Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είπα και εγώ...

ότι αν το ψάξει κανείς πίσω είναι η εταιρία που λες και εσύ... η οποία έχει έδρα στην Σόφια και στην Βάρνα της Βουλγαρίας χωρίς τηλέφωνα χωρίς τίποτα. Πρόσφατα και εδώ στην Ελλάδα είχαμε παραδείγματα με εταιρίες που είχαν και καλά έδρα κάπου αλλά στην ουσία ήταν "φαντάσματα".

 

Μπορεί να είναι άριστη και σοβαρότατη όπως λες, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα κάτι που είναι ποιο ευρέως διαδεδομένο και που το χρησιμοποιούν και στην υπόλοιπη Ευρώπη και όχι μόνο στην Ελλάδα που όλοι ψάχνονται λόγω των Capital Control.

 

Εκεί μας καταστήσανε να είμαστε διατεθειμένοι να εμπιστευτούμε τον καθένα που μπορεί να μας προσφέρει αυτό που μας στερήσανε.

 

Όλοι συμφωνούμε ότι άμα ξαφνικά έληγαν τα CC κανένας δεν θα έψαχνε τέτοιες εναλλακτικές λύσεις.

καλα τωρα πας στην αλλη ακρη.

 

1. τηλεφωνα επικοινωνιας υπαρχουν και στη βουλγαρια και στο λουξεμβουργο (+352 27516565 και +359 887113444 τα εχω και στο πρωτο post μου).

 

2. στην ελλαδα ποιες εταιρες ηταν που ηταν φαντασματα και ειχαν σχεση με ηλεκτρονικο χρημα ;;;

 

3. ηδη το χρησιμοποιουν σε ολη την ευρωπη

 

4. αν διαβασεις μερικα post πισω υπαρχουν εποπτικες αρχες που τους ελεγχουν και τιποτα δεν ειναι στο αερα (υπαρχουν και τα σχετικα link για του λογου το αληθες)

 

5. λες η ιδια η mastercard να τους αφηνε να εκδιδουν καρτες με το λογοτυπο της χωρις να τους εχει ελεγξει ;;;

 

6. το τι θα γινοταν αν δεν υπηρχαν τα capital controls αστο, η ουσια ειναι οτι υπαρχουν και προσπαθεις να παιξεις μπαλα με τους κανονες που τωρα υπαρχουν. εγω εχω τη leupay πολυ πριν ερθουν τα capital controls και θεωρω πως ειναι εξαιρετικο το να μπορεις να ανοιγεις λογαριασμο στο Λουξεμβουργο με IBAN και Mastercard απο τον Η/Υ σου μεσα σε 5 λεπτα.

 

7. μη ξεχνας πως εχουν SWIFT / BIC και δινουν προσωπικο λογαριασμο με IBAN στον καθε χρηστη που σημαινει πως τους αναγνωριζει το παγκοσμιο τραπεζικο συστημα (αυτο και μονο αρκει για να θεωρησεις την υπηρεσια - εταιρια σοβαρη και αξιοπιστη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειλικρινά χωρίς να έχω όρεξη για διαμάχη, απλώς παραθέτω την άποψη μου...

 

1. Δεν είχα βρει παλιά, αλλά ούτε και τώρα στις σελίδες τους τηλέφωνα, το ότι τα γράφεις εσύ δεν μου λέει τίποτα. Δεν τα είχες στην αρχή, μετά τα συμπλήρωσες.

2. Όχι δεν είχαν σχέση με ηλεκτρονικό χρήμα.

3. Δεν νομίζω να είναι πολύ διαδεδομένη, μπορεί να κάνω και λάθος, δεν έχω στοιχεία.

4. Το δέχομαι αλλά υπάρχουν και άλλα ευρήματα σε συνδυασμό με την λέξη scam και διάφορες άλλες πληροφορίες λίγο αρνητικές στο διαδίκτυο που είχαν πέσει στην αντίληψη μου και με είχαν αποθαρρύνει (όπως πχ για ανύπαρκτες χρεώσεις).

