Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πριν κάνω λογαριασμό θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία (στο faq του site δεν αναφέρει κάτι).

 

Μπορώ να βάλω χρήματα στον Leupay λογαριασμό μου από χρεωστική Mastercard (τσέκαρα την λίστα που έχετε παραθέσει σε προηγούμενο ποστ) που δεν είναι στο όνομα μου;

 

 

Edit:

 

Επειδή το δοκίμασα να ενημερώσω ότι γίνεται.

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω το ειχα κανει απο ΑΤΜ της Πειραιως.

Δεν υπαρχει καποια χρεωση ε? σωστα?

ΑΠλα πηγαινω και ζηταω αλλαγη πιν?

και μια ακομα ερωτηση

 

Εχω στο paypal δολλαρια αμερικης,

εχω φιαξει και εναν 2ο λογαριασμο στη leupay σε USD

 

Επειδη εχω διαβασει οτι οι μετατροπες συναλαγματος ειναι καλυτερα να γινονται μεσω leupay και οχι paypal,Τι ειναι πιο σωστο να κανω ετσι ωστε να μεταφερω τα λεφτα στη καρτα και να μπουν ( μεσω leupay η μετατροπη) στον λαγοαριασμο Leupay ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν υπάρχει καμία χρέωση για την αλλαγή PIN. Θα πας σε οποιοδήποτε ATM ελληνικής τράπεζας που επιτρέπει την αλλαγή PIN και θα το κάνεις ανέξοδα. Αυτό που χρεώνεται είναι η "Ερώτηση Υπολοίπου", κάτι που φυσικά δεν χρειάζεται καθόλου να το κάνεις στα ΑΤΜ, αφού μπορείς ανά πάσα στιγμή να δεις το υπόλοιπό σου μέσα από την εφαρμογή στο κινητό.

 

Αυτό που έχεις διαβάσει για τις μετατροπές συναλλάγματος, σχετίζονται με τις αγορές που θέλεις να κάνεις χρησιμοποιώντας τα λεφτά που έχεις στην κάρτα σου (LeuPay). Για τα λεφτά που υπάρχουν στο Balance του PayPal δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να αποφύγεις τη δική του ασύμφορη ισοτιμία. Κι αυτό, γιατί το PayPal δεν μπορεί να δεχτεί, ούτε να στείλει δολλάρια όταν πρόκειται για λογιαριασμούς εντός SEPA, παρά μόνο Ευρώ. Επομένως, όταν θα κάνεις Withdraw (Ανάληψη) των δολλαρίων από το balance του PayPal στη LeuPay, το PayPal αυτομάτως θα σου μετατρέψει τα δολλάρια σε ευρώ και θα σου τα στείλει με έμβασμα. Άρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα λεφτά θα μετατραπούν αναγκαστικά από το PayPal και δεν μπορείς να το αποφύγεις με κάποιο τρόπο.

 

Πριν αρκετό καιρό που ήθελα να κάνω το ίδιο, είχα ρωτήσει εδώ στο forum, αν υπάρχει διαφορά στη χρέωση όταν κάποιος κάνει μόνος του τη μετατροπή της ισοτιμίας (υπάρχει η δυνατότητα μέσα στο PayPal) ή να αφήσω το PayPal να το κάνει αυτόματα με το Withdraw, αλλά δεν είχα λάβει ποτέ απάντηση, γιατί λογικά δεν γνώριζε κάποιος να μου πει με ακρίβεια κι έτσι προτίμησα να τα κάνω από μόνος μου όλα ευρώ στο Balance και μετά να τα στείλω στη LeuPay. Λογικά, είτε χειροκίνητα, είτε αυτόματα, είναι ίδια η χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν υπάρχει καμία χρέωση για την αλλαγή PIN. Θα πας σε οποιοδήποτε ATM ελληνικής τράπεζας που επιτρέπει την αλλαγή PIN και θα το κάνεις ανέξοδα. Αυτό που χρεώνεται είναι η "Ερώτηση Υπολοίπου", κάτι που φυσικά δεν χρειάζεται καθόλου να το κάνεις στα ΑΤΜ, αφού μπορείς ανά πάσα στιγμή να δεις το υπόλοιπό σου μέσα από την εφαρμογή στο κινητό.

 

Αυτό που έχεις διαβάσει για τις μετατροπές συναλλάγματος, σχετίζονται με τις αγορές που θέλεις να κάνεις χρησιμοποιώντας τα λεφτά που έχεις στην κάρτα σου (LeuPay). Για τα λεφτά που υπάρχουν στο Balance του PayPal δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να αποφύγεις τη δική του ασύμφορη ισοτιμία. Κι αυτό, γιατί το PayPal δεν μπορεί να δεχτεί, ούτε να στείλει δολλάρια όταν πρόκειται για λογιαριασμούς εντός SEPA, παρά μόνο Ευρώ. Επομένως, όταν θα κάνεις Withdraw (Ανάληψη) των δολλαρίων από το balance του PayPal στη LeuPay, το PayPal αυτομάτως θα σου μετατρέψει τα δολλάρια σε ευρώ και θα σου τα στείλει με έμβασμα. Άρα, στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα λεφτά θα μετατραπούν αναγκαστικά από το PayPal και δεν μπορείς να το αποφύγεις με κάποιο τρόπο.

