Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα να ρωτησω κατι.Εκανα λογαριασμο στο leupay.Συνδεσα το iban που μου εδωσε με το paypal.Μπορω απλα να φορτωνω το λογαριασμο leupay με εμβασμα και στη συνεχεια να κανω αγορα απο το paypal χωρις να παρω χρεωστικη καρτα και χωρις να στειλω τα εγγραφα επιβεβαιωσης.Γινεται και αν μεχρι ποιο ειναι το οριο?.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"και την ενεργοποιησα με τον λογαριασμο μου " εγραψα, την καρτα την παρελαβα απλα στελνοντας email με τα στοιχεια μου στην αντιπροσωπεια ελλαδος δεν μου ειπαν κατι αλλο απο εκει, και το οτι πρεπει να ξαναπαραγγειλω καρτα το αναγραφει και στην σελιδα της leupay και ηταν απαντηση απο το support, εκτος και αν δεν καταλαβαν τι τους ρωτησα,οχι ταυτοτητα και δεκο δεν εχω στηλει, αυτο ακριβως θελω να κανω αλλα χωρις παλι παραγγελια καρτασ

Αγαπητέ φίλε,

Χθες έστειλα τον αδελφό μου στην ελληνική αντιπροσωπεία, όπου αγόρασε 1 κάρτα.

Το βράδυ τον βοήθησα να ανεβάσει τα δικαιολογητικά για να γίνει verified και του είπα απλά να περιμένει να του επικυρώσουν το λογαριασμό.

Ελπίζω σε 1-2 μέρες να είναι όλα ΟΚ.

Αυτά που λες για 2η κάρτα κλπ δεν τα καταλαβαίνω....

Αν θες να βοηθήσω και σένα, ευχαρίστως!

Αδιάβαστος,έχει αναφερθεί ξανά το ίδιο πρόβλημα με τις κάρτες της αντιπροσωπείας

 

δημοσιεύσεις, αριθμός 149 και αριθμός 150

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-leupost/page-10?do=findComment&comment=54487074

 

και η συνέχεια

 

δημοσίευση, αριθμός 156

http://www.insomnia.gr/topic/590606-leupay-mastercard-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-leupost/page-11?do=findComment&comment=54487469

 

Συμπέρασμα,μην ασχολείστε με τις generic ανώνυμες κάρτες που προσπαθεί να σας πουλήσει 5 ευρώ ο εδώ αντιπρόσωπος.Δεν κερδίζετε τίποτα και υπολείπονται λειτουργικότητας.

 

Δηλαδή εγώ που πήρα από τον εδώ αντιπρόσωπο με 5 ευρώ, τι θα πάθω?

 

Η generic ανώνυμή μου κάρτα, που λες κολλητέ

* πληρώνει στο εξωτερικό όσα θέλω - και σε ότι νόμισμα θέλω

* πληρώνει βενζινάδικο, super market κλπ

* στέλνει και δέχεται εμβάσματα

* χειρίζομαι το λογαριασμό μου από το iPhone

 

Τι άλλη λειτουργικότητα μου λείπει?

Σοβαρά τώρα, είμαι πολύ περίεργος να μάθω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε,

Χθες έστειλα τον αδελφό μου στην ελληνική αντιπροσωπεία, όπου αγόρασε 1 κάρτα.

Το βράδυ τον βοήθησα να ανεβάσει τα δικαιολογητικά για να γίνει verified και του είπα απλά να περιμένει να του επικυρώσουν το λογαριασμό.

Ελπίζω σε 1-2 μέρες να είναι όλα ΟΚ.

Αυτά που λες για 2η κάρτα κλπ δεν τα καταλαβαίνω....

Αν θες να βοηθήσω και σένα, ευχαρίστως!

