Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Jkoukos δεν καταλαβαίνω γιατί το speedport πρέπει να μπει σε άλλο υποδικτυο;; πώς θα πάρει ip; δεν έπρεπε να είναι στο ίδιο με μια ip π.χ 192.168.1.254;; και dns 192.168.1.1;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η WAN του Speedport είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το LAN του 9980, διότι από αυτό θα πάρει σύνδεση

Η LAN του Speedport είναι σε διαφορετικό υποδίκτυο, διότι έτσι είναι στα router.

Μάλιστα επειδή δεν επιτρέπεται η εισερχόμενη επικοινωνία (στην WAN), το ορίζουμε με συγκεκριμένο κανόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 4η εικόνα, έχεις σβήσει όλα τα προφίλ συνδέσεων ώστε να υπάρχει μόνο η νέα που έχεις φτιάξει;

Μετά το τέλος έκανες επανεκκίνηση και στα 2 router;

Είναι συνδεδεμένο το Speedport από τη Νο1 LAN, σε μία LAN του 9980;

Έχει ορίσει η LAN No1 να παίζει ως WAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται τίποτα μάλλον δεν παίζει πρώτο το tplink με τίποτα έκανα τα πάντα βήμα βήμα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα δεν ξέρω που είναι το θέμα αλλά δεν μπορ'ω να κάνω κάτι άλλο δεν ξέρω αν το έχει καταφέρει κάποιος φίλος εγώ πάντως δεν μπορώ!!!!!!!Συμπληρώνω την 2 ημέρα και δεν έχω καταφέρει να παίξει ίσως φταίει κάτι άλλο!!Ευχαριστώ για την βοήθεια θα το πετάξω γιατί μάλλον φταίει το tplink!


Όλες οι ρυθμίσεις αν νομίζετε ότι κάπου κάνω λάθος !!!!

Σας ευχαριστώ πολυ για την υπομονή σας και την βοήθειά σας!!!

post-258813-0-54183200-1494959273_thumb.png

post-258813-0-46037100-1494959305_thumb.png

post-258813-0-93427100-1494959390_thumb.png

post-258813-0-21959300-1494959397_thumb.png

post-258813-0-00680000-1494959419_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα φαίνεται ξεκάθαρα στην πρώτη και στην τελευταία εικόνα. Η WAN σύνδεση δεν έχει πάρει διεύθυνση από το TP-Link.

Κοίτα τις ρυθμίσεις που έχεις στο Internet > Ethernet Wan. Πρέπει να έχεις μόνο μία σύνδεση (την δικιά σου) και καμία άλλη. Αν υπάρχει κάποια, απαραίτητα πρέπει να διαγραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για την επικοινωνία δεν υπάρχει καμία άλλη σύνδεση μόνο αυτή που έχω κάνει εγώ με το όνομα jim όπως είδες, γιατί  όμως δεν παίρνει ip δεν ξέρω!!! που αλλού μπορώ να ψάξω για να βρω ??? παίζει να είναι κάπου αλλού το πρόβλημα???Μήπως εκεί στους κανόνες στο tplink ?(Virtual Server)???πιστεύω ότι αν πάρει διεύθυνση από το tplink θα λυθεί το θέμα.

Ευχαριστώ για την τεράστια υπομονή σας  καθώς και την βοήθεια που προσφέρετε σε εμάς τους άσχετους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμίσεις στο Virtual Servers, είναι για το άνοιγμα των θυρών ώστε να δουλεύει η VoIP τηλεφωνία στο Speedport.

Από την στιγμή που δεν παίρνει ΙΡ, είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην δουλεύει διαδίκτυο και τηλεφωνία, άσχετα με τις ρυθμίσεις του TP-Link.

 

Οι πιθανές αιτίες είναι:

α. Λάθος ρυθμίσεις στη WAN σύνδεση.

β. Να μην έχει ρυθμισθεί η LAN1 να παίξει ως WAN θύρα.

γ. Να μην έχει συνδεθεί σωστά το καλώδιο δικτύου, μεταξύ των 2 συσκευών και στη σωστή θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο speedport δεν υπαρχει η επιλογή ETHERNET ON επιλέγω την wan  σύνδεση από το screenshot που λέει uplink Mode και πάντα την τελευταία επιλογη Wan (Lan1) Only Access to Internet. Φυσικά μετά την επιλογή μου κανει μόνο του Reboot.Speedport > cable Lan2-LAPTOP -Speedport > Lan 1 cable Tplink 8970 ,(Lan 1-2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες τώρα με τις συνδέσεις, που πρέπει να είναι:

Από TP-Link θύρα LAN1 (ή 2 ή 3 ή 4) φεύγει καλώδιο προς την WAN (πρώην LAN1) του Speedport.

Το laptop είναι αδιάφορο σε ποια συσκευή θα συνδεθεί, αλλά ας πούμε για παράδειγμα σε μία θύρα LAN (2-4) του Speedport (ή ασύρματα).

 

Θεωρώ ότι το TP-Link δουλεύει κανονικά στην γραμμή κι έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις του Speedport.

Αφού όλα τα παραπάνω είναι σωστά (ρυθμισμένα και συνδεδεμένα), κάνε καλού-κακού επανεκκίνηση στο Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς τα έχω συνδέσει υποθέτω εννοείται οι συνδέσεις που αναφέρεστε θα γίνουν μετά το σετάρισμα του κάθε modem όπως αναφέρετε και στον οδηγό σας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας και για όλη την βοήθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,πιστεύω να είστε όλοι σας καλά, επανέρχομαι με τις ρυθμίσεις τελικά το speedport έχει πάρει διεύθυνση το έχω συνδέσει από την Lan 1 σε Lan 2 του Tplink έκανα και στα 2 επανεκίνηση όλα καλά αλλά το λαμπάκι Thlephony στο speedport ειναι σβηστό και φυσικά δεν έχω τηλέφωνο.Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει πάλι?????Ευχαριστω

post-258813-0-04317500-1495222658_thumb.png

post-258813-0-26655800-1495222779_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους υπέροχους φίλους και συνφορμήτες. Τελικά κατάφερα και άναψα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το λαμπάκι το THLEPHONY στο speedsport entry2i μετά από μέρες ψαξίματος δοκιμών και φυσικά με την βοήθεια του Jkoukos γιατί αν δεν με βοηθούσε ούτε στην άλλη ζωή δεν θα τα κατάφερνα.Αυτό τελικά που έμαθα ότι αν χάσεις κάπου την συνέχεια από τον οδηγό που παραθέτει αναλυτικά Jkoukos εδώ μέσα έχασες όλο το παιγνίδι.Θα ήθελα επίσης να αναφέρω σε όλους τους φίλους που θα προσπαθήσουν κάτι ανάλογο θα πρέπει να ακολουθήσουν επακριβώς τις οδηγίες.Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Admin(jkoukos) για την πολύτιμη βοήθειά του ,αλλά και την μεγάλη υπομονή που επέδειξε,δυστυχώς πολύς κόσμος δεν διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις για τέτοιου είδους πράγματα,και πολλές φορές θα πρέπει να εξηγούνται και τα αυτονόητα.Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας εύχομαι να είστε όλοι σας καλά,πολλά συγχαρητήρια στον jkoukos .Ευχάριστω!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Admin δεν είμαι, απλά ένα χρήστης και το νόημα των φόρπυμ είναι η αναταλαγή πληροφοριών και η μετάδοση γνώσεων.

Τελικά τι έφταιγε ή μάλλον ποιο βήμα δεν ακολούθησες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...