Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως είπα δεν ταυτίζεται Απολύτως...αλλά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι στιγμής, παρά τις διαφορές, στους τραπεζικούς λογαριασμούς που έχω δηλώσει (ΕΤΕ, Πειραιώς).

 

Ρωτάω αν για τέτοια μικρή διαφορά έχει απορριφθεί έμβασμα/μεταφορά (με ενδιαφέρει κυρίως από Paypal προς Leupay) κι αν έχει υπάρξει κάποιος τέλος/χρέωση για την αποτυχία ολοκλήρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που έχει σημασία είναι να ταυτίζεται το oνοματεπώνυμο του τραπεζικού λογαριασμού με το αντίστοιχο της Leupay.

 

Κανένας τέτοιος περιορισμός δεν υφίσταται. Στο ΙΒΑΝ της Leupay στέλνει όποιος θέλει έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal βάζει τέτοιους περιορισμούς, όχι η Leupay...

...πρέπει οπωσδήποτε να είναι δικός σου προσωπικός λογαριασμός (εδώ ίσως ανέχεται μικρές διαφορές στη γραφή του ονόματος) ή να είσαι συνδικαιούχος σε αυτόν

 

Αλλά όπως βρήκα από παλαιότερη αναζήτηση, για τη σύνδεση PAYPAL - ΤΡΑΠΕΖΑΣ πρέπει να ικανοποιούνται οι ακόλουθοι όροι, που μάλλον καθιστούν το εγχείρημα αδύνατο...

 

Your bank and your PayPal account need to be registered in the same country.
The name on your bank account needs to match the name on your PayPal account.
• You can only top up to your PayPal account using bank account. Payments from transfer services or cash machines will not complete to your account.
•You need to have sufficient money in your bank account to successfully transfer money to your PayPal account.

 

Αυτά μου είχαν γράψει πριν από μερικούς μήνες (τέλη 2015) σε απάντησή τους σε προσωπική πληροφόρηση...

 

Οπότε το ερώτημα γίνεται αν έχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει Paypal λογαριασμό (που είχε δημιουργήσει παλαιότερα) με τη Leupay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω συνδέσει τον paypal λογαριασμό μου με leypay λογαριασμό που έκανα πρόσφατα.Έχω μεταφέρει 2 φορές χρήματα από paypal σε leypau.Κανένα απολύτως πρόβλημα. Τρίτη πρωί στις 11 φύγαν από paypal και τετάρτη 3 το μεσημέρι ήταν στην leupay.Σφαίρα. 

Για να συνδεθεί τραπεζικός λογαριασμός στο paypal πρέπει να έχει το ίδιο oνοματεπώνυμο με τον λογαριασμό του paypal.

Τώρα για το όνομα δεν νομίζω λόγω George - Georgios να μην μπορείς να κάνεις add τον λογαριασμό σου στο paypal.Αν δεν μπορεί να συνδεθεί (που χλωμό το κόβω)θα σου πει ότι δεν μπορεί και αυτό είναι.Δεν νομίζω σε περίπτωση αποτυχίας να υπάρχει χρέωση από το paypal άλλα ούτε και από την Leupay.

Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη αν θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vgiozo, έχεις μπερδευτεί λιγάκι.

Στη LeuPay δεν συνδέονται λογαριασμοί, παρά μόνο κάρτες (για άμεση φόρτιση).

Επίσης, στη LeuPay μπορείς να δεχτείς εμβάσματα από οποιοδήποτε IBAN εντός SEPA ανεξαρτήτως αποστολέα κι επομένως δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς το ονοματεπώνυμο.

Άρα, αν θέλεις να κάνεις Withdraw χρήματα από το Balance του PayPal στο LeuPay λογαριασμό σου, το μόνο που σου χρειάζεται είναι να πας στο "Αdd A Bank Account" του PayPal και να προσθέσεις το IBAN του LeuPay λογαριασμού σου. Θα γίνει αμέσως και αυτόματα και θα μπορείς όποτε θέλεις να κάνεις Withdraw, το οποίο θα εκτελείται ως έμβασμα που θα θέλει περίπου 1-2 εργάσιμες. Το έχουμε κάνει πολλοί (κι εγώ) που γράφουμε εδώ μέσα. Κι εγώ αμφιβάλλω να μην δεχτεί την προσθήκη του LeuPay IBAN στο PayPal (όπως έγραψε και ο kostas285) και στην τελική δεν θα σου πάρει πάνω από 1' να το δοκιμάσεις.

