Προς το περιεχόμενο

Πρώην σχεδιαστές της Apple ισχυρίζονται ότι η εταιρεία ξέχασε “τις θεμελιώδεις αρχές του καλού σχεδιασμού”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:P

 

Ακριβώς. Πάλι καλά που κατάλαβες ότι το 3d touch είναι απλά άλλη μια υλοποίηση που προσθέτει νέες επιλογές στο Ιός (εδώ και λίγους μήνες) τη στιγμή που οι χρήστες Android είχαν τις ίδιες επιλογές με άλλο τρόπο (το ίδιο εύχρηστο) χρόνια πριν. Που καταλήγουμε; :P Έλα πες το, μην ντρέπεσαι.

 

Επίσης δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μπορώ να ορίσω άπειρα gestures με όποιο τρόπο θέλω με επιλογές που θέλω ΕΓΩ και όχι η Google... Αλλά αυτή είναι μια λεπτομέρεια που ίσως δείτε στο Ιός σε κανένα χρόνο ως νέο και super wow feature. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators

Και ως γνωστών δουλεύει σε όλες τις συσκευές με Ios 9. Το άλλο που σου περιγράφει ο Questioner μπορείς να το κάνεις απλά περνώντας Nova Launcher.

 

ΔΕΝ θες να σου περιγράψω τις εμπειρίες μου με το Nova launcher! Να μη λέμε μόνο τι δυνατότητες έχει, αλλά και τι συμβαίνει όταν ...μουλαρώσει και χάσει τη σταθερότητά του. :)

 

Για κάτι τέτοια αντίστοιχα επέστρεψα στο IOS και είμαι καλά! :)

Ακριβώς. Πάλι καλά που κατάλαβες ότι το 3d touch είναι απλά άλλη μια υλοποίηση που προσθέτει νέες επιλογές στο Ιός (εδώ και λίγους μήνες) τη στιγμή που οι χρήστες Android είχαν τις ίδιες επιλογές με άλλο τρόπο (το ίδιο εύχρηστο) χρόνια πριν. Που καταλήγουμε; :P Έλα πες το, μην ντρέπεσαι.

 

Επίσης δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μπορώ να ορίσω άπειρα gestures με όποιο τρόπο θέλω με επιλογές που θέλω ΕΓΩ και όχι η Google... Αλλά αυτή είναι μια λεπτομέρεια που ίσως δείτε στο Ιός σε κανένα χρόνο ως νέο και super wow feature. :D

 

Όταν καταλάβεις τι είναι το 3D touch, ίσως το αναλύσουμε περισσότερο. :P

 

Για τα άπειρα gestures κλπ, sorry αλλά στο τέλος έχει μια μη λειτουργική συσκευή που το μόνο που κάνει είναι να σου σπάει τα νεύρα στην καθημερινότητά σου. Δεν είμαι χθεσινός ούτε στο android... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καταλάβεις τι είναι το 3D touch, ίσως το αναλύσουμε περισσότερο. :P

 

"Γκομενάκι... Έλα να δεις τι κάνει το πανάκριβο iPhone μου που δεν κάνουν τα άλλα κινητά. Καταλαβαίνει με πόση πίεση πατάω την οθόνη. Τρομερό; Να κεράσω ποτάκι τώρα;"

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Γκομενάκι... Έλα να δεις τι κάνει το πανάκριβο iPhone μου που δεν κάνουν τα άλλα κινητά. Καταλαβαίνει με πόση πίεση πατάω την οθόνη. Τρομερό; Να κεράσω ποτάκι τώρα;"

 

:P

 

Μπορώ να γράψω πολύ πιο έξυπνα από αυτό, αλλά έτσι μάλλον γινόμαστε ίδιοι και συντηρούμε αυτό το "στυλ".

