Προς το περιεχόμενο

ειμαι αναμεσα σε δυο υλοποιησης Socket 1151 η Socket 2011-13 ποιο ειναι καλυτερο


limenikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για σας μια βοηθεια ειμαι στο σταδιο να παω σε intel φυσικα ειμαι με νερα με δυο λουπ δειτε στην υπογραφη μου και σκεφτομαι αυτα  για cpu i7-6700K  και μητρικη MSI-Z170A-Xpower-Gaming-Titanium-Edition γιατι εχει και 3 δαχτυλα μεταξυ δυο καρτων κενο σε Socket 1151  η   να παω σε Socket 2011-13 και σε cpu i7-5820K με μητρικη  δεν ξερω αυτη λογικα εχει μεταξυ δυο καρτων μεγαλυτερο κενο  ASUS  SABERTOOTH X99 LGA2011-V3 DDR4 η αυτη

 EVGA X99 FTW  η καποια αλλη που δεν ξερω ...

 http://www.e-shop.gr/ypologistes-mitrikes-motherboards-socket-2011-3-core-i7-list?offset=10&table=PER&category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&filter-10103=1   

 

απο μνημες ειμαι οκ εχω  Corsair Dominator DDR4 4x4gb 3300MHz  και τα υπολοιπα αξιζει να παω σε Socket 2011-13 η να παω σε    Socket 1151 που ειναι  ποιο φθηνο και ποιο καινουργιο και η διαφορα τους ειναι μικρη σε αποδοση ??     το μηχανημα ποιο πολυ σε game θα το εχω     

Επεξ/σία από limenikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφόσον είναι για gaming θα πήγαινα σε socket 1151. Γιατί τόσο ακριβή μητρική; Αν πας προς τα κει δες και την Asus Z170 Deluxe που έχει USB Type C και WiFi.

γιατι εχει ενα κενο παραπανω μεταξυ δυο καρτων δλδ 3 δαχτυλα κενο ενω αυτη και γενικα η αλλες ενα κενο εχω δυο καρτες γραφικων και θελω να εχει παραπανω κενο ωστε να μην ζεσταινεται η καρτα . αρα μου λες  σε socket 1151 και εγω προς τα εκει ειμαι λογο τιμη ιδωμεν

Που ακριβως δεν σε καλυπτει το τωρινο μηχανιμα σου για gaming? Βλπεω 8350 στα 4.9 780ti 16gb ram.

το βλεπω οτι με δυο καρτες στο bf4 μαλ@κιζετε στα fps δεν την παλευει ο 8350 δεν ειναι σμουθ τρωω κατι drop bf4 και αυτο ειναι απο την cpu και φυσικα με τον 6700κ θα ειμαι 40fps πανω για πλακα μην πω και παραπανω καμια σχεση και φυσικα dd4 ειδη τα πραγματα τα εχω βαλει για πουλημα και ειμαι να αλλαξω στρατοπεδο μετα απο 8 χρονια σε intel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1151...γτ να δωσεις τοσα λεφτα στο 2011_3 οταν αυτο προοριζεται για επαγγελματικες χρησεις?ακομα και ο i7 6700k που θες πολυ ειναι για παιχνιδια αλλα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1151...γτ να δωσεις τοσα λεφτα στο 2011_3 οταν αυτο προοριζεται για επαγγελματικες χρησεις?ακομα και ο i7 6700k που θες πολυ ειναι για παιχνιδια αλλα οκ...

 

κοιτα αμα παω σε 1151 δεν ειναι πολλα αμα δωσω αυτα που εχω και φυσικα θα ειμαι οκ για 3-4 χρονια ...δεν ξερω εχω δυο καρτες και χαραμιζονται με τον 8350 και φυσικα θα τα εχω με νερο την cpu και την μια καρτα την πρωτη και την απο κατω οπως ειναι για αρχη ωστε να μην εχω προβλημα με temp 

Επεξ/σία από limenikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8350 στα 4.9 και δεν σε καλυπτει για διαφορες 5-6 fps σε σχεση με αυτους που ενδιαφερεσαι..... καποιοι ειστε πραγματικα αχαριστοι.αλλα ναι ξεχασα ειναι ''τοστιερες'' οι amd και εχουν ψευτοπυρηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8350 στα 4.9 και δεν σε καλυπτει για διαφορες 5-6 fps σε σχεση με αυτους που ενδιαφερεσαι..... καποιοι ειστε πραγματικα αχαριστοι.αλλα ναι ξεχασα ειναι ''τοστιερες'' οι amd και εχουν ψευτοπυρηνες

