Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ακομα δεν γνωριζουμε την αξιοπιστια τους αυτών των εταιρειών, ενα θετικό στη revolut είναι οτι για να την χρησιμοποιήσεις για ενα ποσο εως 1500/ετος δεν χρειάζεται να στειλεις προσωπικά δεδομένα (ταυτότητες,διαβατήρια).

 

σωστό κι αυτό.

όσο λιγότερες πληροφορίες έχουν για σένα τόσο το καλύτερο.

 

λοιπόν την έκανα την εγγραφή στα γρήγορα αλλά απ ότι βλέπω δε μπορώ να κάνω και τίποτα αν δε κάνω το verification.

προφανώς μόνο να γεμίσω το λογαριασμό θα μπορώ.

είδα ότι μπορείς να δημιουργήσεις και λογαριασμούς εξτρά σε 8 διαφορετικά νομίσματα. καλή μαγκιά.

 

πήγα να παραγγείλω και την κάρτα αλλά δε με αφήνει. θα κάνω το verification αλλιώς είναι άχρηστο το account.

 

η κάρτα λογικά θα συνδέεται στον έναν μόνο λογαριασμό ε; (σε περίπτωση που θα φτιάξω 2).

ή μπορώ να ζητήσω μια κάρτα για κάθε λογαριασμό; τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

2 πραγματάκια για σιγουριά....

  1. η κάρτα είναι χρεωστική ε; γιατί διάβασα και για προπληρωμένη, μη κάνω καμιά γκάφα
  2. χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος δεν υπάρχει απ ότι βλέπω, ούτε καμιά κρυφή χρέωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Verification θα κάνεις αφού σου έρθει η κάρτα και την δηλώσεις στην σελίδα (στην δική μου περίπτωση έπρεπε να τους στείλω mail για να αλλάξει το status μου, είχε κολλήσει στο Verification Pending). Τα εμβάσματα επιβαρύνονται με 1€ από τις ελληνικές τράπεζες όπως έχει ήδη αναφερθεί. Μέσος χρόνος πίστωσης των εμβασμάτων, 2 εργάσιμες ημέρες ή λιγότερο. Χθες για το πρωί παράδειγμα έστειλα 50€ τα οποία πιστώθηκαν σήμερα το μεσημέρι! Στο paypal παίζει κανονικά.

Αν θες να σου έρθει η κάρτα με courrier αντί για απλό ταχυδρομείο πρέπει να έχεις μέσα 9,75€ που είναι η χρέωση του courrier. 

 

Πολύ καλός ο οδηγός. Είχα πει ότι θα έκανα κι εγώ, αλλά άμα περίμεναν από μένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δε μπορείς να ζητήσεις κάρτα αν δε κάνεις πρώτα verification.

 

λύθηκε και μια απορία που είχα.

αν έχεις πολλούς λογαριασμού, όταν ζητήσεις την κάρτα, επιλέγεις με ποιον θα την συνδέσεις.

δε ξέρω αν ζητήσεις και 2η για άλλον λογαριασμό, αν τη χρεώνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ακομα δεν γνωριζουμε την αξιοπιστια τους αυτών των εταιρειών, ενα θετικό στη revolut είναι οτι για να την χρησιμοποιήσεις για ενα ποσο εως 1500/ετος δεν χρειάζεται να στειλεις προσωπικά δεδομένα (ταυτότητες,διαβατήρια).

 

και στη leupay αν δεν ανεβάσεις ID και λογαριασμό ΔΕΚΟ μπορείς να χρησιμοποιήσεις έως 1000 euro / έτος αν θυμάμαι καλά.

 

σωστό κι αυτό.

όσο λιγότερες πληροφορίες έχουν για σένα τόσο το καλύτερο.

 

λοιπόν την έκανα την εγγραφή στα γρήγορα αλλά απ ότι βλέπω δε μπορώ να κάνω και τίποτα αν δε κάνω το verification.

προφανώς μόνο να γεμίσω το λογαριασμό θα μπορώ.

είδα ότι μπορείς να δημιουργήσεις και λογαριασμούς εξτρά σε 8 διαφορετικά νομίσματα. καλή μαγκιά.

 

πήγα να παραγγείλω και την κάρτα αλλά δε με αφήνει. θα κάνω το verification αλλιώς είναι άχρηστο το account.

 

η κάρτα λογικά θα συνδέεται στον έναν μόνο λογαριασμό ε; (σε περίπτωση που θα φτιάξω 2).

ή μπορώ να ζητήσω μια κάρτα για κάθε λογαριασμό; τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

2 πραγματάκια για σιγουριά....

