Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορούσες να διαβάσεις πριν ρωτήσεις....έτσι απλά

Υποθέτοντας οτι έχεις ανοίξει λογαριασμό και έχεις ΙΒΑΝ στη leupay-satabank:

1. Με τραπεζικό έμβασμα με κόστος 1 ευρώ ανεξαρτήτως ποσού (έως 500 το μήνα λόγω cc). Χρόνος εμφάνισης χρημάτων < 48 ώρες

2. Με ελληνική κάρτα mastercard (περνάνε σχεδόν όλες εκτός εθνικής και φυσικά όχι VISA) με χρέωση 1% επι του ποσού. Χρόνος εμφάνισης χρημάτων...άμεσα.

Ετσι απλά... :-(

Οκ είσαι ωραίος.. Σε ευχαριστώ θερμά. Ναι με εμβασμα το επιασα..αλλα στο 2 μεσο καρτας mastercard πως στελνω απο την ελληνικη στην leupay??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οκ είσαι ωραίος.. Σε ευχαριστώ θερμά. Ναι με εμβασμα το επιασα..αλλα στο 2 μεσο καρτας mastercard πως στελνω απο την ελληνικη στην leupay??

Για ρίξε μια ματιά εδω στο μενου http://prntscr.com/a718b0  

Στο κοκκινο πλαίσιο πέρνα τα στοιχεία της καρτας mastercard που θέλεις να χρησιμοποιήσεις (εγω έχω βάλει μια prepaid mastercard) και αφου την συνδέσεις (δεν θυμάμαι την διαδικασία...έχουν αλλάξει και το στυλ της ιστοσελίδας :mad: , ίσως σου στείλουν κωδικό με sms για verification, δεν θυμάμαι ακριβως) επιλέγεις την κάρτα, βάζεις ποσό και μεταφέρεις χρήματα στο λογαριασμό σου στη leupay με 1% προμήθεια επι του ποσού (μινιμουμ 0,50 λεπτα νομίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Κ πάλι ευχαριστώ.. Από amex δεν νομίζω να δέχεται πληρωμη έτσι??

???  H αλήθεια είναι οτι την ανέφερε την AMEX παλαιότερα κάποιος συμφορουμίτης και είπε οτι θα δοκιμάσει αλλά δεν θυμάμαι να ενημέρωσε το φόρουμ αν πέτυχε να την συνδέσει, ή όχι. Κάνε μια προσπάθεια και πες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Εχεις σωστη γενικη αντιληψη γυρω απο το θεμα. Οπως λες, σημασια εχει να παραλαβεις ταχυδρομικα την καρτα για να την ενεργοποιησεις.

 

Κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν εξαρχής, να μην επικοινωνήσω με το support και σκέφτηκα απλά να ρωτήσω κι εδώ για μια δεύτερη γνώμη ;)

...επιλέγεις την κάρτα, βάζεις ποσό και μεταφέρεις χρήματα στο λογαριασμό σου στη leupay με 1% προμήθεια επι του ποσού (μινιμουμ 0,50 λεπτα νομίζω)

Έτσι ακριβώς είναι. Έχει minimum χρέωση 0.50€, πράγμα που στην πράξη σημαίνει ότι σε top up για οποιοδήποτε ποσό μέχρι 50 ευρώ η χρέωση είναι 0.50€ και από εκεί και πάνω είναι 1% επί του ποσού φόρτισης στο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αγορά απο το sportsdirect αν κανω λογαριασμο lepay θα πρεπει να περιμένω να έρθει η κάρτα η μου δίνουν κατευθείαν τον αριθμο για να κάνω την αγορά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αγορά απο το sportsdirect αν κανω λογαριασμο lepay θα πρεπει να περιμένω να έρθει η κάρτα η μου δίνουν κατευθείαν τον αριθμο για να κάνω την αγορά ?

 

Πρέπει να περιμένεις να έρθει η κάρτα. Δεν βλέπεις τον αριθμό της πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθηασα να συνδεσω mastercard εθνικης δηλ να κανω το γνωστο verify κ τρωω ακυρο

το ιδιο συμβαινει με με prepaid της Πειραιως...δεν γινεται δεκτη για verify στην leupay...μαλιστα μετα το ατυχης προσπαθεια επιβεβαιωσης της προπληρωμενης Πειραιως με πηρανε τηλ. (απο την Πειραιως) για να με ρωτησουν εαν εγω προσπαθησα ο διος να πραγματοποιησω αυτην την Τραπεζικη κινηση...τους ενημερωσα οτι ολα οκ,εγω το κανα κ μου ειπαν οτι δεν την δεχεται το leupay λογω cc....

