Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε ισχύουν ότι έγραψα παραπάνω. Δηλαδή μπορεί να παίξει ως κανονικό ασύρματο router, εφόσον η No4 LAN παίξει ως WAN και θα κάνει την κλήση ΡΡΡ με τα στοιχεία username/password που θέλει ο πάροχος για την σύνδεση.

Το Speedport θα είναι κανονικά στην τηλεφωνική γραμμή και απλά θα γυρίσει σε Bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem.

 

Όλες οι συσκευές θα είναι συνδεδεμένες στο TP-Link και καμία στο Speedport, στο οποίο θα κλείσεις και το ασύρματο, από την στιγμή που δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οπότε ισχύουν ότι έγραψα παραπάνω. Δηλαδή μπορεί να παίξει ως κανονικό ασύρματο router, εφόσον η No4 LAN παίξει ως WAN και θα κάνει την κλήση ΡΡΡ με τα στοιχεία username/password που θέλει ο πάροχος για την σύνδεση.

Το Speedport θα είναι κανονικά στην τηλεφωνική γραμμή και απλά θα γυρίσει σε Bridge mode ώστε να δουλεύει μόνο ως modem.

 

Όλες οι συσκευές θα είναι συνδεδεμένες στο TP-Link και καμία στο Speedport, στο οποίο θα κλείσεις και το ασύρματο, από την στιγμή που δεν χρειάζεται.

 

Να σαι καλα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 7/11/2017 at 9:32 PM, airdimitris said:

Σας ευχαριστω παρά πολύ για την απαντησή σας δυστυχως δεν έχω την εμπειρία να κάνω κάτι τέτοιο το οποίο περιγράφεται στο link νομίζω ότι η τεχνολογία προχωράει,και τέτοιες λύσεις πιστευω ότι δεν θα έχουν τα αποτελέσματα,και την τεχνολογία ενός νέου Modem Router τελευταίας γενιάς.Σας ευχαριστώ πολυ πάντως από αυτά που έχω διαβάσει νομίζω το assus υπερέχει κατά πολύ από όλα τα τελευταία modem της αγοράς.Σας ευχαριστώ και πάλι να είστε όλοι καλά η βοηθειά σας είναι πάρα πολύ πολύτιμη!!!

σιγουρα ειναι πιο ευκολο το να αγορασεις ενα νεο vdsl/adsl router που να παιζει και vectoring και να παιξεις μπαλα με αυτο αντι να κανεις μετατροπες.εκτος αν καποιος μπορει να στο κανει.

On 7/11/2017 at 11:33 PM, bobptz said:

Παιδιά

Το έχω σεταρισμένο σε bridge mode και δουλεύει τέλεια σε vdsl 50άρα γραμμή.  Παραδοσιακή, χωρίς voip.

Σε μερικές μέρες θα μου βάλει ο ΟΤΕ το vector (100άρα γραμμή).  Ξέρει κανει τι αλλαγές θα χρειαστώ? 

απο Default πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο το vectoring οποτε δεν νομιζω να χρειαστεις τιποτα.

On 9/11/2017 at 3:50 AM, sakis112 said:

εχω το speedport entry 2i,  και  το  tp link   9980  πισω.  {  παλια ειχα  το 9980  μπρωστα,   και  το  speedport  πισω,  τα ειχα  συνδεσει  με βαση  οδηγιες  απο εδω το  forum.}        τα  συνδεσα  με ενα καλωδιο  ethernet.   πρεπει  να δουλευουν  και τα δυο.

εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω,   ειναι ποια η χρησιμοτητα μια ς τετοιας  συνδεσης;   το διπλο wifi,  απο τα δυο  ρουτερ;

υπαρχουν απειροι τροποι για να παιξει καποιος αναλογως παντα τι θελει να κανει ποσο ευκολα μπορει να το κανει.

δηλαδη μπορουν να γινουν τα παρακατω σεναρια (αναλογως και αν η τηλεφωνια ειναι voip)

9980 Να συγχρονιζει και πισω απο αυτο το speedport να σηκωνει τηλεφωνια.

