Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γράφω αναλυτικά.

Σε bridge mode δεν κάνεις την κλήση ΡΡΡ, δηλαδή δεν γράφεις username/password (εξαφανίζεται το πεδίο) στο Speedport.

Αυτά θα μπουν στο κανονικό router που θα κάνει την κλήση ΡΡΡ.

 

Σε PPPoE Passthrough και οι 2 συσκευές (Speedport και router) κάνουν κλήση ΡΡΡ, άρα και οι 2 θα έχουν username/password.

Φίλε Jkoukos καλησπέρα.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να σε ρωτήσω αν έχεις δουλέψει με Cyberoam device CR 25i, έχοντας κάνει bridging to Speedport entry 2i του ΟΤΕ, γιατί σήμερα που προσπάθησα να κάνω Bridge το ρούτερ του Οτε και ενώ φάνηκε να συνδέεται σαν Bridge σβήνοντας το ένα από τα τρία λαμπάκια και κάνοντας κανονικά συγχρονισμό, όταν το έβαλα στην θύρα του Cyberoam με τα στοιχεία που είχε από την προηγούμενη ADSL σύνδεση (User name και Password και συνδεόταν με το Cyberoam κανονικά), ενώ έδειχνε ότι προσπαθούσε να συνδεθεί, δεν μπορούσε... Έκανα όλα τα βήματα δηλαδή, έκανα νέα σύνδεση στο Wan που την ονόμασα Cyberoam, επέλεξα το Bridge, Έκανα port binding και τις τρεις θύρες του Speedport και σύνδεσα το Lan1 του speedport στην θύρα του Cyberoam Cr25i που είχα προηγουμένως ρυθμίσει το ADSL 24mbps και δούλευε κανονικά. Παρ όλα αυτά δεν παίρνει την διεύθυνση που έπαιρνε στο ADSL και η θύρα Wan είναι κόκκινη. Σκέφτομαι μήπως έχουν αλλάξει το User Name, password, αλλά πριν συνδέσω το το Speedport, το προηγούμενο modem συγχρόνιζε πολύ καλά και είχα 19mbps στο δίκτυο και η Wan θύρα ήταν πράσινη, οπότε μάλλον δεν πρέπει να έχουν αλλάξει, εκτός αν για την σύνδεση VDSL θέλει άλλο User Name, και Password από ότι στην ADSL σύνδεση...

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και δεν κάνει log in το Cyberoam? (Στο Cyberoam δεν έχω κάνει καμία αλλαγή. Είναι όπως δούλευε στο ADSL και πήγαινε σφαίρα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν κατάλαβα σωστά, έχεις αναβαθμίσει την ADSL σύνδεση σε VDSL και το πρόβλημα είναι ότι δεν παίρνεις ΙΡ από τον πάροχομ αν και γίνεται συγχρονισμός.

Το πιθανότερο είναι να λείπει η τιμή του πεδίου VLAN ID, που για τον ΟΤΕ είναι 835.

 

Δεν γνωρίζω το Cyberoam, αλλά δεν έχει σχέση. Τη κλήση ΡΡΡ μπορείς να την κάνεις από οποιαδήποτε συσκευή (π.χ. PC) που έχει τέτοια δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Jkoukos καλησπέρα.

Θα ήθελα σε παρακαλώ να σε ρωτήσω αν έχεις δουλέψει με Cyberoam device CR 25i, έχοντας κάνει bridging to Speedport entry 2i του ΟΤΕ, γιατί σήμερα που προσπάθησα να κάνω Bridge το ρούτερ του Οτε και ενώ φάνηκε να συνδέεται σαν Bridge σβήνοντας το ένα από τα τρία λαμπάκια και κάνοντας κανονικά συγχρονισμό, όταν το έβαλα στην θύρα του Cyberoam με τα στοιχεία που είχε από την προηγούμενη ADSL σύνδεση (User name και Password και συνδεόταν με το Cyberoam κανονικά), ενώ έδειχνε ότι προσπαθούσε να συνδεθεί, δεν μπορούσε... Έκανα όλα τα βήματα δηλαδή, έκανα νέα σύνδεση στο Wan που την ονόμασα Cyberoam, επέλεξα το Bridge, Έκανα port binding και τις τρεις θύρες του Speedport και σύνδεσα το Lan1 του speedport στην θύρα του Cyberoam Cr25i που είχα προηγουμένως ρυθμίσει το ADSL 24mbps και δούλευε κανονικά. Παρ όλα αυτά δεν παίρνει την διεύθυνση που έπαιρνε στο ADSL και η θύρα Wan είναι κόκκινη. Σκέφτομαι μήπως έχουν αλλάξει το User Name, password, αλλά πριν συνδέσω το το Speedport, το προηγούμενο modem συγχρόνιζε πολύ καλά και είχα 19mbps στο δίκτυο και η Wan θύρα ήταν πράσινη, οπότε μάλλον δεν πρέπει να έχουν αλλάξει, εκτός αν για την σύνδεση VDSL θέλει άλλο User Name, και Password από ότι στην ADSL σύνδεση...

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει και δεν κάνει log in το Cyberoam? (Στο Cyberoam δεν έχω κάνει καμία αλλαγή. Είναι όπως δούλευε στο ADSL και πήγαινε σφαίρα)...