  1. η κάρτα είναι χρεωστική ε; γιατί διάβασα και για προπληρωμένη, μη κάνω καμιά γκάφα
  2. χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος δεν υπάρχει απ ότι βλέπω, ούτε καμιά κρυφή χρέωση

 

 

 

η κάρτα συνδέεται σε ένα λογαριασμό αν φτιάξεις και δευτερο παίρνεις άλλη μια κάρτα για να τη συνδέσεις στο νέο λογαριασμό.

 

 

η κάρτα είναι χρεωστική, κρυφές χρεώσεις δεν υπάρχουν. όλες οι χρεώσεις είναι στο πρώτο post μου στα συνημμένα αρχεία PDF.

 

Τις Leupay κάρτες τις έχουν βγάλει και σε συσκευασία στα Ελληνικά. Συνημμένες έχω φωτογραφίες της κάρτας από την σελίδα που έχουν στο Facebook https://www.facebook.com/posgreece/ 

post-57234-0-24809800-1448690717_thumb.jpg

post-57234-0-41223200-1448690724_thumb.jpg

post-57234-0-19478000-1448690732_thumb.jpg

post-57234-0-99928300-1448690739_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι για verification θέλει ταυτότητα νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες ή δέχονται και τις παλιές;

 

Το λέω γιατί στην αρχή που δηλώνεις τα στοιχεία θέλει id number και ότι πρέπει να συμπληρωθούν με λατινικούς χαρακτήρες άρα μάλλον μόνο νέου τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως καρτα στελνουν και χωρις verification απλα οι unverified λογαριασμοι εχουν περιορισμους στα ποσα που μπορουν να διακινουν.

 

και με τις παλιες ταυτοτητες δεν υπαρχει προβλημα στο verification, διαβαζουν και ελληνικα στην ipay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αν στείλεις μια ταυτότητα που αρχίζει από π.χ. Π, πως θα γράψεις τον χαρακτήρα στην εγγραφή; Με τον αντίστοιχο λατινικό P και άντε μετά να πουν ότι είναι ίδιο το Π121212 με το P121212.

 

Το λέω γιατί στην Neteller που έχω γραφτεί έχω πρόβλημα με το verification γιατί όλα τα έγγραφα μου είναι παλαιού τύπου και το διαβατήριο που είναι το μόνο που φαίνονται και λατινικοί χαρακτήρες, έχει λήξει.

 

Πάντως θυμάμαι όταν έψαχνα τέτοιου είδους "υπηρεσίες" είχα απορρίψει την leapay γιατί αν το ψάξετε, εκτός από και καλά Λουξεμβούργο παίζει και κάτι σε Βουλγαρία οπότε με απέτρεψε να κάνω το βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εχεις Π βαζεις P, στο Ρ βαζεις R και στο Ξ βαζεις J, μικρο το κακο με τα γραμματα... βγαινει ακρη και ξερουν απο Ελληνικες ταυτοτητες.

Το Βουλγαρια δεν λεει κατι και φυσικα δεν ειναι αποτρεπτικο (για δες ποσες ελληνικες επιχερησεις μεταφερουν τις εδρες τους στη βουλγαρια ;;;.... το εχουν πιασει το νοημα οι Βουλγαροι.)

 

Λοιπόν... πισω απο την ipay του Λουξεμβούργου ειναι η intercard finace (www.icard.com) η οποια μεσα από την ipay εχει βγαλει δυο προιοντα στην αγορα.

 

το leupay το οποιο ειναι για τα φυσικα προσωπα και το mypos για τις επιχειρησεις. εκδιδει τις leupay mastercard (αν δείς πίσω από την leupay mastercard γράφει icard financial services) καθως και το λογισμικο που εχουν τα τερματικά pos της (www.mypos.eu) τα οποια διανεμει μεσω των αντιπροσωπων της σε ολη την ευρωπη.

 

Σε πληροφορω πως ειναι σοβαροτατη εταιρια, πολύ επαγγελματίες και εκτος απο τη Βουλγαρια (Βαρνα & Σοφια) εχουν παραρτηματα και σε:

Λουξεμβουργο
10, Blvd. Royal
Luxembourg
L-2449
Luxembourg

Μιλανο
Palazzo Belgioioso
Piazza Belgioso 2
20121 Milano, Italy

Σιγκαπουρη
10 Collyer Quay #10-01
Ocean Financial Center
Singapore (049315)

Σοφια
Hill Tower
76A, James Bouchier Blvd.
1407 Sofia, Bulgaria

Επισης οταν το ειχα ψαξει αρχες του ετους για να βγαλω leupay καρτα βρηκα πως εκτος απο την icard στη Βουλγαρα υπαρχει και ενα fund απο τα Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα που ειναι μεσα στην ipay.

