Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια και τα ίδια λέμε στα έχει εξηγήσει αναλυτικά ο jkoukos πως αλλιώς πρέπει να στα πούμε.

 

ΟΧΙ δεν έχεις δύο ΝΑΤ .

 

δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύεσαι ;

 

δύο ανεξάρτητα δίκτυα έχει με διαφορετική public IP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT: Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας. Τα ξεδιάλυνα με την βοήθεια την δικιά σας και του google. Είχα μπερδέψει πολύ την έννοια του ΝΑΤ, νόμιζα ότι έχει να κάνει με τις internal ip του LAN, αυτό όμως είναι διαφορετικό θέμα διαφορετικών υποδικτύων, που δημιουργεί βέβαια προβλήματα αλλά δεν έχει να κάνει με το διπλό ΝΑΤ. Το διπλό ΝΑΤ πρακτικά σημαίνει ότι μόνο το modem έχει πάρει public ip ενώ το δεύτερο router που συνδέεται από κάτω δεν έχει public ip δικιά του. Εδώ για διπλά ΝΑΤ:

 

http://inmethod.com/forum/posts/list/908.page;jsessionid=579A075062DBC20D855DB1A21129E606

 

Ενδιαφέρων είναι και ο τελευταίος τρόπος αποφυγής του διπλού ΝΑΤ, που λέει κάνεις assign static ip στο δεύτερο router και το βάζεις σε dmz. Άρα έχει ανοιχτά όλα τα ports και δεν χρειάζονται διπλοί κανόνες portforwarding.

 

Κάτι τελευταίο αν επιτρέπετε: στο site που παραθέτω λέει ότι όταν θέλω να βάλω το δεύτερο router σε bridged mode απενεργοποιώ DHCP και ΝΑΤ. Υπάρχει περίπτωση σε κάποιο router όταν κλείνω DHCP να κλείνει και το ΝΑΤ; Γιατί στο ZTE για παράδειγμα που έχω δεν βρίσκω επιλογή disable NAT.

Επεξ/σία από Lolarikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα προηγούμενα. Όλα τα router έχουν διευθύνσεις σε διαφορετικό υποδίκτυο στις θύρες WAN και LAN.

Αν η WAN είναι στο 192.168.1.0, τότε το LAN δεν μπορεί να είναι στο προτελευταίο (κόκκινο) 1.

 

Αφήνοντας στην άκρη το Bridge mode, έχουμε τώρα 2 περιπτώσεις:

 

1. Router No1, κάνει κλήση ΡΡΡ χωρίς ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough.

Στην περίπτωση αυτή ο Νο2 router δεν μπορεί να κάνει ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ. Η μόνη του επιλογή είναι να έχει πρόσβαση μέσω του Νο1. Έχουμε 2πλό ΝΑΤ, αλλά με κατάλληλους κανόνες οι συσκευές των 2 υποδικτύων μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους.

Όμως δεν μπορεί να φθάσει οποιαδήποτε πληροφορία στο Νο2, αν δεν το επιτρέψει ο Νο1.

 

2. Router No1, κάνει κλήση ΡΡΡ με το PPPoE passthrough ενεργοποιημένο.

Στην περίπτωση αυτή ο Νο2 router μπορεί να κάνει ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ. Η πρόσβαση στο διαδίκτυο γίνεται με την δικιά του απ' ευθείας σύνδεση στον πάροχο που είναι ανεξάρτητη από την αντίστοιχη του 1ου router. Δεν έχουμε 2πλό ΝΑΤ, αλλά 2 ξεχωριστά ΝΑΤ.

Οι συσκευές των 2 υποδικτύων δεν μπορούν να επικοινωνήσουν απευθείας μεταξύ τους, παρά μόνο μέσω του διαδικτύου (π.χ. VPN) ή με χρήση ενδιάμεσου 3ου router.

Κυριολεκτικά πρόκειται για 2 διαφορετικά και ανεξάρτητα δίκτυα, σαν να είχες στον ίδιο χώρο 2 γραμμές DSL, με το δικό της router η κάθε μία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε ωραίος κύριε jkouke. Ευχαριστώ για την υπομονή σας. Η παρακάτω επισήμανσή σας έλυσε πολλά θέματα:

 

"Δεν έχουμε 2πλό ΝΑΤ, αλλά 2 ξεχωριστά ΝΑΤ.

Οι συσκευές των 2 υποδικτύων δεν μπορούν να επικοινωνήσουν απευθείας μεταξύ τους, παρά μόνο μέσω του διαδικτύου (π.χ. VPN) ή με χρήση ενδιάμεσου 3ου router.