μονδικος λοιπον τροπος το εμβασμα για φορτιση...μηπως εχει ανεβει σε προηγουμενα ποστ οδηγιες για αποστολη εμβασματος στο iban της leupay μεσω web banking Εθνικης? ή ειναι τοσο ευκολο που δεν χρειαζεται καν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τελικα, μπορει καποιος να μ απαντησει ξεκαθαρα: για να γινει το verification, για να ανοιξω δηλαδη λογαριασμο και να εχω καρτα leupay ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Ή ΟΧΙ? Γιατι αυτο καταλαβα απο το μηνυμα που μ βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τελικα, μπορει καποιος να μ απαντησει ξεκαθαρα: για να γινει το verification, για να ανοιξω δηλαδη λογαριασμο και να εχω καρτα leupay ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Ή ΟΧΙ? Γιατι αυτο καταλαβα απο το μηνυμα που μ βγαζει

για να κανεις εγγραφη αρχικα δεν ζηταει τιποτα περα απο καποια προσωπικα στοιχεια-ονομα,επιθετο ημερ.γεννησης,αριθμο ταυτοτητας ή διαβατηριου κτλ

μεσα σε περιπου 5 λεπτα τα φτιαχνεις αυτα ειναι ευκολα.

Ετσι αποκτας το iban leuapy

απο κει κ περα για να ''αναβαθμισεις''/πιστοποιησεις το λογαριασμο σου (εχεις ηδη αποκτησει  iban leupay) κ να μπορεσεις να ζητησεις την καρτα τους σου ζητανε upolad της id (ταυτοτητας μαζι με καποιο εγγραφο που να πιστοπιει την διευθ/ση κατοικιας που τους εχεις δηλωσει),

απο κει κ περα χρειαζεται να διαθετεις ενα λογαριασμο για να κανεις τραπεζικο εμβασμα στο iban leupay που θα εχεις ηδη αποκτησει ή τουλαχιστον καποια καρτα (εκτος απο mastercard Εθνικης k prepaid Πειραιως) για να μεταφερεις χρηματα στο leupay...τωρα εαν θα ειναι ξενος ή Ελληνικος δεν νομιζω να τους ενδιαφερει αρκει να ειναι δικος σου,να ανηκει σε σενα δηλ...εγω δεν ειδα καπου να ζητα Ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθηασα να συνδεσω mastercard εθνικης δηλ να κανω το γνωστο verify κ τρωω ακυρο

Μα έχει γραφτεί αρκετές φορές ότι η Mastercard Εθνικής είναι η μόνη από τις χρεωστικές Mastercard που δεν μπορεί να συνδεθεί με την υπηρεσία. Δες εδώ αναλυτικά ποιες κάρτες έχουν δοκιμαστεί μέχρι στιγμής με επιτυχία, με βάση την αναφορά χρηστών του forum.

 

 

το ιδιο συμβαινει με με prepaid της Πειραιως...δεν γινεται δεκτη για verify στην leupay...μαλιστα μετα το ατυχης προσπαθεια επιβεβαιωσης της προπληρωμενης Πειραιως με πηρανε τηλ. (απο την Πειραιως) για να με ρωτησουν εαν εγω προσπαθησα ο διος να πραγματοποιησω αυτην την Τραπεζικη κινηση...τους ενημερωσα οτι ολα οκ,εγω το κανα κ μου ειπαν οτι δεν την δεχεται το leupay λογω cc....

Σύμφωνα με τη λίστα δοκιμασμένων καρτών που σου παρέθεσα παραπάνω, έχει γίνει δεκτή μέχρι τώρα η προπληρωμένη (Webuy) της Πειραιώς. Μήπως εσένα είναι άλλη προπληρωμένη και γι' αυτό δεν γίνεται δεκτή;

 

 

μονδικος λοιπον τροπος το εμβασμα για φορτιση...μηπως εχει ανεβει σε προηγουμενα ποστ οδηγιες για αποστολη εμβασματος στο iban της leupay μεσω web banking Εθνικης? ή ειναι τοσο ευκολο που δεν χρειαζεται καν?