 

Πρόβλημα, λογικά, θα υπάρξει, αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την αντίθετη διαδρομή. Δηλαδή να στείλεις έμβασμα από το LeuPay λογαριασμό σου στο PayPal, γιατί το PayPal απαιτεί πλήρη ταύτιση ονοματεπώνυμου σε περίπτωση Top Up. Το ίδιο θέμα θα έχεις κι αν προσπαθήσεις να στείλεις στο PayPal από κάποιο ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, αφού λογικά στις ελληνικές τράπεζες θα σε έχουν περασμένο ως Georgios και όχι ως George. Οπότε, θα σου πρότεινα να αλλάξεις στο PayPal το όνομά σου σε Georgios, όπως είναι το σωστό, για να μην έχεις κανένα περιορισμό από εδώ και στο εξής.

 

Παρεμπιπτόντως, αν ποτέ θελήσεις να στείλεις έμβασμα στο PayPal, δεν σε συμφέρει να το κάνεις μέσω LeuPay, γιατί τα εξερχόμενα εμβάσματα στοιχίζουν 3 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση να προτιμάς από το web banking ελληνικής τράπεζας που στοιχίζουν 1 ευρώ (SHA).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal βάζει τέτοιους περιορισμούς, όχι η Leupay...

...πρέπει οπωσδήποτε να είναι δικός σου προσωπικός λογαριασμός (εδώ ίσως ανέχεται μικρές διαφορές στη γραφή του ονόματος) ή να είσαι συνδικαιούχος σε αυτόν

 

Ξαναδιάβασε πως διατύπωσες την ερώτησή σου και βρες που δεν συμφωνείς σε αυτό που σου έγραψα.

 

Οπότε το ερώτημα γίνεται αν έχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει Paypal λογαριασμό (που είχε δημιουργήσει παλαιότερα) με τη Leupay...

 

Το έχω κάνει και εγώ. Πολύ καιρό τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα ασφαλώς (απορώ γιατί θα έπρεπε να έχω).

Your bank and your PayPal account need to be registered in the same country.

 

 

Μάλιστα... Τώρα κατάλαβα τι σε προβλημάτισε. Το παραπάνω σημαίνει να δηλώνεις διεύθυνση εσύ ως φυσικό πρόσωπο στην ίδια χώρα και στο Paypal και στην τράπεζα. Να μην έχεις π.χ. Paypal account με δηλωμένη διεύθυνση σου στην Αθήνα και λογαριασμό HSBC με την άλλη διεύθυνσή σου στο Λονδίνο. Δεν θέτει ζήτημα ...έδρας της τράπεζας ασφαλώς! Η τράπεζα μπορεί να έχει την έδρα της όπου θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vgiozo, έχεις μπερδευτεί λιγάκι.

Στη LeuPay δεν συνδέονται λογαριασμοί, παρά μόνο κάρτες (για άμεση φόρτιση).

Επίσης, στη LeuPay μπορείς να δεχτείς εμβάσματα από οποιοδήποτε IBAN εντός SEPA ανεξαρτήτως αποστολέα κι επομένως δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς το ονοματεπώνυμο.

Άρα, αν θέλεις να κάνεις Withdraw χρήματα από το Balance του PayPal στο LeuPay λογαριασμό σου, το μόνο που σου χρειάζεται είναι να πας στο "Αdd A Bank Account" του PayPal και να προσθέσεις το IBAN του LeuPay λογαριασμού σου. Θα γίνει αμέσως και αυτόματα και θα μπορείς όποτε θέλεις να κάνεις Withdraw, το οποίο θα εκτελείται ως έμβασμα που θα θέλει περίπου 1-2 εργάσιμες. Το έχουμε κάνει πολλοί (κι εγώ) που γράφουμε εδώ μέσα. Κι εγώ αμφιβάλλω να μην δεχτεί την προσθήκη του LeuPay IBAN στο PayPal (όπως έγραψε και ο kostas285) και στην τελική δεν θα σου πάρει πάνω από 1' να το δοκιμάσεις.

