Προς το περιεχόμενο

Radeon 6950 max fan speed and -128°C [SOLVED]


GeorgeSmirlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η στοκ είναι πάρα πολύ ποιοτική και το σημαντικότερο ψύχει τα VRM ;)

 

Καλύτερα να την κρατήσεις και να ορίσεις να δουλεύει στο 40%-50% ο ανεμιστήρας. Εγώ όλες τις δουλεύω με <80 βαθμούς. Πιο πάνω ρισκάρεις!

 

Δοκίμασε το μαξ που μπορείς να το ανεβάσεις σε % χωρίς να ακούγεται περισσότερο απο τους υπόλοιπους! ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Η στοκ είναι πάρα πολύ ποιοτική και το σημαντικότερο ψύχει τα VRM ;)

 

Καλύτερα να την κρατήσεις και να ορίσεις να δουλεύει στο 40%-50% ο ανεμιστήρας. Εγώ όλες τις δουλεύω με <80 βαθμούς. Πιο πάνω ρισκάρεις!

 

Δοκίμασε το μαξ που μπορείς να το ανεβάσεις σε % χωρίς να ακούγεται περισσότερο απο τους υπόλοιπους! ;) 

To ξερω οτι ειναι ποιοτικη παρολα αυτα με μια accelero θα ειναι στα ιδια με την στοκ σε vrm αλλα μπορει να πεσει και 25-30 βαθμους

, αλλα προπαντως χωρις να καταλαβαινει οτι δουλευει η ψυκτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξερω οτι ειναι ποιοτικη παρολα αυτα με μια accelero θα ειναι στα ιδια με την στοκ σε vrm αλλα μπορει να πεσει και 25-30 βαθμους

, αλλα προπαντως χωρις να καταλαβαινει οτι δουλευει η ψυκτρα

 

Που,στον πυρηνα?Δυσκολο μου φαινεται.Παντως η στοκ ψυκτρα ειναι μια χαρα για τον συγκεκριμενο πυρηνα,απλα το παιδι εχει πολυ χαμηλα το fan.35% ειναι πολυ λιγο,εγω ολες τις καρτες τις ρυθμιζω να πιανουν 70 βαθμους max με τον/τους ανεμιστηρα/ανεμιστηρες να χτυπανε 45-50% περιπου.Ουτε που ακουγονται εν ωρα gaming και οι καρτες δροσερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ οι 80βαθμοι.σε εμενα προσωπικα δεν εφτανε ποτε τοσο η καρτα.βεβαια ειχα φτιαξει και μια καμπυλη για τον ανεμιστηρα απο το afterburner.μαξ 60% πηγαινε ο ανεμιστηρας εαν θυμαμαι καλα.

sheogorath καπου εχω φωτο της καρτας αλλα που...να τη αλλα δεν ειναι απο gpuz.παντως η καρτουλα τοτε εγινε ο 8350 :)

post-164700-0-20768100-1448730927_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^αυτη η θερμοκολλα πως %$#@ λεγεται 2 συστατικων της phobya την εκανε την ζημια.εγω δεν εκανα τιποτα.αλλα ειπαμε,οι amd επεξεργαστες και οι καρτες χαλανε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 40% είναι σε φυσιολογικά επίπεδα ο θόρυβος, σχεδόν μαζί με τους άλλους στο κουτί που είναι σχεδόν αθόρυβοι. Αν έχει κάποιος κάποιο φανακι ίδιο με το δικό μου, που μπορεί να μου το δώσει θα χαρώ πολύ επειδή το δικό μου κάνει έναν παράξενο ήχο σαν υψησυχνο ήχο, που σε κάρτα φίλου με το ίδιο ακριβώς φανακι δεν κάνει! Φυσικά, συνενοησεις με pm!

Ο ήχος δεν είναι κάτι το τρελό, ούτε με πειραζει πολυ, αλλά από όσο ξερω το φανακι δούλευε αρκετό καιρό 100%

 

Σίγουρα για aftermarket μια accelero μετα απο λιγο καιρο θα μπει, μόλις τελειώσω το δεύτερο πισι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Που,στον πυρηνα?Δυσκολο μου φαινεται.Παντως η στοκ ψυκτρα ειναι μια χαρα για τον συγκεκριμενο πυρηνα,απλα το παιδι εχει πολυ χαμηλα το fan.35% ειναι πολυ λιγο,εγω ολες τις καρτες τις ρυθμιζω να πιανουν 70 βαθμους max με τον/τους ανεμιστηρα/ανεμιστηρες να χτυπανε 45-50% περιπου.Ουτε που ακουγονται εν ωρα gaming και οι καρτες δροσερες.

