Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο την Revolut και για αυτό δεν γνώριζα πολλά για την leupay. Ο λόγος που εφτιαξα λογαριασμό είναι γιατί διάβασα ότι μπορείς να βάλεις λεφτά άμεσα με Ελληνικές κάρτες χωρίς να πρέπει να περιμένεις 3-5 ημέρες να φανεί το έμβασμα όπως γίνεται στην revolut. Με χρεωστική από Πειραιως που δοκίμασα δεν μου πέρασε . Μήπως παίζει ρόλο ότι εξαντλήθηκε το όριο της τράπεζας για αυτόν τον μήνα? η περνάνε μόνο οι προπληρωμένες όπως διάβασα σε κάποια μηνύματα αργότερα?

Γενικά έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει λεφτά με χρεωστική ελληνική κάρτα και να του πέρασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με βάση τις κάρτες που αναγράφονται στο post #1329 σελ 89, η Debit MasterCard της Πειραιώς  συνδέεται με τη Leupay.

Το όριο της τράπεζας που λες, αφορά στα εμβάσματα και όχι στα χρήματα που έχεις στο λογαριασμό με τον οποίο συνδέεται η χρεωστική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το λάθος είναι δικό μου γιατί η κάρτα μου δεν πέρασε ακόμα γιατί θέλει να τους δώσω το 4ψηφιο από την τράπεζα. Αυτό αργεί να εμφανιστεί ? γιατί από όταν το έκανα δεν φαίνεται πουθενά σαν συναλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έπρεπε να πάρω τηλέφωνο να μου τον πουν γιατί στο win bank , δεν εμφανίζεται. Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι το υπόλοιπο μου στον leupay λογαριασμό στον υπολογιστή , δεν εμφανίζεται μέσα στην εφαρμογή leupay wallet στο κινητό. Τι μπορεί να κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο την Revolut και για αυτό δεν γνώριζα πολλά για την leupay. Ο λόγος που εφτιαξα λογαριασμό είναι γιατί διάβασα ότι μπορείς να βάλεις λεφτά άμεσα με Ελληνικές κάρτες χωρίς να πρέπει να περιμένεις 3-5 ημέρες να φανεί το έμβασμα όπως γίνεται στην revolut. Με χρεωστική από Πειραιως που δοκίμασα δεν μου πέρασε . Μήπως παίζει ρόλο ότι εξαντλήθηκε το όριο της τράπεζας για αυτόν τον μήνα? η περνάνε μόνο οι προπληρωμένες όπως διάβασα σε κάποια μηνύματα αργότερα?

Γενικά έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει λεφτά με χρεωστική ελληνική κάρτα και να του πέρασε?

 

Και εγώ το έχω κάνει, αρκετές φορές με Mastercard (μόνο Mastercard περνάνε). Δεν έχουν καμία σχέση τα όρια για τα εμβάσματα με αυτή τη διαδικασία.

 

 

Τελικά έπρεπε να πάρω τηλέφωνο να μου τον πουν γιατί στο win bank , δεν εμφανίζεται. Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι το υπόλοιπο μου στον leupay λογαριασμό στον υπολογιστή , δεν εμφανίζεται μέσα στην εφαρμογή leupay wallet στο κινητό. Τι μπορεί να κάνω λάθος?

 

Δεν πρόκειται να τα δεις κατευθείαν στο Leupay Wallet. Είναι άλλο πράγμα το Leupay Wallet και άλλο το Leupay παρά το ότι συνδέονται αυτόματα. Έχει και 2 διαφορετικές εφαρμογές στο Play, έχεις και 2 διαφορετικές κάρτες. Εφόσον φόρτισες το Leupay account σου, για να τα δεις στο Leupost (Leupay Wallet πλέον όπως είπα) θα πρέπει να πας στο e-banking>Transfers>Leupay Wallet transfer για να μεταφέρεις όποιο ποσό θέλεις στην προπληρωμένη του Leupay Wallet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το έχω κάνει, αρκετές φορές με Mastercard (μόνο Mastercard περνάνε). Δεν έχουν καμία σχέση τα όρια για τα εμβάσματα με αυτή τη διαδικασία.

 

 

 

Δεν πρόκειται να τα δεις κατευθείαν στο Leupay Wallet. Είναι άλλο πράγμα το Leupay Wallet και άλλο το Leupay παρά το ότι συνδέονται αυτόματα. Έχει και 2 διαφορετικές εφαρμογές στο Play, έχεις και 2 διαφορετικές κάρτες. Εφόσον φόρτισες το Leupay account σου, για να τα δεις στο Leupost (Leupay Wallet πλέον όπως είπα) θα πρέπει να πας στο e-banking>Transfers>Leupay Wallet transfer για να μεταφέρεις όποιο ποσό θέλεις στην προπληρωμένη του Leupay Wallet.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ! Τωρα καταλαβα ακριβως τι παιζει....

