Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι όποιος ενδιαφέρεται για το κομμάτων των αγορών από εξωτερικό χρειάζεται μόνο leupay wallet με εικονική κάρτα χωρίς καθόλου πλαστικό, αρά και χωρίς την έμμεση συνδρομή που αναφέρεις.

 

Γενικά ισχύει αυτό που λες. Από την άλλη όμως η λογική του κανονικού λογαριασμού με κάρτα σου δίνει τη δυνατότητα ανοίγματος πολλαπλών λογαριασμών σε διαφορετικά νομίσματα! (κάτι που στο LeuPay Wallet δε γίνεται) Και αυτό είναι χρήσιμο σε όσους από εμάς κάνουμε αγορές σε 2 ή περισσότερα νομίσματα, γλυτώνοντας τα έξοδα μετατροπής νομίσματος...

Όλα αυτά τα συν και τα πλην τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις ανάλογα με τη χρήση που κάνεις τι αξίζει και τι όχι.

Χρειάζεται όμως να έχεις όλα τα δεδομένα που σε ενδιαφέρουν, γι' αυτό και οι όποιες ερωτήσεις εδώ και αλλού.

Τέλος πάντων. Μάλλον είναι καλύτερα να στείλω άμεσα ένα e-mail σ' αυτούς, αφού τώρα που το σκέφτομαι δε νομίζω να έχει κλείσει χρόνο κανείς από σας, ώστε να έχει έρθει αντιμέτωπος με τη χρέωση των 10 ευρώ για ανανέωση της κάρτας του...

 

Η ολοκληρωμένη υπηρεσία Leupay (τραπεζικός λογαριασμός + e-banking) σε περίπτωση που λήξει η κάρτα μπορεί να λειτουργήσει μόνο στο κομμάτι μεταφοράς κεφαλαίων με έμβασμα, οπότε για αγορές δεν κάνει

 

Χρήσιμη διευκρίνηση αυτή. Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα. Σημερα ο λογαριασμος μου στην leupay εγινε standard. Προβληματα που αντιμετωπιζω;

1) Δεν μου δεχεται  χρεωστικες Εθνικής, Πειραιως(το περιμενα,  γνωστο προβλημα) Πηρα το μηνυμα πως το αιτημα απορρίφθηκε απο την τραπεζα μου.

Μου δεχτηκε την προπληρωμενη Πειραιως (mastercard) αλλα δεν μου εχει ερθει ο κωδικος με την χρεωση 1 ευρω στις κινησεις τησ καρτας μου για να γινει verified.

2) δεν μου δεχεται την καρτα το paypal, βγαζει το μηνυμα: This card is not accepted. Please use a different card.

Αντιθετως εκανα συνδεση τον λογαριασμο ΙΒΑΝ(ειναι βεβαια σε κατασταση checking)

Το πιο περιεργο ειναι πως το paypal με αφησε και εκανα link και τους τραπεζικους μου λογαριασμούς Εθνικης-Πειραιως που πριν δεν με αφηνε και επρεπε να επικοινωνησω μαζι τους(επισης ειναι σε κατασταση checking).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θέλω να κάνω αγορές απο ebay, alibaba, κλπ.Τι κάρτα μου προτείνετε να βγάλω;Προπληρωμένη;Και απο ποια τράπεζα;

leupay από https://www.leupay.eu/en/home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων. Μάλλον είναι καλύτερα να στείλω άμεσα ένα e-mail σ' αυτούς, αφού τώρα που το σκέφτομαι δε νομίζω να έχει κλείσει χρόνο κανείς από σας, ώστε να έχει έρθει αντιμέτωπος με τη χρέωση των 10 ευρώ για ανανέωση της κάρτας του...

 

Η κάρτα έχει ισχύ 2 χρόνια και όχι 1 οπότε έχει μια έμμεση συνδρομή 5€ το έτος που τα θεωρώ λίγα για τα καλά που έχει δώσει εν μέσω CC.

 

Καλημερα. Σημερα ο λογαριασμος μου στην leupay εγινε standard. Προβληματα που αντιμετωπιζω;

1) Δεν μου δεχεται  χρεωστικες Εθνικής, Πειραιως(το περιμενα,  γνωστο προβλημα) Πηρα το μηνυμα πως το αιτημα απορρίφθηκε απο την τραπεζα μου.

Μου δεχτηκε την προπληρωμενη Πειραιως (mastercard) αλλα δεν μου εχει ερθει ο κωδικος με την χρεωση 1 ευρω στις κινησεις τησ καρτας μου για να γινει verified.

2) δεν μου δεχεται την καρτα το paypal, βγαζει το μηνυμα: This card is not accepted. Please use a different card.

Αντιθετως εκανα συνδεση τον λογαριασμο ΙΒΑΝ(ειναι βεβαια σε κατασταση checking)

Το πιο περιεργο ειναι πως το paypal με αφησε και εκανα link και τους τραπεζικους μου λογαριασμούς Εθνικης-Πειραιως που πριν δεν με αφηνε και επρεπε να επικοινωνησω μαζι τους(επισης ειναι σε κατασταση checking).

