Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει πριν στείλω email στο support τους.  Οταν γίνονται μεταφορές χρημάτων για λόγους ασφαλείας όταν μπαίνεις απο την ιστοσελίδα της Leupay ζητάει εξτρα κωδικό που στον στέλνει με sms.  

Ενω έπαιρνα κανονικά τα sms τους (Wind) τώρα τελευταία...τίποτα  :shock: .  Αν εγκαταστήσω την εφαρμογή Gatekeeper που προτείνουν ως εναλλακτική των sms, στην εγκατάσταση ζητάει email και ενα μυστικό κωδικό; Που τον βρίσκω αυτόν; Το έχει εγκαταστήσει κάποιος το gatekeeper, ή να στείλω email για να δω τι συμβαίνει με τα sms. Αυτή τη στιγμή έχω πρόσβαση μόνο απο την εφαρμογή στο κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε molot, το πρόβλημα με τέτοιου είδους sms και τη WIND είναι χρόνιο και δεν νομίζω να έχει νόημα να γράψεις στο support τους, αφού δεν ευθύνεται το σύστημά τους γι' αυτό. Όπως είχα γράψει και πριν καιρό, σε παρόμοια Ρώσικη ηλεκτρονική υπηρεσία που χρησιμοποιούσα παλιότερα, ποτέ δεν μου έρχονταν τα sms σε Q ή Wind, αλλά σε Vodafone ή Cosmote έρχονταν πάντα και αμέσως.

Από την πρώτη στιγμή έχω βάλει το Gatekeeper και έχω βρει την υγειά μου, οπότε σε συμβουλεύω να το βάλεις κι εσύ για να ξεχάσεις τέτοιου είδους σκοτούρες. Όμως, έχει περάσει κάποιο διάστημα από τότε που το ενεργοποίησα, οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς πώς γίνεται η διαδικασία σύνδεσης με το λογαριασμό. Νομίζω ότι βάζεις τα στοιχεία σου (e-mail) στην εφαρμογή και μετά στο αντίστοιχο πλαίσιο που υπάρχει μέσα στη σελίδα της LeuPay βάζεις τον κωδικό που θα σου δώσει η ίδια η εφαρμογή του Gatekeeper για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Γι' αυτό όμως, καλύτερα να σου το γράψει κάποιος που το έχει κάνει πιο πρόσφατα και το θυμάται ακριβώς!

 

EDIT: Αν πας στη σελίδα της LeuPay και επιλέξεις Profile -> My User Details, θα σου γράφει ότι ο λογαριασμός σου είναι συνδεδεμένος VIA SMS, ενώ θα πρέπει να επιλέξεις το VIA Mobile App (Gatekeeper), αλλά, όπως έχεις γράψει πιο πάνω, δεν μπορείς να μπεις στη σελίδα σου, αφού δεν έρχονται τα sms κι αυτό αποτελεί πρόβλημα, οπότε σ' αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε molot, το πρόβλημα με τέτοιου είδους sms και τη WIND είναι χρόνιο και δεν νομίζω να έχει νόημα να γράψεις στο support τους, αφού δεν ευθύνεται το σύστημά τους γι' αυτό. Όπως είχα γράψει και πριν καιρό, σε παρόμοια Ρώσικη ηλεκτρονική υπηρεσία που χρησιμοποιούσα παλιότερα, ποτέ δεν μου έρχονταν τα sms σε Q ή Wind, αλλά σε Vodafone ή Cosmote έρχονταν πάντα και αμέσως.

Από την πρώτη στιγμή έχω βάλει το Gatekeeper και έχω βρει την υγειά μου, οπότε σε συμβουλεύω να το βάλεις κι εσύ για να ξεχάσεις τέτοιου είδους σκοτούρες. Όμως, έχει περάσει κάποιο διάστημα από τότε που το ενεργοποίησα, οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς πώς γίνεται η διαδικασία σύνδεσης με το λογαριασμό. Νομίζω ότι βάζεις τα στοιχεία σου (e-mail) στην εφαρμογή και μετά στο αντίστοιχο πλαίσιο που υπάρχει μέσα στη σελίδα της LeuPay βάζεις τον κωδικό που θα σου δώσει η ίδια η εφαρμογή του Gatekeeper για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Γι' αυτό όμως, καλύτερα να σου το γράψει κάποιος που το έχει κάνει πιο πρόσφατα και το θυμάται ακριβώς!

