Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει δύσκολη νύχτα το έχω κάνει τόσες φορές αλλά δεν γίνεται τίποτα το λαμπάκι thlefoni από το speedport και online πρέπει να ανάψουν κάπου ο οδηγός με μπερδεύει,και δεν μπορώ να το σεταρω εκεί στο τελευταίο βήμα νομίζω είναι το πρόβλημα μου βγάζει το μήνυμα που γράφει ο φίλος το αγνοώ κάνω τις συνδέσεις όπως αναφέρεις αλλά δεν έχω τηλέφωνο και το λαμπάκι στο speedport online και tylephony παραμένει σβηστο αν θα μπορούσες να με βοηθήσεις γιατί τα έχω παίξει. Ευχαριστώ πολύ περιμένω οδηγίες. Ευχαριστώ Υπόψιν η σύνδεση μου είναι ADSL και όχι VDSL δεν ξέρω να πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικόΕυχαριστώ πολύ περιμένω δικός σας μήνυμα

Επεξ/σία από airdimitris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δοκίμασε στο βήμα δ να βάλεις ip 192.168.1.2 και dns 192.168.1.1.

 

Πιστεύω ότι στο αρχικό ρουτερ έχει κάνει το forwarding που λέει ο οδηγός για τις πόρτες 5060;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://bbb-solutions.blogspot.gr/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html μήπως θα πρέπει πρώτα να το κάνω Bridge Mode και μετά να προσπαθήσω να το συνδέσω στο tplink.

Η κατάσταση είναι για τρελλα καμιά ιδέα?

http://bbb-solutions.blogspot.gr/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html να κάνω αυτό πρώτα και μετά πίσω από το Tplink?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και αυτό αλλά δεν γίνεται τίποτα δεν ξέρω ειλικρινά τι πάει στραβά που είναι το πρόβλημα πρέπει τελικά πριν πατήσω apply να συνδεσω το tplink για να πάρει τις ρυθμίσεις, όπως γράφει και ο συνφορμητης πού είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά τελικά δεν έγραψε πως το έλυσε......το μυστικό πιθανό να είναι εκεί γιατί δεν διευκρινιζεται ξεκάθαρα πως πρέπει να γίνει δυστυχώς οι γνώσεις σε αυτα τα θέματα είναι ελάχιστες και φαίνονται πολύ δύσκολες όταν δεν γνωρίζεις και μερικές φορές πρέπει να αποτυπωνονται με τον ποιο απλό τρόπο περιμένω βοήθεια να δούμε αν θα τα καταφέρω τελικά η να πεταξω το modem.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασες τι γράφω παρακάτω στον φίλο όταν το ανέφερε;

Καλά κάνει και του βγάζει το μήνυμα, αφού ναι μεν έχει ρυθμισθεί το Speedport να πάρει σύνδεση από το 9980, αλλά ακόμη δεν το έχεις συνδέσει με αυτό, αλλά κι έχεις αλλάξει το υποδίκτυο που θα δουλεύει από εδώ και πέρα.

 

Στο βήμα που κολλάς γράφω συγκεκριμένα "Στο τελευταίο βήμα κάνει επανεκκίνηση και πλέον το Speedport ακούει στην LAN διεύθυνση 192.168.2.1, οπότε αν θέλεις να μπεις από τον υπολογιστή πρέπει να αλλάξεις την ΙΡ στην κάρτα δικτύου σε 192.168.2.2".

Εσύ τι καταλαβαίνεις από αυτό, ότι πρέπει να κάνεις;

 

Ακολούθησε τον οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αλλάξει κ τις ρυθμισεις αλλά τα ιδια αφου βγάλει αυτό το μήνημα αλλάζω την ip se 192.168.2.1 αλλά χάνω την σύνδεση από το spedport και δεν μπορω να κάνω επανεκίνηση


αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να κάνω μετά το μήνημα!!!!


επανεκίνηση το speedport εννοειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το ρυθμίζεις, το Speedport έχει ΙΡ 192.168.1.1 και στην ίδια περιοχή (.1.x) είναι ο υπολογιστής.

Μόλις του αλλάξεις την ΙΡ σε 192.168.2.1 και πατήσεις apply, είναι απόλυτα φυσιολογικό να χάσεις την επαφή μαζί του, αφού πλέον το PC είναι σε άλλο υποδίκτυο. Βάλτου αντίστοιχη διεύθυνση (.2.x) και θα δεις φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κενές και οι 2. Δεν μας απασχολεί προς το παρόν η σύνδεση στο διαδίκτυο.

Θέλουμε PC και Speedport να είναι στο ίδιο υποδίκτυο ώστε να επικοινωνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνοψη γιατί θα τρελαθώ.Συνδεδεμένο το Laptop με καλώδιο με τo tplink και από την Lan4 toy tplink καλώδιο στην Lan1 toy spedport Online λαμπάκι ανναμένο στο speesport thlephony σβηστό ρυθμιση laptop 192.168.2.1 ,255.255.255.0 δεν έχω επικοινωνία με speedport δεν ξέρω τι κάνω λάθος


ρυθμίσεις

post-258813-0-59795800-1494946941_thumb.png

post-258813-0-75423500-1494946952_thumb.png

post-258813-0-76358700-1494946965_thumb.png

post-258813-0-83116500-1494946977_thumb.png

post-258813-0-04058900-1494946990_thumb.png

post-258813-0-87645300-1494947000_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο οδηγός είναι ξεκάθαρος. Πουθενά μέχρι το βήμα που είσαι δεν λέω να συνδεθεί το 9980 με το Speedport και τo PC.

Αντίθετα στο βήμα 3 (στην αρχή) γράφω:

Αφήνεις το 9980 συνδεδεμένο στην γραμμή και απλά τώρα συνδέεις τον υπολογιστή μόνο με το Speedport στην Νο2 LAN θύρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή.

 

To θέμα όταν δεν ακολουθείται ο οδηγός είναι η εμφάνιση προβλημάτων.

Στην περίπτωσή σου σε άλλο υποδίκτυο είναι το 9980 και σε άλλο το Speedport. Τα συνδέεις μεταξύ τους και προσπαθεί από το PC που είναι συνδεδεμένο στο Α δίκτυο να δεις το Speedport στο Β δίκτυο και μάλιστα μέσω της WAN θύρας και όχι κάποια LAN αυτού.

 

Και στο τέλος του βήματος αναφέρω:

Τώρα μπορούμε να συνδέσουμε το 9980 από μια θύρα LAN, στην WAN (LAN1) θύρα του Speeport.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα το laptop αυτόματη απόδοση ip σύνδεσα με καλώδιο το speedport με την Lan2 και καλώδιο από την Lan1 του speedport στην Lan4 του tplink.Εκανα reboot και στα 2 το online παραμένει αναμένο αλλά το Thlephony είναι σβηστό και φυσικα δεν έχω τηλέφωνο να παραθέσω σε sreenshot τις ρυθμίσεις του speedport?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...