Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν παιξεις με τον ιδιο τροπο οχι δεν χρειαζεται να πειραξεις κατι διαφορετικο.firmware update οταν παρεις το asus.υπαρχουν και τα draytek αλλα πανε λιγο ακριβα οι τιμες τους.

εκτος αν θες να παρεις κατι και με voip και να σεταρεις και την τηλεφωνια εκει.


Καλησπέρα σας και πάλι σε όλους τους υπέροχους φίλους του Forum,καθώς επίσης και στο Κύριο  jkoukos που κατά το παρελθόν ήταν αρωγός στο πάντρεμα του Tplink 8970, που είμαι κάτοχος  με το speedport entry 2i που επίσης το χρησιμοποιώ  πίσω από το tplink για να λειτουργεί η voip τηλεφωνία.Επειδή λόγω αυξημένης χρήσης του Internet στο σπίτι,(Online Gaming,Phone,Tablet,P/C,) συνδεδεμένα ταυτόχρονα στο τοπικό δίκτυο και παρότι η ταχύτητά μου είναι κοντά στα (19.500 Mbbs)παρατήρησα ότι τοTplink 8970 κολλάει και αναγκάζομαι να το κάνω Rebbot αποφάσισα  να παραγγείλω  το  Asus DSL-AC68U που 'έχω διαβάσει τόσα πολλά,και για αυτό  θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τον ίδιο οδηγό που χρησιμοποίησα στο tplink-8970 για διασύνδεση με το Speedport Entry2i για να έχω και πάλι Voip , η υπάρχει κάποια ιδιομορφία στο  Asus DSL-AC68U?????

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ να είστε όλοι σας πάντα καλά,και να περνάτε υπέροχα.

to 8970 ελπιζω να το εχεις κανει Update.υπαρχει και τροπος να το κανεις να παιξει σαν το 9980 αλλα δεν ξερω αν θα λυσεις τα θεματα που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας,το Tplink 8970 είναι version V1 έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση το 2014 από την επίσημη σελίδα της Tplink δεν υπάρχει κάποιο καινούργιο firmware για να περάσω,εκτός αν υπάρχει κ δεν το ξέρω.Η επίσημη σελίδα δεν έχει πάντως κάτι καινούργιο για να εγκαταστήσω.Αν γνωρίζετε εσείς πως θα μπορούσε να ανταποκριθεί σαν το 9980 θα αναμένω νέες οδηγίες.Σας ευχαριστώ και πάλι να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν βλεπεις στην σελιδα καποιο πιο καινουριο τοτε δεν υπαρχει.μετα μπορεις να διαβασεις αυτο

http://www.insomnia.gr/topic/658319-zte-h168n-bridge-mode-με-tp-link-8970-ή-νέο-modem-router/?p=56069745

για Open wrt κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρά πολύ για την απαντησή σας δυστυχως δεν έχω την εμπειρία να κάνω κάτι τέτοιο το οποίο περιγράφεται στο link νομίζω ότι η τεχνολογία προχωράει,και τέτοιες λύσεις πιστευω ότι δεν θα έχουν τα αποτελέσματα,και την τεχνολογία ενός νέου Modem Router τελευταίας γενιάς.Σας ευχαριστώ πολυ πάντως από αυτά που έχω διαβάσει νομίζω το assus υπερέχει κατά πολύ από όλα τα τελευταία modem της αγοράς.Σας ευχαριστώ και πάλι να είστε όλοι καλά η βοηθειά σας είναι πάρα πολύ πολύτιμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά

 

Το έχω σεταρισμένο σε bridge mode και δουλεύει τέλεια σε vdsl 50άρα γραμμή.  Παραδοσιακή, χωρίς voip.

 

Σε μερικές μέρες θα μου βάλει ο ΟΤΕ το vector (100άρα γραμμή).  Ξέρει κανει τι αλλαγές θα χρειαστώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα παραμείνει το Speedport (αφού είναι συμβατό με το Vectoring), οπότε δεν αλλάζει κάτι όπως είσαι μέχρι σήμερα.

Σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει reset στο Speedport για να λειτουργήσει σε Vectoring, απλά το ρυθμίζεις πάλι από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα παραμείνει το Speedport (αφού είναι συμβατό με το Vectoring), οπότε δεν αλλάζει κάτι όπως είσαι μέχρι σήμερα.

Σε περίπτωση που χρειαστεί να γίνει reset στο Speedport για να λειτουργήσει σε Vectoring, απλά το ρυθμίζεις πάλι από την αρχή.

οκ, αυτό είναι το ιδανικό σενάριο.  Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το speedport entry 2i,  και  το  tp link   9980  πισω.  {  παλια ειχα  το 9980  μπρωστα,   και  το  speedport  πισω,  τα ειχα  συνδεσει  με βαση  οδηγιες  απο εδω το  forum.}        τα  συνδεσα  με ενα καλωδιο  ethernet.   πρεπει  να δουλευουν  και τα δυο.

εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω,   ειναι ποια η χρησιμοτητα μια ς τετοιας  συνδεσης;   το διπλο wifi,  απο τα δυο  ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρησιμότητα κι εν γένη λειτουργία, είναι θέμα του εκάστοτε χρήστη ανάλογα τις ανάγκες του και πως θέλει να είναι στημένο το εσωτερικό του δίκτυο.

 

Π.χ. στην δικιά σου περίπτωση, για ποιον λόγο αρχικά έβαλες το Speedport πίσω από το 9980 και αντίστοιχα γιατί το άλλαξες στην πορεία;

Τι ήθελες να κάνεις/πετύχεις, τι σε απασχόλησε/προβλημάτισε κι έκανες τις αλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ένα χρόνο, είχα το 9980 μπροστά, και πίσω το speedport, και δούλευε το voip τηλέφωνο.