 

Και δεν το θέλω Κυριακάτικα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ θες να σου περιγράψω τις εμπειρίες μου με το Nova launcher! Να μη λέμε μόνο τι δυνατότητες έχει, αλλά και τι συμβαίνει όταν ...μουλαρώσει και χάσει τη σταθερότητά του. :)

 

Για κάτι τέτοια αντίστοιχα επέστρεψα στο IOS και είμαι καλά! :)

 

Όταν καταλάβεις τι είναι το 3D touch, ίσως το αναλύσουμε περισσότερο. :P

 

Για τα άπειρα gestures κλπ, sorry αλλά στο τέλος έχει μια μη λειτουργική συσκευή που το μόνο που κάνει είναι να σου σπάει τα νεύρα στην καθημερινότητά σου. Δεν είμαι χθεσινός ούτε στο android... 

 

Το ένα για να παίξει χρειάζεται συγκεκριμένο hardware που πρέπει να το πληρώσεις ακριβά, το άλλο είναι δωρεάν εφαρμογή.

Αν πριν έξι μήνες αγόρασα το iphone 6 το 3d touch πότε θα το δω, μάλλον σε 4 χρόνια όταν ξανά πάρω καινούριο iphone, εκτός αν είναι τόσο σπουδαία η εμπειρία χρήσης που θα μου προτείνεις να αλλάξω το 6 για το 6s μόνο γι' αυτό.

 

Όσο για το Nova Launcher θα μου επιτρέψεις να αγνοήσω την δική σου εμπειρία και να το κρίνω από τα 716.850 review στο play store

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ένα για να παίξει χρειάζεται συγκεκριμένο hardware που πρέπει να το πληρώσεις ακριβά, το άλλο είναι δωρεάν εφαρμογή.

Αν πριν έξι μήνες αγόρασα το iphone 6 το 3d touch πότε θα το δω, μάλλον σε 4 χρόνια όταν ξανά πάρω καινούριο iphone, εκτός αν είναι τόσο σπουδαία η εμπειρία χρήσης που θα μου προτείνεις να αλλάξω το 6 για το 6s μόνο γι' αυτό.

 

Όσο για το Nova Launcher θα μου επιτρέψεις να αγνοήσω την δική σου εμπειρία και να το κρίνω από τα 716.850 review στο play store

 

Μα δεν διαφωνούμε σε αυτά τα θέματα! Και γω αν είχα το 6 σαφώς και δεν θα αγόραζα το s (εκτός κι αν μου περίσσευαν τόσα πολλά $ που δεν θα με ένοιαζε). Και προφανώς μπορώ να ζήσω και χωρίς το 3D touch, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει στη συσκευή που έχω, το χρησιμοποιώ και μου αρέσει.

 

Τα reviews δεν μου λένε κάτι όπως και τα apps που είναι συνεχώς πρώτα στα app stores και με κάνουν να γελάω... Κανένας launcher δεν συνεργάζεται ακόμη 100% άψογα με το android ειδικά σε θέματα backup/restore κλπ. Ωραίες σαν επιλογές αλλά μέχρι εκεί (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα).

 