 

Θα χαρω να με βοηθησεις, το πως ανεβασε τα δικαιολογιτικα στο site χωρισ να πατησει το κουμπι απο κατω που παραγγελνεις καο καρτα ταυτοχρονα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσυ σαν διαβασμενος που εισαι μπορουσες καλοπροαιρετα να αναφερεις πως ο χρηστης που παρηγγειλε  καρτα απο αντιπροσωπεια στη δημοσιευση 149 βαρεθηκε να περιμενει να του φτασει η καρτα που παραγγελνουμε (και ειχε και εκεινος παραγγειλει).
Αφου δεν ηθελες να το κανεις εσυ, το εκανα εγω.
Εσυ χρησιμοποιεις προσωπικα leupay η number 26 η revolut η οχι;

 

Εγώ εστίασα στο πρόβλημα που αναφέρθηκε με την κάρτα της αντιπροσωπείας,οπότε αυτό που αναφέρεις το θεωρώ επουσιώδες.Άλλωστε τα ποστ εκεί ανάμεσα είναι όλα,όποιος θέλει διαβάζει.Ίσα ίσα που καλό είναι να το κάνει κάποιος,θα δει και πράγματα που γράφονταν από τότε,αλλά τώρα πέφτουμε από τα σύννεφα.Αν εσύ θεωρείς ότι έπαιξε κάποιο ρόλο ή έκανε κάποια διαφορά στο ίδιο θέμα με την ανώνυμη κάρτα που συζητιέται και σήμερα,ευχαρίστως να το διαβάσω.

 

Η ερώτηση για το τι χρησιμοποιώ εγώ δεν κατάλαβα τί σχέση έχει με το θέμα που συζητήθηκε.Μάλλον για να είμαι ειλικρινής ξέρω που αποσκοπεί,αλλά δείξε μου αν θες πως θα βοηθήσει την κουβέντα,κι εγώ δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω,δεν κρύβω κάτι άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε,

Χθες έστειλα τον αδελφό μου στην ελληνική αντιπροσωπεία, όπου αγόρασε 1 κάρτα.

Το βράδυ τον βοήθησα να ανεβάσει τα δικαιολογητικά για να γίνει verified και του είπα απλά να περιμένει να του επικυρώσουν το λογαριασμό.

Ελπίζω σε 1-2 μέρες να είναι όλα ΟΚ.

Αυτά που λες για 2η κάρτα κλπ δεν τα καταλαβαίνω....

Αν θες να βοηθήσω και σένα, ευχαρίστως!

 

Δηλαδή εγώ που πήρα από τον εδώ αντιπρόσωπο με 5 ευρώ, τι θα πάθω?

 

Η generic ανώνυμή μου κάρτα, που λες κολλητέ

* πληρώνει στο εξωτερικό όσα θέλω - και σε ότι νόμισμα θέλω

* πληρώνει βενζινάδικο, super market κλπ

* στέλνει και δέχεται εμβάσματα

* χειρίζομαι το λογαριασμό μου από το iPhone

 

Τι άλλη λειτουργικότητα μου λείπει?

Σοβαρά τώρα, είμαι πολύ περίεργος να μάθω :-)

ananas to the rescue,βάρεσε συναγερμός στα κεντρικά,χάνουμε λεφτά!

 

ένα παράδειγμα μειωμένης λειτουργικότητας αναφέρει και ο ίδιος ο αντιπρόσωπος σε ένα από τα ποστ που παρέθεσα πριν,οι αντιρρήσεις σου σε αυτόν,κάπου θα τον πετύχεις.

 

Όπως και να έχει βέβαια,γιατί να πληρώσεις 5 ευρώ για μια ανώνυμη κάρτα που υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να έχει κάπου πρόβλημα,αντί να την παραγγείλεις δωρεάν,επώνυμη και σε λίγες μέρες στην πόρτα σου;Δεν θέλει πολύ κλικ κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σαιτ της leupay χωρις να κανεις upload τα προσωπικα σου εγγραφα δεν σ αφηνει να παραγγειλεις την καρτα τους.

Τουλαχιστον σε μενα αυτο εκανε.

