Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα 2 ΑΤΜ συνδέσεις (αρχική και νέα) από την ίδια συσκευή. Το λογικό είναι να χρησιμοποιεί μόνο την αρχική.

 

Με το bind port, ουσιαστικά συνδέεις μία η περισσότερες θύρες LAN (ή/και το WiFi) ώστε οι συνδεδεμένες δικτυακές συσκευές να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Αν δεν έχεις καμία θύρα στο bind port, δεν υπάρχει πρόσβαση στο διαδίκτυο από καμία συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πρώτη αλφαβητικά?  Πρώτη χρονικά, όταν δημιουργήθηκε?

γενικως προσπαθησε να εισαι της αποψης οτι οτι δεν χρειαζεται το σβηνεις παρα να πηγαινεις με το α οκ δεν χρησιμοποιειται.οποτε στην περιπτωση σου ειτε αλλαζεις το vc αυτο και το προσαρμοζεις στα μετρα σου ειτε το σβηνεις τελειως.αναλογως οπως ειπες πιο πανω αν σε αφηνει να το σβησεις ή να το πειραξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω όταν λέμε bridge mode στο dsl router υπάρχει κάποια επιλογή που το κάνουμε αυτό; Για παράδειγμα, enable bridge mode ή κάτι τέτοιο; Γιατί ο φίλος από πάνω έκανε ολόκληρη διαδικασία παραπάνω, δημιούργησε νέα σύνδεση, έρβησε, μετονόμασε και τα λοιπά. Επίσης, όταν βάζω το αρχικό dsl router σε bridge mode στο δεύτερο router πρέπει να έχω επιλεγμένο το pppoe passthrough για να παίξει; Τους κωδικούς τους βάζω μόνο στο δεύτερο; Και με dhcp τί γίνεται; Lan ip του δεύτερου βάζω αναγκαστικά στο ίδιο subnet με το πρώτο (μέσα στο εύρος του πρώτου) και μετά το εύρος του dhcp του δεύερου το βάζω σε άλλο subnet; Με αυτήν την ρύθμιση δεν δίνει internet από τις lan του το αρχικό modem;

 

Με το pppoe passthrough βάζω κωδικούς isp και στα δύο. PPPoE passthrough ενεργοποιώ και στα δύο; Ή μόνο στο router το δεύτερο;

Ενδέχεται να μην έχει κάποιο από τα δύο τέτοια δυνατότητα; Όταν λέμε ότι με αυτήν την ρύθμιση έχουμε δύο διαφορετικά δίκτυα τί εννοούμε;

 

Με bridge και pppoe passthrough λέμε ότι αποφεύγω το διπλό NAT, δηλαδή δεν χρειάζεται να κάνω portforward και για τα δύο αλλά μόνο για το ένα. Σε ποιό δηλαδή; Και επίσης το μόνο είναι ότι μου προσφέρει αποφυγή του διπλού port forward; Τί άλλα προβλήματα μπορεί να προκαλέσει το διπλό ΝΑΤ;

 

 

Επίσης, για να μην έχω διαφορετικό subnet όταν έχω τέτοια συνδεσμολογία μερικές φορές και δεν μπορώ να δω τους servers κάποιου παιχνιδιού ή κάποιας εφαρμογής για παράδειγμα κάνω disable dhcp και το δεύτερο router γίνεται switch. Αυτό δεν μου λύνει το διπλό ΝΑΤ; Δηλαδή χρειάζεται να κάνω πάλι διπλό port forward; Επίσης, αν δεν θέλω να κλείσω dhcp μπορώ να παίξω με το εύρος; Για παράδειγμα, να βάλω το πρώτο σε lan ip 192.168.2.1, μετά να του βάλω να δίνει από 192.168.2.2 μέχρι 192.168.2.101. Και στο δεύτερο να βάλω lan ip 192.168.2.101 και εύρος 192.168.2.102 μέχρι 192.168.2.254 χωρίς να κλείσω dhcp. Αυτό λύνει το πρόβλημα των ip με το διαφορετικό subnet; Όταν λέω διαφορετικό subnet δεν εννοώ το mask, αλλά το προτελευταίο ψηφία της ip, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bridge mode και PPPoE Passthrough, είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

Με το bridge mode, ορίζουμε ένα DSL router να δουλεύει ως απλό modem (και όχι ως router). Με απλά λόγια συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή και κάνει μόνο τον συγχρονισμό. Δεν παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Η δημόσια ΙΡ που παίρνουμε από τον πάροχο και κατ' επέκταση η πρόσβαση στο διαδίκτυο, γίνεται από τον router, που πλέον μόνο αυτός κάνει την κλήση ΡΡΡ (username/password) και έχει όλον τον έλεγχο του εσωτερικού μας δικτύου.

 

Με το PPPoE Passthrough ενεργοποιημένο στο DSL router που είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή και μας παρέχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, επιτρέπεται να υπάρχει και άλλος router (συνδεδεμένος με καλώδιο δικτύου) που θα κάνει ταυτόχρονα κλήση ΡΡΡ, παράλληλα με την δικιά του.

Στην περίπτωση αυτή κάθε router παίρνει διαφορετική δημόσια ΙΡ από τον πάροχο και δημιουργούνται 2 ανεξάρτητα εσωτερικά δίκτυα. Είναι σαν να είχαμε 2 τηλεφωνικές γραμμές με τον δικό του DSL router η κάθε μία.

