Προς το περιεχόμενο

Πρώην σχεδιαστές της Apple ισχυρίζονται ότι η εταιρεία ξέχασε “τις θεμελιώδεις αρχές του καλού σχεδιασμού”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

και το apple pen (ή pencil δε θυμαμαι) στον τροπο που φορτιζει...

Ποιο είναι το πρόβλημα στην φόρτιση του apple pen? Μήπως δεν βρίσκουμε τί άλλο να κράξουμε πλεον και περάσαμε στο μολύβι ? Αν είχες μαζί σου το ipad πλήρως φορτισμένο με αφόρτιστο το pencil δεν θα ήταν αντιδεοντολογικότατο να ψάχνεις φορτιστή για το pen και όχι για το ipad ? Αν έπαιρνε μπαταρίες ΑΑ θα είσασταν ικανοποιημένοι δηλαδή ? Αν έπρεπε να το φορτίζεις σε ειδική βάση θα ήταν εργονομικό (ο ορισμός της αυτονομίας) ? Αν έπρεπε να κουβαλάς και ειδικό καλώδιο για την φόρτιση του pen θα το επαινούσατε ? Tί να πω.Αν αρχίσει να σας ενοχλεί και η αυτονομία αυτή καθ'αυτή εν έτει 2015...
Μιλάμε παντα για το stylus με την μικροτερη αυτονομια;Ειδα Apple pencil και αυτονομία στην ιδια προταση κ σκιαχτηκα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλά ο Questioner όπως πάντα ζωγραφίζει μαζί με μερικούς άλλους, βρίσκουν τις iOS συσκευές χάλια και μετά αγοράζουν Xiaomi τον μεγαλύτερο κλώνο της Apple. Όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο Questioner όπως πάντα ζωγραφίζει μαζί με μερικούς άλλους, βρίσκουν τις iOS συσκευές χάλια και μετά αγοράζουν Xiaomi τον μεγαλύτερο κλώνο της Apple. Όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά. 

 

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να γουστάρει κάποιος το design του iphone, αλλα να μην γουστάρει το iOS;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο Questioner όπως πάντα ζωγραφίζει μαζί με μερικούς άλλους, βρίσκουν τις iOS συσκευές χάλια και μετά αγοράζουν Xiaomi τον μεγαλύτερο κλώνο της Apple. Όλα τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά. 

 

Ναι όπως τα λες.

Σου παραθέτω μια από τις fully customizable οθόνες μου. Αυτό το κυκλάκι στη μέση είναι widget του shazam. Επίσης κάθε εικονίδιο έχει swipe gestures που έχω ορίσει ΕΓΩ ώστε να κάνω εύκολα και γρήγορα αυτό που θέλω. Για παράδειγμα με swipe up στον φάκελο της google ανοίγει το gmail που χρησιμοποιώ και πιο συχνά από όλα. Ή με swipe down στα μηνύματα με πετάει κατευθείαν στην δημιουργία νέου SMS.

 

Ναι όλα αυτά που μπορείς να κάνεις και εσύ με το Ιός. NOT  :D

 

Φάτε μάτια ψάρια

 

 

SC24EVF.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ έγινε..

miui6_vs_ios7_screenshots1_comparison_nd

 

Ναι τώρα τι δηλαδή; Έχει το iOS το ίδιο customization όπως το Android; Έχεις την ίδια ελευθερία επιλογών όταν είναι stock χωρίς να κάνεις τίποτα custom-ιες; Εμένα προσωπικά θα μου κακοφαινόταν να πάω σε ένα λειτουργικό που δεν έχει τις επιλογές για να το σετάρω όπως θέλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και πλέον απεχω 3 χρόνια από το ios, δεν νομίζω πως ήταν για άρθρο η γνώμη 2 σχεδιαστών εφόσον το προϊόν αρέσει στον κόσμο και έχει φανατικούς υποστηρικτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! User friendly το android δύσχρηστο το iOS! Τι άλλο θα ακούσουμε!