Καλησπερα φιλέ.. Και εγώ με cyberoam δουλεύω.. Τα print screen που έχω ανεβάσει στο προηγούμενο από το ποστ σου, πιστεύεις είναι σωστά?? Γτ και εμένα μου δούλευε κανονικά πριν την αναβάθμιση του ρουτερ - VDSL 30 άρα εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλέ.. Και εγώ με cyberoam δουλεύω.. Τα print screen που έχω ανεβάσει στο προηγούμενο από το ποστ σου, πιστεύεις είναι σωστά?? Γτ και εμένα μου δούλευε κανονικά πριν την αναβάθμιση του ρουτερ - VDSL 30 άρα εχω

Φίλε mataragas24 τι να σου πω. Τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις έκανα και εγώ και μετά έσβησα τις άλλες συνδέσεις από το speedport και έμεινε μόνο αυτή που είχα δημιουργήσει για το cyberoam σε bridge mode...

Παρόλα αυτά δεν έδειξε να λαμβάνει το Cyberoam στην θύρα wan την διεύθυνση που μου έχει εκχωρήσει ο ΟΤΕ.

Αν και χθες είδα κάτι περίεργο. Έχοντας κάνει reset στο speedport και χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις που είχε από την μάνα του, δοκίμασα να συνδέσω το καλώδιο του Speedport στην wan είσοδο του Cyberoam... θεωρητικά θα έπρεπε αφού είναι ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough όπως λέει και ο φίλος JKOUKOS να δουλεύει η οποιαδήποτε συσκευή από πίσω από το Speedport εφόσον μπορεί να κάνει PPPoE και από την δεύτερη στη σειρά συκευή.

Κάποια στιγμή είδα ότι το Cyberoam είχε πάρει την γνωστή διεύθυνση του Internet, αυτή που είχε πάρει από το παλαιό μου adsl modem, αλλά μετά την ξαναέχασε. Σκέφτομαι μήπως είναι κάποια ρύθμιση από το firewall του Speedport, γιατί χθες όταν έμπαινα μέσα στο interface του Speedport, με πήγαινε κατευθείαν στο firewall και μου έδειχνε σαν να είναι μπλοκαρισμένο εκεί κάτι...

Υπάρχει περίπτωση να εμποδίζει το firewall του Speedport την επικοινωνία του Cyberoam με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει κανονικά την διεύθυνση του OTE και να συνδεθεί κανονικά? Εγώ δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά για να δω αν όλα είναι σωστά ρυθμισμένα στο Cyberoam, έβαλα πάνω το παλαιό Router του OTE (που το είχα κάνει Bridge απενεργοποιώντας μόνο το DHCP και επιλέγοντας λειτουργία Bridge) και συγχρόνισε κανονικά και μου έδωσε 18,5 mbps στο PC πράγμα που σημαίνει πως οι ρυθμίσεις του Cyberoam είναι εντάξει. Πήρε την γνωστή εξωτερική IP που μου έχει παραχωρήσει ο ΟΤΕ (στατική), άνοιξε τον δίαυλο του Wan, πρασίνισε το λαμπάκι της Θύρας και όλα δούλευαν κανονικά. Πραγματικά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με το Speedport και δεν δουλεύει με το Cyberoam. Είναι απορίας άξιον.

Όσο για την απάντηση που μου έδωσε ο JKOYKOS, Vlan id δεν είναι η ταυτότητα του εικονικού δικτύου? Δεν μπόρεσα να βρω τέτοια ρύθμιση στο Cyberoam και δεν υπήρχε κάτι τέτοιο και στο κανονικό ADSL... Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ ποστάρισέ το γιατί είμαι στα σκοτάδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mataragas24 τι να σου πω. Τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις έκανα και εγώ και μετά έσβησα τις άλλες συνδέσεις από το speedport και έμεινε μόνο αυτή που είχα δημιουργήσει για το cyberoam σε bridge mode...

Παρόλα αυτά δεν έδειξε να λαμβάνει το Cyberoam στην θύρα wan την διεύθυνση που μου έχει εκχωρήσει ο ΟΤΕ.

Αν και χθες είδα κάτι περίεργο. Έχοντας κάνει reset στο speedport και χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις που είχε από την μάνα του, δοκίμασα να συνδέσω το καλώδιο του Speedport στην wan είσοδο του Cyberoam... θεωρητικά θα έπρεπε αφού είναι ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough όπως λέει και ο φίλος JKOUKOS να δουλεύει η οποιαδήποτε συσκευή από πίσω από το Speedport εφόσον μπορεί να κάνει PPPoE και από την δεύτερη στη σειρά συκευή.

Κάποια στιγμή είδα ότι το Cyberoam είχε πάρει την γνωστή διεύθυνση του Internet, αυτή που είχε πάρει από το παλαιό μου adsl modem, αλλά μετά την ξαναέχασε. Σκέφτομαι μήπως είναι κάποια ρύθμιση από το firewall του Speedport, γιατί χθες όταν έμπαινα μέσα στο interface του Speedport, με πήγαινε κατευθείαν στο firewall και μου έδειχνε σαν να είναι μπλοκαρισμένο εκεί κάτι...