Για τους ξένους checking account είναι ότι για εμάς ο λογαριασμός ταμιευτηρίου.

Άρα το checking που βλέπεις δεν σημαίνει ότι τον ελέγχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε !!πριν απο καιρο εδω είχαμε συζητηση οτι οι του τουρισμού ωφελούνται λόγω παράκαμψης των capital controls που στη ουσία είναι η κερκοπορτα της φοροδιαφυγης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν μόνο κάρτες, έχουν αναγκαστικά χρήματα σε ελληνική τράπεζα (ώστε να τα μεταφέρουν στην leupay), οπότε το κράτος μπορεί να δει τα χρήματα. Επίσης, από το άρθρο κατάλαβα ότι πρόβλημα αντιμετώπισαν όσοι είχαν τερματικό leupay, δηλαδή το κράτος δεν μπορούσε να δει τα χρήματα που κέρδιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν μόνο κάρτες, έχουν αναγκαστικά χρήματα σε ελληνική τράπεζα (ώστε να τα μεταφέρουν στην leupay), οπότε το κράτος μπορεί να δει τα χρήματα. Επίσης, από το άρθρο κατάλαβα ότι πρόβλημα αντιμετώπισαν όσοι είχαν τερματικό leupay, δηλαδή το κράτος δεν μπορούσε να δει τα χρήματα που κέρδιζαν.

 

Ναι αυτούς που είχαν εγγραφεί στο MyPOS ελέγχουν , από ότι λένε στα ΜΜΕ 1200 pos συνολικά είχαν ενεργοποιηθεί οπότε δεν ήταν και όσο διαδεδομένο όσο νομίζαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ το τερμάτισαν ... εδώ λέει και το όνομά "my pos"

Http://m.liberal.gr/#/app/article70120/homepage

 

Δεν παίζει να είναι παράνομο... παρόλο που δεν γουσταρω την leupay καθολου

 

Με την ίδια λογική είναι παράνομα και τα μαγαζιά που χρησιμοποιούν paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ το τερμάτισαν ... εδώ λέει και το όνομά "my post"

Http://m.liberal.gr/#/app/article70120/homepage

 

Δεν παίζει να είναι παράνομο... παρόλο που δεν γουσταρω την leupay καθολου

Παράνομο είναι γιατί εκκαθάριζαν ελληνικές κάρτες μέσω του myPOS παραβιάζοντας τα cc.

Επίσης είναι ύποπτο φορολογικά ακόμη και εάν εκκαθάριζαν μόνο ξένες κάρτες καθώς αμφιβάλλω εάν έχουν δηλώσει τον λογαριασμό τους στο εξωτερικό όπως πλέον απαιτείται.

Η διανομέας MyPOS Ελλάδος πάντως συνεργάστηκε άμεσα και παρέδωσε τις λίστες πελατών του αναφέροντας οτι η πώληση των POS δεν απαγορεύεται από τα CC , η παράνομη χρήση τους που έγινε είναι αποκλειστικά ευθύνη των πελατών του :mellow:

Τα πούλαγε σαν διακοσμητικά χώρου φαίνεται :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύκλωμα από που προκύπτει αφού υποτίθεται ότι ήταν το ελληνικό παράρτημα της εταιρίας. Υπάρχουν και άλλες ευρωπαϊκές εταιρίες που παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες στην Ευρώπη. 2 πράγματα προκύπτουν ότι το ελληνικό δημόσιο δεν ξέρει να κάνει την δουλειά του, μιας και θα έπρεπε να ζητήσει από την εταιρία τα στοιχεία των χρηστών. Και δεύτερον είναι, ότι πράγματι η εταιρία είναι γιαλατζή που δεν μπορεί να εξασφαλίσει ούτε την ασφάλεια της. Μάλλον οι έλληνες ενεργούσαν μόνοι του, οπότε εξού και το κύκλωμα, χωρίς η μαμά εταιρία να έχει εξουσιοδοτήσει νόμιμους εκπροσώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράνομο είναι γιατί εκκαθάριζαν ελληνικές κάρτες μέσω του myPOS παραβιάζοντας τα cc.

Επίσης είναι ύποπτο φορολογικά ακόμη και εάν εκκαθάριζαν μόνο ξένες κάρτες καθώς αμφιβάλλω εάν έχουν δηλώσει τον λογαριασμό τους στο εξωτερικό όπως πλέον απαιτείται.

Η διανομέας MyPOS Ελλάδος πάντως συνεργάστηκε άμεσα και παρέδωσε τις λίστες πελατών του αναφέροντας οτι η πώληση των POS δεν απαγορεύεται από τα CC , η παράνομη χρήση τους που έγινε είναι αποκλειστικά ευθύνη των πελατών του :mellow:

Τα πούλαγε σαν διακοσμητικά χώρου φαίνεται :devil:

Άλλο το να πέρναγαν κάρτες και να μην έκοβαν αποδείξεις και άλλο το να έκοβαν αποδείξεις και να πέρναγαν τις κάρτες.