 

Από αντεπιχείρημα όμως κανείς. Μιλάει στην ψυχή σας!

 

Nough said. Να έχετε μια όμορφη Κυριακή! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ειναι δικαίωμα του κάθε χρήστη να επιλέξει όποια πλατφόρμα θέλει. Το να αλλάζεις την όψη του λειτουργικού σου δεν το κάνει πιο εύχρηστο αλλά πιο customizable. Το iOS έχει απλό μενού χωρίς πολύπλοκες ρυθμίσεις για να ορίσεις κάτι, δεν απαιτεί να ψάχνεις σε αναρίθμητες διαφορετικές τοποθετήσεις για να βρεις κάτι που θέλεις και δεν χρειάζεται να ψάχνεις σε ένα δαιδαλώδες μενού επιλογών για να αλλάξεις οτιδήποτε. Τέλος με το 3D Touch οι επιλογές ή ευχρηστία και η εξοικονόμηση χρόνου γίνονται εκτοξεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ! User friendly το android δύσχρηστο το iOS! Τι άλλο θα ακούσουμε!

 

Ποιο πάνω έδωσα ένα βίντεο για το πώς αλλάζεις wallpaper στο android για περιέγραψέ μας ποιος είναι ο user friendly τρόπος να αλλάξεις wallpaper στο ios. Επίσης έδωσα ένα βίντεο για το πώς εύκολα έχεις πρόσβαση σε αριθμούς και σύμβολα κατά την διάρκεια πληκτρολόγησης, για περιέγραψέ μας ποιος είναι ο user friendly τρόπος να γράψεις "Αγίου Δημητρίου 24, δεν θυμάσαι?" στο ios. Δες και τα υπόλοιπα καλό θα σου κάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ειναι δικαίωμα του κάθε χρήστη να επιλέξει όποια πλατφόρμα θέλει. Το να αλλάζεις την όψη του λειτουργικού σου δεν το κάνει πιο εύχρηστο αλλά πιο customizable. Το iOS έχει απλό μενού χωρίς πολύπλοκες ρυθμίσεις για να ορίσεις κάτι, δεν απαιτεί να ψάχνεις σε αναρίθμητες διαφορετικές τοποθετήσεις για να βρεις κάτι που θέλεις και δεν χρειάζεται να ψάχνεις σε ένα δαιδαλώδες μενού επιλογών για να αλλάξεις οτιδήποτε. Τέλος με το 3D Touch οι επιλογές ή ευχρηστία και η εξοικονόμηση χρόνου γίνονται εκτοξεύονται.

 

Τότε γιατί να κάνεις customize; :P

 

Βρε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε εδώ μέσα.

 

Προσωπικά δεν είπα ότι είναι δύσχρηστο το Ιός. Ίσα ίσα που out of the box είναι μια χαρά εύχρηστο για τον χαμηλού έως μεσαίου γνωστικού επιπέδου χρήστη. Θα έλεγα στο ίδιο επίπεδο με το Android. Δυστυχώς όμως μέχρι εκεί. Το Android μπορείς να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου είτε είσαι "γνώστης" είτε όχι (δεν μιλάω για xposed κλπ, μιλάω για απλές επιλογές).

 

Μου κάνει εντύπωση πόσο obsessed μπορεί να είναι μερικοί που μεταφράζουν τα λόγια σου σε ο,τι να ναι. Εκτός κι αν τρώτε ψωμάκι από την Apple. Απλά ενημερώστε για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι να μη δίνουμε τη δέουσα σημασία στα λόγια σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι όπως τα λες.

 

Ή με swipe down στα μηνύματα με πετάει κατευθείαν στην δημιουργία νέου SMS.

 

Ναι όλα αυτά που μπορείς να κάνεις και εσύ με το Ιός. NOT  :D

 

Φάτε μάτια ψάρια

 

 

SC24EVF.png

 

 

:P

post-40751-0-46106000-1448193026_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...