 

Πριν αρκετό καιρό που ήθελα να κάνω το ίδιο, είχα ρωτήσει εδώ στο forum, αν υπάρχει διαφορά στη χρέωση όταν κάποιος κάνει μόνος του τη μετατροπή της ισοτιμίας (υπάρχει η δυνατότητα μέσα στο PayPal) ή να αφήσω το PayPal να το κάνει αυτόματα με το Withdraw, αλλά δεν είχα λάβει ποτέ απάντηση, γιατί λογικά δεν γνώριζε κάποιος να μου πει με ακρίβεια κι έτσι προτίμησα να τα κάνω από μόνος μου όλα ευρώ στο Balance και μετά να τα στείλω στη LeuPay. Λογικά, είτε χειροκίνητα, είτε αυτόματα, είναι ίδια η χρέωση.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την καλη σου απαντηση  :-D

 

Απο οσα γνωριζω/κανω για το paypal ειναι το παρακατω:

 

Πχ θελω να αγορασω κατι σε ευρω και εχω δολλαρια.

Εαν αφησω το paypal να κανω την αλλαγη εχει μεγαλυτερη χρεωση απο το να κανεις εσυ χειροκινητα.

Αυτο μπορεις να το δεις στην καρτελα της μετατροπης οπου εχει 2 επιλογες , μια για απλη μετατροπη και μια για πληρωμη.

Εκει εαν βαλεις το ποσο που θελεις να μετατρεψεις και επιλεξεις την αντιστοιχη επιλογη θα δεις οτι εαν πρόκειται για πληρωμη το τελικο ποσο που σου βγαζει ειναι κατι της περισσοτερο απο οταν επιλεξεις να κανεις απλη μετατροπη συναλαγματος.

Οποτε εγω προσωπικα ΠΑΝΤΑ κανω την μετατροπη μονος μου (παιζεις και με cents) και μετα παω και αγοαραζω... :)

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

 

Εχω στη leupay 1 (σαν πρωτο) λογαριασμο σε EUR και εχω προσθεσει εναν δευτερο λογαριασμο σε USD.

Εαν στειλω τα USD απο το paypal στον 2ο λογαριασμο μου στο Leupay που ειναι σε USD, τοτε λογικα θα μπουν κανονικα τα USD στη Leupay...σωστα?

 

Μπορω τωρα απο τον USD λογαριασμο να κανω μεταροπη σε EUR και να τα στειλω στον αλλον λογαριασμο της leupay σε EUR και μαλιστα απο την στιγμη που οπως εχω διαβασει εδω , η μετατροπη ειναι δωρεαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την καλη σου απαντηση  :-D

 

Απο οσα γνωριζω/κανω για το paypal ειναι το παρακατω:

 

Πχ θελω να αγορασω κατι σε ευρω και εχω δολλαρια.

Εαν αφησω το paypal να κανω την αλλαγη εχει μεγαλυτερη χρεωση απο το να κανεις εσυ χειροκινητα.

Αυτο μπορεις να το δεις στην καρτελα της μετατροπης οπου εχει 2 επιλογες , μια για απλη μετατροπη και μια για πληρωμη.

Εκει εαν βαλεις το ποσο που θελεις να μετατρεψεις και επιλεξεις την αντιστοιχη επιλογη θα δεις οτι εαν πρόκειται για πληρωμη το τελικο ποσο που σου βγαζει ειναι κατι της περισσοτερο απο οταν επιλεξεις να κανεις απλη μετατροπη συναλαγματος.

Οποτε εγω προσωπικα ΠΑΝΤΑ κανω την μετατροπη μονος μου (παιζεις και με cents) και μετα παω και αγοαραζω... :)

Άλλη χρέωση/προμήθεια έχει το PayPal για τη μετατροπή συναλλάγματος όταν κάνεις αγορά (μεγαλύτερη) και άλλη για την εσωτερική μετατροπή στο Balance και το Withdraw (μικρότερη). Πριν αναφέρθηκα αποκλειστικά και μόνο στην ισοτιμία για το Withdraw που ρώτησες και είναι και το ζητούμενο. Όλοι εμείς που έχουμε LeuPay, δεν μας απασχολεί καθόλου η άλλη προμήθεια του PayPal, γιατί δεν διατηρούμε Balance και αγοράζουμε απευθείας από την κάρτα, έχοντας φυσικά ορίσει τη μετατροπή να την κάνει η κάρτα και όχι το PayPal.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

 

Εχω στη leupay 1 (σαν πρωτο) λογαριασμο σε EUR και εχω προσθεσει εναν δευτερο λογαριασμο σε USD.