Στα προεδρικά διατάγματα δεν είδα να απαγορεύεται αυτό...

Αν η κατηγορία είναι ότι παρεκαμταν τα cc θα πρέπει και το μισό ινσομνια να έχει το ίδιο πρόβλημα με το request από την paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το να πέρναγαν κάρτες και να μην έκοβαν αποδείξεις και άλλο το να έκοβαν αποδείξεις και να πέρναγαν τις κάρτες.

Στα προεδρικά διατάγματα δεν είδα να απαγορεύεται αυτό...

Αν η κατηγορία είναι ότι παρεκαμταν τα cc θα πρέπει και το μισό ινσομνια να έχει το ίδιο πρόβλημα με το request από την paypal

Από το δελτίο της Ελληνικής Ενωσης Τραπεζών

 

5. Είμαι επιχείρηση. Εάν αποφασίσω να αποδέχομαι κάρτες πληρωμών από τους πελάτες μου υπάρχει υποχρέωση να συμβληθώ με ελληνική τράπεζα ή μπορώ να συμβληθώ και με τράπεζα του εξωτερικού;

Μετά την επιβολή περιορισμών στις αναλήψεις μετρητών και στις μεταφορές κεφαλαίων, απαγορεύεται η κατάρτιση συμβάσεων αποδοχής συναλλαγών με κάρτες πληρωμών, εφόσον η εκκαθάρισή τους πραγματοποιείται με πίστωση λογαριασμού της επιχείρησης, ο οποίος τηρείται σε φορέα παροχής υπηρεσιών πληρωμών εκτός Ελλάδος.

6. Είμαι κάτοχος κάρτας πληρωμών που έχει εκδώσει τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Μπορώ να τη χρησιμοποιώ για να κάνω αγορές και πληρωμές στην Ελλάδα;

ΝΑΙ. Οι πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες μπορούν να χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορές και πληρωμές υποχρεώσεων εντός Ελλάδος, μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, εφόσον οι επιχειρήσεις από τις οποίες γίνεται η αγορά των αγαθών ή υπηρεσιών  εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε  λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Αντίθετα, μετά την επιβολή περιορισμών στις αναλήψεις μετρητών και στις μεταφορές κεφαλαίων, εάν οι επιχειρήσεις που λειτουργούν στην Ελλάδα έχουν εγκαταστήσει τερματικό αποδοχής καρτών πληρωμών (POS) από τράπεζα του εξωτερικού,  οι πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες που έχουν εκδοθεί από τράπεζες και ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος που λειτουργούν στην Ελλάδα απαγορεύεται να χρησιμοποιούνται και γι’ αυτόν τον λόγο δεν γίνονται αποδεκτές οι συγκεκριμένες συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το δελτίο της Ελληνικής Ενωσης Τραπεζών

5. Είμαι επιχείρηση. Εάν αποφασίσω να αποδέχομαι κάρτες πληρωμών από τους πελάτες μου υπάρχει υποχρέωση να συμβληθώ με ελληνική τράπεζα ή μπορώ να συμβληθώ και με τράπεζα του εξωτερικού;

Μετά την επιβολή περιορισμών στις αναλήψεις μετρητών και στις μεταφορές κεφαλαίων, απαγορεύεται η κατάρτιση συμβάσεων αποδοχής συναλλαγών με κάρτες πληρωμών, εφόσον η εκκαθάρισή τους πραγματοποιείται με πίστωση λογαριασμού της επιχείρησης, ο οποίος τηρείται σε φορέα παροχής υπηρεσιών πληρωμών εκτός Ελλάδος.

6. Είμαι κάτοχος κάρτας πληρωμών που έχει εκδώσει τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Μπορώ να τη χρησιμοποιώ για να κάνω αγορές και πληρωμές στην Ελλάδα;

ΝΑΙ. Οι πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες μπορούν να χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορές και πληρωμές υποχρεώσεων εντός Ελλάδος, μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, εφόσον οι επιχειρήσεις από τις οποίες γίνεται η αγορά των αγαθών ή υπηρεσιών εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Αντίθετα, μετά την επιβολή περιορισμών στις αναλήψεις μετρητών και στις μεταφορές κεφαλαίων, εάν οι επιχειρήσεις που λειτουργούν στην Ελλάδα έχουν εγκαταστήσει τερματικό αποδοχής καρτών πληρωμών (POS) από τράπεζα του εξωτερικού, οι πιστωτικές, χρεωστικές και προπληρωμένες κάρτες που έχουν εκδοθεί από τράπεζες και ιδρύματα ηλεκτρονικού χρήματος που λειτουργούν στην Ελλάδα απαγορεύεται να χρησιμοποιούνται και γι’ αυτόν τον λόγο δεν γίνονται αποδεκτές οι συγκεκριμένες συναλλαγές.

Μάλιστα... ευχαριστώ. σε προεδρικό διάταγμα δεν το είχα δει το συγκεκριμένο...

 

Τεσπα, ηθελεστα και παθεστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...