 

Πρόβλημα, λογικά, θα υπάρξει, αν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την αντίθετη διαδρομή. Δηλαδή να στείλεις έμβασμα από το LeuPay λογαριασμό σου στο PayPal, γιατί το PayPal απαιτεί πλήρη ταύτιση ονοματεπώνυμου σε περίπτωση Top Up. Το ίδιο θέμα θα έχεις κι αν προσπαθήσεις να στείλεις στο PayPal από κάποιο ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, αφού λογικά στις ελληνικές τράπεζες θα σε έχουν περασμένο ως Georgios και όχι ως George. Οπότε, θα σου πρότεινα να αλλάξεις στο PayPal το όνομά σου σε Georgios, όπως είναι το σωστό, για να μην έχεις κανένα περιορισμό από εδώ και στο εξής.

 

Παρεμπιπτόντως, αν ποτέ θελήσεις να στείλεις έμβασμα στο PayPal, δεν σε συμφέρει να το κάνεις μέσω LeuPay, γιατί τα εξερχόμενα εμβάσματα στοιχίζουν 3 ευρώ. Σε αυτή την περίπτωση να προτιμάς από το web banking ελληνικής τράπεζας που στοιχίζουν 1 ευρώ (SHA).

 

Ευχαριστώ, αλλά διάβασες πολύ διαγώνια το θέμα νομίζω και απαντάς στο μεγαλύτερο μέρος σε πράγματα που δεν ρώτησα ούτε σχολίασα

 

Η απορία μου ήταν

1) αν η διαφορά ονόματος θα είναι πρόβλημα στην αποστολή εμβάσματος από Paypal σε Leupay (αυτό έγραψα πως με ενδιαφέρει)

 

..λαμβάνοντας υπόψη ότι ΔΕΝ έχει αποτελέσει πρόβλημα τέτοια υπάρχουσα διαφορά μέχρι τώρα με τις ελληνικές τράπεζες και με την αποστολή και αποδοχή εμβάσματος από/προς Paypal...

 

και στο τελευταίο μήνυμα προέκυψε άλλη μια απορία

 

2) επειδή έχω συνδέσει μέχρι τώρα μόνο λογαριασμούς τραπεζών στην Ελλάδα, όπου έχω δηλώσει διεύθυνση κατοικίας, μήπως υπάρχει άλλος περιορισμός, δεδομένων των ανωτέρων όρων του Paypal

 

- Ούτε για σύνδεση "λογαριασμών" στη Leupay σχολίασα

- Ούτε για τη δυνατότητα αποστολής εμβασμάτων από άλλους σε ΙΒΑΝ Leupay λογαριασμού μου

- Ούτε για τη "τεχνική" δυνατότητα προσθήκης ενός ΙΒΑΝ στο Paypal (αλλά για την πραγματική επιτυχία αποστολής του εμβάσματος) διερωτήθηκα...

... το ΙΒΑΝ το έχω προσθέσει ήδη, πριν δημοσιεύσω την αρχική ερώτηση, αλλά αυτό δεν μου εξασφαλίζει τίποτα

 

Ξαναλέω, επίσης, πως η διαφορά ονόματος "George / Georgios " υπάρχει ήδη και με τις συνδεδεμένες μου τράπεζες και δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα, όποια φορά κι αν είχε το έμβασμα...

...και έχω στείλει έμβασμα σε Paypal (topup) και έχω αποσύρει χρήματα από το Paypal (withdraw)

 

 

Ρωτάω όμως εμφαντικά για τη Leupay γιατί έχει κάτι υψηλές χρεώσεις/τέλη σε επιμέρους αποτυχημένες συναλλαγές...και παρότι μπορεί να χρειαστεί εν τέλει, δεν θα ήθελα να μάθω αφού πρώτα έχω φορτωθεί τέτοια τέλη...

...γι αυτό διατυπώνω εδώ τις ερωτήσεις.

 

Μάλιστα... Τώρα κατάλαβα τι σε προβλημάτισε. Το παραπάνω σημαίνει να δηλώνεις διεύθυνση εσύ ως φυσικό πρόσωπο στην ίδια χώρα και στο Paypal και στην τράπεζα. Να μην έχεις π.χ. Paypal account με δηλωμένη διεύθυνση σου στην Αθήνα και λογαριασμό HSBC με την άλλη διεύθυνσή σου στο Λονδίνο. Δεν θέτει ζήτημα ...έδρας της τράπεζας ασφαλώς! Η τράπεζα μπορεί να έχει την έδρα της όπου θέλει...