Υπάρχει περίπτωση να εμποδίζει το firewall του Speedport την επικοινωνία του Cyberoam με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει κανονικά την διεύθυνση του OTE και να συνδεθεί κανονικά? Εγώ δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά για να δω αν όλα είναι σωστά ρυθμισμένα στο Cyberoam, έβαλα πάνω το παλαιό Router του OTE (που το είχα κάνει Bridge απενεργοποιώντας μόνο το DHCP και επιλέγοντας λειτουργία Bridge) και συγχρόνισε κανονικά και μου έδωσε 18,5 mbps στο PC πράγμα που σημαίνει πως οι ρυθμίσεις του Cyberoam είναι εντάξει. Πήρε την γνωστή εξωτερική IP που μου έχει παραχωρήσει ο ΟΤΕ (στατική), άνοιξε τον δίαυλο του Wan, πρασίνισε το λαμπάκι της Θύρας και όλα δούλευαν κανονικά. Πραγματικά δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με το Speedport και δεν δουλεύει με το Cyberoam. Είναι απορίας άξιον.

Όσο για την απάντηση που μου έδωσε ο JKOYKOS, Vlan id δεν είναι η ταυτότητα του εικονικού δικτύου? Δεν μπόρεσα να βρω τέτοια ρύθμιση στο Cyberoam και δεν υπήρχε κάτι τέτοιο και στο κανονικό ADSL... Αν βρεις κάτι σε παρακαλώ ποστάρισέ το γιατί είμαι στα σκοτάδια...

 

Και μένα με Pppoe συνδεετε κανονικά για κάποια ώρα (χωρίς να είναι αναμμένο το online) αλλά που και που χάνει την σύνδεση με το cyberoam και ανάβει το online.. Στις επιλογές επέλεξαν να στέλνει μόνο IPv6 και μάλλον κάτι κόβω και δεν ξεσυνδεεται.. Αλλά έχω πρόβλημα με το domain καθώς οι χρήστες δεν συνδέονται κανονικά :/

 

Παντός σε bridge δεν δουλεύει ότι και αν δοκιμασα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VLAN ID, στις VDSL συνδέσεις χρειάζεται στο modem, δηλαδή το Speedport.

 

Στις ρυθμίσεις της DSL σύνδεσης, παρακάτω από το πεδίο Bridge, έχει επιλογή για ενεργοποίηση του VLAN.

Όταν ενεργοποιηθεί, ανοίγει από κάτω το πεδίο VLAN ID που θα πρέπει να έχει την τιμή 835.

Χωρίς αυτό, υπάρχει συγχρονισμός αλλά δεν αποδίδεται δημόσια διεύθυνση από τον ISP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VLAN ID, στις VDSL συνδέσεις χρειάζεται στο modem, δηλαδή το Speedport.

 

Στις ρυθμίσεις της DSL σύνδεσης, παρακάτω από το πεδίο Bridge, έχει επιλογή για ενεργοποίηση του VLAN.

Όταν ενεργοποιηθεί, ανοίγει από κάτω το πεδίο VLAN ID που θα πρέπει να έχει την τιμή 835.

Χωρίς αυτό, υπάρχει συγχρονισμός αλλά δεν αποδίδεται δημόσια διεύθυνση από τον ISP.

Ναι φίλε Jkoukos, εγώ που μίλησα με κάποιον αντιπρόσωπο της Cyberoam μου είπε ότι δεν υπάρχει αυτό το πεδίο στις επιλογές του Cyberoam, αυτό μάλλον πρέπει να γίνει στο Speedport? Τέλος πάντων άμα δω και αποϊδώ θα το γυρίσω σε ADSL που δουλεύει μια χαρά και το Cybeoram και όλα. Απλά θα στερηθώ το Upload που μου βγάζει γύρω στα 4,2 mbps στο VDSL...

Τώρα αν καταφέρω να ρυθμίσω το Speedport θα δούμε...

To VLAN ID, στις VDSL συνδέσεις χρειάζεται στο modem, δηλαδή το Speedport.

 

Στις ρυθμίσεις της DSL σύνδεσης, παρακάτω από το πεδίο Bridge, έχει επιλογή για ενεργοποίηση του VLAN.

Όταν ενεργοποιηθεί, ανοίγει από κάτω το πεδίο VLAN ID που θα πρέπει να έχει την τιμή 835.

Χωρίς αυτό, υπάρχει συγχρονισμός αλλά δεν αποδίδεται δημόσια διεύθυνση από τον ISP.

Επειδή το προσπάθησα φίλε jkoukos αυτό που είπες με το 835 στο Vlan και επανεκκίνηση το Router, αλλά πάλι δεν δίνει στο Cyberoam την διεύθυνση του ΟΤΕ, και τώρα δείχνει το firewall μπλοκαρισμένο...

Ξανασυνδέω το παλαιό ρούτερ και αν βρω κάτι στο Internet που δεν πιστεύω θα το δοκιμάσω. 

Πάντως στο ADSL δουλεύει μια χαρά... Ποιος ξέρει, ίσωσς στο μέλλον η Cyberoam να δώσει αναβαθμισμένο Firmware που θα το υποστηρίζει αυτό, εκτός αν είναι λόγω εξοπλισμού...

