Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έληγε η καρτα σε ευρώ που είχα και πριν κάνα μήνα μου ήρθε μνμ σε ποια διεύθυνση να παραλάβω την καινούργια. Ωραία και καλά δήλωσα την νέα διεύθυνση (UK) και μου ήρθε η νέα.

Πριν 2 βδομάδες μαθαινω ότι η κάρτα σε λίρες που είχα στην leupay (είχα ξεχάσει ότι είχα και 2ο λογαριασμό) έφτασε στο διαμέρισμα που εμένα στην Ελλάδα.

Λογική; καμία.

Λίγο αυτά τα κουλά, λίγο αυτά που διαβάζω για Μάλτα κλπ, λίγο το ότι δεν χρησιμοποιουσα πια την υπηρεσία, τους έστειλα μεηλ ότι θέλω να διεγράφη ο λογαριασμός μου. Ευτυχώς σε αυτό δεν με παίδεψαν. 3-4 μέρες μετά μου τον διέγραψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H κυβέρνηση της Μάλτας ανακοίνωσε την άμεση δημιουργία ταμείου έκτακτης ανάγκης για τους εταιρικούς πελάτες της satabank.

http://hardshipfund.maltaenterprise.com

Το ταμείο αυτό θα παρέχει δάνειο γέφυρα για την πληρωμή μισθοδοσίας σε υπαλλήλους επιχειρήσεων στην Μάλτα των οποίων η μισθοδοσία γινόταν από την satabank υπό την προϋπόθεση ότι οι επιχειρήσεις έχουν τα ανάλογα ποσά δεσμευμένα στην satabank και η επίπτωση τους κρίνεται σημαντική στην Μαλτέζικη οικονομία.

Ταυτόχρονα αρχίζει διαδικασία ελεγχόμενης επιστροφής κεφαλαίων σε ομάδα πελάτων που διαθέτουν δεσμευμένα από 50 εώς 15000 ευρώ στην satabank για τους οποίους έγινε ο σχετικός έλεγχος. Η διαδικασία επιστροφής απαιτεί προς το παρόν ραντεβού  με φυσική παρουσία στην Μάλτα.

https://www.mfsa.com.mt/pages/readfile.aspx?f=/Files/Announcements/Notices/2018/November 2018/UPDATE ON SATABANK 22 11 2018.pdf

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dexterios είπε

 Η διαδικασία επιστροφής απαιτεί προς το παρόν ραντεβού  με φυσική παρουσία στην Μάλτα.

https://www.mfsa.com.mt/pages/readfile.aspx?f=/Files/Announcements/Notices/2018/November 2018/UPDATE ON SATABANK 22 11 2018.pdf

!!! !!! !!! !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η φυσικη παρουσια ειναι για τους κατοικους της μαλτας. πρωτα αυτοι θα λαβουν τα χρηματα τους και μετα οι αλλοι.

τα εισερχομενα εμβασματα που ειναι στον αερα θα επιστραφουν πισω

ανεβασε χθες update η satabank www.sata.bank 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, επειδή έχω μπερδευτεί. Για την icard ξέρω ότι προς το παρόν δεν μπορούμε να στείλουμε έμβασμα SEPA. Επειδή έχω και την Leupay, όταν μπαίνω στην εφαρμογή στα στοιχεία του λογαριασμού μου μου λέει ότι στέλνω έμβασμα κανονικά μέσω SEPA, ισχύει όντως ή δεν έχουν ενημερώσει την εφαρμογή και ισχύει ότι και με icard. Επίσης επειδή χρησιμοποιούσα την icard μέχρι τώρα όταν η leupay μου έστειλε την φυσική κάρτα κάπου την έχασα μέσα στο σπίτι και κοιτάζοντας να την ενεργοποιήσω σήμερα μέσω της εφαρμογής δεν την βρίσκω. Τι πρέπει να κάνω, απλά ζητάω μέσω της εφαρμογής να μου στείλουν κάρτα από την επιλογή που έχει; Ευχαριστώ.

Στις 22/11/2018 στις 12:42 ΜΜ, VICKR είπε

έμαθα πως μέσα στο πρώτο 10ήμερο του Δεκεμβρίου θα έχουν αποκατασταθεί τα εμβάσματα SEPA σε ευρω, για να δούμε.

Καλημέρα, πηγή;

Επεξ/σία από vfragos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vfragos είπε

Καλημέρα παιδιά, επειδή έχω μπερδευτεί. Για την icard ξέρω ότι προς το παρόν δεν μπορούμε να στείλουμε έμβασμα SEPA. Επειδή έχω και την Leupay, όταν μπαίνω στην εφαρμογή στα στοιχεία του λογαριασμού μου μου λέει ότι στέλνω έμβασμα κανονικά μέσω SEPA, ισχύει όντως ή δεν έχουν ενημερώσει την εφαρμογή και ισχύει ότι και με icard. Επίσης επειδή χρησιμοποιούσα την icard μέχρι τώρα όταν η leupay μου έστειλε την φυσική κάρτα κάπου την έχασα μέσα στο σπίτι και κοιτάζοντας να την ενεργοποιήσω σήμερα μέσω της εφαρμογής δεν την βρίσκω. Τι πρέπει να κάνω, απλά ζητάω μέσω της εφαρμογής να μου στείλουν κάρτα από την επιλογή που έχει; Ευχαριστώ. 