Εαν στειλω τα USD απο το paypal στον 2ο λογαριασμο μου στο Leupay που ειναι σε USD, τοτε λογικα θα μπουν κανονικα τα USD στη Leupay...σωστα?

 

Μπορω τωρα απο τον USD λογαριασμο να κανω μεταροπη σε EUR και να τα στειλω στον αλλον λογαριασμο της leupay σε EUR και μαλιστα απο την στιγμη που οπως εχω διαβασει εδω , η μετατροπη ειναι δωρεαν?

Στο έγραψα και πριν, αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες. Το PayPal δεν μπορεί να στείλει δολλάρια σε λογιαριασμούς εντός SEPA, παρά μόνο Ευρώ. Δεν έχει σημασία που διατηρείς δολλαριακό λογαριασμό στη LeyPay, αφού η τράπεζα/υπηρεσία είναι εντός SEPA και άρα το PayPal μπορεί να στείλει μόνο ευρώ στη LeuPay. Αν είχες δολλαριακό λογαριασμό σε τράπεζα της Αμερικής, μόνο τότε θα μπορούσε να σου στείλει σε δολλάρια. Άρα, δεν σε συμφέρει να στείλεις το δολλαριακό Balance σου στο δολλαριακό σου λογαριασμό στη LeuPay, γιατί θα υποστείς 2 ισοτιμίες. Μία από το PayPal που θα κάνει τα δολλάρια ευρώ για να τα στείλει με έμβασμα και μία μετά από τη LeuPay που θα κάνει τα εισερχόμενα ευρώ δολλάρια για να τα βάλει στο δολλαριακό λογαριασμό σου. Επομένως, θα τα στείλεις στο LeuPay λογαριασμό σου των ευρώ και μένει να αποφασίσεις αν το Balance σου θα το μετατρέψεις από πριν χειροκίνητα σε ευρώ ή θα αφήσεις να το κάνει αυτόματα το PayPal όταν δώσεις την εντολή για το Withdraw. Λογικά, είναι ίδια η χρέωση σε αυτή την περίπτωση, είτε χειροκίνητα, είτε αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φόρτωσα την εφαρμογή Leupay Wallet στο κινητό, δήλωσα τη χρεωστική κάρτα της Πειραιώς, έγινε αποδεκτή και μετά μετέφερα 100€ μέσω της χρεωστικής στο Wallet. Φάνηκαν τα 100€ στο Wallet, αλλά από το λογαριασμό της Πειραιώς έγινε μεταφορά 2 φορές το ποσό των 100€, ενώ αντίστοιχα το υπόλοιπο του λογαριασμού μειώθηκε κατά 200€. Δεσμεύτηκε επίσης το ποσό των 100€. Είναι όλα αυτά φυσιολογικά και κανονικά για πρώτη φορά ή έγινε κάποιο λάθος από μέρους τους;;;;;

 

Άκυρη η ερώτηση!!! Μετά από επικοινωνία με το Phone Banking πληροφορήθηκα ότι ο δεύτερος δικαιούχος του λογαριασμού έκανε σήμερα 2 μεταφορές από τον λογαριασμό με το ίδιο ποσό, με αποτέλεσμα να μπλεχτούμε!!! Το ήξερα και το είχα ξεχάσει.

 

Όλα καλά με την εφαρμογή Leupay Wallet τελικά:)

Επεξ/σία από baxev2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

μόλις εκανα online εγγραφή και ανοιξα λογαριασμό και θα ηθελα καποιες διευκρινήσεις από όσους γνωριζουν και τη χρησιμοποιούν:

 

1) Ανεβασα  οτι μου ζητησε για την επιβεβαιωση (ταυτοτητα, λογαριασμο ΔΕΚΟ) και επελεξα να μου στειλουν τη καρτα. Στο τελευταιο βημα ζηταει τον κωδικο της καρτας για να γινει η επιβεβαιωση. Φανταζομαι εχει ολοκληρωθει η διαδικασια για να στειλουν τη καρτα και συμπληρωνω μολις παραλαβω το κωδικο? Δεν στελνουν καποια επιβεβαιωση οτι θα στειλουν τη καρτα?

 

2) Βλέπω οτι μου ανοιξε ενα account σε ευρω. Μπορω να τον φορτιζω κανονικα με εμβασμα απο τραπεζα της Ελλαδος? Μονο απο το λογαριασμο μου γινεται ή μπορει πχ και καποιος αλλος αν του δωσω το IBAN να μου καταθεσει χρηματα?