 

Καλώς, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση...

 

...μέχρι τώρα είχα συνδέσει μόνο ελληνικούς λογαριασμούς τραπεζών (χώρα κατοικίας = χώρα τράπεζας/συνδεδεμένου λογαριασμού) και γι αυτό δεν ήμουν σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεό σας δεν έχετε μερικοί...ο άλλος στην ταυτότητα του γράφει "Dimitrios" και πάει και βάζει σε χρηματοοικονομικές υπηρεσίες "Dimitris". Και θέλετε και να μην μας αντιμετωπίζουν με καχυποψία μετά. Βρε καλά μας κάνουν και ζητάνε ταυτότητες και λογαριασμούς ΔΕΗ και διαβατήρια για εξακρίβωση. Που πάτε και βάζετε "Mitsos" και περιμένετε να σας καταλάβει ο Άγγλος.

(Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, γεγονότα ή καταστάσεις είναι συμπτωματική και εντελώς τυχαία)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεό σας δεν έχετε μερικοί...ο άλλος στην ταυτότητα του γράφει "Dimitrios" και πάει και βάζει σε χρηματοοικονομικές υπηρεσίες "Dimitris". Και θέλετε και να μην μας αντιμετωπίζουν με καχυποψία μετά. Βρε καλά μας κάνουν και ζητάνε ταυτότητες και λογαριασμούς ΔΕΗ και διαβατήρια για εξακρίβωση. Που πάτε και βάζετε "Mitsos" και περιμένετε να σας καταλάβει ο Άγγλος.

(Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα, γεγονότα ή καταστάσεις είναι συμπτωματική και εντελώς τυχαία)

Οταν εφτιαξα το paypal πριν απο 7-8 χρονια, το εφτιαξα για πλακα περισσοτερο. Ουτε αγορες εκανα, ουτε καρτα προσθεσα, ουτε λογαριασμό. Ουτε το χρησιμοποιησα μεχρι περισυ. ¨Oνομα εβαλα Thanasis. Σε ολους τους τραπεζικους λογαριασμους μου και στις καρτες γραφει Athanasios. Pαρ όλα αυτα κανενα προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει , ουτε στις αγορες με καρτες, όυτε με εμβασμα στο balance ουτε με withdraw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εφτιαξα το paypal πριν απο 7-8 χρονια, το εφτιαξα για πλακα περισσοτερο. Ουτε αγορες εκανα, ουτε καρτα προσθεσα, ουτε λογαριασμό. Ουτε το χρησιμοποιησα μεχρι περισυ. ¨Oνομα εβαλα Thanasis. Σε ολους τους τραπεζικους λογαριασμους μου και στις καρτες γραφει Athanasios. Pαρ όλα αυτα κανενα προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει , ουτε στις αγορες με καρτες, όυτε με εμβασμα στο balance ουτε με withdraw

 

Δεν τραβάει ιδιαίτερα ζόρια το Paypal σε τέτοια θέματα. Κι εγώ για χρόνια είχα δηλωμένο μικρό όνομα Theodore αντί Theodoros και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Χρειάστηκε όμως να το διορθώσω (νομίζω μου το ζήτησαν) όταν αναγκάστηκα να κάνω verify το λογαριασμό μου Paypal για να γίνει το "lift limits".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τραβάει ιδιαίτερα ζόρια το Paypal σε τέτοια θέματα. Κι εγώ για χρόνια είχα δηλωμένο μικρό όνομα Theodore αντί Theodoros και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Χρειάστηκε όμως να το διορθώσω (νομίζω μου το ζήτησαν) όταν αναγκάστηκα να κάνω verify το λογαριασμό μου Paypal για να γίνει το "lift limits".

Επιχειρησα να το διορθωσω, αλλα δεν τα καταφερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω όμως εμφαντικά για τη Leupay γιατί έχει κάτι υψηλές χρεώσεις/τέλη σε επιμέρους αποτυχημένες συναλλαγές...και παρότι μπορεί να χρειαστεί εν τέλει, δεν θα ήθελα να μάθω αφού πρώτα έχω φορτωθεί τέτοια τέλη...

...γι αυτό διατυπώνω εδώ τις ερωτήσεις.

Διάβασε ξανά την αρχική σου γενική ερώτηση στο #1724 και θα καταλάβεις γιατί σου απάντησα πιο αναλυτικά απ' ότι ήθελες.