9980 να συγχρονιζει και πισω απο αυτο το speedport να κανει το access point.

speedport μπροστα σε bridge και πισω το 9980 σαν ρουτερ.

speedport Μπροστα σε router και πισω το 9980 σαν access point.

speedport Μπροστα σε router Και πισω το 9980 με Pppoepassthrough.

και ισως να υπαρχουν και αλλοι τροποι

ολα εχουν συν και πλην αναλογως τι θες να κανεις.

On 9/11/2017 at 1:35 PM, sakis112 said:

Πριν ένα χρόνο, είχα το 9980 μπροστά, και πίσω το speedport, και δούλευε το voip τηλέφωνο.

Μετά έβαλα ένα fritz.

Χθες έβαλα το speedport μπροστά, και πίσω το 9980, και δεν καταλαβαίνω που χρησιμεύει μια τέτοια διάταξη.

Θα βάλω ξανά, το 9980, και πίσω το speedport, μάλλον το βράδυ, την διαδικασία την έχω ξανακάνει, όταν θαχω χρόνο, και βράδυ, για να μην αφήσω χωρίς τηλέφωνο τους ηλικιωμένους γονείς.

αν καποιο ειναι πιο σταθερο απο το αλλο η συγχρονιζει περισσοτερο βαζεις εκεινο να κανει την δουλεια.πχ το 9980 απλα να ξερεις οτι δεν υποστηριζει g.vector εκτος αν μπορει να το κανει με κανα Openwrt οποτε αν παιξει το vectoring εκει που εισαι το 9980 δεν σε καλυπτει να ειναι μπροστα

On 24/11/2017 at 2:07 PM, stark said:

Παιδιά καλησπέρα.
Περιμένω κι εγώ το speedport entry 2i απο Cosmote, και σκέφτομαι να το έχω μόνο σαν modem. Σκοπός μου είναι να συνδέσω πάνω του ένα Tp-Link AC750 που έχω, γιατί το TP-LINK έχει USB 2.0 θύρα και έχω κουμπωμένο εκεί έναν σκληρό δίσκο με ταινίες, κλπ.

Το ερώτημα είναι αν με τη σύνδεση αυτή, θα μπορώ να βλέπω (το PC μου + το KODI στο Android TV Box μου να βλέπουν δηλαδή) τον σκληρό, όπως ακριβώς τον βλέπουν τώρα που έχω απευθείας και μόνο το Tp-Link.

και απλα σαν access point να το βαλεις το tp link θα πρεπει να βλεπεις την θυρα λογικα. αν παιξει σαν ρουτερ παλι εφοσον θα τα βαλεις ολα πανω στο tp link θα δουν τον δισκο.προβλημα θα εχεις αμα παιξεις με pppoe passthrough ή με την wan του tp link και βαλεις τα Pc μισα μισα και στο ενα και στο αλλο(στην περιπτωση του Pppoe passthrough).εκει δεν ξερω τι ρυθμισεις θα χρειαστει για να δει το ενα το αλλο αλλα δεν υπαρχει λογος να το κανεις καν

On 24/11/2017 at 2:30 PM, stark said:

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Το TP-Link ειναι αυτο (ειναι modem / router και δεν υποστηριζει ουτε VOIP ούτε VDSL / γραφει βεβαια για δυνατοτητα συνδεσης VDSL modem στη θυρα WAN):

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-15_Archer-D2.html#overview

Η γραμμή προς το παρόν θα μείνει TDM (οχι VOIP) αλλά όπως μου είπαν μέχρι το τέλος του 2018 όλες η Cosmote θα τις μετατρεψει σε VOIP / VOBB.

στην θυρα wan μπορεις να βαλεις οτιδηποτε ειναι ethernet.ειτε vdsl router ειτε adsl router ειτε δορυφορικο.οτι θες βαζεις αρκει να δινει internet σε ethernet Καλωδιο. ναι ο οτε ηδη στα vdsl δινει voip και απορω πως τους ξεφυγες.και νομιζω και σε adsl πρεπει να δινει σε καποιους.για να σε αφησουν tdm θα πρεπει να το ζητησεις να πεις οτι εχεις κανα συναγερμο ή δεν ξερω τι και εκει παλι παιζει να σου δωσουν Ups για οταν πεφτει το ρευμα.εκτος αν τους πεις οτι για καποιο λογο δεν παιζει με το συναγερμο σου και απλα το καθυστερησεις.αλλα ναι αργα η γρηγορα θα πανε υποχρεωτικα  στο voip οποτε θα αναγκαστεις και εσυ να βαλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎27‎/‎02‎/‎2016 στις 11:35 ΠΜ, sv1uy είπε