 

 

δεν ειναι 5-6 fps φιλε μου αλλα 40% πανω με τον 6700κ στο bf4 με της υπαρχων καρτες που εχω και φυσικα ddr4  και δεν ξερω αν διαβασες εχω amd απο το 2006 οταν και επαιζα το bf2 και μετα το 2142 μην μου λες για amd εχω αλλα 3 μηχανηματα με amd  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε,και εγω τον 4460 εχω ομως συγκρινα παρα πολλα παιχνιδια με pc φιλου που εχει την ιδια καρτα γραφικων με μενα (280Χ) και επεξεργαστη τον δικο σου (και μαλιστα σε default συχνοτητα) και οι διαφορτες στην συντριπτικη πλειοψηφια ηταν max 7-8fps  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε,και εγω τον 4460 εχω ομως συγκρινα παρα πολλα παιχνιδια με pc φιλου που εχει την ιδια καρτα γραφικων με μενα (280Χ) και επεξεργαστη τον δικο σου (και μαλιστα σε default συχνοτητα) και οι διαφορτες στην συντριπτικη πλειοψηφια ηταν max 7-8fps  ;)

ναι αλλα μην ξεχνας εγω εχω αυτες της καρτες με τον amd evga 780ti classified  και τρωω μ@λακιες drop  αλλο 280χ αλλο nvidia 

volos27   

ευχαριστω τον φιλο που κατεληξα σε αυτο το σετ μια και η δυο καρτες μου δεν θα παιζαν sli x16 αν παω σε 1151 και στον 6700κ αρα παω Intel-Core-i7-5930K + EVGA-X99-FTW = 970ε   200ε παραπανω αλλα ολα στην εντελεια χ16 για της δυο καρτες και 6 πυρηνο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αναλυση που παιζεις ειναι overkill οι 2 καρτες αλλα τεσπα αφου τις εχεις γιατι οχι.

οι ddr4 δεν θα σου δωσουν τιποτα στο παιχνιδι οποτε μην το λες και το ξαναλες.τουλαχιστον δεν δινουν τιποτα ακομα.αργοτερα σε κανεναν apu μαλλον....

ο επεξεργαστης σου πρεπει να ειναι πολυ καλο κομματι εαν τον εχεις στα 4.9 με 1.45 αλλα να σε ρωτησω,εισαι σιγουρος οτι φτανει το ρευμα σε αυτα τα ρολογια?για δωσε λιγο 1.49 και δες εαν ξαναεχεις τα drops.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αναλυση που παιζεις ειναι overkill οι 2 καρτες αλλα τεσπα αφου τις εχεις γιατι οχι.

οι ddr4 δεν θα σου δωσουν τιποτα στο παιχνιδι οποτε μην το λες και το ξαναλες.τουλαχιστον δεν δινουν τιποτα ακομα.αργοτερα σε κανεναν apu μαλλον....

ο επεξεργαστης σου πρεπει να ειναι πολυ καλο κομματι εαν τον εχεις στα 4.9 με 1.45 αλλα να σε ρωτησω,εισαι σιγουρος οτι φτανει το ρευμα σε αυτα τα ρολογια?για δωσε λιγο 1.49 και δες εαν ξαναεχεις τα drops.

απο το νεο χρονο αν πανε ολα καλα θα ειμαι με 4κ  <_<  

 δεν του εχω δοσει παραπανω θα το κανω αφου σε νερο ειμαι με δυο λουπ στα 40c οταν παιζω με 1,45 ρευμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αναλυση που παιζεις ειναι overkill οι 2 καρτες αλλα τεσπα αφου τις εχεις γιατι οχι.

 

 

Αλλό και αυτό με την οθόνη..και για αυτο που λέει ο φίλος μπορεί να φταίει το map ή/και κάτι με το SLI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για σας μια βοηθεια ειμαι στο σταδιο να παω σε intel φυσικα ειμαι με νερα με δυο λουπ δειτε στην υπογραφη μου και σκεφτομαι αυτα  για cpu i7-6700K  και μητρικη MSI-Z170A-Xpower-Gaming-Titanium-Edition γιατι εχει και 3 δαχτυλα μεταξυ δυο καρτων κενο σε Socket 1151  η   να παω σε Socket 2011-13 και σε cpu i7-5820K με μητρικη  δεν ξερω αυτη λογικα εχει μεταξυ δυο καρτων μεγαλυτερο κενο  ASUS  SABERTOOTH X99 LGA2011-V3 DDR4 η αυτη

