Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι διαφορετικά πράγματα. Επιλέγεις ανάλογα με το πως θέλεις να στηθεί το δίκτυό σου.

 

Σε bridge mode, η συσκευή δουλεύει ως modem μόνο και απαιτείται άλλη συσκευή router για να κάνει την σύνδεση με το διαδίκτυο.

 

Με το PPPoE passthrough, η συσκευή δουλεύει ως κανονικό modem/router, κάνοντας την σύνδεση με το διαδίκτυο και επιτρέπει και σε άλλη συσκευή router να κάνει ταυτόχρονα άλλη (και ξεχωριστή) σύνδεση στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αρα το pppoe passthrough δινει και το πλεονεκτημα οτι αν εχεις πχ ενα mikrotik να κανει τη κληση pppoe και το αποσυνδεσεις το mikrotik για καποιο λογο, μπορεις να εχεις ιντερνετ και wifi και απο το router του οτε χωρις περαιτερω ρυθμισεις.

αν ειχες το ρουτερ του οτε σε bridge mode δε μπορουσες να εχεις ιντερνετ απο το ρουτερ του οτε σε ωρα αναγκης εφοσο ειχες αλλο ρουτερ πχ μικροτικ να κανει τη κληση. επρεπε να μπεις στο setup του οτε και να αλλαξεις να κανει τη κληση  pppoe απο bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα γράφεις είναι, αλλά υπόψιν ότι και στις 2 περιπτώσεις ένα είναι το modem που κάνει τον συγχρονισμό.

Απλά με passthrough, έχουμε δύο διαφορετικές συνδέσεις εντελώς ανεξάρτητες μεταξύ τους, οπότε βγαίνουμε προς τα έξω με όποια από αυτές θέλουμε. Όμως αν για κάποιον λόγο χαθεί το modem, διακόπτονται όλες οι συνδέσεις.

Γενικά οι επιλογές λειτουργίας εξαρτώνται από το πως θέλουμε να δομηθεί το εσωτερικό μας δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε ξερω αλλα με το pppoe passthrough ειναι η δευτερη φορα μεσα σε μια βδομαδα που κανω επανεκινηση το speedport για να εχω ιντερνετ στο μικροτικ.

το λαμπακι του service ειναι σβηστο οταν συμβαινει αυτο. μαλλον πρεπει να το γυρισω σε κανονικο bridge mode.

κριμα και μου αρεσε to pppoe passthrough.

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους !!!!

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε πρόβλημα που αντιμετωπίζω και είμαι σε αδιέξοδο....

 

Έχω ένα TP-LINK 4WAN router (192.168.1.1) και πάνω του είχα συνδέσει 3 ADSL του ΟΤΕ με τα ZTE 108 (WAN1,2,3) σε ρύθμιση bridge mode και το TP-LINK ένωνε τις 3 γραμμές σε μία ....... Τα ZTE είχαν και αυτά διευθύνσεις 192.168.1.1 με κλειστό DHCP και τα έβλεπα μόνο όταν έβαζα με καλώδιο LAN τον υπολογιστή πάνω με σταθερές ΙΡ. Όλα δουλεύαν τέλεια (το TP-link έκανε τις συνδέσεις μεσω PPPOA/PPPOE με τα username & password του ΟΤΕ) μέχρι που 2 από τα τρία 108 κάηκαν από υπέρταση και έπρεπε να αντικατασταθούν !!!!

 

Παρέλαβα από τον ΟΤΕ 2 καινούρια Speedport 2i και τα ρύθμισα ώς bridge mode για να συνδεθούν και πάλι στο TP-LINK (Wan 2,3)........

 

Το πρόβλημα που ατιμετωπίζω είναι ότι παρόλο που βλέπουν γραμμή (λαμπάκι DSL αναμένο), μόνο μία από τις 2 συνδέσεις πέρνει ΙΡ, τυχαία η WAN 2 ή WAN3 και όχι και οι δύο (όπως παλιά). Η WAN1 που είναι συνδεδεμένη στο 108, δεν έχει κανένα πρόβλημα.....

 

Στο παρελθόν με τα 108, είχα παρόμοιο πρόβλημα το οποίο αποκαταστάθηκε όταν ρύθμισα τα 108 να δουλεύουν ώς LLC και όχι ως VCMUX....

 

Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, και θα ήθελα τα φώτα σας !!!!!!!