Αγαπητοί φίλοι,

Σχετικά με το PPPOE PASSTHROUGH, έχω το εξής πρόβλημα. Σε σύνδεση VDSL2 30άρα από τον ΟΤΕ, όταν συνδέω ένα PC στο switch του SPEEDPORT ENTRY 2i και μπαίνω στο speedtest.net, βλέπω ταχύτητα 28Mbps. Οταν όμως συνδέω κάποιο PC στο switch ενός Netgear R7000 που παίρνει δίκτυο από το SPEEDPORT ENTRY 2i μέσω της WAN πόρτας και το οποίο NETGEAR R7000 δημιουργεί τη δική του PPPOE σύνδεση παίρνοντας μία 2η δημόσια IP, to PC αυτό βλέπει ταχύτητα 12 Mbps και όχι 28.

Πριν αλλάξω από ADSL σε VDSL έβλεπα ακριβώς την ίδια ταχύτητα πίσω από το NETGEAR R7000.

Εχει κανείς καμμιά ιδέα πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

Φιλικά

Δημήτρης

Υπάρχει μήπωw κάποιο update σε αυτό to θέμα? Εμένα από 50 μου πέφτει στα 6!!!!

Έχω Είτε το Speedport 2i είτε ένα Zyxel SBG3300 μπροστά και πίσω ένα LinkSys 6900 για να κάνει το PPPoE.

Κάθε πρόταση ευπόσδεκτη

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω το speedport 2i με ΟΤΕ,  ως μόντεμ

και πίσω από αυτό δικό μου ρούτερ (edgerouter lite αυτή τη στιγμή , αλλά ετοιμάζομαι να στήσω firewall router σε miniPC)

εν'οψει επερχόμενου voip και για να μην αποκτήσω παραπάνω συσκευές, σκέφτομαι να το κάνω pppoe passthrough

 

υπάρχουν κάποια σημαντικά μειονεκτήματα του pppoe passthrough ; (γιατί βλέπω ότι μερικοί βάζουν το 2ι πίσω από το ρούτερ, οπότε θα θέλω και νέο μόντεμ)

 

επίσης αν το κάνω pppoe passthrough, θα μπορώ να ενεργοποιήσω και το fon κανονικά φαντάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικό μόνο πρόβλημα. Έχει λειτουργία QoS που δίνει προτεραιότητα στα πακέτα VoIP και TV (εφόσον υπάρχει). Μέχρι σήμερα τα πακέτα που παίρνει από τον πίσω router δεν τα κατηγοριοποιεί σε κάποια ουρά και τα στέλνει με την σειρά που έρχονται, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση δεν θα αλλάξει. Επίσης κανείς δεν μας εξασφαλίζει ότι θα συνεχίσει να επιτρέπει επιπλέον κλήση και στο μέλλον, όπως δεν το επιτρέπουν ήδη άλλοι πάροχοι. Πάντως και στα 2 δεν δίνω μεγάλες πιθανότητες να αλλάξει η πολιτική του ΟΤΕ.

Όσον αφορά το FON, νομίζω ότι και πίσω να είναι το Speedport πάλι δουλεύει, αφού λειτουργεί ως κανονικό router. Μόνο σε bridge mode δεν πρέπει να δουλεύει, όπως φυσικά και η τηλεφωνία.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ για τη διευκρίνηση,

 

όσον αφορά το speedport πίσω από άλλο ρούτερ, πιστεύω δεν θα έχει fon, άλλωστε πίσω από άλλο ρούτερ θα έιναι τεράστιος μπελάς να στήσεις 2ο ρούτερ, και απλά το βάζεις σαν συσκευή voip

 

οπότε νομίζω αν θέλει κανείς fon+δικό του ρούτερ+voip, η καλύτερη λύση είναι το pppoe passthrough,