 

3) Μπορω να φορτισω το λογαριασμο με τη χρεωστικη μου καρτα για πιο αμεσα εκτος απο εμβασμα? Αν ναι, πως?

 

4) Δεν μπορω να πραγματοποιησω αγορες μεχρι να μου ερθει η καρτα η μπορω καπου να δω τα στοιχεια της μεχρι να ερθει?

 

5) Κατεβασα την εφαρμογη της Leupay αλλα και το Leyupay Wallet και ειδα οτι εχει μεσα μια εικονικη καρτα. Ειναι αυτη που παραγγειλα η οχι? Τι διαφορα εχει?

 

6) Υπαρχει κατι σημαντικο που πρεπει να προσεξω?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανα 6μηνο λογαριασμο στο Leupay.

Εχω παραλαβει την καρτα τους ,ειμαι κανονικα verified και ολα οκ.

Θελω να στειλω το ποσο των 5 ευρω (δοκιμαστικα) στον λογαριασμο που εχω στην paypal.

Η paypal μου δινει τα στοιχεια της (ιban κλπ) πατωντας top up.

Στον λογαριασμο της Leupay εχω 6,81 ευρώ.

Πηγαινω στην καρτελα "Transfers"---->"Bank Transfers"---->βαζω τα στοιχεια που μου ζηταει (iban paypal κλπ) αλλα τρωω ακυρο μου αναφερει  

"We will execute this transfer as a SEPA transfer.

However, please note that the bank of the beneficiary may apply additional charges to this transfer and may also apply a currency conversion and fee for this in case the beneficiary account is in a currency different from EUR.

Please, fill in the details of your payment order and make sure to check carefully the data you have entered.

The money in your account is not sufficient for completion of the transfer. To see the funding options please click here"
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω κανα 6μηνο λογαριασμο στο Leupay.

Εχω παραλαβει την καρτα τους ,ειμαι κανονικα verified και ολα οκ.

Θελω να στειλω το ποσο των 5 ευρω (δοκιμαστικα) στον λογαριασμο που εχω στην paypal.

Η paypal μου δινει τα στοιχεια της (ιban κλπ) πατωντας top up.

Στον λογαριασμο της Leupay εχω 6,81 ευρώ.

Πηγαινω στην καρτελα "Transfers"---->"Bank Transfers"---->βαζω τα στοιχεια που μου ζηταει (iban paypal κλπ) αλλα τρωω ακυρο μου αναφερει  

"We will execute this transfer as a SEPA transfer.

However, please note that the bank of the beneficiary may apply additional charges to this transfer and may also apply a currency conversion and fee for this in case the beneficiary account is in a currency different from EUR.

Please, fill in the details of your payment order and make sure to check carefully the data you have entered.

The money in your account is not sufficient for completion of the transfer. To see the funding options please click here"
 
 

 

Δε μπορείς γιατι η μεταφορά χρεωνεται από τη leupay 3 ευρω, είναι δηλαδή ακριβότερη από ότι αν εστελνες τα 5 ευρω από ebanking Ελληνικής τράπεζας (θα σε χρεωνε 1 ευρω)

Για να κάνεις τη μεταφορά θα χρεαστείς να έχεις 8 ευρω τουλάχιστον στη leupay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχω κανα 6μηνο λογαριασμο στο Leupay.

Εχω παραλαβει την καρτα τους ,ειμαι κανονικα verified και ολα οκ.

Θελω να στειλω το ποσο των 5 ευρω (δοκιμαστικα) στον λογαριασμο που εχω στην paypal.

 

Θα πάνε τα λεφτά στο balance σου κανονικά υπό την προϋπόθεση ότι έχεις επαρκές υπόλοιπο για τα 3€ της προμήθειας όπως σου έγραψε ο spartak1. Εσύ δεν τα έχεις για αυτό και αποτυγχάνει. Άπαξ και σύνδεσες το ΙΒΑΝ, βλέπεις τα στοιχεία για το έμβασμα και μπορείς να στείλεις σε αυτά από οποιονδήποτε λογαριασμό (ακόμα και Ελληνικό). Θα μεταφερθούν τα χρήματα κανονικά, αλλά έχοντας Leupay αγοράζεις ούτως ή άλλως και μέσω Paypal οτιδήποτε από οπουδήποτε στον κόσμο. Οι "δοκιμές" αυτές δεν έχουν πάντως κανένα νόημα. Τόσοι άνθρωποι τα χρησιμοποιούμε αυτά τα μέσα και συζητάμε τόσον καιρό για αυτά, πράγμα που σημαίνει ότι δουλεύουν κανονικότατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας παιδιά.

Μια τελευταια ερωτηση το ποσο των 3 ευρώ που ζηταει η Leupay μεχρι τι ποσα ισχυει?

Δηλαδη αν στειλω π.χ. 3 χιλιαρικα παλι 3 ευρώ θα ζητησει η Leupay?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...