Μετά έβαλα ένα fritz.

Χθες έβαλα το speedport μπροστά, και πίσω το 9980, και δεν καταλαβαίνω που χρησιμεύει μια τέτοια διάταξη.

Θα βάλω ξανά, το 9980, και πίσω το speedport, μάλλον το βράδυ, την διαδικασία την έχω ξανακάνει, όταν θαχω χρόνο, και βράδυ, για να μην αφήσω χωρίς τηλέφωνο τους ηλικιωμένους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα που μπορεί να εξυπηετεί κάποιους, είναι ότι το Speedport έχει καλύτερο συγχρονισμό από την άλλη συσκευή.

Στου έγραψα πριν. Καθείς κάνει την εγκατάσταση και τις συνδέσεις των συσκευών, όπως το βολεύει καλύτερα.

 

Το Fritz γιατί το έβγαλες από την εγκατάσταση; Προσωπικά το θεωρώ ανώτερο από τα άλλα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα.
Περιμένω κι εγώ το speedport entry 2i απο Cosmote, και σκέφτομαι να το έχω μόνο σαν modem. Σκοπός μου είναι να συνδέσω πάνω του ένα Tp-Link AC750 που έχω, γιατί το TP-LINK έχει USB 2.0 θύρα και έχω κουμπωμένο εκεί έναν σκληρό δίσκο με ταινίες, κλπ.

Το ερώτημα είναι αν με τη σύνδεση αυτή, θα μπορώ να βλέπω (το PC μου + το KODI στο Android TV Box μου να βλέπουν δηλαδή) τον σκληρό, όπως ακριβώς τον βλέπουν τώρα που έχω απευθείας και μόνο το Tp-Link.

 

 

Βάζοντας σε bridge mode οποιοδήποτε modem/router, δουλεύει ως modem μόνο.

Τώρα πίσω από αυτό μπορούμε να βάλουμε οποιοδήποτε κανονικό router (με WAN θύρα) όπως το TL-WDR3600. Φυσικά σε αυτό πρέπει να κάνουμε τις κατάλληλες ρυθμίσεις και να του περάσουμε τα στοιχεία της σύνδεσης (username/password).

Π.χ. αν το αρχικό modem έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε στο router θα ορίσεις διεύθυνση στη WAN θύρα μία σταθερή στο ίδιο εύρος (π.χ. 192.168.1.10) αλλά αχρησιμοποίητη.

Κατόπιν θα κάνεις τις υπόλοιπες ρυθμίσεις του δικτύου LAN και του WiFi. Το εύρος των διευθύνσεων που θα ορίσεις στον DHCP για το δίκτυο, θα είναι διαφορετικό (π.χ. 192.168.2.0).

 

Bridge mode θα βάλεις την ήδη υπάρχουσα σύνδεση που έχει τώρα (ATM_DSL).

Θα χάσεις την σύνδεση στο Internet και τότε πρέπει να συνδέσεις το router, που θα το έχεις εκ των προτέρων ρυθμισμένο και θα κάνεις επανεκκίνηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το εσωτερικό σου δίκτυο θα παίρνει σύνδεση από το TP-Link. Δεν θα έχει καμία σχέση το Speedport, αφού αυτό θα δουλεύει μόνο ως modem που είναι άσχετη λειτουργία με το εσωτερικό δίκτυο και με το διαδίκτυο.

 

Το μόνο που κάνει είναι "μετάφραση' των διεκδικούμενων πακέτων και παροχή συγχρονισμού. Όλες οι άλλες λειτουργίας γίνονται και ελέγχονται από τον όποιο router υπάρχει πίσω από το modem.

 

Το θέμα είναι ποιο TP-Link έχεις και αν αυτό μπορεί να παίξει μόνο ως router (αν είναι modem/router).

Και το άλλο, αν η τηλεφωνία σου είναι ή όχι VoIP. Στην πρώτη περίπτωση δεν θα παίξει σε Bridge mode, οπότε χρειάζεσαι άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το εσωτερικό σου δίκτυο θα παίρνει σύνδεση από το TP-Link. Δεν θα έχει καμία σχέση το Speedport, αφού αυτό θα δουλεύει μόνο ως modem που είναι άσχετη λειτουργία με το εσωτερικό δίκτυο και με το διαδίκτυο.

 

Το μόνο που κάνει είναι "μετάφραση' των διεκδικούμενων πακέτων και παροχή συγχρονισμού. Όλες οι άλλες λειτουργίας γίνονται και ελέγχονται από τον όποιο router υπάρχει πίσω από το modem.

 

Το θέμα είναι ποιο TP-Link έχεις και αν αυτό μπορεί να παίξει μόνο ως router (αν είναι modem/router).

Και το άλλο, αν η τηλεφωνία σου είναι ή όχι VoIP. Στην πρώτη περίπτωση δεν θα παίξει σε Bridge mode, οπότε χρειάζεσαι άλλη λύση.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το TP-Link ειναι αυτο (ειναι modem / router και δεν υποστηριζει ουτε VOIP ούτε VDSL / γραφει βεβαια για δυνατοτητα συνδεσης VDSL modem στη θυρα WAN):

 

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-15_Archer-D2.html#overview

 

Η γραμμή προς το παρόν θα μείνει TDM (οχι VOIP) αλλά όπως μου είπαν μέχρι το τέλος του 2018 όλες η Cosmote θα τις μετατρεψει σε VOIP / VOBB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...