5. Σε αυτό έχεις δίκαιο.

6. Ναι, γι'αυτό τους είχα βρει και εγώ και τους είχα "ψάξει" αλλά τότε τους είχα απορρίψει. Τώρα μπορεί και να τους δοκιμάσω γιατί όπως προείπα έχω πρόβλημα στο verification της άλλης λύσης που διάλεξα.

 

Αν έχουν άλλα μέλη εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρία (είτε αρνητική είτε θετική) καλό θα ήταν να την καταθέσουν μπας και βοηθήσουν και μας τους αναποφάσιστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός οτι μπορείς να βάζεις λίγα χρήματα και να κάνεις αγορές εκεί όπου με άλλες κάρτες τρώς πόρτα, αυτό από μόνο του λέει πολλά.

Στην τελική όποιος φοβάται ή βάζει στην κάρτα πάρα πολύ λίγα χρήματα ή δεν την παίρνει καθόλου και περιμένει πότε θα λήξουν τα cc....Απλά πράματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς θα ήθελα κάποιον που τους έχει δοκιμάσει να πει μια καλή κουβέντα γιατί εγώ βρίσκω αρκετές αρνητικές ...

χωρίς φυσικά να ξέρω ποιος έχει δίκαιο, απλώς με αποθαρρύνουν.

 

π.χ.

 

εδώ

 

εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλώς θα ήθελα κάποιον που τους έχει δοκιμάσει να πει μια καλή κουβέντα γιατί εγώ βρίσκω αρκετές αρνητικές ...

χωρίς φυσικά να ξέρω ποιος έχει δίκαιο, απλώς με αποθαρρύνουν.

 

π.χ.

 

εδώ

 

εδώ

 

 

Καλά τώρα…. βγαίνει ο κάθε κακομοίρης που μπορεί και από δική του υπαιτιότητα να έχασε χρήματα και γράφει το μακρύ και το κοντό του χωρίς αποδείξεις και φυσικά χωρίς να αναφέρει την τελική έκβαση της υπόθεσης (αναφέρομαι στο link 22/12/2013). Όσο για το άλλο link (05/04/14) αυτοί δε ξέρουν καν που είναι η έδρα της iPay και ρίχνουν ένα γενικό warning. Τέτοια post (ανυπόστατες καταγγελίες) βρίσκεις και για την Αpple, Microsoft και χιλιάδες ακόμα επιχειρήσεις Ελληνικές και ξένες.

 

Τα πράγματα με την iPay και τα προϊόντα της είναι απλά… προσωπικά έχω λογαριασμό εκεί από αρχές του 2015 (άρα πριν έρθουν τα capital controls) και τον χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα, δεν μου ζήτησαν χρήματα για να τον ανοίξω και να πάρω την Mastercard τους και όταν έκανα την ερευνά μου για να δω πόσο αξιόπιστη είναι η iPay μου έφτανε το ότι έχει SWIFT / BIC, δίνει IBAN, Mastercard και έχει PCI-DSS.

 

 

Αυτά για κάποιον που ξέρει από ηλεκτρονικές συναλλαγές και από τραπεζικά συστήματα είναι αρκετά. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει μπαίνει στον χορό και αποκτά και ο ίδιος άποψη (στο κάτω κάτω δεν αγοράζει και οικόπεδο).

 

 

Παρεμπιπτόντως όταν το 2003 άνοιξα λογαριασμό στο PayPal και στη Moneybookers (νυν Skrill) είχα πολύ λιγότερες εγγυήσεις, τώρα αν κάποιος φοβάται ας μην ανοίξει λογαριασμό στην iPay (LeuPay) ποτέ του. 