 

EDIT: Αν πας στη σελίδα της LeuPay και επιλέξεις Profile -> My User Details, θα σου γράφει ότι ο λογαριασμός σου είναι συνδεδεμένος VIA SMS, ενώ θα πρέπει να επιλέξεις το VIA Mobile App (Gatekeeper), αλλά, όπως έχεις γράψει πιο πάνω, δεν μπορείς να μπεις στη σελίδα σου, αφού δεν έρχονται τα sms κι αυτό αποτελεί πρόβλημα, οπότε σ' αυτή την περίπτωση μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Eυχαριστώ.  Ενημερωσα την Wind, πιθανότατα αυτοί είναι υπεύθυνοι για αυτό το χάλι.  Τους έδωσα και το κινητό εξωτερικού απο το οποίο μου έστειλαν τελευταία φορά  πχ. στις 15/12/2015 το sms απο LeuPay  και αναμένω την απάντησή τους :-( πριν επικοινωνήσω με το support της LeuPay.  Oντως για να εγκαταστήσω το gatekeeper και να κάνω link τον λογαριασμό μου πρέπει να έχω πρόσβαση σε αυτόν απο την ιστοσελίδα, κατι που προς το παρόν δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται άνοιξα λογαριασμό leupay και πρόσφατα ήρθε και η κάρτα. ήθελα να ρωτήσω τους τρόπους που μπορώ να κάνω έμβασμα στην leupay.

1 Μπορώ να καταθέσω μετρητά σε ένα κατάστημα τράπεζας μέσω sepa στον λογαριασμό της leupay η είναι απαραίτητο να έχω λογαριασμό στην τράπεζα.?

2 Αν τυχόν δεν γίνεται με μετρητά πρέπει να δώσω κάποια ιδιαίτερη δικαιολογία για την μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό?

3 Μέχρι τι ποσό μπορώ να εμβάσω από Ελλάδα  στο εξωτερικό?

Αν γίνεται να μου δώσετε και άλλες πληροφορίες περί εμβασμάτων στο εξωτερικό θα σας ήμουν υπόχρεος γιατί δεν βρίσκω με τίποτα πληροφορίες στο internet.

 

Επίσης αν κάνω μια αγορά με την κάρτα της leupay στο amazon.co.uk και δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα (έχει συμβεί) αυτοί μπορούν να με αποζημιώσουν άμεσα στον leupay λογαριασμό ή θα χρειαστούν περαιτέρω πληροφορίες (π.χ. iban,bic..)?

 

ευχαριστώ  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε πρώτα το 1ο post και, αν δεν λυθούν οι απορίες σου, τα ξαναλέμε.

δεν λύθηκαν. δεν γνωρίζω πως λειτουργούν τα εμβάσματα και οι ερωτήσεις μου είναι αρκετά ειδικές νομίζω..

με συγχωρείς  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός σου στη Leupay είναι Basic ή Standard;

 

1. Μπορείς να στείλεις έμβασμα από κατάστημα αλλά θα πληρώσεις πολλά περισσότερα από το 1€ που είναι η προμήθεια μέσω e-banking.

3. Μέχρι 1000€ το μήνα.

 

Για την τελευταία ερώτηση δώσε περισσότερη περιγραφή για το τι εννοείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ..

Standard

παλαιότερα είχα κάνει μια αγορά από amazon και δεν ήρθαν ποτέ τα πράγματα οπότε κάνανε refund τα χρήματα στον τραπεζικό μου λογαριασμό μόνο από τα στοιχεία της κάρτας που είχαν. παίρνουν τις αντίστοιχες πληροφορίες από την leupey master card? είμαι λίγο άσχετος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ..

