Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλη την υπέροχη παρέα του forum.Από σήμερα δυστυχώς είμαι και εγώ κάτοχος ενός speedport entry 2i μετά από αναβάθμιση του ΟΤΕ.Επιπροσθέτως θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πριν από την αναβάθμιση του ΟΤΕ χρησιμοποιούσα ένα υπέροχο modem Tplink-8970 χωρίς κανένα πρόβλημα.Δυστυχώς λόγω ευζωνικής τηλεφωνίας αναγκάστηκα να πάω στην λύση του παραπάνω modem με όλα τα προβλήματα.Και έρχομαι τελικά να πάρω τα φώτα σας, πως θα πρέπει να διαμορφώσω το (spedport )Σε bridge mode η Pppoe passthrough ?????? Για να έχω σταθερή τηλεφωνία από το speedport και Ιντερνετ από το Tplink που έχει απίστευτες δυνατότητες σε σχέση με το speedport!!!!Έχω μπερδευτεί με όσα έχω διαβάσει εδώ πως τελικά θα καταφέρω να συνδυάσω και τα δύο με τίς λίγες γνώσεις που διαθέτω??

Λίγη βοήθεια παιδιά!!

Σας ευχαριστώ πολύ  Αν υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός  θα ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΣ . Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απαντησή σας αλλά δυστυχώς οι φώτο δεν ανοίγουν να δω το πως.  Αν μπορείτε σας παρακαλώ να βάλετε κάποιες άλλες φώτο που να ανοίγουνε!!!!!!!!Σας ευχαριστω.


Τελικά κατάφερα και άνοιξα τα συνημμένα,θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο μέσα στο σπίτι θα παίζουν και τα 2 Modem με ανοιχτά τα wi-fi εννοώ δηλαδή και το speedport και το tplink???Θα μπορώ να κλείσω το wifi από το speedport???????/Nα χρησιμοποιώ για internet -wifi συνδέσεις wifi, κινητών, υπολογιστές,ενσύρματο οικιακό δίκτυο,το tplink 8970????????Το ενσύρματο οικακό δίκτυο του σπιτιού θα μπορέσω να χρησιμοποιώ το tplink όπως ήταν πρίν από την Voip τηλεφωνία,απλά θα δουλεύουν και τα δύο το speedport για τηλέφωνο και το tplink για ίντερνετ και μόνο??

Ευχαριστώ πολύ.

Να είστε καλά!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δουλεύει το TP-Link για το Internet (κάνοντας συγχρονισμό όπως πριν) και το Speedport για την τηλεφωνία.

Το WiFi δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία και γενικά την σύνδεση στο διαδίκτυο. Αφήνεις ανοικτό όποιο θέλεις και μέσω αυτού οι ασύρματες συσκευές θα συνδέονται στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας από αύριο ξεκινάω την επιχείρηση και έπεται συνέχεια,πιστεύω να έχω Ιντερνετ να επικοινωνήσω ξανά μαζί σας για τυχόν πρόβληματα που εύχομαι να μην υπάρξουν. Ευχαριστώ και πάλι να είστε πάντα καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους τους δικτυακούς και συνφορμήτες. Μετά από μερικές ώρες διαβάσματος ψαξίματος,και φυσικά με την πολύτιμη δική σας βοήθεια,κατάφερα και έκανα την σύνδεση το tplink 8970 πίσω από το speedport entry2i του ΟΤΕ. Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε σε όλο αυτό το εγχείρημα,αν κάποιος φίλος βρεθεί και θέλει να το ξανακάνει μπορεί να μου στείλει μήνημα να του υποδείξω βήμα βήμα πως γίνεται.Ευχαριστώ και πάλι να είστε όλοι σας καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν έκανα σωστά η γραμμή του ΟΤΕ πηγαίνει πρώτα στο speedport και από εκείνο δίνω Ιντερνετ στο tplink!Έτσι δεν θα έπρεπε να κάνω για να έχω και σταθερό τηλέφωνο?Θα ήταν καλύτερα να έρχεται  στο tplink η γραμμή του ΟΤΕ?Αν έχω κάποιο λάθος και μπορεί να γίνει καλύτερα περιμένω την αποψή σας επειδή είστε πολύ περισσότερο ειδικός από εμένα.Αν νομίζετε ότι θα έπρεπε να γίνει κάπως αλλιώς,θα ήταν ποιό σωστό αν ήταν εύκολο πείτε μου το πως γιατί ειλικρινά έχω μπερδευτεί τόσο πολύ που δεν ξέρω καν πως να το κάνω.Μπορώ να βάλω την γραμμή του τηλεφώνου στο tplink να συγχρονίσει κανονικά και από την wan του tplink να συνδέσω το speedport σε κάποια Lan port η πάλι στην Wan θα πρέπει,αφου φυσικά το αλλάξω σε 192.168.2.1 αφού το tplink θα είναι 192.168.1.1????Θα είναι καλύτερα έτσι?