 

 

Σε όλα τα προϊόντα υπάρχουν άνθρωποι που τα υιοθετούν από την αρχή της κυκλοφορίας τους στην αγορά και άνθρωποι που περιμένουν να τα πάρει πρώτα όλος ο κόσμος και αυτοί τελευταίοι.

Επεξ/σία από Braker1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το έψαξα και δεν βρήκα πολλές πληροφορίες. Ειδικά στην Ελλάδα φαίνεται πως ελάχιστοι έχουν γνώση άρα και γνώμη για το θέμα. Από ότι έχω δει φίλε Braker1 έχεις γράψει και αλλού για την εταιρία και τις περισσότερες πληροφορίες τις πήρα από σένα εδώ και σε άλλα φόρα. Υπάρχει άλλη παρόμοια εναλλακτική με IBAN εννοώ και κάρτα; Πάντως αποφάσισα να το δοκιμάσω στέλνοντας ένα ποσό κοντά στα όρια που επιτρέπουν τα CC ούτε μια περιουσία δηλαδή αλλά και ούτε ενα ευκαταφρόνητο ποσό ειδικά για τις μέρες μας... Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς θα ήθελα κάποιον που τους έχει δοκιμάσει να πει μια καλή κουβέντα γιατί εγώ βρίσκω αρκετές αρνητικές ...

χωρίς φυσικά να ξέρω ποιος έχει δίκαιο, απλώς με αποθαρρύνουν.

 

π.χ.

 

εδώ

 

 

 

εδώ

Γι'αυτό είπα σε προηγούμενο post ότι είναι επικίνδυνο να στέλνεις ταυτότητα και άλλα προσωπικά έγγραφα που δεν ξέρεις πως θα χρησιμοποιηθούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το έψαξα και δεν βρήκα πολλές πληροφορίες. Ειδικά στην Ελλάδα φαίνεται πως ελάχιστοι έχουν γνώση άρα και γνώμη για το θέμα. Από ότι έχω δει φίλε Braker1 έχεις γράψει και αλλού για την εταιρία και τις περισσότερες πληροφορίες τις πήρα από σένα εδώ και σε άλλα φόρα. Υπάρχει άλλη παρόμοια εναλλακτική με IBAN εννοώ και κάρτα; Πάντως αποφάσισα να το δοκιμάσω στέλνοντας ένα ποσό κοντά στα όρια που επιτρέπουν τα CC ούτε μια περιουσία δηλαδή αλλά και ούτε ενα ευκαταφρόνητο ποσό ειδικά για τις μέρες μας... Για να δούμε...

Το LeuPay ξεκινησε παγκοσμιως αρχες του 2015 αρα καταλαβαινεις πως ειναι λογικο πολυ λιγοι να εχουν εμπειρια-αποψη πανω στο θεμα (οπως πολλοι δεν ειχαν αποψη για το PayPal το 2001)

 

Αλλη εταιρια που να παρεχει online λογαριασμο με IBAN και καρτα δεν εχω βρει (γι' αυτο μου εχει κανει τρομερη εντυπωση το συγκεκριμενο προιον) αν καποιος εχει βρει κατι παρομοιο θα ηθελα να το ποσταρει.

Γι'αυτό είπα σε προηγούμενο post ότι είναι επικίνδυνο να στέλνεις ταυτότητα και άλλα προσωπικά έγγραφα που δεν ξέρεις πως θα χρησιμοποιηθούν...

οποιαδηποτε χρηματοοικονομικη υπηρεσια χρησιμοποιησεις εγγραφα για πιστοποιηση σου ζητανε. εδω ζητανε ακομα και απο το facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε braker, προσωπικα εγγραφα σκαναρισμενα καλό ειναι να δίνεις μόνο σε διαπιστευμενους αποδεκτες. Εξάλλου, για να ελαφρωσω τη κουβέντα, όπως ελεγαν και παλιοι, το π...ι σου και την υπογραφή σου προσέχεις που τα βάζεις. Σε κάθε περίπτωση ο καθένας κάνει τις επιλογές του, ας οψονται τα cc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε braker, προσωπικα εγγραφα σκαναρισμενα καλό ειναι να δίνεις μόνο σε διαπιστευμενους αποδεκτες. Εξάλλου, για να ελαφρωσω τη κουβέντα, όπως ελεγαν και παλιοι, το π...ι σου και την υπογραφή σου προσέχεις που τα βάζεις. Σε κάθε περίπτωση ο καθένας κάνει τις επιλογές του, ας οψονται τα cc...