Πάντως ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους για την βοήθειά τους... Θα ρίχνω μια ματιά στο SIte να δω τι γίνεται... :-)

Και μένα με Pppoe συνδεετε κανονικά για κάποια ώρα (χωρίς να είναι αναμμένο το online) αλλά που και που χάνει την σύνδεση με το cyberoam και ανάβει το online.. Στις επιλογές επέλεξαν να στέλνει μόνο IPv6 και μάλλον κάτι κόβω και δεν ξεσυνδεεται.. Αλλά έχω πρόβλημα με το domain καθώς οι χρήστες δεν συνδέονται κανονικά :/

 

Παντός σε bridge δεν δουλεύει ότι και αν δοκιμασα..

Φίλε δοκίμασα και αυτό που λέει ο φίλος jkoukos, αλλά τπτ...

Τέλος πάντων αν υπάρχει κανένα νέο θα το ποστάρω εδώ...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, εγώ θα γυρίσω προς το παρόν στο ADSL... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μένα με Pppoe συνδεετε κανονικά για κάποια ώρα (χωρίς να είναι αναμμένο το online) αλλά που και που χάνει την σύνδεση με το cyberoam και ανάβει το online.. Στις επιλογές επέλεξαν να στέλνει μόνο IPv6 και μάλλον κάτι κόβω και δεν ξεσυνδεεται.. Αλλά έχω πρόβλημα με το domain καθώς οι χρήστες δεν συνδέονται κανονικά :/

 

Παντός σε bridge δεν δουλεύει ότι και αν δοκιμασα..

Λοιπόν έχω νεώτερα.

Δεν ξέρω αν έφταιγε κάτι από τον ΟΤΕ, αλλά όταν πήρα τηλέφωνο και συνδέθηκα με το τμήμα για ενημέρωση για τα νέα προϊόντα η κοπέλα με πέρασε σε κάποιον κύριο.

Αυτός έγραψε το αίτημα και το σύμπτωμα που παρουσίαζε μαζί με την σειρά των ενεργειών που έκανα και είπε ότι θα το προωθήσει επάνω στο τεχνικό τμήμα...

Αυτό έγινε πριν 2 ώρες...

Πριν από 10 λεπτά είπα να κάνω ένα reset στο νέο Router και να δω τι συμβαίνει.

Με κατάπληξή μου διαπίστωσα ότι το Cyberoam συγχρόνισε πήρε διεύθυνση και έπαιξε κανονικότατα χωρίς να του κάνω την παραμικρή αλλαγή.

Επίσης το γεγονός ότι και στο Router δεν έκανα την παραμικρή αλλαγή, (απλά το έβαλα να παίξει με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις που κατέβασε από την γραμμή), με κάνει να πιστεύω ότι το θέμα ήταν από τον ΟΤΕ.

Αυτή τη στιγμή το download είναι στα 48 mbps και το Upload από 3,7 έως 4,2 mbps... Δηλαδή εξαιρετικές τιμές και το κυριότερο δεν έχω την παραμικρή ένδειξη ότι έχω συνδέσεις, αποσυνδέσεις στο Cyberoam. Μόνο στο Speedport μερικές φορές σβήνει το On Line αλλά σε δευτερόλεπτα ξανανάβει... Τέλος πάντων δεν έχω διαπιστώσει ακόμα επίπτωση από την αποσύνδεση του Speedport και την επανασύνδεσή του και αυτό ισχύει μάλλον γιατί το Speedport συγχρονίζει την γραμμή και μετά όλα γίνονται στο Cyberoam.

Επίσης οι συνεργάτες μου είναι μόνιμα συνδεδεμένοι με ssl vpn και παίζουν κανονικά μέχρι τώρα.

Ίσως αν βρω κάποτε το κουράγιο να προσπαθήσω να γυρίσω το Speedport σε Bridge για να δω αν έχει διαφορά.

Πάντως προς το παρόν αφού το PPPoE getthrough είναι ενεργοποιημένο θα το αφήσω έτσι και θα το αλλάξω μόνο αν δω δυσλειτουργίες... Πάρε στον ΟΤΕ και πες ότι θέλεις να γυρίσεις το Speedport σε Bridge...

Επεξ/σία από Harry.Konis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με Pppoe συνδεετε κανονικά για κάποια ώρα (χωρίς να είναι αναμμένο το online) αλλά που και που χάνει την σύνδεση με το cyberoam και ανάβει το online.. Στις επιλογές επέλεξαν να στέλνει μόνο IPv6 και μάλλον κάτι κόβω και δεν ξεσυνδεεται.. Αλλά έχω πρόβλημα με το domain καθώς οι χρήστες δεν συνδέονται κανονικά :/

 

Παντός σε bridge δεν δουλεύει ότι και αν δοκιμασα..

Λοιπόν μπορείς να θεωρήσεις μη ισχύον αυτό που έχω αναρτήσει ως σήμερα...