 

Ισώς κάποιος με πιο καθαρό μυαλό από το δικό μου (το έκαψα τις τελευταίες ημέρες!!!!!) μπορεί να βοηθήσει!!!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε jkoukos
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα που έχει αναφερθεί και παραπάνω.

Μετά το Speedport έχω ένα WAN Router  TP-LINK ARCHER C7, το οποίο δεν είναι και φθηνό. Όσο ήμουνα σε ADSL, το Speedport ήταν ρυθμισμένο σε Bridge Mode και το TP-LINK έπερνε PPPoE και όλα ήταν οκ. Αλλά με την μεταφορά σε VDSL, παρολο που έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις, το TP-LINK συνδέεται με αρκετά μικρότερη ταχύτητα. (Αν το Speedport έχει 27Mbps, το TP-LINK - 18Mbps). Το ίδιο συμβαίνει και σε Passthrough mode. Δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να οφείλεται αυτό. Καποια σκέψη?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Προσπαθώ να στήσω πρώτο το modem-router (openwrt) μου και από πίσω το speedport να σηκώνει την τηλεφωνία.

 

Αλλά δε καταφέρνω να ρυθμίσω το αντίστοιχο του PPPoE passthrough στο openwrt.

 

Πρώτο το speedport και δεύτερο το opewrt παιζει μια χαρά. Αλλά όταν έστησα το openwrt μόνο του στη γραμμή είδα λίγο ταχύτητα στο speedtest. Έχει κανείς καμμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

επειδη εχω και εγω προβληματα με το speedport 2i. το mikrotik δε κανει τη κληση σε Bridge mode (ote vdsl με static ip). ουτε με pppoe passthrough δουλευει. δοκιμασα να σβυσω atm και ptm και να φτιαξω profile bridge αλλα και παλι τιποτα. βεβαια δεν ειχα βαλει το vlan id 835.

οταν ειχα adsl με zte modem ολα δουλευαν σωστα. το Mikrotik εκανε τη κληση χωρις κανενα προβλημα.

 

υπαρχει καποιο αλλο δοκιμασμενο καλο vdsl modem να βαλω στη θεση του speedport?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω το speedport entry 2i με ΟΤΕ και voip τηλεφωνία. Εφόσον το ενδεχόμενο bridge mode δεν παίζει σε αυτό το σενάριο, απλά συνέδεσα ένα asus RT-AC87U και του πέρασα username και password και παίρνω κανονικά ίντερνετ.

Να ξεκαθαρίσω κάτι θέλω. Ίσως είναι χαζά αυτά που ρωτάω βέβαια αλλά θέλω να ξέρω.

Εφόσον συγχρονίζει το speedport, ίδια στατιστικά γραμμής παίρνει και το asus; Και εφόσον κάνουν κλήση και τα δύο, είναι σαν να έχω δύο συνδέσεις 6Mbps η κάθε μία (μιας και κάπου εκεί κλειδώνω δυστυχώς) ή δύο συνδέσεις που μοιράζονται τα 6Mbps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Asus μπορεί να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ, αλλά αυτή είναι μόνο για λήψη δημόσιας ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Συγχρονισμό στο DSL κάνει το modem, άρα στην δικιά σου περίπτωση το Speedport μόνο έχει στατιστικά.

Η ταχύτητα είναι αυτή που δείχνει ο συγχρονισμός του Speedport, δηλαδή τα 6Mbps για σένα, τα οποία χρησιμοποιούνται από κοινού για όλες τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες και στα 2 router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σημερα δοκιμασα το speedport 2i (vdsl) με vlan 835 σε bridge mode. τη πρωτη φορα συνδεθηκε. μετα απο κανα δυο restart του speedport δε μπορουσε να κανει τη κληση το mikrotik. εκανε συνεχεια connect-disconnect. reset to defaults το speeport, γυρισα σε dhcp client το mikrotik και το παραταω ετσι. κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Firewall Level παιζει ρολο αν ειμαστε με bridge mode η pppoe passhtough?

το αφηνουμε high? h middle?

σε bridge mode οσο ξερω ειναι σαν να μην υπαρχει αφου απλα τον συγχρονισμο κανει.

Καλημέρα σε όλους !!!!

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε πρόβλημα που αντιμετωπίζω και είμαι σε αδιέξοδο....

