Προς το περιεχόμενο

Πρώην σχεδιαστές της Apple ισχυρίζονται ότι η εταιρεία ξέχασε “τις θεμελιώδεις αρχές του καλού σχεδιασμού”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν κρίνω από τη ζήτηση όμως που έχουν τα χρυσά/ροζ, μάλλον ήταν έξυπνη η ιδέα τους! (άσχετα με το αισθητικό κομμάτι του καθενός)

 

Προφανώς ήταν έξυπνη!!! Πανέξυπνη αν θες τη γνώμη μου!!! Όπως και το πιο "παιχνιδιάρικο" iOS 7-9 ήταν πανέξυπνο, γιατί έτσι προσέλκυσαν περισσότερους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Xεχεχε... βρήκαν "πάτημα" ένα νέο "haters"-άρθρο και βγήκαν οι... "Χέιτερς" να "τα χώσουν" ξανά-μανά στην Apple.

 

Ρε παιδιά... αφ' ενός... είστε μέτοχοι της Google ή κάποιου άλλου major ανταγωνιστή της Apple και ΟΦΕΙΛΕΤΕ να βγείτε να "κράξετε" κάθε φορά, γιατί (προφανώς, ως μέτοχοι) έχετε λόγο να χάσει έδαφος η Apple;! Πραγματικά είστε γελοίοι, με την εμμονή και την κακία που βγάζετε...

Αφ' εταίρου... "ό,τι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια", κοινώς... όταν βγάζεις ΤΟΣΟ ΜΙΣΟΣ για κάτι/κάποιον... συνήθως το κάνεις γιατί κατά βάθος τον γουστάρεις και δεν μπορείς να τον έχεις ή να του το εκφράσεις!

 

(Κι εγώ πολλές φορές "κράζω" την ...Φερράρι... γιατί απλά δεν θα την αποκτήσω ποτέ).

 

Τώρα, όσο αφορά αυτούς τους δύο που έκαναν τα σχόλια - τους πρώην σχεδιαστές... Καταρχάς, ΨΑΞΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ και μετά ελάτε να ξανα-κράξετε! Μετριότατοι designers, για μια Apple (ή Microsoft ή Google). Κι εγώ designer είμαι, αυτό είναι το επάγγελμά μου. Περίπου σαν εμένα είναι οι τύποι. Καλοί για μικρού βεληνεκούς εταιρείες, όχι για Apple!!!

Επίσης, αν ήταν ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΟΙ... θα 'χαν παραμείνει στην εταιρεία. ΕΙΔΙΚΑ οι designers στην Apple, έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιρροή και στάτους, είναι "βασιλιάδες", έχουν ισχύ. Από Τζομπς εποχή έως τώρα, οι designers ήταν ίσως πιο σημαντικοί κι απ' τους... hardware engineers! Άρα... για να μην είναι πια εκεί... δεν έκαναν!

Και μη φανταστείτε ότι ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ απείχαν απ' την εταιρεία. Εδώ και πολλά χρόνια δεν είναι πια!

ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΖΟΜΠΣ ΕΠΟΧΗ (πριν "φύγει") είχαν πάψει πια να μην είναι designers της Apple, τότε δηλαδή που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "ΤΑΡΑΚΟΥΝΟΥΣΕ ΤΑ ΝΕΡΑ" η Apple παγκοσμίως, με ό,τι έβγαζε...

(Μιλάω για τον Νόρμαν, όχι τον Μπρους. Αν ΚΑΙ στην περίπτωση του Μπρους, στην ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ... δεν θα 'λεγε κανείς ότι τα ΤΟΤΕ design των μηχανημάτων ήταν ΕΛΚΥΣΤΙΚΑ, έτσι; ).

 

Και το ότι είναι γκριζομάλληδες ηλικιωμένοι, δεν σημαίνει ότι είναι Γ@Μ@ΤΟΙ designers!!! Κι εγώ... γκριζομάλης είμαι και θεωρώ ότι είμαι ένας καλός designer, όχι ο... Νταλί του Design!

 

Κι ο... Φώτης Μεταξόπουλος (που είναι πια μεγάλος κι ηλικιωμένος) θεωρείται ο ...κορυφαίος Έλληνας χορογράφος... και ήταν ΕΝΑΣ ΓΕΛΟΙΟΣ ΒΑΡΕΤΟΣ ΧΟΡΕΥΤΗΣ, που έκανε ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ("τα χεράκια ψηλά, τα χεράκια χαμηλά") και λόγο ελλείψεως άλλων χορογράφων αλλά και των "κονέ" που είχε με την "Φίνος Φίλμ", έγινε Ο ΜΟΝΙΜΟΣ χορογράφος σε εκατοντάδες ταινίες και θρύλος...

...Δεν τον καθιστά όμως ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΧΟΡΟΓΡΑΦΟΣ αυτό, αλλά ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ χορογράφο!