Καλημέρα, πηγή;

Δεν ισχύουν εμβασματα σε ευρω μέσω sepa σε καμία υπηρεσία της icard (leopay, κλπ). Κακως το αναφέρουν εκεί, είναι παραπλανητικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Δεν ισχύουν εμβασματα σε ευρω μέσω sepa σε καμία υπηρεσία της icard (leopay, κλπ). Κακως το αναφέρουν εκεί, είναι παραπλανητικό.

Ευχαριστώ πολύ. Ευτυχώς που ρώτησα γιατί και εμένα μου φαινόταν περίεργο και δεν έκανα κίνηση να στείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Δεν ισχύουν εμβασματα σε ευρω μέσω sepa σε καμία υπηρεσία της icard (leopay, κλπ). Κακως το αναφέρουν εκεί, είναι παραπλανητικό.

δεν ειναι καθολου παραπλανητικο. τα εμβασματα SEPA στους εκτος ευρω IBAN λογαριασμους (BGN, RON κ.α) λειτουργουν κανονικοτατα. εγω δινω το IBAN σε BGN (που ειναι σταθερη ισοτιμια με το EUR) και πιστωνονται κανονικα τα χρηματα σε 2-3 εργασιμες απλα τα εχω σε BGN που προσωπικα δεν με ενοχλει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, VICKR είπε

δεν ειναι καθολου παραπλανητικο. τα εμβασματα SEPA στους εκτος ευρω IBAN λογαριασμους (BGN, RON κ.α) λειτουργουν κανονικοτατα. εγω δινω το IBAN σε BGN (που ειναι σταθερη ισοτιμια με το EUR) και πιστωνονται κανονικα τα χρηματα σε 2-3 εργασιμες απλα τα εχω σε BGN που προσωπικα δεν με ενοχλει.

Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό γιατί δεν κατάλαβα. Αυτό ισχύει για την leupay ή και για την icard;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VICKR είπε

δεν ειναι καθολου παραπλανητικο. τα εμβασματα SEPA στους εκτος ευρω IBAN λογαριασμους (BGN, RON κ.α) λειτουργουν κανονικοτατα. εγω δινω το IBAN σε BGN (που ειναι σταθερη ισοτιμια με το EUR) και πιστωνονται κανονικα τα χρηματα σε 2-3 εργασιμες απλα τα εχω σε BGN που προσωπικα δεν με ενοχλει.

Kάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Σε λογαριασμο σε ευρω το εμφανίζουν. Οχι σε εκτός ευρω λογαριασμούς. Το ίδιο κάνουν και στο Leupay wallet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, vfragos είπε

Μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό γιατί δεν κατάλαβα. Αυτό ισχύει για την leupay ή και για την icard;

leopay. η icard σου δινει 1 iban (εκτος και αν δεν το εχεις σε euro)

6 ώρες πριν, spartak1 είπε

Kάνεις πως δεν καταλαβαίνεις; Σε λογαριασμο σε ευρω το εμφανίζουν. Οχι σε εκτός ευρω λογαριασμούς. Το ίδιο κάνουν και στο Leupay wallet

ανοιξε ενα iban σε αλλο νομισμα χωρας εοχ που δεν εχει ευρω και κανε ενα εμβασμα sepa προς το iban αυτου το λογαριασμου. τα χρηματα που θα πιστωθουν σε αυτο το iban ΔΕΝ θα ειναι σε euro.

9 ώρες πριν, vfragos είπε

Καλημέρα, πηγή;

δεν γινεται να την ονομασω αλλα ειμαι περιεργος να δω να θα πεσει μεσα αυτος που μου το ειπε. το πρωτο 10ημερο του δεκεμβριου ειναι κοντα... για να δουμε.

η satabank εχει ανεβασει στην ιστοσελιδα της update σχετικα με την υποθεση απο την παρασκευη 23 νοεμβριου (https://www.sata.bank/en/).

Deposit release process agreed

Further to the notice issued by the MFSA on 22 November 2018, Satabank will begin to return the deposits of personal customers that are resident in Malta that have been reviewed and have balances between €50 and €15,000. All selected clients will receive the entirety of their account balance.

Customers in this first group will be contacted individually to arrange appointments and the required documentation should be brought to the appointment. We will start contacting selected customers on Monday, 26 November 2018. Customers will be given the option to have the funds transferred electronically to another account or receive a bank draft.

There will be a separate process for customers who are not resident in Malta, details of which will be provided shortly. This is the first step in the process and we will provide further information for other customers as soon as we are able to.

In-flight transactions

Satabank has begun to update customer accounts for the few hundred transactions that were 'in-flight' or mid-transaction on 20 October 2018. This is a necessary step in the process of returning funds to customers and will take a few days to complete.