ο φιλος ananas γραφει οτι το εκανε γι αυτο ρωταω να μασ βοηθησει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εστίασα στο πρόβλημα που αναφέρθηκε με την κάρτα της αντιπροσωπείας,οπότε αυτό που αναφέρεις το θεωρώ επουσιώδες.Άλλωστε τα ποστ εκεί ανάμεσα είναι όλα,όποιος θέλει διαβάζει.Ίσα ίσα που καλό είναι να το κάνει κάποιος,θα δει και πράγματα που γράφονταν από τότε,αλλά τώρα πέφτουμε από τα σύννεφα.Αν εσύ θεωρείς ότι έπαιξε κάποιο ρόλο ή έκανε κάποια διαφορά στο ίδιο θέμα με την ανώνυμη κάρτα που συζητιέται και σήμερα,ευχαρίστως να το διαβάσω.

 

Η ερώτηση για το τι χρησιμοποιώ εγώ δεν κατάλαβα τί σχέση έχει με το θέμα που συζητήθηκε.Μάλλον για να είμαι ειλικρινής ξέρω που αποσκοπεί,αλλά δείξε μου αν θες πως θα βοηθήσει την κουβέντα,κι εγώ δεν έχω πρόβλημα να απαντήσω,δεν κρύβω κάτι άλλωστε.

1. Ειναι ακομψη η προηγουμενη δημοσιευση που εκανες και θα σου εξηγησω γιατι.
Μπαινει καποιος και ρωτα αν πρεπει η οχι να βγαλει δευτερη φορα καρτα, ενω εχει ηδη παρει μια.
Εσυ δεν αρκεισαι για να τον βοηθησεις να γραψεις να διαβασει τις δημοσιευσεις 149,150.156.
Δεν αρκεισαι να πεις πως το συμπερασμα σου ειναι κανεις να μην αγοραζει απο αντιπροσωπεια.
Συμπληρωματικα κανεις παραθεση σε δικη μου δημοσιευση χαρακτηριζοντας με αδιαβαστο. Συνεδεσες την βοηθεια σε αλλο χρηστη με κριτικη σε δικη μου δημοσιευση.
Θα ηταν το ιδιο ακομψο απο πλευρας μου, αν εκανα παραθεση σε νηματα που διαβασα και εγραψες πως η υπηρεσια leupay ειναι κι αυτη κουβας οπως η υπηρεσια revolut.
Αυτο ειναι μια αποψη, με την οποια διαφωνω. Και μονο για τον απλο λογο πως συνδεεις και τραπεζικο λογαριασμο π.χ σε paypal περα απο την καρτα.
Μπορει να εχω δικιο, μπορει να εχω αδικο με την γνωμη μου. Αλλα δεν γυρισα να σου πω πως εισαι αδιαβαστος.
 
2. Περα απο το γιατι θεωρω ακομψη τη δημοσιευση σου, σχετικα με το θεμα του παιδιου που εχει καρτα απο αντιπροσωπεια: 
Για μενα παιζει ρολο, αν ο χρηστης  παρηγγειλε πρωτα καρτα απο ιστοσελιδα, μετα βαρεθηκε να περιμενει, πηγε πηρε μια αλλη απο αντιπροσωπεια και μετα παραξενευτηκε που ειχε προβλημα. Θεωρω λογικη την πιθανιτητα να επρεπε να ακυρωσει με καποιο τροπο η να ενεργοποιησει με καποιο τροπο μονο μια απο τις δυο καρτες.
Εδω υπαρχει αντιθετα καποιος που παραγγελνει μονο απο αντιπροσωπεια και του λενε πως πρεπει να βγαλει και αλλη. Αν καταλαβε σωστα λοιπον, ειναι για μενα ασχημο σημαδι. Αυτη ειναι η αποψη μου.
 
