Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τη Μ2000 (Γλώσσα προγραμματισμού)


M2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ονομασία Version 8 είναι γιατί είναι η 8η έκδοση...της γλώσσας. Υπάρχουν εκδόσεις..μάλιστα η 5.8 είναι λειτουργική...(δουλεύει σε φροντιστήριο καθημερινά με πρόγραμμα παρουσιάσεων). Δεν αναβαθμίσαμε γιατί ακολουθούμε τη τακτική.."ό,τι δουλεύει δεν φεύγει".

 

Με το github έχω θέμα με τα Ελληνικά για τα ascii αρχεία της Vb. 

Το pic.bas έχει στο τέλος του ένα μεγάλο select case για το σύστημα που διαβάζει τις εντολές και τις χρωματίζει. Δες ότι τα ελληνικά δεν φαίνονται.

Το Mod_Text.bas έχει τα κύρια σημεία της γλώσσας (χωρίς το περιβάλλον και τα αντικείμενα). 30636 γραμμές! Το πρόγραμμα ξεκινάει από την Sub Main  γραμμή 2524.  Στη 2606 καλώ την Form1.something και ξεκινάει το main loop. (δεν έχω το main loop σε event ρουτίνα). 

Θα χαρώ να βρω τον τρόπο να βγάλει αυτό το github ελληνικά! (με τα ascii αρχεία)

 

Για τους υποφακέλους..εδώ μάλλον το πράγμα έχει ξεφύγει...λόγω πολλών εκδόσεων, η αλλαγή θα "στοιχίσει"..σε χρόνο και κόπο.

Μια ιδέα είναι να μετατρέψω το κείμενο σε utf-8 και τότε να το βάλω χωριστά! (γιατί η vb6 δεν θα το διαβάσει σωστά, ειδικά τα ελληνικά).

 

Οι σκέψεις σου είναι καλές και σε ευχαριστώ!

 

 

Ναι αυτο που σου είπα ότι δεν χρειάζεται να ονομάσεις το repository με την version. Αυτό που γίνεται ειναι όταν φτάσεις ένα συγκεκριμένο commit κανεις git tag που στην ουσία καθορίζει που ξεκινά η καινούργια έκδοση ενώ αν θες να τα έχει ξεχωριστά υπάρχει και η δυνατότητα git branch

 

 

utf-8 είναι σίγουρα αυτό που θα πρεπει να χρησιμοποιείς μιας και έτσι δουλεύουμε κατα κόρον ωστε να μην έχει και θέμα με τα ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

utf-8 είναι σίγουρα αυτό που θα πρεπει να χρησιμοποιείς μιας και έτσι δουλεύουμε κατα κόρον ωστε να μην έχει και θέμα με τα ελληνικά

 

Όχι πως έχω και πολύ ιδέα, αλλά AFAIK και να θέλει δε μπορεί because VB6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα αλλά θα το λύσω με τα ελληνικά.

Έχω βάλει αυτό * text=auto encoding=ISO-8859-7

στο .gitattributes  και έχω δώσει και εντολή για μόνιμο encoding αλλά δεν τα εφαρμόζει!!! Κάτι διάβασα πως αν δεν το διαβάσει σωστά τότε πάει σε πιο υψηλόβαθμο...configuation...(ίσως από εκεί να πάσχει το πράγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα αλλά θα το λύσω με τα ελληνικά.

Έχω βάλει αυτό * text=auto encoding=ISO-8859-7

στο .gitattributes  και έχω δώσει και εντολή για μόνιμο encoding αλλά δεν τα εφαρμόζει!!! Κάτι διάβασα πως αν δεν το διαβάσει σωστά τότε πάει σε πιο υψηλόβαθμο...configuation...(ίσως από εκεί να πάσχει το πράγμα).

 

τα πας παρα πολυ κάλα , είσαι σε καλο δρόμο , σίγουρα θα την βρείς την λύση

 

επίσης αν ξέρεις απο IRC , server : freenode,net , channel: #git

 

και τους ρωτάς ότι θες , live chat, τα παιδία είναι αστέρια και ξερουν τα παντα για το git, επίσης υπάρχει και #github κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το IRC δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Πάντως ευχαριστώ για τις ιδέες..και σένα και τα άλλα μέλη εδώ για την παρακίνηση να βάλω το κώδικα στο git.

Τη γλώσσα από το 2003 μέχρι το 2013 την είχα παρατήσει σκεπτόμενος ότι η vb5 έχει πεθάνει, δεν είχα την 6. Βρήκα χρόνο το 2013 και μπήκαν νήματα, δηλαδή μέρη κώδικα της Μ2000 που τρέχει παράλληλα. Κάπου στην 6.5 έκανα αλλαγή σε Vb6. Υπήρχε διαφορά και ήθελε δουλει. Μετά μπήκα στο Vbforums και από το διάβασμα...απογειώθηκε η γλώσσα, έγινε unicode, μπήκαν τα στατικά αντικείμενα στην 7, και τώρα έχουμε και τα μη στατικά στην 8, μαζί με το χρωματισμό του κώδικα. Τώρα λοιπόν που είναι ώριμη η γλώσσα αποφάσισα να την παρουσιάσω. Θέλω σχόλια από τη χρήση της. Αν γίνεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφιερωμένο στα μέλη του insomnia.gr  (και είναι και στα αγγλικά ο κώδικας για να μην τρελαθείτε με τα ελληνικά, που μου αρέσουν εμένα)

http://georgekarras.blogspot.gr/2015/12/list-processing-in-m2000.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιανάκι νο3, (και αναθεώρηση 131)