Δεν ξεχάσω το χάος στις android συσκευές μου κάθε φορά που έπρεπε να αλλάξω συσκευή ή να κάνω κάποιο reset & restore ενώ είχα custom launcher σε συνδυασμό με την εγκατάσταση μερικών apps στην SD  και όχι στη μνήμη της συσκευής... Αυτά τα "χαζά" θέματα δεν τα έχω στο ios. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς είναι αστείος ο τίτλος του άρθρου ότι η Apple "έδωσε κακό όνομα στην σχεδίαση". Ο τρόπος που ξεδιπλώνεται το άρθρο (και δεν ξέρω αν είναι των συντακτών ή αυτών που έκαναν το editing) θέλει να εστιάσει ότι σήμερα η σχεδίαση των προϊόντων της Apple έχει αποτύχει με αναφορές στην λειτουργικότητα του UI και τον σκευομορφισμό του Forstall. Το θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένοι πρώην εργαζόμενοι της Apple παραπονιούνται για θέματα design εδώ και 15 χρόνια και όταν επέστρεψε ο Jobs βρίσκονταν ήδη εκτός Apple. Αρκετά από αυτά που αναφέρουν έχουν βάση (σε κάποια θέματα ευχρηστίας όπως το shake to undo) και συμφωνώ μαζί τους. Πάντως το μέγεθος των font που αναφέρουν δεν είναι μικρό (ήταν στο ios 7 όταν παρουσιάστηκε αλλά το διόρθωσαν στις πρώτες beta) και ούτε είναι χαμηλό το contrast μεταξύ κειμένου και background..... ίσα ίσα τα νέα Font με την αλλαγή σε san francisco είναι πιο ευανάγνωστα.... δεν μπορούν να αναφέρουν ότι μερικές εφαρμογές τρίτων δεν έχουν αναβαθμίσει τα fonts σε αυτά του iOS9..... βλέπε google Apps όπου το gmail για παράδειγμα δεν υποστηρίζει scale up. Γενικά είναι πολύ μειωτικό το συμπέρασμα που βγάζουν στο τέλος. Οτι υπάρχουν 2 τρόποι σχεδίασης. Να ξεκινήσεις από τις ανάγκες του χρήστη και με βάση αυτές να δημιουργήσεις το UI ενώ η Apple ενδιαφέρεται μόνο για το φαίνεσθαι. Προφανώς και ο Ive είναι περισσότερο visual designer αλλά μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο ότι η Apple είναι μόνο looks over λειτουργικότητας. Δλδ έλεος επευφημούν το back button στο android που αν το έχεις χρησιμοποιήσει μόνο σπάσιμο νεύρων είναι γιατί κάθε φορα δεν ξέρεις καν που θα σε μεταφέρει. Μήπως στην προηγούμενη εφαρμογή?..... μήπως στην προηγούμενη λειτουργία της εφαρμογής που βρίσκεσαι ή μήπως πίσω στην homescreen? Πουθενά δεν αναφέρουν την έξυπνη υλοποίηση της Apple στο iOS9 με το "back to previous app". Σε αντίθεση με το android σου το λέει που θα σε πάει.... και αυτό είναι ένα παράδειγμα που η apple κάνει "sacrifice the beauty for discoverability" ενώ στο άρθρο λένε ότι δεν. To μόνο σίγουρο είναι ότι ο κόσμος εκεί έξω χρησιμοποιεί όλο και περισσότερο τις φορητές συσκευές του από τα αργοκίνητα φορτηγά που αποκαλούσε ο Jobs τα PC και αυτό είναι κάτι που όλο και θα αυξάνεται. Τέλος όταν υπάρχει google material και touchwiz με χρώματα/σχεδιαση για παιδιά νηπιαγωγείου και δομή UI για nerdoules δεν μπορείς να ασκείς τέτοια μονόπλευρη κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνούμε σε αυτά τα θέματα! Και γω αν είχα το 6 σαφώς και δεν θα αγόραζα το s (εκτός κι αν μου περίσσευαν τόσα πολλά $ που δεν θα με ένοιαζε). Και προφανώς μπορώ να ζήσω και χωρίς το 3D touch, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει στη συσκευή που έχω, το χρησιμοποιώ και μου αρέσει.

 

Τα reviews δεν μου λένε κάτι όπως και τα apps που είναι συνεχώς πρώτα στα app stores και με κάνουν να γελάω... Κανένας launcher δεν συνεργάζεται ακόμη 100% άψογα με το android ειδικά σε θέματα backup/restore κλπ. Ωραίες σαν επιλογές αλλά μέχρι εκεί (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα).

 

Δεν ξεχάσω το χάος στις android συσκευές μου κάθε φορά που έπρεπε να αλλάξω συσκευή ή να κάνω κάποιο reset & restore ενώ είχα custom launcher σε συνδυασμό με την εγκατάσταση μερικών apps στην SD  και όχι στη μνήμη της συσκευής... Αυτά τα "χαζά" θέματα δεν τα έχω στο ios. :)

 

Αλήθεια για ποια εποχή μιλάς; Αν μιλάς για εποχές Froyo (μια 5ετία πριν) τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. Τότε το Ιός ήταν καλύτερο και πολύ πιο stable από το Android. Και τα προβλήματα που αναφέρεις υπήρχαν όντως. Άσχετα αν εκ των υστέρων φτάσαμε σε μια εποχή που το Ιός τρέχει και δεν φτάνει να προλάβει τις εξελίξεις.