Δεν θυμάμαι να έχουν ανέβει αναλυτικές οδηγίες για το έμβασμα, αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει να κάνεις.

Μπορείς για παράδειγμα να ακολουθήσεις τον αναλυτικό οδηγό με την αντίστοιχη φωτογραφία από το topic της Revolut εδώ.

Προφανώς στα στοιχεία της Τράπεζας δεν θα βάλεις αυτά της Revolut, αλλά το IBAN και το BIC της LeuPay/Satabank (η διεύθυνση θα συμπληρωθεί αυτόματα από το σύστημα) όπως υπάρχουν στο λογαριασμό σου, ενώ τέλος στο κομμάτι που γράφει "Αιτιολογία για εντολέα" και "Αιτιολογία προς δικαιούχο", μπορείς να βάλεις το Client number που εμφανίζεται στο λογαριασμό σου στη Leupay για να είναι 100% σίγουρη η αντιστοιχία του εμβάσματος με εσένα, αν και λογικά δεν χρειάζεται και μόνο το IBAN αρκεί, εφόσον είναι προσωπικό για τον καθένα.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κάποιος άλλος φίλος είχε αναφέρει ότι στην "Αιτιολογία" είχε βάλει το Account number του λογαριασμού του, αλλά έτσι κι αλλιώς το Account number δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, αφού στην ουσία είναι τα τελευταία 11 ψηφία του IBAN.

 

Τα υπόλοιπα, όπως είναι και στον οδηγό της Revolut ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε panic το θεμα ειναι πως δεν εχω ΔΙΚΟ μου λογαριασμο. Εκανα εγγραφη αλλα δεν εχω στειλει ακομα κανενα εγγραφο για αυτον τον λογο, μη τα κανω τζαμπα. Το κανω στην περιπτωση που δεν εχω δικο μου λογαριασμο πουθενα? Ηλπιζα να μπορουσα να κανω leupay και να την φορτιζω απο λογαριασμο συγγενη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 τελικα, μπορει καποιος να μ απαντησει ξεκαθαρα: για να γινει το verification, για να ανοιξω δηλαδη λογαριασμο και να εχω καρτα leupay ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Ή ΟΧΙ? Γιατι αυτο καταλαβα απο το μηνυμα που μ βγαζει

 

 

Φιλε panic το θεμα ειναι πως δεν εχω ΔΙΚΟ μου λογαριασμο. Εκανα εγγραφη αλλα δεν εχω στειλει ακομα κανενα εγγραφο για αυτον τον λογο, μη τα κανω τζαμπα. Το κανω στην περιπτωση που δεν εχω δικο μου λογαριασμο πουθενα? Ηλπιζα να μπορουσα να κανω leupay και να την φορτιζω απο λογαριασμο συγγενη μου

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λιγάκι. Για το verification χρειάζεται να ανεβάσεις την ταυτότητά σου (μπροστά/πίσω) και ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ (λογαριασμός ΔΕΗ, νερού, σταθερού ή κινητού τηλ. κτλ.) που να εμφανίζεται το Ονοματεπώνυμο και η διεύθυνσή σου, για να μπορέσουν να σε πιστοποιήσουν.

 

Οπότε, αφού θα έχεις αποκτήσει το προσωπικό σου IBAN (το οποίο έτσι κι αλλιώς δημιουργείται με το άνοιγμα του λογαριασμού στη σελίδα και χωρίς την πιστοποίηση), θα μπορείς να δέχεσαι εμβάσματα από τον οποιοδήποτε (φίλο, συγγενή κτλ.) και δεν είναι υποχρεωτικό να είναι από λογαριασμό στο όνομά σου, που όπως ανέφερες δεν έχεις.

 

Πρόβλημα στην περίπτωσή σου με την πιστοποίηση μπορεί να υπάρξει αν δεν υπάρχει λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομά σου. Γιατί σε αυτή την περίπτωση η πιστοποίηση, απ' ότι θυμάμαι, γίνεται με 2 εναλλακτικούς τρόπους:

α) Είτε με κάποιο statement από το λογαριασμό τραπέζης στο όνομά σου που να φαίνονται τα στοιχεία σου, δηλαδή το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνσή σου (που δεν έχεις)

β) Είτε με αποστολή εμβάσματος από το δικό σου ελληνικό λογαριασμό (που δεν έχεις).