Τίποτα δεν είχε κάνει ο ΟΤΕ στην γραμμή μου. Καμία ρύθμιση. Το παραδέχθηκαν οι ίδιοι όταν μετά από μία μέρα αναμονής τηλεφώνου από το service του (Π)ΟΤΕ, με πήρανε τηλέφωνο και μου είπαν κάποια οδηγία, που μόλις την εφάρμοσα, το Gateway του Wan στο Cyberoam έπεσε... Σαφώς και τους το είπα ότι δεν δούλεψε σε νέο απογευματινό τηλέφωνό τους προς εμένα και φυσικά μου ξαναείπαν ότι δεν υπάρχει υποστήριξη στην ρύθμιση Bridge.

Το λογικό λοιπόν είναι να υποθέσω, ότι δεν ξέρουν οι τεχνικοί τπτ και δεν έχουν διαπιστώσει καν τις οδηγίες που λένε... Κοινώς κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Ευτυχώς θυμόμουν τον τρόπο που το είχα συνδέσει την πρώτη φορά και ακολούθησα τα βήματα ξανά και μπορώ να πω ότι έχω βρει τον τρόπο να συνδέσω το Speedport σε όλα τα Cyberoam που κάνουν PPPoE. Θεωρώ μάλιστα ότι το πρόβλημα είναι του Speedport που δεν συνδέεται και οι Cyberoam συσκευές δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αφού συνδέονται χωρίς καμία απολύτως ρύθμιση ξανά με το παλαιό Modem στο ADSL χωρίς να αλλαχθεί τπτ. Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στις ρυθμίσεις της γραμμής από την πλευρά του (Π)ΟΤΕ ούτε στο Cyberoam, αλλά στο speedport.

Για λόγους που έχουν να κάνουν με την ταλαιπωρία που έχω υποστεί (εξ αιτίας του (Π)ΟΤΕ) και επειδή δεν θα ήθελα κάποιος από το service του (Π)ΟΤΕ να γκουγκλάρει για να βρει την λύση και μετά να μας λέει ότι ο ΟΤΕ βρήκε λύση στο πρόβλημα, σε παρακαλώ στείλε mail στο [email protected] για να σου πω πως θα συνδέσεις το VDSL στο Cyberoam αν δεν το έχεις βρει ήδη μόνος σου και για το ποιο πρόβλημα έχει το Speedport που ενδεχομένως κάποια στιγμή να λυθεί με αλλαγή Firmware... Είμαι στην διάθεσή σου...

Τουλάχιστον ο τρόπος μου δούλεψε και τις δύο φορές που τον εφάρμοσα στο CR25i και μπορείς να τον αξιολογήσεις μόνος σου αν δουλεύει σωστά και σε σένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν γράφεις την λύση εδώ, ώστε να τη βρίσκει οποιοσδήποτε που ψάχνει;

Δεν είναι αυτό σωστή συμπεριφορά σε ένα τεχνολογικό φόρουμ. Ρωτάμε κάτι δημοσίως και παίρνουμε πάλι δημοσίως τις απαντήσεις ή τις δίνουμε εμείς. Τα πμ κλπ, είναι για προσωπικά μη ανακοινώσιμα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν γράφεις την λύση εδώ, ώστε να τη βρίσκει οποιοσδήποτε που ψάχνει;

Δεν είναι αυτό σωστή συμπεριφορά σε ένα τεχνολογικό φόρουμ. Ρωτάμε κάτι δημοσίως και παίρνουμε πάλι δημοσίως τις απαντήσεις ή τις δίνουμε εμείς. Τα πμ κλπ, είναι για προσωπικά μη ανακοινώσιμα δεδομένα.

ΟΚ φίλε Jkoukos. Το δέχομαι και συμορφώνομαι...

Απλά μου κόστισαν τα ξενύχτια και η συμπεριφορά του (Π)ΟΤΕ...

Έχω ένα Cyberoam CR 25i... Έχω ρυθμίσει την ζώνη του DHCP για το εσωτερικό δίκτυο σε 192.168.16.Χ για να αποφύγω την σύγκρουση με το DHCP του Speedport.

Με λίγα λόγια για να έχουμε σύνδεση του Cyberoam χρειάζεται Reset του Speedport στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς να έχουμε συνδέσει πάνω του τίποτα παρά μόνο το VDSL καλώδιο. Στη συνέχεια και εφόσον το Speedport τελειώσει με την σύνδεση του ΟΤΕ και συγχρονίσει και ανάψει το κουμπί on line, συνδέουμε πρώτο το καλώδιο του WAN GATEWAY του Cyberoam στο Lan1 του Speedport και περιμένουμε να δούμε μετά από δευτερόλεπτα τα led του Cyberoam (Lan και Wan Gateway) να συγχρονίζουν με την προϋπόθεση ότι ήδη έχουμε σετάρει το Wan Gateway του Cyberoam για σύνδεση με τα στοιχεία του ΟΤΕ (Username, Password), ώστε να πάρει την διεύθυνση από τον ΟΤΕ όταν βάλουμε το βύσμα στο Speedport... (Στο Lan1). Οι φίλοι που είχαν σετάρει το Cyberoam για λειτουργία ADSL δεν χρειάζεται να κάνουν απολύτως τπτ...

Αν θέλουμε να ελέγξουμε την σύνδεση του Wan Gateway του Cyberoam μπαίνουμε στο Web interface του Cyberoam και ελέγχουμε...

 

Η μέθοδος δοκιμάστηκε 7 φορές και λειτούργησε κάθε μία από αυτές...