 

Επειδή αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα προβλήματα θα σε πληροφορήσω με πλήρη σιγουριά ότι το restore στον Nova είναι απόλυτα απροβλημάτιστο πλέον. Έχει επιλογή να κάνεις backup και παίρνει backup τα πάντα. Όταν κάνεις restore το μόνο που δεν παίζει είναι τα widgets που απλά έχει το περίγραμμά τους και όταν πατήσεις πάνω (σου το γράφει), τα επαναφέρει αυτόματα και απροβλημάτιστα. 

 

Επίσης δεν νοείται να μιλάς πλέον για εγκατάσταση εφαρμογών σε SD με τέτοιες χωρητικότητες που έχουμε φτάσει. Εντάξει υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις με 16GB και 4K video recording που δεν σου αφήνει χώρο για τίποτα αλλά αυτό ας μην το συζητήσουμε γιατί στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί*. :P

 

* ναι ναι έχει ΚΑΙ το android αντίστοιχες τέτοιες συσκευές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πάνω έδωσα ένα βίντεο για το πώς αλλάζεις wallpaper στο android για περιέγραψέ μας ποιος είναι ο user friendly τρόπος να αλλάξεις wallpaper στο ios. Επίσης έδωσα ένα βίντεο για το πώς εύκολα έχεις πρόσβαση σε αριθμούς και σύμβολα κατά την διάρκεια πληκτρολόγησης, για περιέγραψέ μας ποιος είναι ο user friendly τρόπος να γράψεις "Αγίου Δημητρίου 24, δεν θυμάσαι?" στο ios. Δες και τα υπόλοιπα καλό θα σου κάνει.

Δεν μας ειπες ομως σε ποια εκδοση του Android ειναι τα βιντεο. Ειναι AOSP, ειναι της LG , ειναι της Samsung ;

Στα wallpaper δεν μας εδειξες πως βαζουμε ενα δικο μας wallpaper και οχι απο τα  ετοιμα.

Το να παω στην προηγουμενη εφαρμογη δεν δουλευει ετσι ουτε στο δικο μου ουτε στης γυναικας μου, και η λιστα μεγαλωνει.

 

Οποτε οταν βαζεις βιντεο με Android και οδηγιες θα λες και ποια εκδοση του android ειναι και σε ποιον κατασκευαστη και ποια υποεκδοση της εκδοσης :D 

Παραδειγμα :

πως αλλαζουμε wifi σε LG G3 με Android Lollipop 5.0.2

γιατι σε Sony Z3 με Android Lollipop 5.0.2 ειναι διαφορετικο.(Οπως και σε Z3 με 4.4.2)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας ειπες ομως σε ποια εκδοση του Android ειναι τα βιντεο. Ειναι AOSP, ειναι της LG , ειναι της Samsung ;

Στα wallpaper δεν μας εδειξες πως βαζουμε ενα δικο μας wallpaper και οχι απο τα  ετοιμα.

Το να παω στην προηγουμενη εφαρμογη δεν δουλευει ετσι ουτε στο δικο μου ουτε στης γυναικας μου, και η λιστα μεγαλωνει.

 

Οποτε οταν βαζεις βιντεο με Android και οδηγιες θα λες και ποια εκδοση του android ειναι και σε ποιον κατασκευαστη και ποια υποεκδοση της εκδοσης :D 

Παραδειγμα :

πως αλλαζουμε wifi σε LG G3 με Android Lollipop 5.0.2

γιατι σε Sony Z3 με Android Lollipop 5.0.2 ειναι διαφορετικο.(Οπως και σε Z3 με 4.4.2)

 

 

 

Εκτός από το "Άμεση επιστροφή στο προηγούμενο app που χρησιμοποίησες" και

"Double tap to wake, screenshot on power menu, navigation ring shortcuts - screen off"

όλα τα άλλα δουλεύουν σε stock android, δηλαδή σε google nexus, motorola, Oneplus και γενικά όποιον κατασκευαστή δεν επεμβαίνει στο Android, asus πχ κτλπ, καθώς και όποιο κινητό τρέχει cyanogenmod. Με λίγα λόγια αυτό είναι το Android εκτός από τις δύο υποπεριπτώσεις που έγραψα στην αρχή που δουλεύουν σε Oneplus One και σε όποιο κινητό φοράει cyanogen mod, υπενθυμίζω ότι το Oneplus One έρχεται με Cyanogenmod του κουτιού.