Τώρα όταν σηκώνουμε ένα δάκτυλο από πλήκτρο τότε σταματάει και ο ήχος της νότας. Παίζει 15 φωνές (και μια 16η - η Νο 10- για την drum machine)

Οπότε μπορεί κανείς ναι παίζει δεύτερα, τέταρτα κ.α.  Οι νότες έχουν δυο στάθμες. Αν πατήσουμε τη νότα με πατημένο το διάστημα τότε θα παίξει δυνατά! Μπορούμε να παίζουμε ταυτόχρονα νότες με διαφορετική ένταση!

http://georgekarras.blogspot.gr/2015/12/2-131.html

 

 

(έκδοση 3. το δοκίμασα και σε κανονικό Windows 7)

Επεξ/σία από M2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα (στα αγγλικά) ένα πρόγραμμα για δημιουργία και χειρισμό Link.png Site: πίνακακατακερματισμού . Γράφτηκε για δοκιμές (για αλλαγές στην συνάρτηση κατακερματισμού). 

Αυτή είναι η έξοδός του:

Με κόκκινο χρώμα εκεί που έχουμε συγκρούσεις! Όσο μεγαλώνουμε το πίνακα μειώνονται οι συγκρούσεις! Για να γίνει πιο ενδιαφέρον.βάζω έξι εγγραφές.διαγράφω τις δυο και τις ξαναβάζω! Εδώ φαίνεται η εξαγωγή για πίνακα έξι θέσεων.

hash.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκδοση 2 του πίνακα κατακερματισμού (εδώ κάθε στοιχείο του πίνακα έχει αντικείμενο με λίστα στοιχείων που βγάζουν τον ίδιο αριθμό από την συνάρτηση HASH)

http://georgekarras.blogspot.gr/2016/01/hash-table-20-134.html

 

@kilon

Το χρησιμοποιώ αλλά δεν το βλέπεις άμεσα! Έχω δικά μου windows...πάνω σε ένα user control που έχω φτιάξει και δίνει δυνατότητες όπως να κάνεις ζουμ άμεσα. Π.χ. η εντολή παρακάτω ανοίγει ένα message box που έχω φτιάξει! (και λειτουργεί χωρίς να κόβει τα νήματα της Μ2000)

Δες αυτό:

Τύπωσε Ρώτα("οκ") 

Δες και κάτι άλλο εδώ:

Αυτό που δεν φαίνεται στο βίντεο είναι ότι μετακινώ τη λίστα με πάτημα του αριστερού πλήκτρου και μια μικρή ώθηση προς τα πάνω ή προς κάτω!

 

Απλά δεν έχω φτιάξει ακόμα ειδικές εντολές για να φτιάχνεις τέτοιο gui Μέσα από την Μ2000.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιείς νήματα και στόχους (που ορίζεις πάνω στην οθόνη) και μπορείς να εξομοιώσεις τα παράθυρα...με το κώδικα της Μ2000). Στο προσεχές μέλλον (έκδοση 9) θα μπορεί να φτιάχνει και τέτοιες φόρμες όπως αυτές που κάνω στην VB6. Δεν έχω καταλήξει ακόμα το που θα έχω την windproc ή το ανάλογό της στην Μ2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: ΠίνακαςΚατακερματισμού 2.0  

Ωραίο παράδειγμα. Δείχνει πως φτιάχνουμε πίνακα κατακερματισμού. Ειδικά σε αυτή την έκδοση κάθε στοιχείο του πίνακα είναι ένα αντικείμενο που κρατάει όλα τα στοιχεία που "συγκρούονται" στην συνάρτηση κατακερματισμού (επιστρέφουν το ίδιο νούμερο). Ταυτόχρονα κρατάμε και μια ταξινομημένη λίστα κλειδιών για να βλέπουμε τα στοιχεία αλφαβητικά. Το αντικείμενο πίνακας κατακερματισμού HashTable δίνει επίσης αντικείμενα για πέρασμα απ' ολα τα στοιχεία (iterator)

 

Link.png Site: Συνδεδεμένηλίστα - Αντικείμενο για υποστήριξη Malloc

Η Μ2000 δεν βλέπει την μνήμη άμεσα όπως η C, αντί αυτού έχει αντικείμενα που μπορεί να βάλει στατικά στο κώδικα ή σε θέσεις στοιχείων πίνακα. Εδώ λοιπόν μπορούμε να φτιάξουμε ένα αντικείμενο που θα περιέχει πίνακα που θα καταχωρεί άλλα αντικείμενα και θα δίνει την διεύθυνσή του σαν επιστροφή. Με αυτή τη δομή μπορούμε να φτιάξουμε μια δομή συνδεδεμένης λίστας αντικειμένων. Στο παράδειγμα φαίνεται πως προσθέτουμε και πως αφαιρούμε στοιχεία. Μάλιστα στην αφαίρεση στοιχείων το αντικείμενο που παρέχει τη μνήμη, διατηρεί δική του συνδεδεμένη λίστα για να ξαναδώσει από εκεί θέσεις μνήμης που απελευθερώθηκαν προηγουμένως.

 

 

Καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...