 

Αν προσπαθήσουμε να συνδέσουμε πρώτο το καλώδιο του δικτύου σε θύρα lan (1,2,3) του Speedport και σε κάποιο PC για να κάνουμε ρυθμίσεις και μετά να συνδέσουμε το Cyberoam χάσαμε (τουλάχιστον σε εμένα δεν δούλεψε)... Όσες φορές το δοκίμασα απέτυχε η σύνδεση του Cyberoam στο Internet (δεν πήρε διεύθυνση). Το Cyberoam πρέπει να είναι η πρώτη συσκευή που θα συνδεθεί στο Speedport μετά το Reset, για να μπορέσει (το Cyberoam) να πάρει την δημόσια διεύθυνση του OTE...

Αν μπείτε μετά μέσα θα δείτε ότι το Cyberoam είναι πρώτο στην λίστα των lan του Speedport...

Πιστεύω ότι το Speedport έχει θέματα, με αποτέλεσμα να αναγνωρίζει την διεύθυνση του Cyberoam σαν 0.0.0.0, αλλά αν συνδεθεί πρώτο στο Speedport θα πάρει την διεύθυνση του ΟΤΕ...

Δοκίμασα πολλά πράγματα (μετά από την σύνδεση του Cyberoam), όπως δημιουργία νέων προφίλ Bridge mode, Port Binding, μετονομασία προφίλ του ΟΤΕ για να δώσω τις ονομασίες στα δικά μου προφίλ αλλά μάταια. Ότι και αν έκανα με το που μετονόμαζα τα προφίλ του ΟΤΕ, έπεφτε η σύνδεση στο Cyberoam, ενώ δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά και όταν δεν τα μετονόμαζα πάλι δεν δούλευε... Όπως και δεν θα έπρεπε να αρχίζουν οι διακοπές του Cyberoam όταν απενεργοποιούσα τον DHCP server του Speedport αλλά σε εμένα έτσι έκανε την φορά που το δοκίμασα.

 

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της μεθόδου σύνδεσης...

Όταν συνδεθεί το Cyberoam και πάρει διεύθυνση με τον τρόπο που περιγράφω, τότε η σύνδεση (σε μένα) είναι σταθερότατη στο Cyberoam... Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε πτώσεις στην ταχύτητα μετάδοσης, ούτε αποσυνδέσεις των VPN SSL συνδέσεων και υψηλότατες ταχύτητες (Upload 4,17mbps Download 46,78mbps)... Όλα καλά από την πλευρά του Cyberoam λοιπόν...

Από την πλευρά του Speedport χαμός... Αποσυνδέεται και επανασυνδέεται το on line, έχει προβλήματα στο ασύρματο δίκτυο με συνδέσεις αποσυνδέσεις όταν συνδέουμε το PC ασύρματα και όλα είναι μαντάρα, αλλά τουλάχιστον δεν χάνει τον συγχρονισμό του με τον (Π)ΟΤΕ, οπότε to Cyberoam δεν έχει πρόβλημα...

 

Ίσως τα πράγματα να είναι καλύτερα με ένα άλλο μόντεμ από αυτό που δίνει ο (Π)ΟΤΕ, αλλά σκέφτομαι τι χάος θα ισχύσει στους χρήστες Cyberoam όταν θα μπει και η ευρυζωνική τηλεφωνία που θα παίρνει από το Router του ΟΤΕ στοιχεία...

 

Ευτυχώς που στις συνδέσεις προφίλ του ΟΤΕ είναι by default ενεργοποιημένη η διέλευση του PPPoE στις πίσω συσκευές (Cyberoam) έστω και όταν το προφίλ κάνει Routing, αλλιώς ταπεινή μου άποψη τίποτα από αυτά που γράφω επάνω δεν θα ίσχυε...

 

Αυτά από μένα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και ελάχιστα τους φίλους χρήστες συσκευών Cyberoam... 

Επεξ/σία από Harry.Konis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ φίλε Jkoukos. Το δέχομαι και συμορφώνομαι...

Απλά μου κόστισαν τα ξενύχτια και η συμπεριφορά του (Π)ΟΤΕ...

Έχω ένα Cyberoam CR 25i... Έχω ρυθμίσει την ζώνη του DHCP για το εσωτερικό δίκτυο σε 192.168.16.Χ για να αποφύγω την σύγκρουση με το DHCP του Speedport.

Με λίγα λόγια για να έχουμε σύνδεση του Cyberoam χρειάζεται Reset του Speedport στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς να έχουμε συνδέσει πάνω του τίποτα παρά μόνο το VDSL καλώδιο. Στη συνέχεια και εφόσον το Speedport τελειώσει με την σύνδεση του ΟΤΕ και συγχρονίσει και ανάψει το κουμπί on line, συνδέουμε πρώτο το καλώδιο του WAN GATEWAY του Cyberoam στο Lan1 του Speedport και περιμένουμε να δούμε μετά από δευτερόλεπτα τα led του Cyberoam (Lan και Wan Gateway) να συγχρονίζουν με την προϋπόθεση ότι ήδη έχουμε σετάρει το Wan Gateway του Cyberoam για σύνδεση με τα στοιχεία του ΟΤΕ (Username, Password), ώστε να πάρει την διεύθυνση από τον ΟΤΕ όταν βάλουμε το βύσμα στο Speedport... (Στο Lan1). Οι φίλοι που είχαν σετάρει το Cyberoam για λειτουργία ADSL δεν χρειάζεται να κάνουν απολύτως τπτ...