Mε 6970 με την αυτην σε πυρηνα παντα den ξεπερνουσε τους 60 βαθμους με τον ανεμηστηρα στο auto αν το καρφωνα στο 100% τους ανεμηστηρες επαιζε κατω απο 55 βαθμους με την accelero ακομα και στο 100% τους ανεμηστηρες ισα ισα την ακουγες

οι θερμοκρασιες ηταν σε furmark σε gaming επαιζε πιο χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται αρκετά ακριβά μια τέτοια λύση, καλύτερα να έδινε τα επιπλέον λεφτά της accelero τότε στα λεφτά που έδινε για την 6950 και να έπαιρνε κάτι καλύτερο. Ωστόσο αν πραγματικά έχει τόσο καλή στοκ ψύκτρα (σίγουρα κάτι ξέρει ο sheo για να το λέει), ας μείνει ως έχει και ας δώσει τα λεφτά σε κάτι άλλο, ας πούμε σε έναν ssd, που είναι must για ένα καλό σύστημα. Ο george smirlis παρόλο που έχει ένα σχετικά παλιό σύστημα, είναι αρκετά δυνατό για τα σημερινά δεδομένα και με έναν ssd θα πετάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έρχεται αρκετά ακριβά μια τέτοια λύση, καλύτερα να έδινε τα επιπλέον λεφτά της accelero τότε στα λεφτά που έδινε για την 6950 και να έπαιρνε κάτι καλύτερο. Ωστόσο αν πραγματικά έχει τόσο καλή στοκ ψύκτρα (σίγουρα κάτι ξέρει ο sheo για να το λέει), ας μείνει ως έχει και ας δώσει τα λεφτά σε κάτι άλλο, ας πούμε σε έναν ssd, που είναι must για ένα καλό σύστημα. Ο george smirlis παρόλο που έχει ένα σχετικά παλιό σύστημα, είναι αρκετά δυνατό για τα σημερινά δεδομένα και με έναν ssd θα πετάει.

Το θεμα ειναι οτι ναι μεν ειναι ακρηβη παρολα αυτα εγω την ειχα παρει απο την 4870 που ειχα και την φορεσα ως και στην 290χ που ειχα αγοραζοντας απλα ενα Kit για το mounting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν αντιλέγω ότι αξίζει με χίλια :), ωστόσο θα ήταν must ένας ssd για το μηχάνημά του. Έχει κλοκαρισμένο 920 που κάνει παπάδες, η 6970 είναι πολύ αξιόλογη κάρτα, στα 3 gb ram έβαλε και άλλα 8gb, γενικότερα το έφερε στα μέτρα του το μηχάνημα. Αν κρατήσει τα λεφτά παίρνει έναν ssd και έχει μετά ένα πιο αποκρίσιμο μηχάνημα. Αυτή είναι μια γνώμη απλά, από εκεί και πέρα το παιδί επιλέγει ότι o ίδιος θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω αναφερομαι καθαρα στο θεμα του τοπικ αν με ρωτουσε τι απο τα 2 να εκανε πρωτο προφανως θα ελεγα εναν ssd παρολα αυτα αν θελει να μειωσει αισθητα θορυβο και θερμοκρασιες ειναι μονοδρομος μια aftermarket ψυκτρα για την gpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 40% είναι σε φυσιολογικά επίπεδα ο θόρυβος, σχεδόν μαζί με τους άλλους στο κουτί που είναι σχεδόν αθόρυβοι. Αν έχει κάποιος κάποιο φανακι ίδιο με το δικό μου, που μπορεί να μου το δώσει θα χαρώ πολύ επειδή το δικό μου κάνει έναν παράξενο ήχο σαν υψησυχνο ήχο, που σε κάρτα φίλου με το ίδιο ακριβώς φανακι δεν κάνει! Φυσικά, συνενοησεις με pm!

Ο ήχος δεν είναι κάτι το τρελό, ούτε με πειραζει πολυ, αλλά από όσο ξερω το φανακι δούλευε αρκετό καιρό 100%

 

Σίγουρα για aftermarket μια accelero μετα απο λιγο καιρο θα μπει, μόλις τελειώσω το δεύτερο πισι!

μηπως εννοεις coil whine?εαν ναι τοτε δεν ειναι απο το φανακι αλλα απο την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...