Κυριολεκτικά πρόκειται για 2 διαφορετικά και ανεξάρτητα δίκτυα, σαν να είχες στον ίδιο χώρο 2 γραμμές DSL, με το δικό της router η κάθε μία."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες edit, οπότε συνεχίζω στις τελευταίες απορίες.

 

ΝΑΤ και DHCP είναι 2 από τις διάφορες λειτουργίες ενός router. Είναι άσχετες μεταξύ τους.

Κλείνοντας τον DHCP δεν συνεπάγεται ότι σταματά το ΝΑΤ ή το αντίστροφο.

Σε κάποια router, επιλέγοντας bridge mode, αυτόματα απενεργοποιείται το ΝΑΤ και ο DHCP, καθώς στην κατάσταση αυτή δεν χρειάζονται, αλλά δεν είναι κανόνας, οπότε θα πρέπει να τα κλείσουμε χειροκίνητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Σχετικά με το PPPOE PASSTHROUGH, έχω το εξής πρόβλημα. Σε σύνδεση VDSL2 30άρα από τον ΟΤΕ, όταν συνδέω ένα PC στο switch του SPEEDPORT ENTRY 2i και μπαίνω στο speedtest.net, βλέπω ταχύτητα 28Mbps. Οταν όμως συνδέω κάποιο PC στο switch ενός Netgear R7000 που παίρνει δίκτυο από το SPEEDPORT ENTRY 2i μέσω της WAN πόρτας και το οποίο NETGEAR R7000 δημιουργεί τη δική του PPPOE σύνδεση παίρνοντας μία 2η δημόσια IP, to PC αυτό βλέπει ταχύτητα 12 Mbps και όχι 28.

Πριν αλλάξω από ADSL σε VDSL έβλεπα ακριβώς την ίδια ταχύτητα πίσω από το NETGEAR R7000.

Εχει κανείς καμμιά ιδέα πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα;

 

Φιλικά

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ίδιο θέμα είχε και μέλος γειτονικού φόρουμ με το Speedport w724V Ci.

Για αδιευκρίνιστο λόγο, σε PPPoE passthrough, έχανε από το Mikrotik (RB2011) 5-6Mbps από την 50άρα σύνδεση. Σε Bridge mode, η ταχύτητα από το Mikrotik ήταν φυσιολογική, αλλά δεν δούλευε η voip τηλεφωνία του ΟΤΕ.

 

Το πρόβλημα το έλυσε με χρήση 2 ίδιων Speedport. Βάζει στην γραμμή το Νο1 σε Bridge mode, πίσω από αυτό το Mikrotik (ΡΡΡοΕ κλήση), στο οποίο συνδέει το 2ο Speedport (WAN θύρα) ως router χωρίς κλήση ΡΡΡοΕ αλλά να παίρνει σύνδεση μέσω DHCP.

Με τον τρόπο αυτό έχει σε όλα την μέγιστη ταχύτητα και παράλληλα δουλεύει η τηλεφωνία στο 2ο Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Τη Δευτέρα περιμένω από τους πΟΤΕδες να μου στείλουν και 2ο Speedport για τη VDSL (που είχαν υποσχεθεί να μου το στείλουν χθές άλλα κάτι έπαιξε με τον ΕΛΤΑ, άλλο κάρο με πατάτες), οπότε θα το χρησιμοποιήσω όπως προτείνεις.

 

Για κάποιο περίεργο λόγο μου στέλνουν και 2ο Speedport Entry 2i, ενώ τους είχα ενημερώσει ότι ήδη είχα Speedport Entry 2i από το περασμένο Οκτώβριο όταν πήγα και έκανα ανανέωση στο φτηνότερο πακέττο double play με 24άρα ADSL και είχα ήδη τέτοιο modem/router από τότε. Βέβαια όταν τους είπα ότι ήδη έχω τέτοιο modem/router μάλλον τους έβγαλα απ' τα νερά τους και δεν ήξεραν τι να κάνουν, οπότε για να μην πολυλογούμε τους είπα να μου το στείλουν αν έτσι πρέπει.

 

Τώρα αναρωτιέμαι, μήπως γνωρίζουν κάτι; χεχεχε! Βέβαια μου ζήτησαν να τους επιστρέψω τον προηγούμενο εξοπλισμό (δηλαδή σε δουλειά να βρισκόμαστε) αλλά θα πάω και θα τους πω για το πρόβλημα και θα προτείνω να τους επιστρέψω άλλο πιό παλιό modem. Ελπίζω να το δεχτούν, αλλιώς θα τους ζητήσω να μου βγάλουν την Ευρυζωνική Τηλεφωνία, αν και έχω την εντύπωση ότι θέλουν να αλλάξουν όλα τα τηλέφωνα σε Ευρυζωνικά. Εχει και καλύτερη ποιότητα η Ευρυζωνική βέβαια οπότε μου αρέσει καλύτερα η λύση με τα 2 X SPeedport ENtry 2i, όπως προτείνεις!