Standard

παλαιότερα είχα κάνει μια αγορά από amazon και δεν ήρθαν ποτέ τα πράγματα οπότε κάνανε refund τα χρήματα στον τραπεζικό μου λογαριασμό μόνο από τα στοιχεία της κάρτας που είχαν. παίρνουν τις αντίστοιχες πληροφορίες από την leupey master card? είμαι λίγο άσχετος..

 

Δεν είσαι λίγο, είσαι εντελώς άσχετος και φαίνεται. Δεν είναι -πολύ- κακό βέβαια αυτό. Είναι όμως εκτός του συγκεκριμένου θέματος το οποίο είναι εξειδικευμένο, να σου παραδώσει κάποιος "μαθήματα τραπεζικής δια αρχαρίους". Ένα πράγμα μόνο: τα λεφτά του refund από το Amazon που σου έγινε τότε, έγιναν στην κάρτα που είχες χρησιμοποιήσει. Απλά επειδή αυτή ήταν προφανώς χρεωστική συνδεδεμένη με λογαριασμό (και όχι προπληρωμένη ή πιστωτική), εμφανίστηκαν στο λογαριασμό σου. Κάνε αναζήτηση για τους όρους που έχεις απορίες στο insomnia και θα βρεις πληροφορίες. Ή άνοιξε καινούργιο θέμα. Εδώ να τα αναλύσουμε αυτά δεν πρέπει και δεν πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση. :mellow:  

Μετά την διαμαρτυρία στη Wind την Παρασκευή 10/6 έγινε το θαύμα και τα sms εξωτερικού (Leupay) έρχονται πλέον κανονικά !  

Τι είχε γίνει και γιατί μου το είχαν μπλοκάρει το κινητό απο το να λαμβάνει sms εξωτερικού, καμιά εξήγηση...(φοβερό customer support).  

Πάντως τώρα που έχω πρόσβαση και απο την ιστοσελίδα μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του συμφορουμίτη antikinsor και θα ενεργοποιήσω το gatekeeper για την παραγωγή έξτρα κωδικού πρόσβασης στο κινητό μου γιατι δεν τους εμπιστεύομαι πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως τώρα που έχω πρόσβαση και απο την ιστοσελίδα μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή του συμφορουμίτη antikinsor και θα ενεργοποιήσω το gatekeeper για την παραγωγή έξτρα κωδικού πρόσβασης στο κινητό μου γιατι δεν τους εμπιστεύομαι πλέον.

 

Μην το σκέφτεσαι καν. Εννοείται ότι χρησιμοποιούμε μόνο Gatekeeper. Από την 1η στιγμή το ενεργοποίησα εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια αγορά από εξωτερικό 3000 ευρώ για κάτι που έχω βρει??

 

Το έχεις ποστάρει και στο τόπικ της Revolut το ίδιο ερώτημα. Με ποιά κάρτα σκοπεύεις να την κάνεις την αγορά; Αν είναι με τη Leupay μπορείς αρκεί να έχεις 3000€ στο λογαριασμό σου. Ή να βρεις τρόπο να τα στείλεις με εμβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις ποστάρει και στο τόπικ της Revolut το ίδιο ερώτημα. Με ποιά κάρτα σκοπεύεις να την κάνεις την αγορά; Αν είναι με τη Leupay μπορείς αρκεί να έχεις 3000€ στο λογαριασμό σου. Ή να βρεις τρόπο να τα στείλεις με εμβάσματα.

Για λογαριασμό φίλου θέλει να το αγοράσω κάτι και συγκεκριμένα 2.500 ευρώ κάνει μαζί με τα μεταφορικ.... Τα χρήματα θα μου τα βάλει με εμβασματα στο λογαριασμό μου λέτε να έχω κάνα θέμα??? Και θα κάνω εγώ την αγορά από το εξωτερικό η τα μεταφέρω στην revolut η τα αφήνω έχω και κάνω από εδώ την αγορά ρώτησα γιατί δεν έχω ξανά κάνει τόσο μεγάλη αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...