Συνημμενο εχω και το δελτιο τυπου 01/06/15 συνεργασίας icard (www.icard.com) και pax (www.paxsz.com) για την αναπτυξη των τερματικων mypos (www.mypos.eu) στην αγορα της ευρώπης.

 

η pax είναι ο Νο. 3 κατασκευαστής τερματικων pos στον κοσμο με αρκετα μεγαλο μεριδιο αγορας στις αγορες ασιας και αμερικης και μεσα από τη συνεργασια με την icard θελει να μπει δυναμικα και στην αγορα της ευρωπης.

pax-icard.pdf

Επεξ/σία από Braker1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι όρια έχετε στο case withdrawal(ATM and POS); Εμένα μου βγάζει 300 στο single , 1000/ημέρα (5 count) , 5000/εβδομάδα και 15000/μήνα.

Αυτά μπορώ να τα αλλάξω; Επίσης το count τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι όρια έχετε στο case withdrawal(ATM and POS); Εμένα μου βγάζει 300 στο single , 1000/ημέρα (5 count) , 5000/εβδομάδα και 15000/μήνα.

Αυτά μπορώ να τα αλλάξω; Επίσης το count τι σημαίνει;

αυτα σου βγαζει στις αναληψεις απο ΑΤΜ (νομιζω στις αγορες μεσω POS ειναι μεγαλυτερα τα ορια)

 

τα 1.000 €, 5.000 €, 15.000 € ειναι τα μεγιστα ορια ανα καρτα τα οποια ευκολα διπλασιαζονται, τριπλασιαζονται κτλ αν βγαλεις δευτερη ή τριτη καρτα (μπορεις να εχεις εως 5 καρτες ανα λογαριασμο) και φυσικα τα ορια αν θες τα μειωνεις (ισως για λογους ασφαλειας).

 

το count ειναι οι κινησεις που μπορει να κανει η καρτα μεσα στη μερα, ειτε για αγορες, ειτε για αναληψεις απο ΑΤΜ (το count μπορεις και αυτο να το αλλαξεις)

Επεξ/σία από Braker1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεχάσατε το PIN της κάρτας σας μπορείτε πολύ εύκολα να το ανακτήσετε στέλνοντας ένα SMS από το κινητό τηλέφωνο που δηλώσατε κατά το άνοιγμα του λογαριασμού.

 

Στέλνετε: leupay κενό και τα 6 τελευταία ψηφία της κάρτας σας (πχ leupay 123456) στο +359 886170011

 

...και αυτόματα θα λάβετε SMS με το status της κάρτας και το PIN της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφέρει στις πληροφορίες, σχετικά με την κάρτα...

Fee for initiating chargeback procedure

15.00 EUR

 

αυτό δε το πιάνω. αρχική φόρτιση 15€;

αρχικη φορτηση οχι, δεν περιοριζουν στο ποσα χρηματα θα μπουν στη καρτα - λογαριασμο.

 

το chargeback ειναι το κοστος επιστροφης χρηματων πισω στον λογαριασμο (λογικα αναφερεται σε περιπτωση αμφισβητησης συναλλαγης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... πισω απο την ipay του Λουξεμβούργου ειναι η intercard finace (www.icard.com) η οποια μεσα από την ipay εχει βγαλει δυο προιοντα στην αγορα.

 

 

Αυτό είπα και εγώ...

ότι αν το ψάξει κανείς πίσω είναι η εταιρία που λες και εσύ... η οποία έχει έδρα στην Σόφια και στην Βάρνα της Βουλγαρίας χωρίς τηλέφωνα χωρίς τίποτα. Πρόσφατα και εδώ στην Ελλάδα είχαμε παραδείγματα με εταιρίες που είχαν και καλά έδρα κάπου αλλά στην ουσία ήταν "φαντάσματα".

 

Μπορεί να είναι άριστη και σοβαρότατη όπως λες, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα κάτι που είναι ποιο ευρέως διαδεδομένο και που το χρησιμοποιούν και στην υπόλοιπη Ευρώπη και όχι μόνο στην Ελλάδα που όλοι ψάχνονται λόγω των Capital Control.

 

Εκεί μας καταστήσανε να είμαστε διατεθειμένοι να εμπιστευτούμε τον καθένα που μπορεί να μας προσφέρει αυτό που μας στερήσανε.

 

Όλοι συμφωνούμε ότι άμα ξαφνικά έληγαν τα CC κανένας δεν θα έψαχνε τέτοιες εναλλακτικές λύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...