 

Άρα, αν υπάρχει έστω και 1 λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομά σου, είσαι εντάξει και μπορείς να προχωρήσεις κανονικά τη διαδικασία και μετά να δέχεσαι τα εμβάσματα από το συγγενικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έμβασμα από τη Leupay σε οποιονδήποτε SEPA (τέτοιος είναι και της Revolut) λογαριασμό, κοστίζει 3€. Αν θέλεις όμως εσύ να φορτίζεις τη Revolut από τη Leupay σου, δεν θα το κάνεις μέσω εμβάσματος αλλά με φόρτιση κατευθείαν από την Leupay κάρτα σου και σε αυτή την περίπτωση είναι δωρεάν. Τώρα γιατί να παρεμβάλλεις και τη Revolut στη διαδικασία εσύ το ξέρεις αλλά η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει το μπέρδεμα. Η ισοτιμία δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά και ειδικά για μικροποσά είναι ασήμαντη.

 

 

Πατάς το στρογγυλό μωβ κουμπάκι με τις 3 οριζόντιες παύλες και πας Bank. Εισάγεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου στη Leupay και σου μεταφέρει το ποσό που θέλεις η Revolut εκεί.

 

δηλαδη εγω αν στειλω χρηματα απο την revolut στην leupay θα χρεωθω 3 ευρω?? επισης παταω στην revout στο μωβ κουμπακι και γραφει Bank->Bank Transfer->παταω add-> επιλεγω To Myself-> coyntry ελλαδα να βαλω ή δεν παιζει ρολο??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έχει γραφτεί αρκετές φορές ότι η Mastercard Εθνικής είναι η μόνη από τις χρεωστικές Mastercard που δεν μπορεί να συνδεθεί με την υπηρεσία. Δες εδώ αναλυτικά ποιες κάρτες έχουν δοκιμαστεί μέχρι στιγμής με επιτυχία, με βάση την αναφορά χρηστών του forum.

 

Σύμφωνα με τη λίστα δοκιμασμένων καρτών που σου παρέθεσα παραπάνω, έχει γίνει δεκτή μέχρι τώρα η προπληρωμένη (Webuy) της Πειραιώς. Μήπως εσένα είναι άλλη προπληρωμένη και γι' αυτό δεν γίνεται δεκτή;

 

Δεν θυμάμαι να έχουν ανέβει αναλυτικές οδηγίες για το έμβασμα, αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει να κάνεις.

Μπορείς για παράδειγμα να ακολουθήσεις τον αναλυτικό οδηγό με την αντίστοιχη φωτογραφία από το topic της Revolut εδώ.

Προφανώς στα στοιχεία της Τράπεζας δεν θα βάλεις αυτά της Revolut, αλλά το IBAN και το BIC της LeuPay/Satabank (η διεύθυνση θα συμπληρωθεί αυτόματα από το σύστημα) όπως υπάρχουν στο λογαριασμό σου, ενώ τέλος στο κομμάτι που γράφει "Αιτιολογία για εντολέα" και "Αιτιολογία προς δικαιούχο", μπορείς να βάλεις το Client number που εμφανίζεται στο λογαριασμό σου στη Leupay για να είναι 100% σίγουρη η αντιστοιχία του εμβάσματος με εσένα, αν και λογικά δεν χρειάζεται και μόνο το IBAN αρκεί, εφόσον είναι προσωπικό για τον καθένα.

 

Αν δεν κάνω λάθος, κάποιος άλλος φίλος είχε αναφέρει ότι στην "Αιτιολογία" είχε βάλει το Account number του λογαριασμού του, αλλά έτσι κι αλλιώς το Account number δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, αφού στην ουσία είναι τα τελευταία 11 ψηφία του IBAN.

 

Τα υπόλοιπα, όπως είναι και στον οδηγό της Revolut ;)

ειχα δει το αντιστοιχο οδηγο της Revolut,ειπα μηπως υπαρχει αντιστοιχο κ για την leupay,αλλα αφου ειναι σχεδον τα ιδια οκ.

ευχαριστω. B)

ναι εχω την αλλη προπληρωμενη της Πειραιως,οποτε μαλλον δεν περναει...

ειναι ιδια με αυτη του λινκ με την διαφορα οτι σε μενα δεν γραφει mastercard κατω κατω αλλα visa....

http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...