τώρα αν ο οτε το κόψει σαν δυνατότητα (αν αφήσουμε στη άκρη το fon) η καλύτερη λύση, αν θέλει κανείς δικό του ρούτερ (που δεν έχει voip), είναι το speedport σαν μόντεμ, από πίσω το ρούτερ μας και μετά μία συσκευή ATA για την voip τηλεφωνία (σαν τέτοια συσκευή φαντάζομαι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και ένα παλιό fritz που έχω από εποχής HOL, μέχρι να μου το ζητήσουν πίσω :P )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι έχουν το Speedport πίσω από άλλο modem/router, να δουλεύει ως απλό router (είτε με PPPoE είτε με ΙΡ routing) μόνο για την τηλεφωνία.

Τo Fritz δεν θα στο ζητήσουν πίσω, αφού τότε δεν έδιναν συσκευές με χρησιδάνειο. Εξαιρετικό εργαλείο όσον αφορά τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω μια ερωτηση.

Γυρισα πριν λιγο καιρο στην cosmote και πηρα το speedport entry 2i με VOIP τηλεφωνια.

Splitter o τεχνικος δεν εβαλε δεν χρειαζεται ετσι; εχω μονο μια τηλεφωνικη γραμμη που ερχεται κατευθειαν απ'εξω και το τηλεφωνο ειναι στο ρουτερ.

 

Αυτο που θελω να κανω ειναι να βαλω στο δωματιο που ειναι η γραμμη το TP-Link TD-W8960N που εχω σαν modem ωστε να κατεβασω το SNR στο 1 (Πριν με την Wind ημουν σταθερος με fast path και 1 snr, η γραμμη μου ειναι κρυσταλλος). Μετα να συνδεσω στο σαλονι το WiFi και το Voip απο το speedport που ειναι στην μεση και επισης ακομα ενα ρουτερ asus rt-n10u στο αλλο δωματιο.

 

Αυτη την στιγμη εχω το asus και το speedport και παλια ειχα το asus και το tp-link, πως ειναι η καλυτερη συνδεσμολογια, θα εχω καποια απωλεια με την συνδεση αυτη;

Το TP-Link δεν με ενδιαφερει καθολου δεν θα εχει LAN συνδεμενο υπολογιστη, ουτε WLAN ανοιχτο, δηλαδη και bridge να ειναι ακομα καλυτερα χωρις να δουλευει τιποτα πανω του, αν και παλια που το ειχα κανει δεν ειχα προσβαση στο modem για να βλεπω τον συγχρονισμο και τα στατιστικα, δεν ξερω τι γινεται με αυτο. Ολες οι συσκευες WiFi θα πηγαινουν στο speedport και το ASUS θα εχει 2 υπολογιστες συδνεμενους με LAN.

 

Ευχαριστω:) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.

Αγόρασα πρόσφατα ένα TP Link Archer VR400 AC1200 για να αναβαθμίσω το εσωτερικό μου δίκτυο (καλύτερη επικοινωνία με Chromecast, μεγαλύτερη εμβέλεια, hd streaming, 5gHz κ.λπ.)

Έχοντας εδώ και καιρό 30αρα γραμμή VDSL με VoIP είχα ξεχάσει την "αναγκαιότητα" της ύπαρξης του Speednet πάνω στη γραμμή και περιμένα, αφελώς, ότι απλώς θα αντικαθιστούσα το ένα με το άλλο.

Απ' όταν κατάλαβα τι συμβαίνει ξεκίνησα να ψάχνω λύση, πρώτα στα αγγλικά, καθώς εκ πείρας, και χωρίς παρεξήγηση, στα ελληνικά σπανίως βρίσκω τη δέουσα λύση γι' αυτού του τύπου τα προβλήματα. 

Μετά χαράς δηλώνω ότι ο εξαιρετικά καταρτισμένος jkoukos μου άλλαξε γνώμη.

Δεν θα αναφέρω όλες τις μεθόδους που ακολούθησα και τις δοκιμές που έκανα αλλά θα εστιάσω σε αυτά που μπορούν να διαφωτίσουν περαιτέρω τους χρήστες και να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα.

