Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς τι παίζει με το σφάλμα στο leupay wallet όταν πας να παραγγείλεις την φυσική κάρτα? Βγάζει ότι απέτυχε και αν συνεχιστεί να επικοινωνήσω με το support αλλά δεν αναφέρει πουθενά ούτε το mail τους μέσα στην εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι συνεπάγεται;

Ότι δεν τη λες και σοβαρή τράπεζα ,μόνο για μικροαγορές (μικροποσά) αξίζει ώστε να προσπερνάς τα cc .Η Μάλτα είναι γνωστός φορολογικός και  off shore παράδεισος με όχι καλή φήμη κλπ κλπ και είναι/ή ηταν η Νο1 χώρα μετά την Κύπρο με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθει τα ίδια  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δεν τη λες και σοβαρή τράπεζα ,μόνο για μικροαγορές (μικροποσά) αξίζει ώστε να προσπερνάς τα cc .Η Μάλτα είναι γνωστός φορολογικός και  off shore παράδεισος με όχι καλή φήμη κλπ κλπ και είναι/ή ηταν η Νο1 χώρα μετά την Κύπρο με τις μεγαλύτερες πιθανότητες να πάθει τα ίδια  .

 

Δεν με παραξενεύει η άποψή σου. Η Ελλάδα έχει μακρά παράδοση σε "εγκλωβισμένους" και "οδυρόμενους" (χρηματιστήρια, ομολογιούχους κλπ.). Επίλεξε αποκλειστικά τις εδώ "σοβαρές" εσύ και τα λέμε σε κανα χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε οτι οι εδώ είναι σοβαρές και πώς έβγαλες το άσχετο συμπέρασμα βάζοντας ταμπέλες ;  Το ότι οι εδώ δεν είναι σοβαρές ,δεν κάνει αυτομάτως όλες τις υπόλοιπες σωστές τράπεζες. Ή μήπως σου διαφεύγει η παλαιότερη δήλωση/προσευχή του Υπουργού Οικονομικών της Μάλτας για τις τράπεζες τους; Απλά το ανέφερα για να μην παραμυθιαζόμαστε για τράπεζα από το Λουξεμβούργο ,επαναλαμβάνοντας ότι το leupay πρέπει να το δούμε σαν ένα καλό εργαλείο για μικροαγορές μέσω internet και τίποτα παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε κάνε ό,τι καταλαβαίνεις σου λέω. Εγώ λεφτά σε Ελληνική τράπεζα πάντως δεν αφήνω ξανά. Και μόνο γιατί ανά πάσα στιγμή θέλει βάζει το βρωμόχερό του το Δημόσιο και βουτάει όσα του λείπουν. Οπουδήποτε (κυριολεκτικά οπουδήποτε όμως) είναι πλέον ασφαλέστερα από την Πειραιώς, την "Εθνική" τη Γιούρομπανκ και το λοιπό κακό συναπάντημα... Η τραπεζική πίστη στην Ελλάδα χάθηκε οριστικά με ευθύνη κυρίως των ίδιων των τραπεζών και κατά δεύτερο λόγο του Ελληνικού κράτους.

Για ποιόν ακριβώς λόγο μπαίνεις στο τόπικ της Leupay να γράψεις αυτά που γράφεις; Να πουλήσεις συμβουλές ...ορθής τραπεζικής ή να προμοτάρεις κάποια άλλη ανταγωνίστρια; Μεγάλα παιδιά είμαστε οι περισσότεροι. Και αυτά που εσύ μπορεί να θεωρείς "πολλά" μπορεί για μένα να είναι "ψίχουλα". Και το ανάποδο. Και αυτό που εσύ θεωρείς ασφαλές καταφύγιο για μένα -για προσωπικούς λόγους- να είναι βέβαιος κίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να 'ναι  .Διάβασα καμιά 70αριά-80αριά σελίδες σε αυτό το νήμα και αποφάσισα να ανοίξω λογαριασμό στη leupay ,για να μπορέσω να κάνω κάποιες αγορές online όπως οι περισσότεροι ,χωρίς να υπάρχει πουθενά η λέξη Μάλτα .Ίσως να ήμουν και άτυχος και να μη τον είδα,ίσως καλύτερα να έπρεπε να ψάξω λίγο παραπάνω στη google. Ό,τι γράφω σε αυτή τη σελίδα ειπώθηκε έπειτα από δική σου ερώτηση. Απλά το να γράφεται εδώ μέσα ότι η συγκεκριμένη τράπεζα είναι στο Λουξεμβούργο, θεωρώ πως είναι παραπλανητικό. Μακάρι να γιγαντωθεί ως τράπεζα και να τη χρησιμοποιούν online όλοι όπως χρησιμοποιούν το paypal ,μιας και δίνει παραπάνω δυνατότητες από αυτό.Θα φανεί σε βάθος χρόνου.Τέλος ,επειδή δε θεωρούνται οι Ελληνικές τράπεζες ασφαλείς ,δε σημαίνει ότι πρέπει να έχω πίστη στην Μάλτα,Αλβανία ,Τουρκία,Κύπρο,Ρουμανία κλπ κλπ .Το θέμα είναι να πάει κάποιος σε κάτι καλύτερο ,όχι σε παρόμοια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-17#entry54513130