τα σκαναρισμενα εγγραφα δεν ειναι ουτε π...ι, ουτε υπογραφη.

 

ατομικο λογαριασμο με IBAN χωρις να δωσεις εγγραφα για πιστοποιηση δεν ανοιγεις πουθενα και παλι καλα που για το LeuPay ζητανε μονο μια ταυτοτητα και εναν λογαριασμο ΔΕΚΟ. Για δοκιμασε να ανοιξεις (προ capital controls) λογαριασμο σε Ελληνικη τραπεζα να δεις τι σου ζητανε ;;; (για να μη πω για τραπεζα του εξωτερικού)

 

εδω ζητανε εγγραφα για πιστοποιηση (αν θες να εχεις πληρη προσβαση στις υπηρεσιες) ακομα και τα απλα ηλεκτρονικα πορτοφολια (viva, revolut κ.α) τα οποια δε σου δινουν καν IBAN

Επεξ/σία από Braker1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μειονεκτημα με την Leupay ειναι οτι δεν χρησιμοποιειται στην Ευρωπη ιδιαιτερως και δεν υπαρχουν αναφορες σε site . Αυτο και μονο για εμενα ειναι λογος απορριψης προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μειονεκτημα με την Leupay ειναι οτι δεν χρησιμοποιειται στην Ευρωπη ιδιαιτερως και δεν υπαρχουν αναφορες σε site . Αυτο και μονο για εμενα ειναι λογος απορριψης προς το παρον.

 

Τι στοιχεία έχεις πως δεν χρησιμοποιείται ευρέως στην Ευρώπη ;;

 

γιατί από την άλλη έχω να σου απαντήσω πως η επί πληρωμή υπηρεσία που έχουν (www.mypos.euκαι απευθύνεται σε επιχειρηματίες που θέλουν μηχανάκια αποδοχής καρτών (pos) έχει 130.000 εγκατεστημένα τερματικά στην Ευρώπη άρα και ανοιγμένους mypos λογαριασμούς (όχι ότι είναι πολλοί) αλλά είναι ένα δείγμα της ανάπτυξης που έχει η υπηρεσία τους μέσα σε ένα έτος.

 

http://www.paxsz.com/gsgk.aspx?CateID=118 (συνημμένο έχω το δελτίο τύπου pax συνεργασίας με icard (ipay, mypos, leupay)

 

Υποθέτω πως οι χρήστες LeuPay θα είναι σαφώς περισσότεροι μιας και η υπηρεσία είναι δωρεάν (μόνο στο δικό μου κύκλο ξέρω καμία 100αρια άτομα που έχουν κάρτα LeuPay

pax-icard.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν απλος χρηστης του ιντερνετ το μονο στοιχειο που εχω ειναι οτι οταν ψαχνω για leupay εντυπωσεις/κριτικες στο ιντερνετ δεν υπαρχουν .Αυτο και μονο για εμενα ειναι αποτρεπτικος παραγοντας γιατι δεν βλεπω να χρησιμοποιειται. Εσυ οτι σχεση και αν εχεις η οχι με την Leupay την χρησιμοποιεις και την προτεινεις ανεπιφυλακτα και καλα κανεις ,απλα εγω ανεφερα ενα λογο που προς το παρον δεν θα χρησιμοποιουσα την υπηρεσια . Εχω διαβασει για το mypos εδω και και καιρο και με ενδιαφερει αλλα προς το παρον δεν ρισκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...