Πρώτα απ'όλα, μια απορία που μου σχηματίστηκε διαβάζοντας τις σχετικές συζητήσεις είναι γιατί να μην προτιμήσει κάποιος την PPPoE passthrough λύση στην οποία σε σπρώχνει κατά βάση και ο ΟΤΕ, σε σχέση με την πιο περίπλοκη λύση που πρότεινε o jkoukos στον οδηγό του. Οπότε, στην αρχή, έστησα το PPPoE, δηλαδή πρώτο στη γραμμή το Speednet και πίσω του το Archer, και πορεύτηκα έτσι. Ενώ αρχικά φαινόταν να λειτουργούν όλα κανονικά, στην πορεία αρχισαν να εμφανίζονται κάποια χικ-απς, αποσυνδέσεις, καθυστερήσεις κ.α. που ουδέποτε υπήρχαν με μόνο του το Speednet στη γραμμή. Αυτά γίνονταν ακόμη πιο εμφανή σε παιχνίδια τύπου Hearthstone, όπου υπήρχε "απ'ευθείας" σύνδεση με άλλον παίκτη και όπου εμφανίζονταν πρωτόγνωρες καθυστερήσεις και κολλήματα. Δεν είμαι σίγουρος για το θεωρητικό του πράγματος και γιατί ειδικά σε αυτού του τύπου τις "επικοινωνίες" γιγαντώνονταν έτσι το πρόβλημα, ίσως έχει να κάνει με τις θύρες ή τα δύο NAT άλλα κάποιος άλλος ίσως μπορεί να πιθανολογήσει καλύτερα.

Δοκίμασα αρκετές αλλαγές τόσο στον DHCP Server όσο και αλλού για να λύσω το πρόβλημα, σε καθεστώς PPPoE passthrough, αλλά τίποτε δεν άλλαξε. Θέλω να πιστεύω πως όλα ήταν ρυθμισμένα και συνδεδεμένα κατά πως πρέπει, άλλωστε δεν επρόκειτο για κάτι περίπλοκο. Εν πάση περιπτώσει, κατέληξα πως με PPPoE ενώ σε ένα βασικό επίπεδο το σύστημα λειτουργεί, έχει προβλήματα που για κάποιους είναι ασήμαντα ή ανεπαίσθητα, αλλά που σίγουρα το καθιστούν χειρότερη λύση ακόμη και από μόνο του το Speednet πάνω στη γραμμή.

Έτσι είπα να δοκιμάσω τη λύση του jkoukos με πρώτο το Archer στη γραμμή και μετά το Speednet.

Ακολούθησα τον οδηγό και πράγματι όλα δούλεψαν κατά το αναμενόμενο. Δούλεψε ακόμη και το δεύτερο τηλέφωνο σε διαφορετικό δωμάτιο του σπιτιού, με splitter. Ωστόσο, την επόμενη μέρα, όταν έτυχε να μιλήσω για πάνω από 1-2 λεπτά στο τηλέφωνο διαπίστωσα ότι η γραμμή έπεφτε. Συγκεκριμένα έπεφτε συστηματικά στα 3 λεπτά ή και λιγότερο με τα λαμπάκια Online και Telephony στο Speednet να σβήνουν. Όπως είδα σε ένα thread εδώ παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισε και ένας άλλος χρήσης (αυτός με τα πολλά θαυμαστικά). Οπότε ακολούθησα τις λύσεις και εκεί (να δώσω δηλαδή στη WAN σύνδεση του Speednet static IP) και το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε. Θα πρότεινα στον jkoukos να ενσωμάτωνε στον οδηγό και αυτό το κομμάτι γιατί πράγματι μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα και δεν προέκυπτε από κάποιο λάθος του υπερενθουσιώδους προαναφερθέντος φίλου.

