Προς το περιεχόμενο

Κόλλημα στο boot σε εκκίνηση Turbo X Rubik 10.1 "


free@last

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λοιπόν,έχω στην κατοχή μου το παραπάνω ταμπλετ το οποίο είχε προσβληθεί από το malware ghost push,έχοντας ως συμπτώματα 1)το κατέβασμα άλλων χαζοεφαρμογών οι οποίες δεν έφευγαν με απεγκατάσταση 2)Συνεχής κλήση των εφαρμογών αυτών που οδηγούσε σε 3)Γέμισμα της μνήμης με αποτέλεσμα το ταμπλετ να παγώνει σε 3-4 λεπτά από τη στιγμή της εκκίνησης.
Με τα πολλά,κατόρθωσα να το ρουτάρω με kingoroot και να εγκαταστήσω το cm security το οποίο βρήκε 28 επιβλαβείς εφαρμογές (trojan,malware,adware) και το οποίο ζητούσε να γίνει απεγκατάσταση αυτών.Με απενεργοποίηση και απεγκατάσταση κατάφερα να τις απομακρυνω,ωστόσο από το επόμενο boot αφού φανεί το λογότυπο TURBOX η διαδικασία σταματάει στο λογότυπο android και παραμένει εκεί για πάντα.
Δοκίμασα να μπω σε recovery mode.Δεν μπαίνει.
Mονο σε factory mode μπαίνει, όπου κάνει κάποια τεστ στη συσκευή(κάμερα,beeper,gps,ακουστικά,οθόνη κτλ.)
Το ταμπλετ έχει μόνο δύο κουμπιά,ΕΝΑΡΞΗΣ και ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ,ενώ το HARD RESET γίνεται μέσω μιας τρυπουλας δίπλα από το κουμπί της Έναρξης.
Όποια αλληλουχία συνδυασμών και να δοκίμασα,δεν μπαίνει σε recovery mode και δεν προχωρά πέρα από το λογότυπο του Android.
Καμιά ιδέα να το ξεκολλήσουμε,παιδιά;

 

 

edit

A,μόλις πρόσεξα ότι αναγνωρίζεται από τα Win10 ως συσκευή συνδεδεμένη με την ονομασία q102 και κατασκευαστή alps, ενώ στις ιδιότητές της αναφέρει:

''Δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της συσκευής. (Κωδικός 10)
Η διεργασία που φιλοξενεί το πρόγραμμα οδήγησης για αυτήν τη συσκευή έχει τερματιστεί.''

 

Επεξ/σία από free@last
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το ίδιο πρόβλημα έχω.

 

Κατέβασα το Debloater και προσπάθησα να βγάλω κάποια προγραματάκια αλλα τζίφος. Πάλι βγάζει κινέζικα malware προγράμματα στο Turbo-X tablet. Έκανα factory reset και τα ίδια λές και είναι προεγκατεστημένα στο σύστημα. Έλεος Πλαίσιο...
http://forum.xda-developers.com/android/software/debloater-remove-carrier-bloat-t2998294
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας,

 

Μου φέραν ένα RUBIC 10.1" II το οποίο κολλάει στο λογότυπο ANDROID.Προσπαθώ και εγώ να μπώ σε recovery mode ανεπιτυχώς.Λογικά το tablet δεν είναι σε usb debug,το είχαν παιδάκια για παιχνίδια.Τα windows αναγνωρίζουν τη συσκευή ως ΜΤ65xx Android Phone όταν το συνδέω στο "συσκευές και εκτυπωτές" .Δυστυχώς δεν έχει volume buttons.

Υπάρχει καμια ιδέα;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το πρόβλημα που αντιμετώπισα αναγκάστηκα μετά από 2 βδομάδες ψάξιμο στο ίντερνετ να το στείλω στο Πλαίσιο,όπου του φόρτωσαν εκ νέου το λειτουργικό και σε 5 μέρες το είχα πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...