 

Τέλος πάντων θα δούμε τι θα γίνει από Δευτέρα, Τρίτη μ' αυτούς που μπλέξαμε, και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση εδώ στην περιοχή μου επειδή όλοι οι άλλοι είναι για τα μπάζα, επειδή έχουν μόνο χαλκό και επειδή είμαι 4300 μέτρα μακρυά από το τηλεφωνικό κέντρο. Μόνο ο πΟΤΕς έφερε οπτικές ίνες και μπορούμε να πάρουμε 24άρα ADSL (η οποία σιγά σιγά κατάντησε 16άρα) και τελευταία VDSL. Με τους υπόλοιπους παρόχους ζήτημα να πιάσεις 3.5 Mbps λόγω απόστασης και χαλκού! Οπότε αναγκαστικά κολλημένοι με τον πΟΤΕ! Χεχεχε!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3 μέρες που έχω ευρυζωνική τηλεφωνία έχω την εντύπωση ότι ακούγεται η φωνή πιό καθαρά και πιό δυνατά από την PSTN κι επίσης δεν ακούγονται καθόλου θόρυβοι!

Εχω κι άλλες δύο VOIP συνδέσεις εδώ και πολλά χρόνια, μία είναι το VOIPBUSTER και η άλλη μέσω OMNIVOICE (με PAP2T) και πάντα το VOIP, που εγώ είχα μέχρι τώρα, ήταν χειρότερο από την PSTN του ΟΤΕ.

Ομως η ΟΤΕτζίδικη VOIP με έχει εντυπωσιάσει! Ισως απλώς έτυχε σε μένα; δεν ξέρω!

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεις το voip των παραδοσιακών παρόχων, με το αντίστοιχο που δίνουν τρίτες εταιρείες.

Αν και σ' αυτές (π.χ. modulus) θα έχεις πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας, εν τούτοις δεν συγκρίνονται με τα κυκλώματα και τις διασυνδέσεις (μεταξύ τους και με το εξωτερικό) των πρώτων. Και είναι ένας από τους λόγους των φθηνών χρεώσεων που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως συγκρίνοντας την PSTN τηλεφωνία που είχα μέσω ΟΤΕ μέχρι τώρα, η νέα Ευρυζωνική που έβαλα αναγκαστικά τελευταία, είναι σαφώς ανώτερη σε ακουστική ποιότητα. Φυσικά οι άλλοι πάροχοι δεν συγκρίνονται με του ΟΤΕ επειδή είναι μικρότερες εταιρείες και έχουν χειρότερα κυκλώματα! Αλλά δεν μπορώ να μην τις συγκρίνω! Ολοι γκρινιάζουν όταν τις χρησιμοποιούν, μόνο εγώ δεν παραπονιέμαι επειδή ξέρω πόσο πιό φτηνά τις πληρώνω! Οτι πληρώσεις παίρνεις τελικά!

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό να λέγεται, ότι είναι οικονομική λύση για επικοινωνία.

Πριν ξεκινήσει η μόδα με τα πακέτα τηλεφωνίας, χρησιμοποιούσα κι εγώ το voip από διάφορες εταιρείες.

Όμως έχουν αλλάξει οι τηλεπικοινωνιακές μου ανάγκες και πλέον καλύπτομαι με τις προσφορές των παρόχων DP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα σας,

 

έχω και εγώ ένα entry 2i (VDSL 30αρα και static IP), στην οργάνωση που είμαι και από όταν έγινε update στο router δεν μου δουλεύει το brigde mode (στη συνέχεια συνδέεται με δικό μου firewall το οποίο είναι συνδεδεμένο με VPN με server). 

 

όποιος μπορεί να ρίξει καμιά ιδέα?? ρίχνω το PTM_DSL αλλά μετά το switch off/on δεν φτάνει η σύνδεση στο firewall μου. 

 

Για κάποιο περίεργο λόγο με PPPoE συνδέεται αλλά ανάβει πολύ συχνά το Online με αποτέλεσμα να χάνεται η σύνδεση από το firewall. Επίσης δοκιμασα να του βάλω να δέχετε μόνο IPv6 και μάλλον κάτι έκοψα και δουλεύει χωρίς αποσυνδέσεις - αλλα τα μηχανήματα αργούν πολύ να συνδεθούν στο domain μου.

 

Οποιαδήποτε ιδεα καλοδεχούμενη.. ευχαριστω

 

post-214080-0-97091300-1457522013_thumb.jpg

post-214080-0-61071100-1457522019_thumb.jpg

post-214080-0-94856000-1457522026_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...