Αν θέλουμε να ελέγξουμε την σύνδεση του Wan Gateway του Cyberoam μπαίνουμε στο Web interface του Cyberoam και ελέγχουμε...

 

Η μέθοδος δοκιμάστηκε 7 φορές και λειτούργησε κάθε μία από αυτές...

 

Αν προσπαθήσουμε να συνδέσουμε πρώτο το καλώδιο του δικτύου σε θύρα lan (1,2,3) του Speedport και σε κάποιο PC για να κάνουμε ρυθμίσεις και μετά να συνδέσουμε το Cyberoam χάσαμε (τουλάχιστον σε εμένα δεν δούλεψε)... Όσες φορές το δοκίμασα απέτυχε η σύνδεση του Cyberoam στο Internet (δεν πήρε διεύθυνση). Το Cyberoam πρέπει να είναι η πρώτη συσκευή που θα συνδεθεί στο Speedport μετά το Reset, για να μπορέσει (το Cyberoam) να πάρει την δημόσια διεύθυνση του OTE...

Αν μπείτε μετά μέσα θα δείτε ότι το Cyberoam είναι πρώτο στην λίστα των lan του Speedport...

Πιστεύω ότι το Speedport έχει θέματα, με αποτέλεσμα να αναγνωρίζει την διεύθυνση του Cyberoam σαν 0.0.0.0, αλλά αν συνδεθεί πρώτο στο Speedport θα πάρει την διεύθυνση του ΟΤΕ...

Δοκίμασα πολλά πράγματα (μετά από την σύνδεση του Cyberoam), όπως δημιουργία νέων προφίλ Bridge mode, Port Binding, μετονομασία προφίλ του ΟΤΕ για να δώσω τις ονομασίες στα δικά μου προφίλ αλλά μάταια. Ότι και αν έκανα με το που μετονόμαζα τα προφίλ του ΟΤΕ, έπεφτε η σύνδεση στο Cyberoam, ενώ δεν θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά και όταν δεν τα μετονόμαζα πάλι δεν δούλευε... Όπως και δεν θα έπρεπε να αρχίζουν οι διακοπές του Cyberoam όταν απενεργοποιούσα τον DHCP server του Speedport αλλά σε εμένα έτσι έκανε την φορά που το δοκίμασα.

 

Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της μεθόδου σύνδεσης...

Όταν συνδεθεί το Cyberoam και πάρει διεύθυνση με τον τρόπο που περιγράφω, τότε η σύνδεση (σε μένα) είναι σταθερότατη στο Cyberoam... Ούτε αποσυνδέσεις, ούτε πτώσεις στην ταχύτητα μετάδοσης, ούτε αποσυνδέσεις των VPN SSL συνδέσεων και υψηλότατες ταχύτητες (Upload 4,17mbps Download 46,78mbps)... Όλα καλά από την πλευρά του Cyberoam λοιπόν...

Από την πλευρά του Speedport χαμός... Αποσυνδέεται και επανασυνδέεται το on line, έχει προβλήματα στο ασύρματο δίκτυο με συνδέσεις αποσυνδέσεις όταν συνδέουμε το PC ασύρματα και όλα είναι μαντάρα, αλλά τουλάχιστον δεν χάνει τον συγχρονισμό του με τον (Π)ΟΤΕ, οπότε to Cyberoam δεν έχει πρόβλημα...

 

Ίσως τα πράγματα να είναι καλύτερα με ένα άλλο μόντεμ από αυτό που δίνει ο (Π)ΟΤΕ, αλλά σκέφτομαι τι χάος θα ισχύσει στους χρήστες Cyberoam όταν θα μπει και η ευρυζωνική τηλεφωνία που θα παίρνει από το Router του ΟΤΕ στοιχεία...

 

Ευτυχώς που στις συνδέσεις προφίλ του ΟΤΕ είναι by default ενεργοποιημένη η διέλευση του PPPoE στις πίσω συσκευές (Cyberoam) έστω και όταν το προφίλ κάνει Routing, αλλιώς ταπεινή μου άποψη τίποτα από αυτά που γράφω επάνω δεν θα ίσχυε...

 

Αυτά από μένα.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και ελάχιστα τους φίλους χρήστες συσκευών Cyberoam... 

 

Λοιπόν όσο και αν φαίνεται περίεργο κατάφερα να συνδέσω το Cyberoam με το Speedport σε διάταξη Bridge.

Τα βήματα που έκανα ήταν τα εξής...

1...Αποσυνδέουμε το Cyberoam από το Speedport

2... Σύνδεση του PC μας στο Speeedport στο Lan2, αφού αλλάξουμε την διεύθυνση IP του υπολογιστή στο να λαμβάνει αυτόματα την τιμή της και αφού προσθέσουμε στο DNS της θύρας του υπολογιστή το 192.168.1.1 Κάνουμε log In στο Speedport, πάμε στο Internet-wan-DSL και διαγράφουμε την σύνδεση PTM_DSL γιατί αυτή είναι που κάνει την σύνδεση του Cyberoam με το Internet.