 

Το wallpaper που έβαλα δεν είναι από τα έτοιμα είναι μια δικιά μου φωτογραφία και την παρουσιάζει εκεί γιατί είναι από τις πρόσφατες που πέρασα, αν παρατηρήσεις στο βίντεο τέρμα αριστερά γράφει "Pick image" που θα σε στείλει στο gallery. Δεν χρειάζεται όμως να πλοηγηθείς σε ρυθμίσεις, μενού, υπομενού για να αλλάξεις το wallpaper όπως στο ios. Είναι στημένο με λογικό τρόπω, θέλω κάτι να αλλάξω στην οθόνη κρατάω το δάχτυλο μου πατημένο στην οθόνη.

 

Ο τρόπος αλλαγής ringtone είναι ανεξάρτητος κινητού αλλά μέσα από εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής που περιλαμβάνει media file manager, όπως το VLC για παράδειγμα, υποθέτω και η εξαιρετική εφαρμογή της Sony έχει τέτοια επιλογή.

 

Τα βίντεο έχουν σκοπό να δείξουν ότι η αντίληψη που έχουν πολλοί ότι το Android είναι πολύπλοκο, δυσνόητο κτλπ δεν έχει βάση, πάρε για παράδειγμα πώς γράψω εύκολα έναν αριθμό ή ένα ερωτηματικό χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω το πληκτρολόγιο σε numpud που γίνετε στο ios.

 

Γράφω ότι είναι stock και δεν έχω εγκαταστήσει πολύ advanced εργαλείο όπως το Xposed framework.

ΔΕΝ θες να σου περιγράψω τις εμπειρίες μου με το Nova launcher! Να μη λέμε μόνο τι δυνατότητες έχει, αλλά και τι συμβαίνει όταν ...μουλαρώσει και χάσει τη σταθερότητά του. :)

 

Για κάτι τέτοια αντίστοιχα επέστρεψα στο IOS και είμαι καλά! :)

 

Όταν καταλάβεις τι είναι το 3D touch, ίσως το αναλύσουμε περισσότερο. :P

 

Για τα άπειρα gestures κλπ, sorry αλλά στο τέλος έχει μια μη λειτουργική συσκευή που το μόνο που κάνει είναι να σου σπάει τα νεύρα στην καθημερινότητά σου. Δεν είμαι χθεσινός ούτε στο android... 

 

Με την εγκατάσταση διαβάζει το πακέτο εικονιδίων που χρησιμοποιούσα και δεν είναι τα stock εικονίδια του κινητού και τα φορτώνει αμέσως χωρίς να χρειάζεται δεύτερη ενέργεια από εμένα. Το buckup επαναφέρει, τις παρακάτω αλλαγές που είχα εφαρμόσει, αλλαγή μεγέθους εικονιδίων, αφαίρεση της μπάρας της google, αλλαγή του εικονιδίου του app drower με άλλο custom που είχα βάλει και ανείκει σε ξεχωριστό icon pack, επαναφέρει ένα widget στην κεντρική οθόνη απλά χρειάζεται μια επιπλέον επιβεβαίωση, αλλαγή χρώματος και transperacy στο background του app drower και φυσικά τον αριθμό και την θέση των εικονιδίων όπως τα είχα τοποθετήσει όταν πήρα το backup.

Επίσης την πρώτη φορά που πατάω το home με ρωτάει αν θέλω να χρησιμοποιήσω το Nova πάντα ή μόνο μια φορά.

 

https://youtu.be/NzEvLUq2LQM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το "Άμεση επιστροφή στο προηγούμενο app που χρησιμοποίησες" και

"Double tap to wake, screenshot on power menu, navigation ring shortcuts - screen off"

όλα τα άλλα δουλεύουν σε stock android, δηλαδή σε google nexus, motorola, Oneplus και γενικά όποιον κατασκευαστή δεν επεμβαίνει στο Android, asus πχ κτλπ, καθώς και όποιο κινητό τρέχει cyanogenmod. Με λίγα λόγια αυτό είναι το Android εκτός από τις δύο υποπεριπτώσεις που έγραψα στην αρχή που δουλεύουν σε Oneplus One και σε όποιο κινητό φοράει cyanogen mod, υπενθυμίζω ότι το Oneplus One έρχεται με Cyanogenmod του κουτιού.