These updates will adjust customer balances for two types of ‘in-flight’ transactions: Firstly, outbound payments which left the customers’ accounts, but did not leave the Bank, and secondly inbound payments which arrived at the bank and were not credited to the customers’ account. Currently these balances are being securely held in a segregated holding account, and in both cases the money will be transferred to the Satabank customers' accounts.

Satabank customers will be able to view updated balances, where applicable, on their online accounts as these are processed. 'In-flight' transactions held at another bank will not be affected by this process, and customers should contact such banks separately.

Corporate hardship fund

Malta Enterprise has established a hardship fund for the corporate clients of Satabank. Satabank corporate clients can find further details of the scheme on http://hardshipfund.maltaenterprise.com/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VICKR είπε

 

ανοιξε ενα iban σε αλλο νομισμα χωρας εοχ που δεν εχει ευρω και κανε ενα εμβασμα sepa προς το iban αυτου το λογαριασμου. τα χρηματα που θα πιστωθουν σε αυτο το iban ΔΕΝ θα ειναι σε euro.

 

 

Το γεγονός είναι ότι η leupay αναφέρει ότι:

How to avoid or minimize additional charges from your bank?

If you have a bank account in EUR currency in a country which is in SEPA, make the transfer in EUR and state in the order, that you are making SEPA transfer. By doing this your bank should not charge you additionally as for international transfers.

ενώ τα εμβάσματα αυτα σε ευρω δεν πάνε σε αυτη ισχυρίστηκα ότι είναι παραπλανητικό και διαφώνησες. Φαίνεται καθαρά ότι λες ανακρίβειες και μετά αλλάζεις το θέμα. 

 Εσυ μου λες να ανοιξω λογαριασμό αλλα νομίσματα, πράγμα που θα μου κοστίσει, γιατί και θα χρεωθω κερατιάτικα από την εδώ τράπεζα για να αγοράσω λεβα και να τα στείλω στη Leupay και μετα θα με χρεώσει κερατιάτικα (2-2,5%) η Leupay αν θέλω να αγοράσω τίποτα σε ευρω/δολάρια με την κάρτα της. Αρα η λύση που μου προτείνεις ειναι συμφέρουσα για τη Leupay αλλά όχι για μένα. Εσύ μπορεί να είσαι υπάλληλος/μέτοχος της εταιρίας και να θες να αυξήσει τα κέρδη της αλλά εγώ δεν είμαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Το γεγονός είναι ότι η leupay αναφέρει ότι:

How to avoid or minimize additional charges from your bank?

If you have a bank account in EUR currency in a country which is in SEPA, make the transfer in EUR and state in the order, that you are making SEPA transfer. By doing this your bank should not charge you additionally as for international transfers.

ενώ τα εμβάσματα αυτα σε ευρω δεν πάνε σε αυτη ισχυρίστηκα ότι είναι παραπλανητικό και διαφώνησες. Φαίνεται καθαρά ότι λες ανακρίβειες και μετά αλλάζεις το θέμα. 

 Εσυ μου λες να ανοιξω λογαριασμό αλλα νομίσματα, πράγμα που θα μου κοστίσει, γιατί και θα χρεωθω κερατιάτικα από την εδώ τράπεζα για να αγοράσω λεβα και να τα στείλω στη Leupay και μετα θα με χρεώσει κερατιάτικα (2-2,5%) η Leupay αν θέλω να αγοράσω τίποτα σε ευρω/δολάρια με την κάρτα της. Αρα η λύση που μου προτείνεις ειναι συμφέρουσα για τη Leupay αλλά όχι για μένα. Εσύ μπορεί να είσαι υπάλληλος/μέτοχος της εταιρίας και να θες να αυξήσει τα κέρδη της αλλά εγώ δεν είμαι

δεν σου λεω να αγορασεις λεβα. τα ευρω οπως ειναι στα στελνεις στον λογαριασμο (πχ λεβα) η μετατροπη γινεται αυτοματα και εσυ τα βλεπεις σε λεβα. η leopay δεν σε χρεωνει για μετατροπη νομισματος. τωρα αν εσενα δεν σε συμφερει αλλο αυτο. το εμβασμα sepa ομως σε λογαριασμο πλην ευρω παιζει κανονικα (άρα δεν ειναι παραπλανητικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθεσινο update απο τη satabank - www.sata.bank

On Friday, we communicated that Satabank will shortly begin returning deposits to certain personal customers. These customers will be resident in Malta and have balances of between €50 and €15,000.

We are currently in the process of contacting the first group of customers to arrange appointments. Not all individuals will be contacted immediately, and we request that customers await the email confirming an appointment. We will provide further updates shortly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο, αλλα εδω απο οτι δειχνει εχουμε αλλη μια περιπτωση που το compliance τα εκανε θαλασσα: http://www.ana.gr/home/article/313918/Efodos-stin-Deutsche-Bank-gia-xepluma-maurou-chrimatos

λετε να την κλεισουν και αυτη ; 😂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...