3.... δημιουργούμε νέα σύνδεση με ονομασία PTM_DSL με PTM transfer mode, σε Type Bridge Connection, ενεργοποιούμε το Vlan με VLAN is 835 και πατάμε Apply.

4... Πάμε στο Port Binding στο PTM_DSL και κάνουμε check στο τετραγωνάκι Lan1... και πατάμε Apply.

5...Πάμε στο ATM_DSL και διαπιστώνουμε ότι το Lan1 port δεν έχει check...

6...Κάνουμε Log Out από το Speedport και αποσυνδέουμε το καλώδιο από το Lan2 του Speedport...

7...Συνδέουμε το καλώδιο του Cyberoam στο Lan1, αφού διαπιστώσουμε ότι το φωτάκι on line στο Speedport έχει σβήσει...

8... Περιμένουμε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να συγχρονίσει το Cyberoam με τον ΟΤΕ και να αρχίσουν να δουλεύουν ταυτόχρονα το Lan και το Wan Led του Cyberoam... Αλλάζετε την IP του PC σας σε αυτή την διεύθυνση που είχε πριν στο εσωτερικό σας δίκτυο...

 

Όλα αυτά έγιναν αφού είχε συνδεθεί πρώτο το Cyberoam με τον τρόπο που είπα παραπάνω... Ελπίζω να βοήθησα...

Επεξ/σία από Harry.Konis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου που έγραψες αναλυτικά τις 2 διαφορετικές συνδέσεις και τι πρόβλημα ακριβώς σου παρουσιάστηκε στα διάφορα βήματα.

 

Όμως και οι 2 τρόποι είναι ακριβώς αυτοί που έχουν αναφερθεί από την 2η σελίδα (μηνύματα #25-26 και με σχετικό link). Θεωρούσα ότι είχες διαβάσει τα βήματα. Και για να σε προλάβω και στους 2 αναφέρεται ως τελευταίο βήμα η σύνδεση του Speedport με το όποιο router πίσω από αυτό, έτσι ώστε να δουλεύει κανονικά στη γραμμή.

 

Η μόνη διαφορά με τις δικές σου οδηγίες (καλό είναι που μνημονεύονται οι δικές σου) είναι ότι έχεις σύνδεση VDSL εξού και οι ρυθμίσεις στο PTM connection, ενώ αυτές που αναφέρθηκαν προηγούμενα ήταν για ADSL σύνδεση εξού και οι ρυθμίσεις σε ATM connection.

Σε PTM έχουμε εμφάνιση μόνο της τιμής VLAN ID, για να πάρουμε ΙΡ σε VDSL, ενώ σε ATM αντίστοιχα τις τιμές VPI/VCI σε ADSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου που έγραψες αναλυτικά τις 2 διαφορετικές συνδέσεις και τι πρόβλημα ακριβώς σου παρουσιάστηκε στα διάφορα βήματα.

 

Όμως και οι 2 τρόποι είναι ακριβώς αυτοί που έχουν αναφερθεί από την 2η σελίδα (μηνύματα #25-26 και με σχετικό link). Θεωρούσα ότι είχες διαβάσει τα βήματα. Και για να σε προλάβω και στους 2 αναφέρεται ως τελευταίο βήμα η σύνδεση του Speedport με το όποιο router πίσω από αυτό, έτσι ώστε να δουλεύει κανονικά στη γραμμή.

 

Η μόνη διαφορά με τις δικές σου οδηγίες (καλό είναι που μνημονεύονται οι δικές σου) είναι ότι έχεις σύνδεση VDSL εξού και οι ρυθμίσεις στο PTM connection, ενώ αυτές που αναφέρθηκαν προηγούμενα ήταν για ADSL σύνδεση εξού και οι ρυθμίσεις σε ATM connection.

Σε PTM έχουμε εμφάνιση μόνο της τιμής VLAN ID, για να πάρουμε ΙΡ σε VDSL, ενώ σε ATM αντίστοιχα τις τιμές VPI/VCI σε ADSL.

 

Σε ενημερώνω ότι είχα ήδη ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες, αλλά δεν μπόρεσα να συνδεθώ για λόγους που διαπίστωσα μετά μέσα στο Speedport. Σε περίπτωση που αλλαχθεί έστω και κατ' ελάχιστο κάτι που γράφω παραπάνω, το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο (τουλάχιστον σε εμένα έριχνε αμέσως τη σύνδεση Wan Gateway στο Cyberoam). Τουλάχιστον αυτό είδα και παιδεύομαι 8 μέρες με τις ρυθμίσεις. Θεωρώ όμως ότι σαφώς υπάρχει ομοιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάποιος κατάφερε κάτι με αυτό το ρούτερ.. εγώ λόγου του φόρτου εργασίας δεν έχω καταφέρει να το ξανα προσπαθήσω..

Αλλά θα το κάνω λίαν συντόμως. 

 

Επίσης νομίζω ότι το update στο firmware τα κάνει όλα αυτά.. όπως και να έχει @Harry.Konis ευχαριστώ για τις αναλυτικές οδηγίες σου και φυσικά θα ενημερώσω και εγώ με την σειρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...