 

Το wallpaper που έβαλα δεν είναι από τα έτοιμα είναι μια δικιά μου φωτογραφία και την παρουσιάζει εκεί γιατί είναι από τις πρόσφατες που πέρασα, αν παρατηρήσεις στο βίντεο τέρμα αριστερά γράφει "Pick image" που θα σε στείλει στο gallery. Δεν χρειάζεται όμως να πλοηγηθείς σε ρυθμίσεις, μενού, υπομενού για να αλλάξεις το wallpaper όπως στο ios. Είναι στημένο με λογικό τρόπω, θέλω κάτι να αλλάξω στην οθόνη κρατάω το δάχτυλο μου πατημένο στην οθόνη.

 

Ο τρόπος αλλαγής ringtone είναι ανεξάρτητος κινητού αλλά μέσα από εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής που περιλαμβάνει media file manager, όπως το VLC για παράδειγμα, υποθέτω και η εξαιρετική εφαρμογή της Sony έχει τέτοια επιλογή.

 

Τα βίντεο έχουν σκοπό να δείξουν ότι η αντίληψη που έχουν πολλοί ότι το Android είναι πολύπλοκο, δυσνόητο κτλπ δεν έχει βάση, πάρε για παράδειγμα πώς γράψω εύκολα έναν αριθμό ή ένα ερωτηματικό χωρίς να χρειάζεται να αλλάξω το πληκτρολόγιο σε numpud που γίνετε στο ios.

 

Γράφω ότι είναι stock και δεν έχω εγκαταστήσει πολύ advanced εργαλείο όπως το Xposed framework.

Επειδη δεν συνεννοουμαστε, να σου πω μονο οτι ακομα και εγω οταν αλλαζω κινητο απο LG σε Samsung ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΠΟΥ μπορει να ειναι μια ρυθμιση που ο καθε κατασκευαστης βαζει οπου θελει.

 

Επισης θεωρω τα quick settings της LG πολυ πιο βολικα απο του AOSP και αυτο δεν αλλαζει .

 

Οποιος δεν καταλαβαινει οτι το Android ειναι παραξενο για τον μεσο χρηστη δεν καταλαβαινει οτι ο μεσος χρηστης δουλευει το android του σαν να εχει iPhone.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν συνεννοουμαστε, να σου πω μονο οτι ακομα και εγω οταν αλλαζω κινητο απο LG σε Samsung ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΣΤΟΝ ΠΟΥ μπορει να ειναι μια ρυθμιση που ο καθε κατασκευαστης βαζει οπου θελει.

 

Επισης θεωρω τα quick settings της LG πολυ πιο βολικα απο του AOSP και αυτο δεν αλλαζει .

 

Οποιος δεν καταλαβαινει οτι το Android ειναι παραξενο για τον μεσο χρηστη δεν καταλαβαινει οτι ο μεσος χρηστης δουλευει το android του σαν να εχει iPhone.

 

 

Και γιατί ο μέσος χρήστης να μη δουλεύει το iphone του σαν να είναι android; :P

 

Όσοι βγάζετε biased συμπεράσματα καλό είναι να λαμβάνετε υπόψη και την άλλη άποψη. Αν δώσεις ένα iPhone σε έναν χρήστη κάποιου Samsung θα δυσκολευτεί το ίδιο να αλλάξει wallpaper από έναν χρήστη που έχει iPhone και θα χρειαστεί να το κάνει στο Android.