3, Καλο θα ειναι να πεις αν χρησιμοποιεις καποια απο τις 3 υπηρεσιες leupay, number26, revolut. Εχω διαβασει δημοσιευσεις σου στα νηματα leupay, number26, revolut και σε εκεινο που συγκρινει τις 3 υπηρεσιες. Εχω γραψει πως προσωπικα εχω χρησιμοποιησει και τις 3 υπηρεσιες. Αυτα που γραφω ειναι η προσωπικη μου πειρα. Θελω να ξερω αυτα που γραφεις , αν ειναι η προσωπικη σου πειρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος παρει τη leupay καρτα της ελληνικης αντιπροσωπιας την ενεργοποιει απο το https://leupay.eu/grc/en/card

 

αλλη διαδικασια υπαρχει για να παρει καποιος καρτα απευθειας απο τη leupay σελιδα αφου πρωτα ανοιγεις λογαριασμο και μετα παραγγελνεις τη καρτα και αλλο οταν πρωτα αγοραζεις την καρτα.

Δυο ερωτησούλες μιας και δείχνεις να κατέχεις το θέμα:

 

1. Η υπηρεσία της ανώνυμης κάρτας είναι "πρόσφατη", ή υπήρχε και πιο πριν;

 

2. Αν κάποιος επιλέξει την ανώνυμη κάρτα πως τη φορτίζει;  Του χορηγείται προσωπικό ΙΒΑΝ; (θα χρειαστεί πιστοποίηση στοιχείων), ή υπάρχει καινούργιο "ΙΒΑΝ κουβάς" αλλά revolut ;

 

Ποια η διαφορά ουσιαστικά ανάμεσα στην επώνυμη και στην ανώνυμη κάρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει γίνει πολύ κουραστική αυτή η κόντρα μεταξύ Revolutάδων, Leupaδων και Ν26άδων... Παρά το ότι δεν μιλάμε πολλοί, παρακολοθούμε τα θέματα καιρό τώρα και έχουμε σχηματίσει άποψη. Εγώ προσωπικά καταλήγω ότι δεν είστε απλά "fanboys" αλλά έχετε κάποιο είδος εργασιακής σχέσης με τις εταιρείες αυτές. Και αυτό αν και δεν είναι καθόλου κατακριτέο, είναι κρίμα -για εσάς κυρίως αλλά βλάπτει και τις εταιρείες που αντιπροσωπεύετε- αλλά και ενοχλητικό για εμάς τους υπόλοιπους να κάνετε κάθε τόσο μπάχαλο τα threads με ανούσιους διαξιφισμούς. Η καθεμιά από τις 3 υπηρεσίες έχει τα υπέρ και τα κατά της και οι περισσότεροι είμαστε αρκετά μεγάλοι και έμπειροι να τα διακρίνουμε χωρίς "βοήθεια". Πανάκεια δεν υπάρχει. Ας μείνουμε στο θέμα του κάθε thread.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτησούλες μιας και δείχνεις να κατέχεις το θέμα:

 

1. Η υπηρεσία της ανώνυμης κάρτας είναι "πρόσφατη", ή υπήρχε και πιο πριν;

 

2. Αν κάποιος επιλέξει την ανώνυμη κάρτα πως τη φορτίζει;  Του χορηγείται προσωπικό ΙΒΑΝ; (θα χρειαστεί πιστοποίηση στοιχείων), ή υπάρχει καινούργιο "ΙΒΑΝ κουβάς" αλλά revolut ;

 

Ποια η διαφορά ουσιαστικά ανάμεσα στην επώνυμη και στην ανώνυμη κάρτα; 

Phodro  Καμιά απάντηση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατω κατω αριστερα που γραφει reference τι γραφουμε?το ζηταει 2 φορες.

επισης δεξια την διευθ/ση του δικαιουχου εμεις την γραφουμε?

