Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι σωστα και η φιλη μου εκανε αγορες απο εξωτερικο με τη Viva πριν λιγο καιρο ενω τωρα δεν περναει καμμια αγορα της, στη Leupay που κανω add τις καρτες στο pc η στις 2 εφαρμογες του android η σε ολα γιατι εχω μπερδευτει

 

Η φόρτιση των Leupay δεν είναι "αγορές από το εξωτερικό". Αν ήταν, δεν θα πέρναγε καμία Ελληνική κάρτα και πρακτικά περνάνε πολλές. Κάτι άλλο έχουν κάνει. Κάπου είχα δει ότι περνάει η μεταφορά κατευθείαν μέσω του διαύλου της Mastercard, ή ότι λογίζεται ως συναλλαγή άυλων αγαθών που δεν υπόκειται στα cc. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις παίρνοντας μια Viva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ φοβάμαι ότι κάτι δεν έχεις κάνει σωστά.

Χρειάζονται 2 ειδών έγγραφα για να ολοκληρωθεί το πρώτο στάδιο της πιστοποίησης και να σου στείλουν την κάρτα.

Στο Proof of Identity πρέπει να ανεβάσεις την ταυτότητά σου μπρος/πίσω.

Στο Proof of address πρέπει να ανεβάσεις ένα πρόσφατο λογαριασμό ΔΕΚΟ (του τελευταίου τριμήνου) στο όνομά σου που να φαίνεται ξεκάθαρα η διεύθυνση κατοικίας σου, η οποία πρέπει να είναι ίδια με τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στο σύστημα της LeuPay. Αν το έχεις κάνει και δεν έχει γίνει confirmed, τότε είτε πρέπει να ανεβάσεις άλλο λογαριασμό ή να κάνεις τις εναλλακτικές 2 λύσεις που προτείνει για να περάσεις κι από αυτό το στάδιο επιβεβαίωσης και τελικά να ξεκινήσει η διαδικασία αποστολής της κάρτας.

Αν τα έχεις κάνει όλα σωστά, στείλε ένα e-mail στο support τους και ρώτησε γιατί δεν έχει γίνει confirmed και το Proof of address. Στην ανάγκη, επισύναψε στο e-mail και τον αντίστοιχο λογαριασμό ΔΕΚΟ, μήπως και στην αυτόματη φόρμα τους δεν έχει γίνει uploaded σωστά.

 

Σχετικά με τα έγγραφα το έχω κάνει ακριβώς όπως το περιγράφεις! Σήμερα που το κοιτάω βλέπω ότι τα:

ID document και Proof of address είναι και τα δυο τικαρισμένα(Confirmed). Επίσης το Confirmation of the address το οποίο δεν είναι τικαρισμένο(Not Completed) όταν το πατάω μέσα γράφει ότι η καρτα έχει αποσταλεί(με σημερινή ημερομηνία). Λογικά εξελίσσετε ομαλά, έτσι;

 

Και κάτι ακόμα. Μέχρι να επιβεβαιωθεί ο λογαριασμός και να γίνει Standar, τι όρια έχω στο wallet; Δηλαδή μέχρι πόσα χρήματα μπορώ να στείλω έμβασμα και πόσα απο αυτά να μπορώ να τα χρεώσω στην Virtual κάρτα(μέσω του PayPal);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Και αν δοκιμασεις γραψε μας κι εδω τι εγινε

ναι θα δοκιμασω αν γινετε με την καρτα της φιλης μου και θα γραψω, δεν πειραζει νομιζω διαβασα καπου αν ειναι σε αλλο ονομα ε....κατι ακομα η virtual καρτα μεσα στην εφαρμογη στο κινητο εχει πανω 12 νουμερα 3 τετραδες δηλαδη μα κανονικα 16 δεν πρεπει να εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακομα η virtual καρτα μεσα στην εφαρμογη στο κινητο εχει πανω 12 νουμερα 3 τετραδες δηλαδη μα κανονικα 16 δεν πρεπει να εχει?