Συγκεκριμένα έπρεπε να σβήσω από το Archer την επιλογή να κρατάει o DHCP Server συγκεκριμένη IP για το Speednet και να φτιάξω καινούρια WAN ρύθμιση στο Speednet για να παίρνει Static IP (δυστυχώς δεν σε αφήνει απλά να την τροποποιήσεις οπότε πρέπει να σβήσεις την παλιά και να το ξανασυνδέσεις μόνο του στο pc για να το ρυθμίσεις γιατί πλέον δεν μπορεί να συνδεθεί μέσω του TP Link). Να προσθέσω εδώ πως για να πάρει static IP 192.168.1.2 το Speednet πρέπει να συμπληρωθούν τα subnet: 255.255.255.0, το gateway 192.168.1.1 και το DNS 192.168.1.1. Για κάποιον που ξέρει την ακολουθία αυτά κατά κάποιο τρόπο εξυπακούονται, αλλά καλό είναι να συμπεριληφθούν στον οδηγό ο οποίος ούτως ή άλλως απευθύνεται και σε πιο αρχάριους χρήστες. Το θεωρητικό του πράγματος παρουσιάζει κι εδώ ενδιαφέρον, γιατί δηλαδή η γραμμή πέφτει σε DHCP mode (όπου έχουμε ρυθμίσει το TP Link να κάνει reserve) και οχι σε static IP mode;

Συμπερασματικά, αν κάποιος θέλει να αξιοποιήσει το καλό του router, η PPPoE pass-through λύση κρίνεται, για μένα τουλάχιστον, εξαιρετικά ανεπαρκής. Όποιος ακολουθήσει τον οδηγό του jkoukos να ξέρει ότι μπορεί να συναντήσει ορισμένα προβλήματα που όμως λύνονται εύκολα, με όσα παρέθεσε και ο ίδιος αλλού, καθιστώντας την την καλύτερη λύση.

υ.γ. Μια τελευταία διευκρίνιση. Το σπίτι έχει συναγερμό και ο ΟΤΕ για αυτόν τον λόγο δίνει και UPS (αφού όλη η τηλεφωνία περνάει από το router). To UPS αυτή τη στιγμή είναι δεμένο στο speednet. Με το παρόν setup είναι άχρηστο αν δεν συνδεθεί και με το TP Link αφού σε περίπτωση διακοπής ρεύματος το Speednet ανοιχτό από μόνο του δεν θα χρησιμεύει σε τίποτα. Ισχύει;

Επεξ/σία από amenalien
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, amenalien είπε

υ.γ. Μια τελευταία διευκρίνιση. Το σπίτι έχει συναγερμό και ο ΟΤΕ για αυτόν τον λόγο δίνει και UPS (αφού όλη η τηλεφωνία περνάει από το router). To UPS αυτή τη στιγμή είναι δεμένο στο speednet. Με το παρόν setup είναι άχρηστο αν δεν συνδεθεί και με το TP Link αφού σε περίπτωση διακοπής ρεύματος το Speednet ανοιχτό από μόνο του δεν θα χρησιμεύει σε τίποτα. Ισχύει;

Ισχύει. Χρειάζεται να λειτουργεί και το TP-Link.

Υπόψη ότι το miniUPS που δίνει ο ΟΤΕ, έχει δυνατότητα παροχή τροφοδοσίας μέχρι 1,5-2Α, που σημαίνει ότι 99% δεν μπορεί να τροφοδοτήσει και τις 2 ταυτόχρονα. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα είναι η χρήση ενός κανονικού UPS. Ακόμη και το φθηνότερο μπορεί να κρατήσει για ώρες ώστε να δουλεύει η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Έχω χρόνια ένα της APC αλλά και για τον υπολογιστή (+ οθόνη), οπότε είναι λίγο ακριβό. Βλέπω ότι έχει και αυτό.

Δες και αυτό, δεν είναι APC αλλά μου φαίνεται συμπαθητικό για τα λεφτά του. Ένα άλλο της legrand που έχω τα χει πάει μια χαρά εδώ κ 2 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα έχω το speedport 2i παρακολουθησα ολο το Νημα εδω  και εχω να πω το εξης ,υπαρχει καποιο Vdsl να ειναι και Voip δλδ να το αντικαταστησω με την μια ?

η να παω σε ενα καλο μοντεμ ρουτερ το οποιο θα λειτουργεί σαν PPPoE passthrough η bridch mode ,αν ναι ποιο μου προτείνετε για αγορά να έχει καλό Wifi  και να είναι σίγουρα Gbit , ποια είναι η γνώμη σας ? 

Να σημειώσω οτι ειναι ευρυζωνικη η συσύνδεση που εχω, και έχω ΟteTv επάνω στο ρουτερ δλδ . 

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...