Στην αρχική σου ερώτηση λοιπόν απορούσες αν θα έχεις πρόβλημα στη μεταφορά εμβασμάτων από/προς αυτούς τους λογαριασμούς (LeuPay/PayPal) λόγω της διαφοράς στο όνομα και περιέλαβα όλες τις πιθανότητες για να έχεις σφαιρική εικόνα.

 

Τώρα που έγινες πιο συγκεκριμένος και εξηγείς ακριβώς τι σε απασχολεί, νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να σου απαντήσουμε ειδικά σε αυτό που σε απασχολεί.

 

Όταν λες ότι η LeuPay έχει υψηλές χρεώσεις σε αποτυχημένες συναλλαγές, αναφέρεσαι στο "Request for Cancellation or Return of a Payment" που κοστίζει 10 ευρώ;

Η συγκεκριμένη χρέωση ισχύει μόνο για τα εξερχόμενα εμβάσματα από τον LeuPay λογαριασμό και όχι για τα εισερχόμενα.

Άρα, αν κάνεις Withdraw από το PayPal στην LeuPay και για οποιοδήποτε λόγο ακυρωθεί, δεν πρόκειται να πληρώσεις το παραπάνω fee. Πρέπει λοιπόν να τσεκάρεις αν υπάρχει αντίστοιχο fee ακύρωσης στο PayPal.

Επομένως, το fee των 10 ευρώ στη LeuPay θα ισχύσει αν πας να κάνεις Top Up στον PayPal λογαριασμό σου και αυτό ακυρωθεί. Αλλά, όπως σου έγραψα και νωρίτερα, έτσι κι αλλιώς δεν σε συμφέρει να κάνεις Top Up από την LeuPay, αφού χρεώνει 3 ευρώ τα εξερχόμενα εμβάσματα εντός SEPA.

 

Από εκεί και πέρα, προσωπικά έχω το ίδιο ονοματεπώνυμο και στα δύο, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα αν θα σου ακυρωθεί κάποια συναλλαγή λόγω αυτής της μικρής διαφοράς. Η λογική λέει πώς όχι και η εμπειρία σου με τους ελληνικούς λογαριασμούς αυτό καταδεικνύει, αλλά καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που είναι στην ίδια ακριβώς θέση με εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέω οτι η λειτουργία της κάρτας Revolut είναι "προβληματική" και οτι η εφαρμογή τους εχει ενα σωρό bugs    :mad:  διαβάστε τι συνέβη πριν λίγο...

Κάνω update την εφαρμογή μεσω google playstore (που να μην την έκανα) και χωρίς λόγο μου διαγράφει την κάρτα της leupay που είχα συνδέσει για να την φορτίζω   :confused: .  Δοκιμάζω να την ξαναδηλώσω χειροκίνητα και ενω δέχεται τα στοιχεία στο τέλος βγάζει ενα μύνημα οτι ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τον 3D Secure Code για confirmation ??? και .... δεν σώζει απολύτως τίποτα !!!

Δοκιμάζω να την προσθέσω αυτόματα με το "scanning τους   :mad: " και φυσικά ενω εστιάζει μέσα στο πλαίσιο ... δεν σώζει τίποτα και δεν βγάζει κανένα μύνημα.

Ελέγχω τις κινήσεις μου στον λογαριασμό leupay και βλεπω 3 προσπάθειες σύνδεσης με revolut με χρέωση ενος ευρώ κάθε φορά απο τα οποία επιστράφηκαν τα 2 και το ενα ... αγνοείται. Εστειλα μύνημα στο support και αναμένω...  :-(  


"Κάνω update την εφαρμογή μεσω google playstore (που να μην την έκανα) και χωρίς λόγο μου διαγράφει την κάρτα της leupay που είχα συνδέσει για να την φορτίζω    :confused: . "

 

 

Eυτυχώς έπεσα σε ξύπνιο στο support (Andreas), μου πρότεινε να κάνω log out απο την εφαρμογή (όχι απλά να την κλείσω) και να κάνω log in (ζητάει αριθμό κινητού και ενα εξτρα 6 ψηφιο αριθμό ασφαλείας που στέλνει με sms) και το θέμα λύθηκε   :lol: Η καρτούλα μου της leupay ξανασυνδέθηκε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...