 

Έχω ένα TP-LINK 4WAN router (192.168.1.1) και πάνω του είχα συνδέσει 3 ADSL του ΟΤΕ με τα ZTE 108 (WAN1,2,3) σε ρύθμιση bridge mode και το TP-LINK ένωνε τις 3 γραμμές σε μία ....... Τα ZTE είχαν και αυτά διευθύνσεις 192.168.1.1 με κλειστό DHCP και τα έβλεπα μόνο όταν έβαζα με καλώδιο LAN τον υπολογιστή πάνω με σταθερές ΙΡ. Όλα δουλεύαν τέλεια (το TP-link έκανε τις συνδέσεις μεσω PPPOA/PPPOE με τα username & password του ΟΤΕ) μέχρι που 2 από τα τρία 108 κάηκαν από υπέρταση και έπρεπε να αντικατασταθούν !!!!

 

Παρέλαβα από τον ΟΤΕ 2 καινούρια Speedport 2i και τα ρύθμισα ώς bridge mode για να συνδεθούν και πάλι στο TP-LINK (Wan 2,3)........

 

Το πρόβλημα που ατιμετωπίζω είναι ότι παρόλο που βλέπουν γραμμή (λαμπάκι DSL αναμένο), μόνο μία από τις 2 συνδέσεις πέρνει ΙΡ, τυχαία η WAN 2 ή WAN3 και όχι και οι δύο (όπως παλιά). Η WAN1 που είναι συνδεδεμένη στο 108, δεν έχει κανένα πρόβλημα.....

 

Στο παρελθόν με τα 108, είχα παρόμοιο πρόβλημα το οποίο αποκαταστάθηκε όταν ρύθμισα τα 108 να δουλεύουν ώς LLC και όχι ως VCMUX....

 

Τώρα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, και θα ήθελα τα φώτα σας !!!!!!!

 

Ισώς κάποιος με πιο καθαρό μυαλό από το δικό μου (το έκαψα τις τελευταίες ημέρες!!!!!) μπορεί να βοηθήσει!!!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

σιγουρα δεν εχει γινει κανα μπερδεμα με τιποτα Usernames?Κανονικα ολα pppoe/llc παιζουν.για το tp link κανα firmware update?

επειδη εχω και εγω προβληματα με το speedport 2i. το mikrotik δε κανει τη κληση σε Bridge mode (ote vdsl με static ip). ουτε με pppoe passthrough δουλευει. δοκιμασα να σβυσω atm και ptm και να φτιαξω profile bridge αλλα και παλι τιποτα. βεβαια δεν ειχα βαλει το vlan id 835.

οταν ειχα adsl με zte modem ολα δουλευαν σωστα. το Mikrotik εκανε τη κληση χωρις κανενα προβλημα.

 

υπαρχει καποιο αλλο δοκιμασμενο καλο vdsl modem να βαλω στη θεση του speedport?

στο vdsl δεν εχεις vpi vci αλλα vlan id.αν δεν μπει 835 σε ολους τους παροχους με εξαιρεση την Forthnet στο ιδιοκτητο που εχει 1102 τοτε θα υπαρχει sync αλλα οχι Ip

'Εχω το speedport entry 2i με ΟΤΕ και voip τηλεφωνία. Εφόσον το ενδεχόμενο bridge mode δεν παίζει σε αυτό το σενάριο, απλά συνέδεσα ένα asus RT-AC87U και του πέρασα username και password και παίρνω κανονικά ίντερνετ.

Να ξεκαθαρίσω κάτι θέλω. Ίσως είναι χαζά αυτά που ρωτάω βέβαια αλλά θέλω να ξέρω.

Εφόσον συγχρονίζει το speedport, ίδια στατιστικά γραμμής παίρνει και το asus; Και εφόσον κάνουν κλήση και τα δύο, είναι σαν να έχω δύο συνδέσεις 6Mbps η κάθε μία (μιας και κάπου εκεί κλειδώνω δυστυχώς) ή δύο συνδέσεις που μοιράζονται τα 6Mbps;

μπορεις να κλεισεις το wifi στο speedport ωστε ναμην τραβηξει ιντερνετ κανεις απο εκει και να γινονται τα παντα απο το asus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω συνεχεια το ιδιο προβλημα με τα speedport σε vdsl ενω πριν με τα zte το Bridge mode δουλευε σωστα, με τα speedport καποια παιρνουν Ip (pppoe passthrough) χωρις κανενα προβλημα και αλλα δε παιρνουν ip ενω ειναι η dsl sync.

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...