ΑΛΛΟ "επιτυχημένος"... άλλο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ!

 

...Αυτά τα ολίγα.

 

Ως designer... θεωρώ καταρχάς ότι τα Apple products είναι ΜΑΚΡΑΝ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΣΕ ΟΠΤΙΚΗ ΟΜΟΡΦΙΑ/DESIGN απ' οτιδήποτε κυκλοφορεί.

 

Όσο αφορά την λειτουργικότητα/χρηστικότητα;...

Ως... ΠΑΤΕΡΑΣ 4χρονης (σχεδόν) κόρης... από ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ... έχω να πω ότι όταν της έδωσα να παίξει με το iPad στα 2 της... έγινε... προέκταση του χεριού της σε μια βδομάδα!!!!!! Το ξέρει απ' έξω κι ανακατωτά!

Όταν της έδωσε το Galaxy Mini (περίπου την ίδια εποχή που της έδωσα το iPad), το περιεργάστηκε μια-δυο ώρες... και μετά το βρήκα ΠΕΤΑΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΤΗΣ, ενώ έπαιζε εκείνη με την "Ντόρα" και τον "Μπουτς" (την άφησε ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗ το Galaxy Mini ΜΕ ANDROID λειτουργικό και SAMSUNG DESIGN)!

 

...Τέλος σχόλιου...

 

Μετά από όλο αυτό το σεντόνι, έχεις κανένα σοβαρό επιχείρημα περί λειτουργικότητας των συσκευών αυτών ή μόνο για φερράρι, μεταξόπουλους, και δράκους θα μιλάμε;

 

Εκτός κι αν το συμπέρασμά σου από όλο αυτό είναι πως επειδή ένα βρέφος μπορεί να χειρίζεται iPad το κάνει αυτομάτως λειτουργικότερο από ένα Android. (WTF???)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περι ευχρηστιας, περιλαμβανονται και οι ενεργειες που πρεπει να κανει καποιος για να ενεργοποιησει πρωτη φορα ενα κινητο;

Εδω πχ οι 45(!!) οθονες που πρεπει να περασει κανεις για να ενεργοποιησει ενα νεο iPhone:

 

mUtYTHgCwP2ISV1xEjmw9bgtCBHElMEGcN6LGTgp

 

Ευχρηστια ftw!

 

Εδω οι 19 σε ενα nexus 5X:

 

CR7nzE0UkAAL1QP.png:large

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια να δεις αν δεν ειχες υπολογιστη με itunes την ειχες πατησει.

Οπως εγω σε ενα χωριο της Κρητης και δεν ειχα το itunes στο netbook μαζι, εβριζα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω και διαβάζω 8 σελίδες σχόλια, να ρωτήσω εγώ κάτι απλό: άντε και έχετε δίκιο είναι κακοσχεδιασμένα με δύσχρηστο λειτουργικό και λοιπόν; Ικανοποιήσατε το "Εγώ" σας και την πιθανή ανάγκη να αναδείξετε την Χ/Ψ συσκευή που έχετε στην κατοχή σας; Γιατί στην τελική δεν αλλάζει κάτι, σε κάθε άρθρο που έχει το όνομα Apple γίνετε κυριολεκτικά πανικός στα σχόλια από Haters που λένε πόσο υπέρτατο είναι το Android Smartphone τους. Ωραία αφού σας αρέσει χαρείτε το, μην πρήζετε όμως τα .. του κόσμου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω και διαβάζω 8 σελίδες σχόλια, να ρωτήσω εγώ κάτι απλό: άντε και έχετε δίκιο είναι κακοσχεδιασμένα με δύσχρηστο λειτουργικό και λοιπόν; Ικανοποιήσατε το "Εγώ" σας και την πιθανή ανάγκη να αναδείξετε την Χ/Ψ συσκευή που έχετε στην κατοχή σας; Γιατί στην τελική δεν αλλάζει κάτι, σε κάθε άρθρο που έχει το όνομα Apple γίνετε κυριολεκτικά πανικός στα σχόλια από Haters που λένε πόσο υπέρτατο είναι το Android Smartphone τους. Ωραία αφού σας αρέσει χαρείτε το, μην πρήζετε όμως τα .. του κόσμου. 

 

Ας αρχίσουμε από τα βασικά. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι το "άσε μας μωρέ" ή το "τι μου τα πρήζεις" δεν προάγει τη συζήτηση και δη τη γόνιμη έτσι; 

 

Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να σχολιάζουμε τίποτα κάτω από θέμα που έχει το tag "Apple" (διάβασε ξανά τα post και δες ποιος κάνει πρώτα αναφορές για το Android το οποίο καίει όλους τους εμμονικούς με την Apple), μπορείς να προτείνεις εσύ τι θα πούμε. Προτείνω να πούμε για τον καιρό στην Ελλάδα. Τι λες; Συμφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...