 EVGA X99 FTW  η καποια αλλη που δεν ξερω ...

 http://www.e-shop.gr/ypologistes-mitrikes-motherboards-socket-2011-3-core-i7-list?offset=10&table=PER&category=%CC%C7%D4%D1%C9%CA%C7+%CA%C1%D1%D4%C1&filter-10103=1   

 

απο μνημες ειμαι οκ εχω  Corsair Dominator DDR4 4x4gb 3300MHz  και τα υπολοιπα αξιζει να παω σε Socket 2011-13 η να παω σε    Socket 1151 που ειναι  ποιο φθηνο και ποιο καινουργιο και η διαφορα τους ειναι μικρη σε αποδοση ??     το μηχανημα ποιο πολυ σε game θα το εχω     

 

Εγω παλι αλλο δεν καταλαβαινω.Οκ θες pc για παιχνιδια.Γιατι ομως τοσα πεταμενα λεφτα σε τροφοδοτικο και καρτες γραφικων και κυριως μητρικη??(η ακριβοτερη σε Am3)και νερο για παιχνιδια???

 

Προφανως και η καλυτερη ενδιαμεση λυση ειναι ο I5 6600k(αφου υπαρχει ηδη υδροψυξη)και μια μητρικη να υποστηριζει Sli https://www.skroutz.gr/s/7321672/Asus-MAXIMUS-VIII-RANGER.html

 

o i7 6700k αν και ο πιο γρηγορος για παιχνιδια δεν αξιζει για τα χρηματα του οταν κοστιζει το ιδιο με τον ι7 5820κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι αλλο δεν καταλαβαινω.Οκ θες pc για παιχνιδια.Γιατι ομως τοσα πεταμενα λεφτα σε τροφοδοτικο και καρτες γραφικων και κυριως μητρικη??(η ακριβοτερη σε Am3)και νερο για παιχνιδια???

 

Προφανως και η καλυτερη ενδιαμεση λυση ειναι ο I5 6600k(αφου υπαρχει ηδη υδροψυξη)και μια μητρικη να υποστηριζει Sli https://www.skroutz.gr/s/7321672/Asus-MAXIMUS-VIII-RANGER.html

 

o i7 6700k αν και ο πιο γρηγορος για παιχνιδια δεν αξιζει για τα χρηματα του οταν κοστιζει το ιδιο με τον ι7 5820κ.

γιατι εχω λοξα πεστο οπως θελεις ....και δεν αλλαζω μηχανημα καθε λιγο  απλα τωρα ειπα απο amd μετα απο 8 χρονια να αλλαξω γιατι η καρτες που εχω δεν δουλευουν σωστα χαραμιζονται με τον 8350 μιλαμε παντα για bf4 και η διαφορα σε fps η γενικα σε σμουφ στο παιχτη ειναι μεγαλη διαφορα σε intel με αυτες της καρτες . πεταμενα λεφτα σε  τροφοδοτικο δεν θα το ελεγα το πηρα απ'εξω σχεδον τα μισα ενα και καλο !! ,οσω για τον 6700κ καλος ειναι αλλα δεν μου κανει τελικα γιατι της καρτες θα της παιζω χ8 αντι χ16 και ετσι παω λιγο παραπανω σε λεφτα 200ε σε αυτα   Intel-Core-i7-5930K +  EVGA-X99-FTW = 970ε ωστε να ειμαι οκ για 4-5 χρονια .... :)

Αλλό και αυτό με την οθόνη..και για αυτο που λέει ο φίλος μπορεί να φταίει το map ή/και κάτι με το SLI.

 

μα δεν ειναι ενα map το βλεπω οτι κατι με της δυο καρτες σε μεγαλα map μερικες φορες 64 παικτες κανει καποια σκαμπανεβασματα τα fps εκει που εισαι 130+ παει 80 η στα κοκκινα 55 με 60 σε ολα ultra τα εχω με το 24 μονιτορ 1920χ1200 σε αλλα map ποιο μικρα με 64 παικτες δεν εχω προβλημα μερικες φορες εχει τυχη και φυσικα δεν μιλαω για τα fps αφου το μονιτορ που εχω νε μεν ειναι eizo αλλα μεχρι 60 βλεπει σκεψου να παω και σε monitor 144hz η 4κ που θελω τιποτα μονοδρομος η intel !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...