 

Όπως σου έγραψα και χθες για το έμβασμα από την Alpha Bank, στο κομμάτι που γράφει "Αιτιολογία για...", μπορείς να βάλεις το Client number που εμφανίζεται στο λογαριασμό σου στη Leupay για να είναι 100% σίγουρη η αντιστοιχία του εμβάσματος με εσένα. Άρα και σε αυτές τις 2 περιπτώσεις, που για τη Revolut χρειάζεται το Reference, στη LeuPay βάλε "Client number: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ" (όπου ΧΧΧ οι αριθμοί που αντιστοιχούν στο λογαριασμό σου).

 

Και τίποτα να μην βάλεις, πάλι θα πάει το έμβασμα, γιατί και μόνο το προσωπικό IBAN σου αρκεί.

 

Η Διεύθυνση δικαιούχου νόμιζα ότι συμπληρώνεται αυτόματα από το σύστημα όταν βάζεις το BIC. Αφού δεν γίνεται κάτι τέτοιο, τότε μπορείς να βάλεις τη διεύθυνση που έχει γραφτεί σ' αυτό το post. Για να είμαι σίγουρος ότι είναι η σωστή, πριν σου απαντήσω, το επιβεβαίωσα μέσα από την επίσημη σελίδα της Satabank και πιο συγκεκριμένα από Link.png Site: εδώ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ananas to the rescue,βάρεσε συναγερμός στα κεντρικά,χάνουμε λεφτά!

 

ένα παράδειγμα μειωμένης λειτουργικότητας αναφέρει και ο ίδιος ο αντιπρόσωπος σε ένα από τα ποστ που παρέθεσα πριν,οι αντιρρήσεις σου σε αυτόν,κάπου θα τον πετύχεις.

 

Όπως και να έχει βέβαια,γιατί να πληρώσεις 5 ευρώ για μια ανώνυμη κάρτα που υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να έχει κάπου πρόβλημα,αντί να την παραγγείλεις δωρεάν,επώνυμη και σε λίγες μέρες στην πόρτα σου;Δεν θέλει πολύ κλικ κλικ.

 

pedrojay,

 

Να σε βοηθήσω λίγο, γιατί δε βλέπω να πιάνεις και πολλά.

Η ανωνυμία σήμερα είναι διαμάντι. ΔΕΝ θέλω η κάρτα να γράφει το όνομά μου. Πως το λένε;

 

Δεν απάντησες στο ερώτημα "τι μειωμένη λειτουργικότητα έχει η κάρτα".

Μάλλον η κάρτα είναι μια χαρά αλλά εσύ κάποιο συμφέρον θα έχεις για να το λες :-)

Παιδιά έχει γίνει πολύ κουραστική αυτή η κόντρα μεταξύ Revolutάδων, Leupaδων και Ν26άδων... Παρά το ότι δεν μιλάμε πολλοί, παρακολοθούμε τα θέματα καιρό τώρα και έχουμε σχηματίσει άποψη. Εγώ προσωπικά καταλήγω ότι δεν είστε απλά "fanboys" αλλά έχετε κάποιο είδος εργασιακής σχέσης με τις εταιρείες αυτές. Και αυτό αν και δεν είναι καθόλου κατακριτέο, είναι κρίμα -για εσάς κυρίως αλλά βλάπτει και τις εταιρείες που αντιπροσωπεύετε- αλλά και ενοχλητικό για εμάς τους υπόλοιπους να κάνετε κάθε τόσο μπάχαλο τα threads με ανούσιους διαξιφισμούς. Η καθεμιά από τις 3 υπηρεσίες έχει τα υπέρ και τα κατά της και οι περισσότεροι είμαστε αρκετά μεγάλοι και έμπειροι να τα διακρίνουμε χωρίς "βοήθεια". Πανάκεια δεν υπάρχει. Ας μείνουμε στο θέμα του κάθε thread.

 

Έριξα μια ματιά στα προηγούμενα Posts και θα έλεγα οτι έχεις απόλυτο δίκιο!!!

Αντί για μια εποικοδομητική συζήτηση, έχουν απλωθεί πάγκοι με κάρτες εταιρειών.

Εντάξει τώρα, ποιοί ομιλούν εκ του πονηρού, είναι ολοφάνερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...