Τελευταια ερωτηση , θελω να  μεταφερω απο την χρεωστικη καρτα της πειραιως 300 ευρω που θελω στον leupay λογαριασμο μου , 1 ευρω κρατησεις θα εχω μονο για τα 300 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ! Τωρα καταλαβα ακριβως τι παιζει....

Τελευταια ερωτηση , θελω να  μεταφερω απο την χρεωστικη καρτα της πειραιως 300 ευρω που θελω στον leupay λογαριασμο μου , 1 ευρω κρατησεις θα εχω μονο για τα 300 ευρω?

3€. ¨Εχει 1% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 0,50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις τα accounts με το ίδιο ονοματεπώνυμο φυσικά (το πραγματικό σου) και τον ίδιο αριθμό κινητού (προσοχή σε αυτό!) και είναι συνδεδεμένες αυτόματα. Αυτή η υπόμνηση ισχύει και για τους δυό σας (και τον από πάνω που απαντώ).

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η Leupay (η πλήρης με το e-banking δηλαδή που σου στέλνει κάρτα και σε πλαστικό) ίσως να μην έχει λόγο ύπαρξης πλέον για όσους θέλουν απλά και μόνο να κάνουν αγορές από το εξωτερικό. Μετά την τελευταία αναβάθμιση του application Leupost σε "Leupay Wallet", αυτό παρέχει στον χρήστη του ατομικό ΙΒΑΝ κι άρα δυνατότητα φόρτισης και με έμβασμα εκτός από σύνδεση ξένων και Ελληνικών Mastercard όπως ίσχυε μέχρι πρόσφατα. Είναι υπερπλήρης και κάνει πλέον τα πάντα όσον αφορά τη χρήση σε αγορές.

Ωραιος! διαβασα και τα υπολοιπα και τα βρηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ,

 κατέβασα το LeuPay Wallet πέρασα την προπληρωμένη της πειραιώς και μου έβγαλε μια νέα εικονική κάρτα που την πέρασα στο paypal και μέσα σε 5 λεπτά πραγματοποίησα αγορά από ebay μιας και ταλαιπωριόμουν καιρό..στα 15 ευρώ που έβαλα μου κράτησε προμήθεια 0.25 λεπτα....δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου , αλλά στο Paypal , στο τέλος που βγάζει την ισοτιμία , μου την έβγαλε σε Bουλγάρικο Lev σε σχέση με το δολάριο...δεν πτοήθηκα και συνέχισα την αγορά όπως και πραγματοποιήθηκε.Δεν ξέρω αν χρειάζεται η κάρτα που περιμένω να έρθει και αν βοηθάει περαιτέρω...  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν χρειάζεται η κάρτα που περιμένω να έρθει και αν βοηθάει περαιτέρω...  :-)

 

Αν το μόνο που κάνεις είναι να ψωνίζεις δεν χρειάζεται. Ίσως σου χρειαστεί μόνο αν κάνεις καμιά πολύ ακριβή αγορά οπότε θα φανεί χρήσιμη γιατί έχει πολύ μεγαλύτερα όρια από την εικονική Leupay Wallet. Ή αν έχεις φορτίσει με μεγάλο ποσό το Wallet και θελήσεις να κάνεις ανάληψη κάποια στιγμή, οπότε θα μεταφέρεις το υπόλοιπό σου από το Wallet στη Leupay και θα αναλάβεις από ΑΤΜ με την πλαστική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξερχόμενα εμβάσματα από LeuPay εντός SEPA κοστίζουν 3 ευρώ.

Θα πρέπει να συνυπολογίσεις όμως και την προμήθεια του εισερχόμενου εμβάσματος από την ελληνική τράπεζα, το οποίο κυμαίνεται ανάλογα με το ποσό και την τράπεζα. Συνήθως είναι 3-4 ευρώ για μικρά ποσά, αλλά καλό είναι να ελέγξεις στη σελίδα της τράπεζας που σε ενδιαφέρει τις αντίστοιχες χρεώσεις, για να ξέρεις ακριβώς.

 

Αν επομένως ο σκοπός σου είναι να πάρεις πίσω τα χρήματά σου από τη LeuPay, ίσως να σε συμφέρει καλύτερα να τα κάνεις ανάληψη από ATM, παρά να τα στείλεις μέσω εμβάσματος στο λογαριασμό σου της ελληνικής τράπεζας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...