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-17#entry54513239

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-17#entry54514020

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-66#entry54676443

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-20#entry54522496

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-και-leupost/page-26#entry54553942

 

Μερικά μόνο posts με αναφορές στην αλλαγή έδρας. Τώρα το τι διάβασες και τι πρόσεξες σε αυτή την "70αριά-80αριά σελίδες" είναι απορίας άξιον... Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές αφού σε χαλάει το ΜΤ στο ΙΒΑΝ και θεωρείς καλύτερο το LU δε νομίζω να εμποδίζει κανέναν η Leupay από το να αποχωρήσει. Δεν ξέρω αν είναι σύμπωση, αλλά όσο λιγότεροι Έλληνες σε αυτά, τόσο το καλύτερο γιατί -παρατηρημένα- ό,τι γίνεται μόδα στην Ελλάδα γίνεται σύντομα ζημιά. Και με τη Ν26 το ίδιο έγινε. Υπήρξαν περιπτώσεις που πήγαν να βγάλουν διαβατήριο μόνο και μόνο για να γραφτούν εκεί. Έκλεισαν οι εγγραφές από οπουδήποτε πλην Γερμανίας λίγες εβδομάδες μετά... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάντα κάνω φόρτιση μέσω κάρτας και όλα είναι εντάξει, σήμερα αποφάσισα να κάνω εμβάσμα μέσω alpha bank αλλά στο iban δεν μου δέχεται όλο τον αριθμό iban της leupay .τί κάνω λάθος; και πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ; Θέλω να μου κάνουν κάποιο εμβάσμα , έχει θέμα αν δεν είναι ο λογαριασμός στο όνομα μου; Όπως στην revolut που έχει θέμα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάντα κάνω φόρτιση μέσω κάρτας και όλα είναι εντάξει, σήμερα αποφάσισα να κάνω εμβάσμα μέσω alpha bank αλλά στο iban δεν μου δέχεται όλο τον αριθμό iban της leupay .τί κάνω λάθος; και πρέπει να προσέξω κάτι άλλο ; Θέλω να μου κάνουν κάποιο εμβάσμα , έχει θέμα αν δεν είναι ο λογαριασμός στο όνομα μου; Όπως στην revolut που έχει θέμα σε αυτό.

Αν κάνεις copy paste τον αριθμό τσέκαρε μήπως "παίρνεις" μαζί σου και κανά κενό. Έχω στείλει στην Leupay από λογαριασμούς των γονιών μου και μία φορά από φίλο με επιτυχία από Εθνική Πειραιώς και Eurobank και σε όλες πήρε το Iban χωρίς πρόβλημα. Μην ξεχνάς το IBAN είναι σταθερός αριθμός χαρακτήρων οπότε κάπου αλλού κάνεις το λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς το IBAN είναι σταθερός αριθμός χαρακτήρων οπότε κάπου αλλού κάνεις το λάθος. 

 

Σταθερός αριθμός χαρακτήρων το ΙΒΑΝ;;; Όχι δα! Μόνο για κάθε χώρα είναι σταθερό το πλήθος των ψηφίων. Τα ΙΒΑΝ των Ελληνικών τραπεζών έχουν 27 ψηφία. Της Leupay έχουν 31 ψηφία, της Revolut 22 ψηφία. Προφανώς η Alpha Bank παρουσιάζει για μια ακόμα φορά "ιδιοτροπίες" και δεν μπορεί να δεχθεί 31ψήφιο ΙΒΑΝ. Αν δεν φταίει κανένα κενό που πήρε κατά λάθος όπως -σωστά- έγραψες. Έχει δοκιμάσει κανείς κάτοχος Leupay ως σήμερα να στείλει έμβασμα από Άλφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος δεν έχω κάνει , πράγματι δεν παίρνει πάνω από 27 ψηφία ενώ της leypay είναι 31 . Το μόνο είναι ότι δοκίμαζα Μόνο απ' από την εφαρμογή της αλφα σε android και όχι μέσα από pc , γι'αυτό κάθε επιφύλαξη για δοκιμή μέσα από pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανό να μην έχεις ορίσει ότι πρόκειται για μεταφορά σε τράπεζα εξωτερικού (γιατί ίσως δεν φαίνεται εύκολα αυτή η επιλογή στο application) για αυτό δεν σε αφήνει να βάλεις περισσότερα ψηφία στο ΙΒΑΝ. Για αυτό δεν γίνονται αυτές οι δουλειές από κινητά φίλε... Δοκίμασε από pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή που έκανα πριν λίγο απο υπολογιστη μια χαρά δέχτηκε στην άλφα το iban της leupay. Το αναγνωρισε και κανονικά. Αρα δε φαινεται να υπάρχει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...