 

Και θα το ξαναπω για να το κλείσω. Το να έχεις obsession με οποιαδήποτε εταιρεία είναι θετικό για εκείνη και αρνητικό για εσένα. Έτσι η Apple και η κάθε Apple δημιουργεί xSheeps. Το βασικό κομμάτι της είδησης που συμφωνώ απόλυτα με τους τύπους είναι αυτό:

 

“Το προϊόν είναι όμορφο! Και διασκεδαστικό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, όταν οι άνθρωποι έχουν δυσκολίες να κατηγορούν τον εαυτό τους. Καλό αυτό για την Apple. Κακό για τον πελάτη”

 

End of discussion! Μακάρι να χαίρεστε και να δουλεύετε τις συσκευές σας όπως εσείς θέλετε και όχι όπως σας επιβάλουν. Ισχύει για ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένεις μετα φίλε αναγνώστη Έλληνα να πάει ο τόπος μας μπροστά. Υπάρχουν εταιρείες που η καθεμία ταιριάζει στου καθενός τα γούστα και κάθονται και τσακώνονται. Εδώ ο κόσμος καίγεται και το φλουρί χτενίζεται. Και μη βγει κανείς να μου πει οτι. "Φίλε συζήτηση κάνουμε. Αν δε γουστάρεις αλλού.."γιατί θα είναι το ελάχιστο γραφικούρα. Ας κοιτάξει κάποιος όλα τα ποστ και ας βγάλει συμπέρασμα. Τρώγονται μερικοί λες και έχουν μετοχές στις εταιρείες. Ακόμα δλδ κάποιο ανώριμοι σκεπτικά δεν έχουν καταλάβει οτι ΚΑΘΕ συσκευή απο ΚΑΘΕ εταιρεία κάνει για του καθενός τις ορέξεις. Τώρα αν η apple έτσι τοτε κ το android αλλιώς μετά....απο δω παν και οι άλλοι κύριοι...offtopic αλλά δεν άντεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνούμε σε αυτά τα θέματα! Και γω αν είχα το 6 σαφώς και δεν θα αγόραζα το s (εκτός κι αν μου περίσσευαν τόσα πολλά $ που δεν θα με ένοιαζε). Και προφανώς μπορώ να ζήσω και χωρίς το 3D touch, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει στη συσκευή που έχω, το χρησιμοποιώ και μου αρέσει.

 

Τα reviews δεν μου λένε κάτι όπως και τα apps που είναι συνεχώς πρώτα στα app stores και με κάνουν να γελάω... Κανένας launcher δεν συνεργάζεται ακόμη 100% άψογα με το android ειδικά σε θέματα backup/restore κλπ. Ωραίες σαν επιλογές αλλά μέχρι εκεί (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα).

 

Δεν ξεχάσω το χάος στις android συσκευές μου κάθε φορά που έπρεπε να αλλάξω συσκευή ή να κάνω κάποιο reset & restore ενώ είχα custom launcher σε συνδυασμό με την εγκατάσταση μερικών apps στην SD και όχι στη μνήμη της συσκευής... Αυτά τα "χαζά" θέματα δεν τα έχω στο ios. :)

Έχεις μείνει πολλά χρόνια πίσω δυστυχώς και παραπληροφορεις όπως κάνουν πολλοί άλλοι. Μέχρι την gb το Android είχε αρκετά θέματα αλλά τώρα δεν μπορώ να το προσαψω τίποτα πραγματικά σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% με τους κυρίους. Όταν η Apple έφτιαχνε το καλύτερο λογισμικό για Η/Υ ο κόσμος προτιμούσε XP και Vista, σήμερα λοιπόν που φτιάχνει σαβουρολογισμικό El Capitan και iOS 7/8/9 πουλάει.

Η ποιότητα δεν συμβαδίζει με τις πωλήσεις χωνέψτε το καλά στο μυαλό σας (ειδικά κάτι bot που κάνουν αναρτήσεις πωλήσεων της apple με διαγράμματα στο insomnia) το αντίθετο ισχύει τις περισσότερες φορές και ο Jobs το ήξερε πολύ καλά αυτό "we dont sell junk" η απουσία του στην Apple είναι παραπάνω απο αισθητή και θα είναι ακόμα μεγαλύτερη ειδικά όσο περνάει ο καιρός.

Καταστρέψανε το iΟS και το OSX, φάτε πωλήσεις λοιπόν γιατί απο λογισμικό τα τελευταία χρόνια είναι για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...