 

Το διπλό ΝΑΤ ισχύει, όταν υπάρχουν 2 συσκευές που δουλεύουν ως router στην ίδια σύνδεση (1 δημόσια ΙΡ). Κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά όσον αφορά το port forwarding. πρέπει κάθε κανόνας να ρυθμίζεται και στις 2 συσκευές. Αυτό πολλοί το ξεχνούν.

 

Για να δουλέψει μια συσκευή ως router πρέπει να παίρνει σύνδεση στην WAN θύρα. Αυτή για ένα DSL router είναι η θύρα που συνδέεται η τηλεφωνική γραμμή και σε οποιοδήποτε άλλο κανονικό router η αντίστοιχη δικτυακή θύρα (όχι LAN). Υπόψη ότι δεν μπορούμε να έχουμε ίδιο υποδίκτυο στη WAN θύρα με τις αντίστοιχες LAN στον ίδιο router.

Όταν θέλουμε ο router να δουλέψει ως απλό switch, τότε δεν συνδέουμε τίποτα στην WAN θύρα, αλλά σε μία από τις 4 LAN. Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεται port forwarding.

Όσον αφορά τον DHCP, κανονικά πρέπει να υπάρχει μόνο ένας στο ίδιο δίκτυο, αλλά αν είμαστε προσεκτικοί παίζουν και παραπάνω ταυτόχρονα, αρκεί να έχουν συγκεκριμένη περιοχή διευθύνσεων (όπως γράφεις) που δίνει ο καθένας για να μην υπάρχουν διενέξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pppoe passthrough σε τι βοηθα; Αν συνδεσω απλα απο το modem στην wan του δευτερου router το ιδιο δεν ειναι; γιατι να το κανω αυτο; ok το καταλαβα αυτο με τα δυο δικτυα και τις δυο δημοσιες ip αλλα δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα. Και γιατι λεμε οτι στο voip κανουμε passthrough και οχι bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε όταν έχεις voip επειδή το speedport θέλει ίντερνετ για να παίξει το τηλέφωνο κάνουμε pass-through ώστε να έχουμε ένα δίκτυο με ίντερνετ του speedport (για να παίζει το τηλέφωνο μόνο) και με το δικό μας ρούτερ το υπόλοιπο δίκτυο (PC ,Wi-Fi , laptop κλπ). Με το speedport δεν ασχολούμαστε καθόλου είναι μόνο για να έχουμε τηλέφωνο όλες τις ρυθμίσεις, port forwarding, Nat firewall τις κάνουμε στο δικό μας ρούτερ.

Στο έγραψα όσο πιο απλά μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα προηγούμενα, σε bridge mode η συσκευή δουλεύει μόνο ως modem, κάνοντας μόνο συγχρονισμό και δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Στην περίπτωση αυτή δεν δουλεύει ή voip τηλεφωνία.

 

Το αφήνουμε λοιπόν να δουλεύει κανονικά στην γραμμή, άρα και η τηλεφωνία και απλά ενεργοποιούμε το PPPoE passthrough,για να κάνουμε άλλη κλήση ΡΡΡ με τον δικό μας router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pppoe passthrough το modem κάνει κανονικά routing όπως και αυτό που είναι από κάτω του. Οπότε έχω δύο υποδίκτυα. Ποια η διαφορά με το να το συνδέσω κατευθείαν στην wan του δεύτερου router; Αν κάνω δηλαδή κλήση pppoe μόνο από το modem, χωρίς να βάλω username/password στο δεύτερο; Δεν βλέπω κάποια διαφορά, με συγχωρείτε αν επαναλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν δεν βάλεις user-pass στο δεύτερο πώς θα μπει στο ίντερνετ;;

 

Για να δεις ίντερνετ στο δεύτερο ρούτερ πρέπει να συνδέσεις όχι στην wan αλλά σε μία lan και να δουλεύει σαν απλό access point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pppoe passthrough το modem κάνει κανονικά routing όπως και αυτό που είναι από κάτω του. Οπότε έχω δύο υποδίκτυα. Ποια η διαφορά με το να το συνδέσω κατευθείαν στην wan του δεύτερου router; Αν κάνω δηλαδή κλήση pppoe μόνο από το modem, χωρίς να βάλω username/password στο δεύτερο; Δεν βλέπω κάποια διαφορά, με συγχωρείτε αν επαναλαμβάνομαι.

Στην WAN του δεύτερου router ούτως ή άλλως θα γίνει η σύνδεση.

 

Αν ο δεύτερος router δεν κάνει κλήση ΡΡΡ, τότε παίρνει σύνδεση μέσω του πρώτου. Στην περίπτωση αυτή έχουμε 2 συσκευές που δουλεύουν ως router στην ίδια σύνδεση (έχουμε 1 δημόσια ΙΡ, από την μοναδική κλήση ΡΡΡ του 1ου router).

Άρα έχουμε την περίπτωση διπλού ΝΑΤ. Αν θέλεις να δουλεύει έτσι, έχει καλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο pppoe έχω δύο routers σε διαφορετικές συνδέσεις. Πάλι δεν έχω δύο ΝΑΤ; Οι συσκευές δηλαδή που συνδέονται στο δεύτερο δεν είναι ορατές στο πρώτο, δεν είναι στο ίδιο LAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...