 

Της Leupay Wallet λες; 16 ψηφία και άρα 4 4άδες έχει. Σε παλιότερες εκδόσεις απλά είχε πιο μεγάλα fonts και δεν χωρούσε η τελευταία 4άδα και την πέταγε από κάτω και πάνω στο CVC, αλλά τώρα το έχουν φτιάξει (σε Android). Ανέβασε κανένα screenshot να δούμε αν μπορείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα έγγραφα το έχω κάνει ακριβώς όπως το περιγράφεις! Σήμερα που το κοιτάω βλέπω ότι τα:

ID document και Proof of address είναι και τα δυο τικαρισμένα(Confirmed). Επίσης το Confirmation of the address το οποίο δεν είναι τικαρισμένο(Not Completed) όταν το πατάω μέσα γράφει ότι η καρτα έχει αποσταλεί(με σημερινή ημερομηνία). Λογικά εξελίσσετε ομαλά, έτσι;

 

Και κάτι ακόμα. Μέχρι να επιβεβαιωθεί ο λογαριασμός και να γίνει Standar, τι όρια έχω στο wallet; Δηλαδή μέχρι πόσα χρήματα μπορώ να στείλω έμβασμα και πόσα απο αυτά να μπορώ να τα χρεώσω στην Virtual κάρτα(μέσω του PayPal);

Αφού πλέον σου έβγαλε confirmed και στα 2 πλαίσια και σου εμφανίζει ημερομηνία αποστολής της κάρτας, σημαίνει ότι, εκτός απροόπτου, όλα βαίνουν καλώς, οπότε αναμένεις να παραλάβεις για να την ενεργοποιήσεις και να ολοκληρωθεί η πιστοποίηση.

 

Τα όρια funding για έναν Basic LeuPay λογαριασμό, την περίοδο τουλάχιστον που ήμουν κι εγώ σ' αυτή την κατάσταση και το είχα ψάξει, ήταν 100 ευρώ/μέρα και 1000 ευρώ/έτος. Λογικά, δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε, αλλά καλού κακού μπορείς να το αναζητήσεις μέσα στη σελίδα τους (αφού συνδεθείς στο λογαριασμό σου) ή φυσικά να σε ενημερώσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης που έχει πιο πρόσφατη πληροφόρηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Leupay Wallet λες; 16 ψηφία και άρα 4 4άδες έχει. Σε παλιότερες εκδόσεις απλά είχε πιο μεγάλα fonts και δεν χωρούσε η τελευταία 4άδα και την πέταγε από κάτω και πάνω στο CVC, αλλά τώρα το έχουν φτιάξει (σε Android). Ανέβασε κανένα screenshot να δούμε αν μπορείς.

σωστα ηταν πανω στον αριθμο ασφαλειας και δε φαινοταν τιποτα σε android κιολας, ευχαριστω

 

Σωστα. Και αν δοκιμασεις γραψε μας κι εδω τι εγινε

δοκιμασα τωρα το απογευμα με τη Viva wallet mastercard μα δε περασε δυστυχως, ψαχνω πλεον για αλλη λυση η να βγαλω μια προπληρωμενη mastercard απο τις τραπεζες που αναφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα ηταν πανω στον αριθμο ασφαλειας και δε φαινοταν τιποτα σε android κιολας, ευχαριστω

 

δοκιμασα τωρα το απογευμα με τη Viva wallet mastercard μα δε περασε δυστυχως, ψαχνω πλεον για αλλη λυση η να βγαλω μια προπληρωμενη mastercard απο τις τραπεζες που αναφερεται.

Παντως και η φόρτιση με εμβασμα δεν ειναι αργη. Μια, το πολυ δυο εργασιμες κανει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και η φόρτιση με εμβασμα δεν ειναι αργη. Μια, το πολυ δυο εργασιμες κανει

ναι σωστα δεν αργει λενε οτι και μια μερα μπορει να κανει απλα πολλες φορες θελω να προλαβω μια προσφορα ημερας και με τη μεθοδο της καρτας που ειναι αμεση προλαβαινω ενω με το εμβασμα αν δεν εχω υπολοιπο μεσα χανω την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα δεν αργει λενε οτι και μια μερα μπορει να κανει απλα πολλες φορες θελω να προλαβω μια προσφορα ημερας και με τη μεθοδο της καρτας που ειναι αμεση προλαβαινω ενω με το εμβασμα αν δεν εχω υπολοιπο μεσα χανω την αγορα.