Σας ευχαριστώ πολύ 

Επεξ/σία από airdimitris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε βολεύει όπως τα έχεις, άστο. Πιστεύω όμως ότι είναι καλύτερα με το TP-Link στην γραμμή και πίσω του το Speedport, που το θέλεις μόνο για την τηλεφωνία. Εξάλλου οι οδηγίες που έδωσα στο link παραπάνω, είναι με το Speedport πίσω από το όποιο modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι επειδή μερικά πράγματα δεν μπορώ να τα ξεκαθαρίσω ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω αν το tplink θα πρέπει να το ρυθμίσω σαν ADSL MODEM ROYTER η σαν wirleess router που το έχω τώρα?Άλλαξα την ip το speedport 192.168.2.1 και το tplink 192.168.1.1 αλλά την επιλογή του ETHERNET WAN δεν μπόρεσα να την βρω στο speedport και ας το έκανα Reset!!!!Μήπως θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο στο tplink?Ακόμη κάτι βασικό που θα πρέπει να σας ρωτήσω!Μπορώ από την LAN4-WAN του TPLINK να δώσω Ιντερνετ στο speedport και σε ποιά Lan θα πρέπει να ενώσω το καλώδιο?Και σας το ρωτάω αυτό επειδή τις υπόλοιπες (LAN1- LAN2-LAN 3) από το tplink τις χρησιμοποιώ για να δώσω ενσύρματα Ιντερνετ σε συσκευές στο οικιακό μου Δίκτυο!Μπόρει λοιπόν να πάρει Ιντερνετ το speedport από την LAN4-WAN του Tplink?Ξέρω σας κουράζω αλλά τόσες απόψεις εδώ ειλικρινά με έχουν μπερδέψει.Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από airdimitris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια συσκευή είναι μπροστά και συνδεδεμένη στην τηλεφωνική γραμμή, παίζει ως modem/router.

Όποια συσκευή δεν είναι συνδεδεμένη στην τηλεφωνική γραμμή, αλλά παίρνει σύνδεση από άλλη, παίζει ως router.

 

Οι οδηγίες είναι σαφείς, έχοντας  και εικόνες με τις ρυθμίσεις. Έχουν δοκιμασθεί επιτυχώς από πολλούς χρήστες. Δες οδηγό με αναλυτικότερα βήματα.

 

Το TP-Link εφόσον είναι πρώτο στη γραμμή, δεν θέλει καμία απολύτως ρύθμιση. Θα δουλεύει κανονικά όπως και πριν να βάλεις την VoIP τηλεφωνία. Μόνο κάποιες για να δουλεύει σωστά η τηλεφωνία στο Speedport.

Όλες οι ρυθμίσεις γίνονται στο Speedport και καλό είναι αρχικά να μην είναι συνδεδεμένο με το TP-Link, αλλά μόνο με τον υπολογιστή.

Η σύνδεση μεταξύ τους μπορεί να γίνει από οποιαδήποτε θύρα LAN του TP-Link στη Νο1 LAN του Speedport, που τώρα παίζει ως WAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι είμαι στην διαδικασία στησίματος των Modem έκανα όλα τα βήματα όπως τα περιέγραψες αλλά έχω κολλήσει εκεί που ήταν και ο άλλος ο φίλος που έγραψε δεν ανταποκρίνετε ο server και δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ ποιό είναι τελικά το τελευταίο βήμα κάνουμε apply η πριν το πατήσουμε συνδέουμε το tplink στην Lan 1 του speedport!Ti θα πρέπει να κάνω τελικα έχει φτάσει 3 το πρωί και δεν τα έχω καταφέρει ακόμη τι δεν πάει καλά?Ευχαριστω περιμένω οδηγίες τελευταίων ΒΗΜΑΤΩΝ γιατί θα τρελαθώ.

Επεξ/σία από airdimitris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...