα πρώτα(το πρώτο?) που είχε τέτοια fights και ένταση κλπ, και έχει χαραχθεί στην μνήμη εκείνης της γενιάς.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν το 1ο, κάποια πράγματα και στοιχεία στις μάχες πιθανόν να τα είδαμε για πρώτη φορά, αλλά μερικά άλλα π.χ το kamehame το έχει πάρει από άλλα anime και το τροποποίησε με έναν δικό του τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο,αλλα το BDZ ηταν αυτο που αλλαξε για τα καλα τα shounen anime που βλεπουμε σημερα,ειδικα τα πιο γνωστα one piece-bleach-naruto-hunter x hunter κτλ που ειναι ολα εμπνευσμενα απτον Toriyama.Ισως αν δεν ηταν το DB να μην τα βλεπαμε αυτα.

 

 

Ναι σε σχεση με προηγουμενα ειναι καπως καλυτερα αλλα σε συγκριση με το dbz που ειναι 20 χρονια πισω πολυ χειροτερα

 

aZpMvj6_700b_v1.jpg

 

 

Γιατι ρε γμτ δεν χρησιμοποιουν το ιδιο ανιμεησιο με παλια αντι να βαλουν αυτη την πολυχρωμη μπαλοτσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογω κοστους, φαινεται οτι το budget εδω ειναι μειωμενο.


Ισχυει αυτο,αλλα το BDZ ηταν αυτο που αλλαξε για τα καλα τα shounen anime που βλεπουμε σημερα,ειδικα τα πιο γνωστα one piece-bleach-naruto-hunter x hunter κτλ που ειναι ολα εμπνευσμενα απτον Toriyama.Ισως αν δεν ηταν το DB να μην τα βλεπαμε αυτα.

 

 

 
η επιρροη του DBZ ειναι φανερη και στο δυτικο animation:
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...