Δικιο εχεις. Θα βρεις λυση ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα ηταν πανω στον αριθμο ασφαλειας και δε φαινοταν τιποτα σε android κιολας, ευχαριστω

 

δοκιμασα τωρα το απογευμα με τη Viva wallet mastercard μα δε περασε δυστυχως, ψαχνω πλεον για αλλη λυση η να βγαλω μια προπληρωμενη mastercard απο τις τραπεζες που αναφερεται.

Webuy από την Πειραιώς βγάλε. Περνάει δοκιμασμένα. Η Eurobank δεν δίνει Mastercard από όσο ξέρω, στην Alpha δεν ξέρω γιατί δεν είμαι πελάτης της. Εφόσον έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς μάλιστα θα σου έλεγα να πας να αλλάξεις την χρεωστική VISA που μάλλον θα έχεις με μια Mastercard για να γλυτώνεις και τις προμήθειες φόρτισης.

 

Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση πάντως που βλέπεις επικάλυψη στα νούμερα της virtual κάρτας ακόμα και με την τελευταία έκδοση του application. Το είχα κι εγώ (σε τηλέφωνο με 5ιντση οθόνη) αλλά όπως έγραψα το διόρθωσαν προ καιρού. Μήπως είναι πολύ μικρή η οθόνη σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

εγώ μόλις συμπλήρωσα αίτημα να μου σταλεί ή καρτα έστειλα όλα τα χαρτια ταυτοποιήσης

 

Το ερώτημα είναι

 

σε 10 μέρες πιθανόν έρχετε ή καρτα

 

σωστά?

 

Μετά από ότι είδα κάνω verification το ερώτημα είναι ποτέ μαθαίνω το iban μου

 

ποτέ ανοιγει ο λογαριασμός μου και αν υπάρχει δυνατότητα ebanking

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

εγώ μόλις συμπλήρωσα αίτημα να μου σταλεί ή καρτα έστειλα όλα τα χαρτια ταυτοποιήσης

 

Το ερώτημα είναι

 

σε 10 μέρες πιθανόν έρχετε ή καρτα

 

σωστά?

 

Μετά από ότι είδα κάνω verification το ερώτημα είναι ποτέ μαθαίνω το iban μου

 

ποτέ ανοιγει ο λογαριασμός μου και αν υπάρχει δυνατότητα ebanking

 

Ευχαριστώ

 

Αν αναφέρεσαι σε Leupay (όχι Wallet-εκεί δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται πρόσφατα), θα πρέπει να τα γνωρίζεις ήδη όλα. Από που έκανες το αίτημα; Στο e-banking μέσα φαίνεται από την 1η στιγμή το ΙΒΑΝ σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Webuy από την Πειραιώς βγάλε. Περνάει δοκιμασμένα. Η Eurobank δεν δίνει Mastercard από όσο ξέρω, στην Alpha δεν ξέρω γιατί δεν είμαι πελάτης της. Εφόσον έχεις λογαριασμό στην Πειραιώς μάλιστα θα σου έλεγα να πας να αλλάξεις την χρεωστική VISA που μάλλον θα έχεις με μια Mastercard για να γλυτώνεις και τις προμήθειες φόρτισης.

 

Υ.Γ. Μου κάνει εντύπωση πάντως που βλέπεις επικάλυψη στα νούμερα της virtual κάρτας ακόμα και με την τελευταία έκδοση του application. Το είχα κι εγώ (σε τηλέφωνο με 5ιντση οθόνη) αλλά όπως έγραψα το διόρθωσαν προ καιρού. Μήπως είναι πολύ μικρή η οθόνη σου;

ευχαριστω θα κοιταξω αυτην την webuy, και το δικο μου κινητο 5' ειναι με android μα τελικα χρειαστηκα μεγενθυντικο φακο για να καταφερω να διακρινω τα 4 τελευταια ψηφια μιας και ηταν ανακατεμενα το ενα πανω στο αλλο με τα νουμερα ασφαλειας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ευχαριστώ για τις πληροφορίες

 

Έχεις δίκιο έχω iban number ξεκινάει από MT

 

Απλά έχω αιτηθεί να μου σταλεί η κάρτα που θα κάνει 7-10 μέρες 

 

Από όσο έχω καταλάβει η αποστολή είναι δωρεάν γιατί ο λογαριασμός δεν έχει Money

 

Για να στείλω λεφτά στο λογαριασμό μου ο τρόπος είναι μέσω πχ ΕΛΛΗΝΙΚΉΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ έμβασμα εξωτερικό κτλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...